ارزیابی ارزش سهام شرکت‌های فولادی

همه آنچه برای خرید سهام شرکت‌های فولادی باید بدانید
اخبار انتشار: 1399/07/19
اخبار بروزرسانی: 1400/06/27
ارزیابی ارزش سهام شرکت‌های فولادی

 

فلزات اساسی پس از صنایع شیمیایی جایگاه دوم ارزش بازار سرمایه را دارند و شرکت‌های فولادی بخش عمده‌ای از شرکت‌های فلزات اساسی حاضر در بورس هستند. سهام شرکت‌های فولادی جزو سهام بنیادی هستند که اغلب ریسک کمتری دارند. اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با شرکت‌های فولادی حاضر در بورس هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله برای آشنایی بیشتر با عوامل مؤثر بر قیمت سهام شرکت‌های فولادی به بررسی نحوه قیمت‌گذاری محصولات، قیمت‌های جهانی محصولات فولادی، نرخ و نحوه تأمین مواد اولیه و میزان فروش داخلی و صادرات این شرکت‌ها پرداخته خواهد شد.

 

تصویر کارخانه آهن و فولاد

 

شرکت‌های فولادی حاضر در بورس

در حال حاضر حدود ۲۰ شرکت فولادسازی فعال در گروه فلزات اساسی در تابلوهای مختلف بورس و فرا بورس حضور دارند. حدود 60 درصد از این شرکت‌ها به تولید محصولات اولیه فولاد مشغول بوده و 40 درصد مابقی محصولات نهایی زنجیره فولاد مانند میلگرد، تیرآهن و ورق‌های فولادی را تولید می‌کنند. در جدول زیر نام برخی از شرکت‌های فولادی همراه با نماد آن‌ها آورده شده است:

 

فهرست شرکت‌های فولادی حاضر در بورس و فرا بورس

ردیف

نام شرکت

نماد

بازار

1

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

فولاد

بورس

2

مجتمع ذوب‌آهن اصفهان

ذوب

فرا بورس

3

مجتمع فولاد هرمزگان

هرمز

فرا بورس

4

مجتمع فولاد خوزستان

فخوز

بورس

5

فولاد آلیاژی ایران

فولاژ

بورس

6

شرکت آهن و فولاد ارفع

ارفع

فرا بورس

7

فولاد کاوه جنوب کیش

کاوه

بورس

8

مجتمع فولاد خراسان

فخاس

بورس

9

فولاد امیرکبیر کاشان

فجر

بورس

10

نورد و قطعات فولادی

فنورد

بورس

11

فولاد افزا سپاهان

فافزا

فرا بورس

12

خدمات فنی فولاد یزد

خفولا

فرا بورس

13

توکا رنگ فولاد سپاهان

شتوکا

فرا بورس

14

صنایع فولاد آلیاژی یزد

فولای

فرا بورس

15

سرمایه‌گذاری توکا فولاد

وتوکا

بورس

16

تولیدی فولاد سپید فراب کویر

کویر

بورس

17

فولاد کاویان

فوکا

فرا بورس

 

 

در ادامه به‌طور کامل در مورد جزئیات عوامل مؤثر بر قیمت سهام این شرکت‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

تصویر قیمت سهام شرکت‌های فولادی

 

عوامل مؤثر بر قیمت سهام شرکت‌های فولادی

عوامل موثر بر قیمت شهام شرکت‌های فولادی چه هستند؟ آیا می‌توان افزایش یا کاهش این قیمت‌ها را در بورس کالا پیش‌بینی کرد؟ برای این کار باید عواملی که در پایین آورده شده است را بررسی نمایید:

 

1) نحوه قیمت‌گذاری محصولات

قیمت‌گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت سهام شرکت‌های فولادی است. برای بازارهای داخلی و صادراتی، دو روش متفاوت برای نحوه قیمت‌گذاری محصولات وجود دارد. قیمت‌گذاری محصولات در بازار داخلی بر اساس عرضه و تقاضا در بورس کالا و نرخ دلار نیمایی انجام می‌شود. درحالی‌که نحوه قیمت‌گذاری محصولات در بازارهای صادراتی بر پایه نرخ جهانی شمش، بیلت و اسلب خواهد بود.

اگر قصد خرید سهام یک شرکت فولادی را دارید باید به‌صورت روزانه قیمت محصولات آن شرکت را دنبال کنید. برای مثال اگر می‌خواهید سهام ذوب را بخرید باید از قیمت میلگرد امروز و دیگر روزها اطلاع داشته باشید. برای این کار می‌توانید به فروشگاه‌های آنلاین مراجعه نمایید.

 

2)قیمت‌ جهانی محصولات فولادی

قیمت‌ جهانی محصولات فولادی از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت سهام شرکت‌های فولادی است. درواقع زمانی که قیمت‌های جهانی محصولات فولادی افزایش می‌یابد، قیمت‌های داخلی نیز بالاتر می‌رود. درنتیجه سود این شرکت‌ها بیشتر شده و متعاقباً قیمت سهام آن‌ها بالاتر خواهد رفت.

بنابراین اگر شما قصد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فولادی در بازار سرمایه را دارید، باید نگاه ویژه‌ای به قیمت‌های جهانی محصولات فولادی داشته باشید.

 

3)آگاهی از وضعیت بورس کالا

همان‌طور که گفته شد سود هر شرکت وابسته به قیمت فروش محصولاتش در بازار داخلی بوده و درنتیجه قیمت محصولات از فاکتورهای تعیین‌کننده ارزش سهام آن شرکت محسوب می‌گردد. در حال حاضر بورس کالا مرجع معتبر قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بازار داخلی است؛ بنابراین اگر قصد خرید سهام شرکت‌های فولادی را دارید بهتر است نیم‌نگاهی به بورس کالا نیز داشته باشید.

 

4)نرخ و نحوه تأمین مواد اولیه

برای تحلیل بنیادی سهام شرکت‌های فولادی، توجه به تغییرات نرخ و نحوه دسترسی به مواد اولیه را نباید فراموش کرد. در چند سال گذشته نرخ سنگ‌آهن و گندله به‌عنوان مواد اولیه زنجیره فولاد بر اساس قیمت شمش محاسبه می‌گردد؛ بنابراین اگر قیمت مواد اولیه بالا رود به معنی افزایش قیمت محصولات فولادی خواهد بود که خود بر ارزش سهام شرکت‌های فولادی تأثیرگذار است.

 

5)میزان فروش داخلی و صادرات یک شرکت

با توجه به نرخ ارز، شرکت‌هایی که در بخش صادرات فعال هستند می‌توانند حاشیه سود مناسبی را برای سرمایه‌گذاران خود فراهم نمایند. شرکت‌های فولادی می‌توانند با افزایش فروش صادراتی و در نظر گرفتن سیاست‌های درست در زمینه بازاریابی، تولید خود را افزایش داده و سودآوری بیشتری را برای سهامداران خود به ارمغان آورند. برای تحلیل بنیادی یک شرکت فولادی باید به میزان فروش داخلی و صادرات آن شرکت توجه داشته باشید.

در حال حاضر بخش زیادی از تولیدات شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد کاوه جنوب کیش و ذوب‌آهن اصفهان به بازارهای خارجی اختصاص دارد. به‌طور مثال بخش قابل‌توجهی از تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان صادر می‌گردد.

 

6)نرخ ارز

فولاد محصولی بین‌المللی است و به همین دلیل نرخ ارز یکی از عوامل مؤثر بر قیمت محصولات فولادی خواهد بود. ازاین‌رو ارزش سهام شرکت‌های فولادی نیز به قیمت ارز بستگی دارند.

در این میان نوسانات نرخ ارز بر ارزش سهام شرکت‌هایی که در بخش صادرات فعالیت بیشتری دارند، تأثیرگذارتر خواهد بود. البته نوسانات نرخ ارز با یک تأخیر زمانی بر سوددهی و ارزش سهام شرکت‌های فعال در بازار داخلی نیز تأثیر می‌گذارد.

 

7)میزان فعالیت صنایع پایین‌دستی

از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت سهام شرکت‌های فولادی می‌توان به ایجاد رونق در صنایع پایین‌دستی اشاره کرد. صنعت ساختمان، خودروسازی و لوازم‌خانگی از صنایع پایین‌دستی فولاد محسوب می‌گردند. هرچه این صنایع رونق بیشتری داشته باشند، تقاضا در بازار آهن و فولاد بیشتر خواهد بود که درنهایت می‌تواند به افزایش قیمت محصولات شرکت‌های فولادی بیانجامد؛ بنابراین اگر این صنایع رونق داشته باشند نشانه‌ی مثبتی برای سرمایه‌گذاری در سهام این شرکت خواهد بود.

 

8)میزان تمرکز برنامه‌های توسعه بر این حوزه

صنعت فولاد در سال‌های اخیر توانسته به اقتصاد کشور کمک شایانی نماید و منبع مهمی در تأمین ارز موردنیاز کشور در این سال‌ها باشد. به همین دلیل صنعت فولاد جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌های توسعه پنجم و ششم دارد. یکی از برنامه‌های توسعه‌ای مهم سال‌های آینده تبدیل شدن ایران به یکی از قطب‌های تولید فولاد در جهان است. به همین دلیل می‌توان به سوددهی بیشتر شرکت‌های فولادی امیدوار بود.

 

9)سیاست‌گذاری دولت در حوزه فولاد

به دلیل شرایط استراتژیک صنعت فولاد، همواره دولت در کنترل این بازار نقش مؤثری ایفا می‌کند. در حال حاضر سیاست‌گذاری‌های بخش فولاد جزو اقتصاد کلان کشور محسوب می‌شود. این روزها بیشتر سیاست‌گذاری‌های دولت در جهت کنترل قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد است؛ بنابراین برای سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های فولادی باید سیاست‌گذاری‌های دولت در زمینه فولاد را نیز پیگیری نمایید.

صنعت فولاد پس از پتروشیمی مؤثرترین بخش در اقتصاد کشور است. در حال حاضر نیز با توجه به شرایط تحریمی سال‌های اخیر، افزایش صادرات غیرنفتی در کشور نیز می‌تواند راهکار مناسبی برای کمک به اقتصاد کشور باشد. صنعت فولاد ظرفیت مناسب برای این امر را دارد و می‌تواند بخش قابل‌توجهی از این بار را به دوش بکشد. در همین راستا می‌توان آینده روشنی را برای صنعت فولاد و شرکت‌های مرتبط در نظر گرفت. هرچند باید در نظر داشت که مشکلاتی همچون تأمین مالی موردنیاز، عدم وجود ثبات اقتصادی، مشکلات ورود تکنولوژی و نوسانات نرخ ارز نیز بر سر راه شرکت‌های فولادی قرار دارد. درهرصورت با تمام تفاسیر ذکرشده به نظر می‌رسد سهام شرکت‌های فولادی می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بورس باشد به‌شرط آنکه با آگاهی کامل و در زمان مناسب به این سهم‌ها ورود کرد.

تگ ها
نظرات
کریم ناظری
یکشنبه 20 تیر 1400
مهمترین نکته ای که باید برای سرمایه گذاری روی شرکت های فولادی در نظر داشته باشیم چیه؟
مدیر سایت
یکشنبه 20 تیر 1400
قیمت جهانی فولاد و نرخ دلار نیمایی مهمترین چیزیه که باید موقع سرمایه گذاری روی شرکت های فولادی مدنظر داشته باشید. 
احسان کریمی
سه شنبه 25 خرداد 1400
قیمت گذاری محصولات شرکتهای فولادی در بازار داخل برچه مبنایی انجام میشود؟
مدیر سایت
سه شنبه 25 خرداد 1400
قیمتگذاری محصولات فولادی شرکتهای فولادی حاضر در بورس کالا بر اساس میزان عرضه و تقاضا در بورس کالا و نرخ دلار نیمایی صورت میگیرد.
نادر سرمدی
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
بورس با فرابورس چه فرقی داره؟
مدیر سایت
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
ورود به بازار بورس برای شرکتها آسانتر است زیرا شرایط ساده تری دارد. همچنین بازه سود و زیان این شرکت کمتر بوده و به همان میزان ریسک معاملات در این بازار کمتر خواهد بود.
ارسال نظر جدید