دسترسی سریع
تحلیل جامع بازار میلگرد
0نظرات
چاپ صفحه 1399/11/11 آخرین بروز رسانی: 1399/12/02

تحلیل جامع بازار میلگرد

تحلیل جامع بازار میلگرد
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

میلگرد یک مقطع فولادی پرکاربرد است که تمامی افراد فعال در حوزه ساخت و ساز با چالش‌های خرید آن آشنا هستند. پیش از خرید میلگرد، داشتن اطلاعات فنی و آگاهی از وضعیت بازار میلگرد، ضروری است.

اطلاعات فنی مثل تفاوت انواع میلگرد، استانداردهای ساخت، روش‌های تولید و ... را می‌توانید با مطالعه راهنمای خرید میلگرد کسب کنید. در مورد قیمت میلگرد و وضعیت بازار نیز می‌توانید با مطالعه تحلیل‌های بازار آهن و فولاد، به آگاهی لازم دست پیدا کنید.

قیمت میلگرد به چند عامل ثابت مثل روش تولید، کیفیت ساخت، سایز، گرید و نوع فولاد مورد استفاده بستگی دارد؛ اما قیمت آهن و قیمت ارز، عواملی هستند که بر تغییرات قیمت میلگرد اثرگذار هستند و تغییر آن‌ها، می‌تواند موجب نوسان در بازار میلگرد شود. جهت مطالعه تغییرات این عوامل و اثرات آن‌ها، می‌توانید تحلیل‌های هفتگی بازار میلگرد را مطالعه کنید:

 

تحلیل تغییرات قیمت میلگرد در دی‌ماه 99

قیمت میلگرد در اول دی‌ماه 12،100 تومان و در روز سی‌ام دی‌ماه 12،500 تومان بوده است. اگر تنها به قیمت میلگرد در روزهای ابتدایی و انتهایی دی‌ماه 99 نگاه بیاندازیم، تفاوت چندانی را مشاهده نخواهیم کرد. اما اگر نگاهی جامعتر به تحلیل قیمت میلگرد در دی‌ماه داشته باشیم خواهیم دید که قیمت میلگرد در دی‌ماه 99 نوسانات زیادی را تجربه کرده و در بازههایی به کانال 13 هزار تومان نیز وارد شده است. 

به نظر می‌رسد اجرای نادرست شیوه نامه فولادی وزارت سمت و افزایش قیمت فولاد در کشورهای مشترک‌المنافع باعث آشفتگی قیمت میلگرد در بازار داخل شد.

 

تحلیل تغییرات قیمت میلگرد در بهمن‌ماه 99

بازار میلگرد در بهمن‌ماه 99 شرایط آرامی را سپری کرد و در تمام روزهای این ماه در کانال 12 هزار تومان قرار داشت. کاهش قیمت‌ جهانی فولاد، ثبات بازار ارز و انتشار برخی اخبار مربوط به اصلاح مصوبه‌های دولتی از جمله عواملی بود که باعث شد قیمت میلگرد در بهمن ماه 99 با نوسانات زیادی همراه نباشد.

 

وضعیت بازار میلگرد در هفته اول بهمن 99 چگونه بود؟

عوامل زیادی بر تحلیل وضعیت بازار میلگرد در هفته اول بهمن 99 اثرگذار بودند. مهم‌ترین عامل، شروع به کار رئیس‌جمهور جدید آمریکا بود که اثر روانی مثبتی بر بازار داشت. قیمت دلار تقریباً ثابت باقی ماند و قیمت یورو کاهش یافت.

این تغییرات روی قیمت اکثر مقاطع فولادی همچون میلگرد نیز اثر داشت و باعث شد تا قیمت آن‌ها در هفته اول بهمن 99، تقریباً ثابت باقی بماند.

 

وضعیت بازار میلگرد در هفته دوم بهمن 99 چگونه بود؟

اثر روانی تغییرات سیاسی آمریکا بر وضعیت بازار میلگرد در هفته دوم بهمن 99 نیز ادامه داشت. تغییرات اندک در قیمت ارز و ادامه روند کاهش تقاضا در بورس کالا، منجر به ثبات قیمت آهن و میلگرد در این هفته شد.

 

وضعیت بازار میلگرد در هفته سوم بهمن 99 چگونه بود؟

بازار میلگرد در هفته سوم بهمن ماه 99 از ثبات نسبی برخوردار بود و قیمت این محصول در کانال 12000 تومان باقی ماند. شاید بتوان عدم افزایش قیمت‌های جهانی فولاد را مهمترین عامل پایداری قیمت میلگرد در بازار دانست. به نظر می‌رسد برقراری آرامش در بازار آهن و فولاد سبب شده تا تقاضا در بورس کالا بالا برود به نحوی که تقریبا نیمی از مقاطع فولادی عرضه شده در بورس کالا در هفته سوم بهمن ماه مورد معامله قرار گرفت. اگر شرایط به همین ترتیب پیش برود می‌توان آینده خوبی را برای بازار آهن و فولاد متصور شد.

 

وضعیت بازار میلگرد در تاریخ 18 تا 23 بهمن 99 چگونه بود؟

در هفته منتهی به 23 بهمن، عواملی مانند تعیین وضعیت برجام، موجب شدند که قیمت ارز اندکی افزایش پیدا کند و همین موضوع بر وضعیت بازار میلگرد در تاریخ 18 تا 23 بهمن 99 نیز اثرگذار بود. در این هفته، قیمت میلگرد در کانال 12000 تومان باقی ماند اما در صورت ادامه این روند افزایش قیمت، به احتمال زیاد وارد کانال 13000 تومان می‌شود. همچنین نزدیکی به شب عید و دادن شوک به بازار توسط تولیدکنندگان، یکی دیگر از عواملی است که قیمت میلگرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

وضعیت بازار میلگرد در تاریخ 25 تا 30 بهمن 99 چگونه بود؟

 در هفته پایانی بهمن‌ماه 99، عواملی مانند نوسانات نرخ ارز نیمایی و تأثیر آن بر نرخ فولاد صادراتی، سبب شد که قیمت مقاطع فولادی صادراتی مانند تیرآهن، دچار نوسان شود. وضعیت بازار میلگرد در تاریخ 25 تا 30 بهمن 99 ثبات چندانی نداشت اما قیمت میلگرد اکثر کارخانه‌ها مانند ذوب‌آهن اصفهان و فولاد ظفر بناب با وجود افزایش نسبی در مقایسه با هفته گذشته، در ابتدا و انتهای هفته یکی بود.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما