دسترسی سریع
تیرآهن‌های IPB ،IPE و INPچه فرقی با هم دارند؟
0نظرات
چاپ صفحه 1399/09/15 آخرین بروز رسانی: 1399/12/05

تیرآهن‌های IPB ،IPE و INPچه فرقی با هم دارند؟

تیرآهن‌های IPB ،IPE و  INPچه فرقی با هم دارند؟
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی است که برای پشتیبانی از بارهای سنگین در سازه‌ها به کار می‌رود. تیرآهن‌های فولادی در اندازه‌ها و انواع مختلفی وجود دارند که هر یک کاربرد خود را در ساختمان‌سازی دارند. نوع و اندازه تیرآهن‌ها با توجه به مشخصات سازه مشخص می‌شود.

در ایران انواع تیرآهن مختلف بر اساس استانداردهایIPB ، IPE و  INPوجود دارد که خریداران باید تفاوت این تیرآهن‌ها را بدانند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند.

در باب تفاوت تیرآهنIPB ، IPE و  INPباید اطلاعات کافی در مورد روش‌های ساخت، شکل ظاهری، قیمت و کاربردهای هر یک از آن‌ها داشته باشیم.

 

نصویر استفاده از تیرآهن در ساختمان سازی

 

درباره‌ی تیرآهن

اگر بخواهیم یک تعریف دقیق و کوتاه از تیرآهن بگوییم:

 

تیرآهن‌ یکی از اجزای اصلی اسکلت‌ فلزی سازه هستند که به‌صورت شبکه‌ای از ستون‌های عمودی و افقی به‌عنوان تیر اصلی، فرعی و کلاف، وظیفه تحمل بار سقف‌ها و دیوارها را به عهده دارند. انواع تیرآهن در بازار ایران بر اساس شکل ظاهری و کاربرد متفاوت به چهار دسته اصلی IPE ،INP  ،IPB و CPE تقسیم می‌شوند. 

 

 

انواع تیرآهن‌های موجود در بازار

در بازار ایران انواع تیرآهن بر اساس شکل به 4 دسته تقسیم می‌شوند که معرفی و بررسی کاربردهایشان در پرداختن به موضوع تفاوت تیرآهنIPB ، IPE و  INP ضروری است:

 

تصویر تیرآهن

 

1. تیرآهن IPE یا معمولی:

استاندارد IPE در تولید آهن‌آلات یک استاندارد اروپایی است که در ساخت تیرآهن از آن استفاده می‌شود. شکل ظاهری تیرآهن IPE به‌صورت I انگلیسی با ارتفاع 80 تا 600 میلی‌متر بوده و ضخامت بال‌ها از ابتدا تا انتهای آن ثابت است. این نوع تیرآهن بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی برای ساخت خرپا، ستون و موارد مشابه دیگر به کار می‌رود. استاندارد IPE در تولید آهن‌آلات یکی از روش‌های ساخت محبوب در ایران به شمار می‌رود.

 

2. تیرآهن INP:

تیرآهن INP یکی دیگر از انواع تیرآهن‌های موجود در بازار است که مطابق با استانداردهای چین و روسیه تولید می‌شود. این نوع تیرآهن هم به شکل I انگلیسی بوده؛ اما ضخامت بال آن با دور شدن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد. ارتفاع این تیرآهن نیز از 80 تا 600 میلی‌متر است و بیشتر در ساختمان‌سازی، پل‌سازی، اسکله‌سازی، سدسازی، برج‌سازی بکار می‌رود. تیرآهن‌های INP کمتری نسبت به تیرآهن‌های IPE تحمل بار کمتری داشته و به همین میزان نیز قیمت پایین‌تری دارند.

 

3. تیرآهن IPB:

تیرآهن‌هایی با استاندارد IPB به شکل H انگلیسی بوده و دارای بال‌های پهن‌تری نسبت به تیرآهن‌های IPE هستند. این تیرآهن‌ها دارای ارتفاعی مابین 100 تا 1000 میلی‌متر بوده و بیشتر برای ستون‌ها به کار می‌رود. تیرآهن‌هایی با استاندارد IPB در 3 نوع هاش سبک، هاش متوسط و هاش سنگین و با فولادهای St52، St44 و St37 ساخته می‌شوند.

 

4. تیرآهن لانه‌زنبوری CNP:

این نوع تیرآهن دارای حفره‌هایی در طول جان خود است که باعث می‌شود وزن آن نسبت به سایر تیرآهن‌ها کمتر شود. تیرآهن‌های لانه‌زنبوری را از تیرآهن‌های معمولی می‌سازند طوری‌که ارتفاع آن‌ها تا 1.5 برابر تیر اولیه افزایش می‌یابد. این افزایش ارتفاع سبب می‌شود این تیرآهن‌ها نیروی خمشی بیشتری را تحمل کنند و به همین دلیل گزینه مناسبی برای ساخت پی، ستون، اعضای مهاربندی، اتصالات بادبندها و اتصالات تیر به ستون‌ خواهند بود.

 

تفاوت دو استانداردIPE  و INP چیست؟

تفاوت دو استانداردIPE  و INP مربوط به ضخامت بال‌هایشان است. اگر از بالا به تیرآهن IPE نگاه کنید ضخامت بال‌های آن از ابتدا تا انتها یکسان است؛ اما در مورد تیرآهن INP شرایط متفاوت است و ضخامت آن با دور شدن از جان کم می‌شود و لبه‌های تیزتری دارد.

 

مزیت استفاده از تیرآهن‌ فولادی

انواع تیرآهن به دلیل مزایای فراوان خود در بخش‌های مختلف کاربرد دارند. ازجمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. از آسیب موریانه‌ها یا جوندگان در امان است.

2. تنش کششی زیادی را بدون شکستگی تحمل می‌کند.

3. یکپارچگی ساختاری خوبی دارد و به همین دلیل ایمنی بالایی را فراهم می‌کند.

4. امکان سفارشی‌سازی آن وجود دارد.

5. در برابر خوردگی و آتش‌سوزی (تا دمای خاصی) مقاوم است.

 

تصویر تیرآهن فولادی

 

قیمت انواع تیرآهن موجود در بازار

قیمت تیرآهن در بازار با توجه به قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضا، قیمت‌های جهانی فولاد و قیمت سنگ‌آهن تعیین می‌شود. این مقاطع فولادی به‌صورت کیلویی و شاخه‌ای در بازار به فروش می‌رسند. معمولاً کارخانه‌ها تیرآهن را به‌صورت بندیل با وزن تقریبی 5 تن عرضه می‌کنند و بنگاه‌های فروش آن‌ها را به‌صورت شاخه‌ای می‌فروشند.

با یک جستجوی کوچک در اینترنت و استعلام قیمت تیرآهن انواع برندهای موجود در بازار متوجه خواهیم شد که قیمت تیرآهن بناب کمترین مقدار را دارد و قیمت تیرآهن اصفهان از قیمت تیرآهن فایکو و دیگر تیرآهن‌های موجود در بازار بیشتر است.

 

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان‌سازی

سایز تیرآهن با توجه به وزنی که باید تحمل کند تعیین می‌شود و برای کاربردهای مختلف و از سازه‌ای به سازه دیگر متفاوت خواهد بود. تیرآهن علاوه بر ساختمانسازی در صنایع دیگر نیز کاربرد دارد اما در این بخش بیشتر قصد داریم به کاربرد انواع تیرآهن در ساخت و ساز بپردازیم.

 

 

ازجمله کاربردهای تیرآهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. به‌عنوان تیر اصلی برای انتقال بار از تیرهای فرعی به سمت ستون‌ها به کار می‌روند.

2. به‌عنوان تیر فرعی به تیرهای اصلی وصل می‌شوند و بار را به تیر اصلی منتقل می‌نمایند.

3. به‌عنوان تیر کلاف به دو تیر عرضی که در سقف و خرپای ستون‌ها قرار دارند متصل شده و بار را از تیرهای عرضی به ستون‌ها منتقل می‌نمایند.

4. همچنین تیرآهن‌ها را می‌توان در سازه‌های کوچک به‌صورت دوبل به‌عنوان ستون به کار برد.

 

تصویر کارخانه تولید کننده تیرآهن

 

کارخانه‌های معروف تولیدکننده تیرآهن در ایران کدام نوع تیرآهن را تولید می‌کنند؟

کارخانه ذوب‌آهن معروف‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکننده تیرآهن در ایران است که انواع تیرآهن را در سایزهای 12 تا 32 و به‌صورت سبک و سنگین تولید می‌کند. تیرآهن‌های ذوب ازنظر وزنی نزدیک‌ترین مقدار را به جدول وزنی اشتال دارند. علاوه بر مجتمع ذوب‌آهن کارخانه‌های معتبر دیگری نیز به تولید تیرآهن مشغول‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

1. شرکت فولاد ناب تبریز که تیرآهن‌های نیمه سبک و تیرآهن سنگین اروپائی را تولید می‌نماید.

2. مجتمع فولاد صنعت بناب که به شاهین بناب نیز شهرت دارد، تیرآهن معمولی با گرید ST37 و ST44 و تیرآهن نیمه سبک را در سبد محصولات خود دارد.

3. کارخانه فولاد البرز ایرانیان-فایکو نیز از دیگر تولیدکنندگان معتبر تیرآهن است که مشتریان زیادی دارد و این محصول را در سایزهای 14 تا 24 تولید و به بازار عرضه می‌کند.

4. شرکت فولاد خوزستان تیرآهن 14 و تیرآهن 16 را در سبد محصول خود دارد.

5. یکی دیگر از تولیدکنندگان معروف تیرآهن شرکت نورد آریان فولاد بوئین‌زهرا است که تیرآهن‌های خود را از سایز 14 تا 27 تولید می‌نماید.

6. مجتمع فولاد ظفر بناب هم از تولیدکنندگان تیرآهن IPE و INP در ایران است.

7. شرکت جهان فولاد غرب کرمانشاه نیز تیرآهن ۱۴ و تیرآهن ۱۶ را با گرید St37  تولید و به بازار عرضه می‌کند.

8. نورد فولاد یزد احرامیان نیز تیرآهن‌هایی در سایزهای 14 تا 22 تولید می‌کند. قیمت تیرآهن‌های یزد جز قیمت‌های پایین بازار است.

 

به خاطر داشته باشید که برای خرید انواع تیرآهن ابتدا باید در مورد تفاوت تیرآهن‌های IPB ،IPE و INP اطلاعات کافی داشته باشید. تیرآهن نیز یکی از مقاطع فولادی است که خرید آن نیاز به‌ دقت فراوان و اطلاعات کافی دارد. علاوه بر داشتن قیمت ‌آهن، شناخت انواع تیرآهن، استانداردهایش و اطلاع از تولیدکنندگان معتبر آن‌ها از موارد مهمی هستند که باید قبل از خرید تیرآهن از آن‌ها به آن آگاه باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما