دسترسی سریع
تفاوت پروفیل سبک و سنگین چیست؟
0نظرات
چاپ صفحه 1399/09/03 آخرین بروز رسانی: 1399/11/05

تفاوت پروفیل سبک و سنگین چیست؟

تفاوت پروفیل سبک و سنگین چیست؟
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

پروفیل یا نیم‌رخ، مقطعی فولادی هست که در صنایع مختلفی ازجمله ساخت درب و پنجره، ماشین‌سازی و راه‌سازی کاربرد دارد.

 

پروفیل‌ها بر اساس وزن، روش تولید و نوع کاربرد به پروفیل سبک و سنگین، باز و بسته، صنعتی و ساختمانی و مستقیم و غیرمستقیم تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

در این مقاله پروفیل‌ها را بر اساس وزن به ۲ دسته پروفیل سبک و پروفیل سنگین تقسیم کرده و به این سؤال پاسخ دهیم که تفاوت آن‌ها چیست؟

برای این کار باید بدانید پروفیل چیست، چطور تولید می‌شود و موارد مصرف و خصوصیات پروفیل سنگین و سبک در کجاست.

اگر جزو علاقه‌مندان به حوزه آهن و فولاد هستید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید می‌توانید سری به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد آسرون بزنید.

 

تصویر پروفیل

 

پروفیل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در مورد اینکه پروفیل چیست و چه کاربردهایی دارد باید گفت که آن‌ها مقاطع فولادی پرکاربردی هستند که در ۲ دسته ساختمانی و صنعتی موجودند. درب‌ها و پنجره‌های آلومینیومی از انواع پروفیل ساختمانی و برخی قطعات خودرو از انواع پروفیل صنعتی ساخته می‌شوند.

در اینجا بررسی تفاوت پروفیل سبک و سنگین مدنظر است و در بخش‌های بعدی به ویژگی‌ها و کاربردهای هریک خواهیم پرداخت.

 

پروفیل سنگین چیست؟

پروفیل سنگین با ظاهری مستطیلی و مربعی شکل در ۲ نوع صنعتی و ساختمانی تولید می‌گردد و تنوع ابعادی بالایی دارد. معمولاً برای ساخت این پروفیل‌ها نورد گرم ورق‌های سیاه با ضخامتی یک و نیم میلی‌متر به بالا به کار می‌رود.

قیمت پروفیل‌های سنگین به وزن و ابعاد آن‌ها بستگی دارد. هرچه ضخامت ورق فولادی به‌کاررفته کمتر باشد قیمت پروفیل بیشتر خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که به دلیل وزن کمتر ورق‌های نازک‌تر درنهایت قیمت یک پروفیل ساخته شده از این ورق نسبت به ورق‌های ضخیم‌تر بالاتر خواهد بود.

کارخانه‌های پروفیل کیان پرشیا، ساوه، فولاد هیربد، علویجه، یاران و… از معروف‌ترین تولیدکنندگان پروفیل‌های سنگین در ایران هستند.


موارد مصرف پروفیل سنگین

پروفیل‌های سنگین تحمل نیروهای بالا را دارند. ازجمله موارد مصرف پروفیل سنگین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ساخت شاسی ماشین‌آلات سنگین
 • ساخت دستگاه‌های صنعتی
 • ساخت ستون‌های درب و پنجره
 • راه‌سازی
 • خودروسازی


خصوصیات پروفیل سنگین

اگر بخواهیم به خصوصیات پروفیل سنگین اشاره کنیم باید ویژگی‌ها زیر را نام برد:

 1. استحکام خمشی و پیچشی بالاتر
 2. دارا بودن سختی سطح بالاتر
 3. قابلیت جوش‌پذیری بیشتر
 4. قیمت ارزان‌تر در واحد وزن

 

تصویر قوطی پروفیل

 

پروفیل سبک چیست؟

حال به این سؤال می‌رسیم که پروفیل سبک چیست؟ پروفیل سبک یا مبلی مقطع فولادی است که طی فرایند نورد سرد و طبق استانداردهای din 2394 وEN 10219-29  از ورق روغنی تولید می‌گردد.

ورق روغنی به‌کاررفته در ساخت این نوع پروفیل باید ضخامتی کمتر از 1.5 میلی‌متر داشته باشد. قیمت پروفیل سبک در واحد وزن اعلام و به عوامل مختلفی مانند قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا و قیمت ورق روغنی بستگی دارد. باوجود قیمت بالاتر واحد وزن پروفیل سبک نسبت به پروفیل سنگین، به دلیل استفاده از ورق‌های سبک‌تر در تولید این پروفیل درنهایت قیمت واحد طول پروفیل سبک کمتر خواهد بود.

کارخانه صبا، ساوه، خاور صنعت هما و توسعه فولاد ساب از مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده پروفیل سبک هستند.

 

کاربردهای پروفیل سبک

کاربردهای پروفیل سبک به دلیل ویژگی‌ها منحصربه‌فرد آن بسیار گسترده بوده که در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره شده است:

 • خودروسازی
 • ساخت لوازم‌خانگی
 • دوچرخه‌‌سازی
 • ساخت کانتینر
 • مبلمان سازی
 • صنعت کشاورزی
 • اسلحه‌سازی

 

خصوصیات پروفیل سبک

همان‌طور که گفته شد پروفیل‌های سبک از ورق روغنی تهیه می‌شوند و می‌توان گفت بسیاری از ویژگی‌ها آن‌ها بر این اساس خواهد بود. از ویژگی‌ها این مقطع فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تنوع ابعادی
 2. دقت ابعادی بالا
 3. کیفیت عالی در سطح
 4. شکل‌پذیری خوب
 5. جوش‌پذیری بالا
 6. دارا بودن قابلیت آبکاری
 7. تنوع وزنی


تفاوت پروفیل سبک و سنگین

اولین تفاوت پروفیل سبک و سنگین مربوط به ورقی است که برای تولید آن‌ها به کار می‌رود. همان‌طور که قبلاً نیز به آن اشاره شد برای تولید پروفیل سبک، ورق روغنی با ضخامت کمتر از یک و نیم میلی‌متر و برای تولید پروفیل سنگین، ورق‌ سیاه با ضخامتی بالاتر از یک و نیم میلی‌متر به کار می‌رود.
کاربرد دومین تفاوت پروفیل سبک و سنگین است که می‌توان به آن اشاره نمود. پروفیل سنگین با توجه به استحکام بالاتر در مواردی که نیاز به تحمل نیروی بالا وجود دارد استفاده می‌گردد. برعکس در مواردی که نیاز به دقت ابعادی بالاتری وجود دارد پروفیل‌های سبک به کار می‌روند.

تفاوت سوم میان پروفیل سبک و سنگین به قیمت‌ها آن‌ها برمی‌گردد که با در نظر گرفتن وزن ثابت پروفیل سبک گران‌تر خواهد بود ولی در واحد طول ثابت این پروفیل سنگین است که قیمت بالاتری دارد.

 

تصویر پروفیل

 

روش‌های تولید پروفیل

در مورد روش‌های تولید پروفیل باید گفت که پروفیل‌ها از نورد گرم، خم‌کاری و پرس‌کاری ورق فولادی و اتصال چند نوع پروفیل نورد گرم و سرد به یکدیگر تولید می‌گردند که به ترتیب به‌صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • پروفیل‌های نورد گرم (مانند قوطی)
 • پروفیل‌های نورد سرد (مانند ناودانی)
 • پروفیل‌های مرکب

 

در این مقاله انواع پروفیل سبک و سنگین ازلحاظ روش‌های تولید، ویژگی‌ها، کاربرد و قیمت مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم اگر شما هم در پروژه خود به خرید پروفیل احتیاج دارید ذکر این تفاوت‌ها برایتان مفید بوده باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

میلگرد
تیرآهن
نبشی
ناودانی
قوطی و پروفیل
ورق
لوله فولادی
سایر محصولات