دسترسی سریع
تفاوت نبشی پرسی و فابریک

تفاوت نبشی پرسی و فابریک

اخبار تاریخ انتشار : 10 دی ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 5 بهمن ماه 1399
تفاوت نبشی پرسی و فابریک

نبشی چیست؟

نبشی یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد است. این مقطع فولادی به شکل حرف L انگلیسی است و از دو مقطع مسطح و عمود بر یکدیگر، ساخته می‌شود. به هرکدام از این دو مقطع، «بال» می‌گویند.

این مقطع فولادی معمولاً از فولاد کربنی، آلیاژی، ضدزنگ یا گالوانیزه ساخته می‌شود. در کشور ما به علت نبود تکنولوژی مناسب، دو نوع اول بیشتر تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. نبشی‌های گالوانیزه موجود در بازار، همگی وارداتی هستند.

 

تصویر استفاده از نبشی در ساختن دکل‌های برق و مخابرات

 

کاربرد نبشی

این مقطع فولادی جدای از ساخت و ساز، در صنایع دیگر نیز کاربرد دارد. در پروژه‌های عمرانی، نبشی به ‌صورت خرد شده یا لقمه و به منظور ساخت ستون، اتصال ستون به صفحات کف در فونداسیون، اتصال تیرآهن به بیم‌های باربر و آهن‌کشی چاه آسانسور استفاده می‌شود.

همچنین از نبشی برای ساختن دکل‌های برق و مخابرات، پل، خرپا، میز، صندلی و نیمکت نیز استفاده می‌شود.

 

دسته‌بندی انواع نبشی

جدا از ماده اولیه، نبشی‌ها بر اساس شکل ظاهری و شیوه تولید هم دسته‌بندی می‌شوند. دسته‌بندی اول، برای تمامی نبشی‌هایی که از انواع مختلف فولاد ساخته شده‌اند کاربرد دارد.

 

1.دسته‌بندی بر اساس شکل ظاهری

در این روش، نبشی‌ها به 2 دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند. هر دو دسته در سایزهای مختلفی در بازار وجود دارند. سایزهای نبشی‌های بال مساوی و بال نامساوی به دو صورت نوشته می‌شود.

در صورتی که سایز نبشی به‌صورت 3*25*25 نوشته شود؛ یعنی نبشی دارای دو بال مساوی با عرض 25 میلی‌متر و ضخامت 3 میلی‌متر است. گاهی اوقات به جای تکرار ضخامت هر دو بال، سایز نبشی به‌صورت L25*3 نوشته می‌شود که حرف L به معنای طول هر بال است.

از این دو روش برای نوشتن سایز نبشی بال نامساوی نیز استفاده می‌شود که از ترتیب اعداد می‌توان عرض بال بزرگ‌تر، کوچک‌تر و ضخامت را به ترتیب تشخیص داد. برای مثال 3*10*20 یا L20*10*3 به معنای نبشی بال نامساوی با عرض بال بزرگ‌تر 20 میلی‌متر، عرض بال کوچک‌تر 10 میلی‌متر و ضخامت 3 میلی‌متر است.

در کشور ما بال‌ نبشی در عرض‌های 2 تا 20 سانتی‌متر تولید می‌شود. طول شاخه نبشی‌های تولیدشده نیز معمولاً 6 و 12 متری است. برخی از کارخانه‌ها مثل کوهپایه اصفهان، نبشی را در طول مورد نیاز مشتری نیز تولید می‌کنند.

 

2.دسته‌بندی بر اساس روش تولید

در این روش نبشی‌ها را بر اساس روش تولید، به 2 دسته فابریک و پرسی تقسیم می‌کنند که در ادامه به هر دو روش تولید خواهیم پرداخت. از انواع فولاد کربنی، فولاد آلیاژی با مقاومت بالا، ضدزنگ و گالوانیزه در هر دو روش تولید استفاده می‌شود.

روش تولید تأثیری بر وزن نبشی ندارد و در هر دو روش می‌توان وزن‌های مختلف نبشی را مشاهده کرد. جدول اشتال یا همان وزن نبشی، تنها بر اساس سایز و عرض بال‌های نبشی تقسیم‌بندی شده است و مؤثرترین عامل در وزن نبشی، ضخامت آن است.

از هر دو روش برای ساخت ناودانی نیز استفاده می‌شود.

 

نبشی‌های فابریک دارای لبه تیز و نبشی‌های پرسی دارای لبه گرد هستند که آن‌ها را از این طریق می‌توان تشخیص داد.

 

تصویر نبشی فابریک

 

نبشی فابریک

در این روش ورق فولادی مورد استفاده در تولید نبشی، پیش از سرد شدن و در دمایی نزدیک به 1700 درجه فارنهایت از عرض خم می‌شود؛ یعنی شمش یا بیلت فولاد، از ابتدا به منظور تولید نبشی، وارد خط تولید نورد گرم می‌شود و در انتها به‌صورت نبشی در سایزهای مختلف خارج می‌شود.

از این روش برای ساخت هر دو نوع نبشی بال مساوی و بال نامساوی استفاده می‌شود. برای ساخت اولی معمولاً از استاندارد روسی GOST 8510 استفاده می‌شود و دیگر استاندارد روسی GOST 8510-86 برای ساخت نوع دوم کاربرد دارد.

در صورت استفاده از استاندارد اروپایی BS EN 10056-1، به نبشی فابریک تولیدشده، «نبشی اروپایی» می‌گویند. استفاده از این استاندارد به تازگی در کشور ما رواج پیدا کرده و با استفاده از آن می‌توان از آلیاژهای مختلف فولاد برای تولید نبشی فابریک استفاده کرد.

نبشی تولیدشده به این روش به علت تکنولوژی بالاتر خطوط تولید، معمولاً دارای تنوع در سایز و ضخامت است. نبشی فابریک به علت قیمت بالاتر نسبت به نبشی پرسی، بیشتر کاربرد صنعتی دارد؛ گرچه کیفیت آن به مراتب بالاتر است.

نبشی فابریک را می‌توان از گوشه‌های تیز آن به‌راحتی تشخیص داد.

 

تصویر نبشی پرسی

 

نبشی پرسی

در این روش نبشی به روش نورد سرد تولید می‌شود؛ یعنی ماده اولیه خطوط تولید این نوع نبشی که معمولاً ورق سیاه با استاندارد St 37 است، در دمایی نزدیک به دمای اتاق به ضخامت دلخواه درآمده و توسط دستگاه‌های پرس مخصوص به شکل نبشی خم می‌شود.

در این روش به دلیل محدودیت‌های خطوط تولید، تنها نبشی با بال مساوی تولید می‌شود و امکان تولید نبشی با ضخامت کمتر از 6 میلی‌متر وجود ندارد. همچنین در این روش تنها می‌توان نبشی‌های با عرض بال بین 20 تا 50 میلی‌متر تولید کرد. معمولاً از استاندارد آلمانی DIN 1022 در تولید نبشی پرسی استفاده می‌شود.

نبشی پرسی دارای کیفیت پایین‌تری نسبت به نبشی فابریک است؛ اما بیشتر در ساختمان‌سازی کاربرد دارد.

نبشی پرسی از گوشه گرد آن قابل‌ تشخیص است.

 

تصویر نبشی

 

تولیدکنندگان نبشی‌های فابریک و پرسی

در کشور ما بیشتر تولیدکنندگان نبشی آن را به روش فابریک و با بال مساوی تولید می‌کنند. به همین جهت، محصولات آن‌ها هم در ساختمان‌سازی و هم در صنعت کاربرد دارد.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نبشی در کشور، کوهپایه اصفهان، شکفته مشهد، آریان فولاد و ناب تبریز هستند که همه آن‌ها نبشی را به روش فابریک تولید می‌کنند. در میان این تولیدکنندگان، کارخانه کوهپایه اولین تولیدکننده ریزترین نبشی فابریک با عرض بال مساوی 2.5 میلی‌متر بوده و آریان فولاد نیز عنوان اولین تولیدکننده عریض‌ترین نبشی فابریک با بال مساوی 130 میلی‌متری را دارا است.

قیمت نبشی مشهد در مقایسه با سایر رقبا مقرون به ‌صرفه‌تر است، گرچه کارخانه‌ای مثل ناب تبریز تنوع و کیفیت محصول بالاتری دارد.

 

برای مشاهده قیمت به‌روز انواع نبشی تولیدشده توسط کارخانه‌های مختلف، به آسرون مراجعه کنید و برای خرید و دریافت مشاوره تلفنی، با شماره (43000023-021) تماس بگیرید.

 

نظرات
سامان سلیمی
سامان سلیمی
1400/02/11
برای تولید نبشی فابریک هم از ورق فولادی استفاده می کنند؟
مدیر سایت
مدیر سایت
خیر،  برای تولید این نوع نبشی از بیلت استفاده میشه. بیلت در پروسه نورد گرم به شکل ورق و سپس به شکل نبشی درمیاد. 
دارا سلیمی
دارا سلیمی
1400/02/09
نبشی فابریک سایز پایین رو از کدوم کارخونه باید بخرم؟
مدیر سایت
مدیر سایت

کارخانه کوهپایه اصفهان

 

ارسال نظر جدید