اگر نمی‌خواهید در بورس ضرر کنید، بخوانید!

اطلاعات لازم پیش از ورود به بازار بورس
اخبار انتشار: 1399/07/12
اخبار بروزرسانی: 1400/06/22
اگر نمی‌خواهید در بورس ضرر کنید، بخوانید!

 

 

هیچ‌کس دوست ندارد پول خود را از دست بدهد؛ اما تحمل افراد نیز در برابر ضررهای مالی متفاوت است. اگر شما قصد دارید در بورس سرمایه‌گذاری کنید ولی تحمل ضرر را ندارید، بهتر است از همین حالا قید ورود به بازار سرمایه را بزنید. اما اگر تحمل ضرر را دارید و قصدتان برای سرمایه‌گذاری در بورس جدی است، بهتر است قبل از ورود به بازار سرمایه نکاتی که در این مقاله آورده شده را بخوانید. اگرچه جزئیات و احتیاط‌های بی‌شماری در زمینه سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد، اما این مقاله به کلیاتی می‌پردازد که به شما کمک می‌کند تا اصول اولیه نحوه عملکرد سهم‌های مختلف در بورس را بهتر درک کنید. در ادامه به 5 مورد اساسی از نکات بازار سرمایه اشاره می‌شود که هر سرمایه‌گذار بورسی باید آن‌ها را بداند.

لازمه ورود به بورس و کسب سود از این بازار ، داشتن اطلاعات کافی از این بازار است . پس اگر هنوز اطلاعات کافی کسب نکره اید ،با چشم بسته وارد این بازار نشوید .

 

بورس چیست؟

بورس اوراق بهادار، سیستم پیچیده‌ای برای خریدوفروش سهام شرکت‌هایی است که در این بازار به ثبت رسیده‌اند. ازنظر برخی افراد بورس بازاری تاریک و پر از تشویش است که مردم در آن قمار می‌کنند؛ اما درواقع بورس اصلاً قمار نیست.

فرض کنید شما 100 هزار تومان در یک تاس قرار داده‌اید، اگر برنده شوید، 200 هزار تومان برنده می‌شوید و اگر ببازید کل 100 هزار تومان خود را از دست می‌دهید. این ‌یک قمار محسوب می‌شود؛ اما وقتی در سهامی سرمایه‌گذاری می‌کنید یا درصدی به پول شما افزوده می‌شود یا مقداری از سرمایه خود را از دست می‌دهید. احتمال اینکه شما همه سرمایه خود را در بورس از دست بدهید بسیار بعید است، مگر اینکه در شرکتی سرمایه‌گذاری کنید که کاملاً ورشکسته شود. درنهایت می‌توان گفت که بورس مجموعه‌ای از افرادی است که تخصص خود را در مقابل یکدیگر قرار داده‌اند.

 

بورس اوراق بهادار یک سیستم معاملاتی تقابلی است

بازار سهام مجموعه‌ای از میلیون‌ها سرمایه‌گذار است که دیدگاه‌های مخالف یکدیگر دارند؛ زیرا وقتی یک سرمایه‌گذار سهام خاصی را برای سرمایه‌گذاری مناسب نمی‌بیند و می‌خواهد آن را به فروش برساند، شخص دیگری باید این سهم را ارزشمند بداند و مایل به خرید آن باشد تا معامله‌ای رخ دهد. ازآنجاکه ممکن نیست در یک‌زمان مشخص هر دو سرمایه‌گذار نظر درستی داشته باشند، این‌یک سیستم تقابلی است. به‌طور خلاصه، یک سرمایه‌گذار سود می‌کند و دیگری متحمل ضرر می‌شود.

 

عوامل مؤثر در بالا و پایین رفتن قیمت سهام

عوامل بسیاری ازجمله اخبار رسانه‌ها، سخنرانی‌ها و نظرات افراد معروف، بلایای طبیعی، ناآرامی‌های سیاسی و اجتماعی و میزان عرضه و تقاضا تعیین‌کننده بالا رفتن یا پایین آمدن ارزش یک سهم هستند. بررسی این فاکتورها درنهایت می‌تواند تحلیل‌های متفاوتی را داشته باشد که در این میان عده‌ای را خریدار و عده‌ای را فروشنده می‌کند. اگر تعداد فروشندگان نسبت به خریداران بیشتر شود، قیمت سهام کاهش می‌یابد. برعکس، هنگامی‌که خریداران بیشتری نسبت به فروشندگان وجود داشته باشند، قیمت سهام افزایش می‌یابد.

معمولاً افرادی که بتوانند نسبت به این عوامل، تحلیل‌های درستی داشته باشند می‌توانند به افزایش سرمایه خود در بورس امیدوار باشند. بنابراین به افراد توصیه می‌شود قبل از ورود به بازار سرمایه دانش خود را بالا ببرند یا فردی معتبر را انتخاب نموده تا بتوانند بر اساس تحلیل‌های او تصمیم‌گیری نمایند.

 

چرا پیش‌بینی بورس دشوار است؟

بیایید فرض کنیم قیمت سهامی برای چندین سال متوالی نمودار افزایشی داشته باشد. سرمایه‌گذاران درک می‌کنند که بالاخره این سهم زمانی نیاز به اصلاحاتی خواهد داشت که قیمت سهم را کاهش می‌دهد. چیزی که در این میان مبهم است زمان دقیق این اتفاق است. به همین دلیل، برخی از سرمایه‌گذاران پول نقد خود را نگه می‌دارند و منتظر فرصت مناسب برای ورود به یک سهم خاص هستند.

معمولاً کسانی که ریسک‌پذیری بالایی دارند به بورس وارد می‌شوند؛ زیرا ممکن است پول خود را در سهمی سرمایه‌گذاری نمایند که علاوه بر کاهش سرمایه خود، امکان بازپرداخت وجه نقد بسیار کمی نیز داشته باشد و در فروش آن دچار مشکل شوند؛ اما یک سؤال اساسی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

زمان ورود و خروج به یک سهم چه موقعی است؟

اگر بازار سهام قابل پیش‌بینی بود، به‌راحتی می‌شد به این سؤال پاسخ داد؛ اما این کار به‌راحتی ممکن نیست. برای پیش‌بینی بورس باید چگونگی ارزش یک سهم، مسائل اساسی تاثیرگذار بر صعود و سقوط قیمت یک سهم و نحوه تحلیل‌ها و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران مشخص باشد.

 

1-ارزش سهام

قیمت واقعی سهام توسط اطلاعات شرکت و بازار تعیین می‌شود. اغلب سرمایه‌گذاران می‌توانند با دانستن این قیمت اقدام به خرید یا فروش یک سهم نمایند. به‌عنوان‌مثال، اگر سهام مجتمع ذوب‌آهن 3000 تومان معامله شود و ارزش واقعی آن 3500 تومان باشد، ممکن است ارزش خرید داشته باشد. برعکس، اگر آن را به قیمت 3000 تومان معامله کنند اما ارزش منصفانه آن 2500 تومان باشد، سهام فراتر از ارزش تلقی می‌شود و سرمایه‌گذار منطقی و با دانش از سرمایه‌گذاری در آن سهم امتناع می‌کند.

 

نحوه محاسبه ارزش یک سهم

فرمول‌های استانداردی برای تحلیل ارزش واقعی یک سهم وجود دارد. یک روش استفاده از این فرمول است:

(استهلاک و بدهی‌های آن شرکت) - مجموع ارزش دارایی‌های یک شرکت در ترازنامه


روش دیگر تعیین ارزش ذاتی سهام با دانستن سود خالص یک شرکت از درآمد آینده آن است. روش‌های دیگری نیز وجود دارند که در اینجا به ذکر این دو روش بسنده می‌کنیم.

اما گاهی اوقات روش‌های مختلف جواب‌های متفاوتی برای ارزش‌گذاری یک سهم می‌دهند که کار را برای سرمایه‌گذاران مشکل می‌کند. همچنین گاهی اوقات یک سهم مدت‌زمان زیادی در قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی خود قرار می‌گیرد و حتی روند افزایشی دارد که این موضوع می‌تواند سرمایه‌گذاران را دچار تردید نماید.

 

2-رویدادهای مهم

دانستن اینکه کدام رویداد باعث تغییر روند یک سهم خواهد شد بسیار مهم است. همان‌طور که در چند هفته گذشته به دلیل شایعات خروج شرکت‌های فولادی از بورس، بازار سرمایه افت شدیدی را تجربه نمود.

 

3-فرآیند تصمیم‌گیری فرد

شاید این موضوع برای پیش‌بینی بازار بورس از دو مورد دیگر جالب‌تر و بحث‌برانگیزتر باشد. هر فرد دارای مؤلفه‌های منطقی و عاطفی منحصربه‌فردی است. تصمیم‌گیری‌های هر فرد نیز در شرایط مختلف می‌تواند منطقی یا احساسی باشد. گاهی ممکن است یک موقعیت را با استفاده از منطق خود تحلیل کنیم؛ اما هنگام عمل بیشتر به احساسات خود رجوع کنیم. به‌عنوان‌مثال، هنگام خرید خودرو، ممکن است از قبل در مورد موتور، راندمان سوخت، امکانات و سایر موارد تحقیق کرده باشیم؛ اما وقتی زمان تصمیم‌گیری و خرید فرا می‌رسد سؤالات دیگری را مطرح می‌کنیم. مثلاً اینکه وقتی پشت این ماشین می‌نشینم چگونه به نظر خواهم رسید؟

هنگام تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در بورس باید بتوانید به‌صورت منطقی داده‌های مربوطه را پردازش کرده و تصمیم خوبی بگیرید، زیرا یک سرمایه‌گذار دیگر در مقابل شما قرار دارد و اگر او تصمیم بهتری گرفته باشد شما دچار زیان خواهید شد. البته نمی‌توان همه تصمیم‌گیری‌ها را بر اساس عقل و منطق انجام داد و گاهی نیز ممکن است تحت تأثیر احساسات، تصمیمات اشتباهی را نیز بگیریم که اجتناب‌ناپذیر هستند؛ اما برای موفقیت در بورس باید تلاش کرد که این نوع تصمیم‌گیری‌های احساسی را به حداقل برسانیم.

 

بهترین زمان خرید و فروش سهام چه زمانی است؟

مهم‌ترین تصمیمی که یک سرمایه‌گذار می‌گیرد، زمان خرید و زمان فروش یک سهم است. معمولاً بهترین زمان برای خرید یک سهم در بورس زمانی است که دیگران نسبت به آن سهم بدبین بوده و شروع به فروش آن سهم می‌کنند. بهترین زمان برای فروش نیز زمانی خواهد بود که دیگران سهمی را ارزنده می‌دانند و تمایل زیادی برای خرید آن دارند.

البته مسئله به این سادگی‌ها نیز نخواهد بود. در نظر داشته باشید هرچه افراد زیادی تمایل به خرید سهامی داشته باشند به همان نسبت شانس اینکه شما بتوانید آن سهم را بخرید پایین می‌آید و معمولاً خرید در این مواقع دشوار یا حتی غیرممکن خواهد بود؛ زیرا دارندگان آن سهام نیز تمایل به ‌نقد کردن سهم سود ده خود نخواهند بود. از طرفی زمانی که تعداد فروشندگان یک سهم نیز زیاد باشد بازهم شما را دچار مشکل خواهد کرد؛ زیرا در این شرایط نیز فروش آن سهم کار مشکلی خواهد بود.

نکته: هنگام خرید، به یاد داشته باشید که امکان افزایش قیمت یک سهم بعد از یک دوره کاهش بیشتر خواهد بود؛ اما باز هم باید احتیاط کرد.

 

همان‌طور که گفته شد بورس اوراق بهادار بازار مبهمی است که شاید برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار مناسب نباشد. در بازار سرمایه قیمت سهم‌ها می‌تواند به دلایل پیچیده افزایش یا کاهش داشته باشد. حتماً قبل از خریداری یک سهم مطمئن شوید که آن سهم ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد.
سال‌ها طول می‌کشد تا بتوانید با روش‌های سرمایه‌گذاری صحیح در بورس آشنا شوید. شاید بهتر باشد تا آن زمان از توصیه‌های فردی خبره که مورداطمینان شما نیز هست، استفاده کنید. حتی می‌توانید برای دریافت این راهنمایی‌ها هزینه‌ای را نیز در نظر بگیرید زیرا این هزینه می‌تواند جلوی ضررهای احتمالیتان را بگیرد.

 

تگ ها
نظرات
هادی منتظری
شنبه 25 اردیبهشت 1400
تفاوت تحلیل تکنیکال با فاندامنتال در بورس چیه؟
مدیر سایت
شنبه 25 اردیبهشت 1400
تحلیل تکنیکل بیشتر مربوط به برخی توابع ریاضیه اما تحلیل در فاندامنتال رویدادهای روز هم دخیله. 
ارسال نظر جدید