آهن و فولاد در بورس و بازارهای سرمایه

بورس آهن و فولاد در چه وضعیتی است و هر کارخانه تولیدکننده مقاطع فولادی با چه نمادی در بورس حضور دارند و روند رشد آنها به چه صورت بوده است؟
اخبار انتشار: 1399/06/19
اخبار بروزرسانی: 1400/06/22
آهن و فولاد در بورس و بازارهای سرمایه

این روزها بازار بورس داغ است؛ اما جایگاه صنایع فولادی که نقش به‌سزایی در پیشروی اقتصادی کشور دارند در این بین کجاست؟

در پی نوسانات نجومی مقاطع آهن و فولاد در سال ۹۹، به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه محصولات فولادی در بورس الزامی شد؛ تا دستگاه‌های نظارتی بتوانند با شفاف کردن بازار، این نوسانات را تا حدودی متوقف کنند. در حال حاضر انواع بازار بورس میزبان دامنه وسیعی از کالاهای صنعتی، معدنی، نفتی، پتروشیمی، محصولات کشاورزی و شمش طلا است. مقاطع فولادی مختلف نیز در این میان راه خود را به بورس باز کرده‌اند. در ادامه این مطلب قصد داریم بورس و بازارهای سرمایه را برای کلیه مقاطع فولادی و تولیدکنندگان فولادی مورد بررسی قرار دهد.

 

معرفی جامع بورس کالای ایران

بورس کالای ایران محلی برای معاملات کالا به‌صورت نقد، نسیه و سلف است. در این بازار تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان پس از طی مراحل قانونی کالای تولیدی خود را ارائه کرده و کارشناسان مربوطه بررسی‌های لازم را روی آن انجام داده و قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد. سپس خریدارانی که کد بورسی معتبر دارند می‌توانند برای انجام معامله از طریق کارگزاری خود اقدام نمایند. در بورس کالا معمولاً کالاهای خام و فرآوری نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و... معامله می‌گردند.

 

در صورت عملکرد صحیح بورس کالا موارد زیر محقق خواهند شد:

 

1. عدم نوسانات کاذب قیمت محصولات ناشی از عدم تناسب میزان عرضه و تقاضا
2. مدیریت ریسک و محافظت از نوسانات آتی قیمت
3. ایجاد یک نظام قیمت‌گذاری شفاف بر پایه تناسب میزان عرضه و تقاضا
4. وجود یک سیستم اجرایی و ناظر بر حسن انجام تعهدات طرفین معامله 
5. وجود یک سیستم اطلاعاتی صحیح در جهت اطلاع‌رسانی به بازار و تصمیم‌گیری مطلوب
6. ایجاد هماهنگی بین مراکز تولیدی و بازرگانی در زمینه  واردات، صادرات و بازار مصرف

 

خرید میلگرد از بورس

بورس کالا یکی از روش‌هایی است که می‌توان برای خرید مقاطع فولادی ازجمله میلگرد از آن استفاده کرد. تولیدکنندگان و خریدارانی که اجازه دادوستد در این بازار را دریافت کرده‌اند می‌توانند به معامله در بورس کالا بپردازند.

اما برای خرید میلگرد از بورس باید نکاتی را در نظر گرفت در اینجا سعی داریم به‌طور خلاصه به این نکات اشاره کنیم. اول‌ازهمه باید بدانید که قیمت فولاد در بورس کالا دارای شفافیت بالاتری است و شما می‌توانید با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

خریدوفروش میلگرد در بورس کالا در روزهای چهارشنبه صورت می‌گیرد. میلگرد عرضه‌شده از هر کارخانه دارای نماد معاملاتی خاص خود بوده و به‌صورت سبد عرضه می‌شود. کارخانه‌هایی مانند مجتمع فولاد ظفر بناب، آذر فولاد امین، فولاد آذربایجان، جهان فولاد سیرجان، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد صنعت بناب، مجتمع فولاد خراسان، صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، صبا فولاد زاگرس و فولاد روهینا جنوب میلگردهای تولیدی خود را در این بازار به فروش می‌رسانند.

برای خرید میلگرد از بورس باید کد بورسی دریافت نمایید و از طریق کارگزاری منتخب خود اقدام کنید. در نظر داشته باشید که هنگام خرید درصدهایی به‌عنوان کارمزد از طرف کارگزار، شرکت بورس کالا و سازمان بورس و اوراق بهادر از شما کسر می‌گردد.

 

آشنایی با شرکت‌های بورسی صنعت فولاد

سهام شرکت‌های فولادی یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. اما برای خریدوفروش سهام این شرکت‌ها باید با شرکت‌های بورسی صنعت فولاد آشنا شده و اطلاعاتی از قبیل حاشیه سود، نماد شرکت‌های بورسی صنعت فولاد و میزان فروش داخلی و صادرات شرکت‌های بورسی فولادی داشته باشید. فقط در این صورت می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید.

به‌طور خلاصه باید گفت که حاشیه سود بیشتر نمادهای فولادی قابل‌قبول است و ازاین‌جهت می‌توانند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشند. طبق پیش‌بینی‌های مستند، اغلب شرکت‌های فولادی پتانسیل فروش خوبی دارند. البته درصورتی‌که شرایط تحریم‌ها، سیاست‌گذاری‌های دولت، نوسانات نرخ ارز و دیگر پارامترهای مؤثر بر قیمت محصولات فولادی به‌خوبی پیش برود.

 

چگونه از بورس مقاطع فلزی بخریم

برای خرید محصولات فولادی از بورس کالای ایران باید اطلاعاتی درباره مقاطع فلزی عرضه‌شده، شرکت‌های عرضه‌کننده، مراحل خریدوفروش و شرایط و ضوابط معامله مقاطع فولادی در بورس کالا داشته باشید.

یکی از گروه‌های کالایی تالار محصولات صنعتی، مربوط به مقاطع فلزی عرضه‌شده در بورس است. در گروه فولاد 4 زیرگروه به نام‌های مقاطع طولی، مقاطع تخت، شمش و قراضه قرار دارند که در هر زیرگروه یکسری از مقاطع فلزی عرضه‌شده در بورس در روزهای مشخص خریدوفروش می‌شوند.

برای انجام معامله در بورس کالا عرضه‌کننده و خریدار باید یک کارگزار برای خود انتخاب نموده و از طریق کارگزاری کد بورسی دریافت نمایند. انجام معاملات نیز پس ا درخواست مشتری از طریق کارگزاری صورت خواهد گرفت. همچنین برای اطلاع از لیست شرکت‌های عرضه‌کننده مقاطع در بورس و جزئیات بیشتر می‌توانید به مقاله چگونه از بورس مقاطع فلزی بخریم، مراجعه نمایید.

 

ارزیابی ارزش سهام شرکت‌های فولادی

فلزات اساسی یکی از صنایع مهم و باارزش حاضر در بازار سرمایه هستند و شرکت‌های فولادی بخش عمده‌ای از آن‌ها را تشکیل می‌دهند. سهام این شرکت‌ها جزو سهام بنیادی بوده که ریسک کمتری دارند.

در حال حاضر شرکت‌هایی مانند مجتمع ذوب‌آهن اصفهان، مجتمع فولاد هرمزگان، مجتمع فولاد خوزستان، فولاد آلیاژی ایران، شرکت آهن و فولاد ارفع، فولاد کاوه جنوب کیش، مجتمع فولاد خراسان، فولاد امیرکبیر کاشان، نورد و قطعات فولادی، فولاد افزا سپاهان، خدمات فنی فولاد یزد، توکا رنگ فولاد سپاهان، صنایع فولاد آلیاژی یزد، سرمایه‌گذاری توکا فولاد، تولیدی فولاد سپید فراب کویر و فولاد کاویان در تابلوهای مختلف بورس و فرا بورس حضور دارند. حدود 60 درصد از این شرکت‌ها به تولید محصولات اولیه فولاد مشغول بوده و 40 درصد مابقی محصولات نهایی زنجیره فولاد مانند میلگرد، تیرآهن و ورق‌های فولادی را تولید می‌کنند.

 نحوه قیمت‌گذاری محصولات، قیمت‌ جهانی محصولات فولادی، آگاهی از وضعیت بورس کالا، نرخ و نحوه تأمین مواد اولیه، میزان فروش داخلی و صادرات یک شرکت، نرخ ارز، میزان فعالیت صنایع پایین‌دستی، میزان تمرکز برنامه‌های توسعه بر این حوزه و سیاست‌گذاری دولت در حوزه فولاد همه از عوامل مؤثر بر قیمت سهام شرکت‌های فولادی است.

در سال‌های اخیر با توجه به تحریم‌های موجود افزایش صادرات غیرنفتی در کشور در بهبود اقتصاد کشور بسیار مؤثر بوده و صنعت فولاد توانسته پیشتاز این امر باشد. در شرایط حاضر با تداوم تحریم‌ها می‌توان آینده روشنی را برای صنعت فولاد و شرکت‌های مرتبط پیش‌بینی کرد. بنابراین سهام شرکت‌های فولادی می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بورس باشد به‌شرط آنکه ارزیابی ارزش سهام شرکت‌های فولادی به‌درستی صورت گیرد و در زمان مناسب به این سهم‌ها ورود کرد.

 

چرا قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد گران‌تر از بورس کالاست؟

متأسفانه قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد نسبت به بورس کالا بسیار بیشتر است. به همین دلیل خرید این محصولات از بورس کالا سود بسیار بالایی دارد که می‌تواند برای بسیاری افراد وسوسه‌برانگیز باشد و پای دلالان را به این موضوع باز کند!

مشخص است که حضور دلالان اختلاف بیشتر قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد را در پی خواهد داشت. در حال حاضر تنها افراد خاصی اجازه خرید برخی محصولات فولادی در بورس کالا را دارند که باوجوداین شرایط، اوضاع پیچیده‌تر خواهد شد.

برای پاسخ به اینکه چرا قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد گران‌تر از بورس کالاست باید گفت التهاب بازار آهن و فولاد دلیل اصلی این موضوع است که می‌تواند در دوره‌های زمانی مختلف و با توجه به شرایط آن دوره متفاوت باشد.

اختلاف قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد می‌تواند کار را برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان واقعی محصولات فولادی بسیار سخت نماید؛ بنابراین مسئولان امر باید تلاش کنند تا با اتخاذ سیاست‌های لازم، اختلاف قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد را به حداقل مقدار ممکن برسانند.

نظرات
دارا صفایی
دوشنبه 21 تیر 1400
خرید میلگرد از بورس کارمزد هم داره؟
مدیر سایت
دوشنبه 21 تیر 1400
بله.در خرید میلگرد از بورس  باید کارمزدهایی به کارگزار، شرکت بورس کالا و سازمان بورس و اوراق بهادار پرداخت کنید. 
رادمهر
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
خرید آهن آلات از بورس توسط اشخاص حقیقی شدنیه؟
مدیر سایت
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
پروسه خرید از بورس برای اشخاص حقیقی کمی سخت و زمان بر هستش. مقدار تناژی که باید بخرن هم بالاست و هر کسی از پسش بر نمیاد. 
ارسال نظر جدید