جدول اشتال قوطی پروفیل+pdf

اخبار تاریخ انتشار : 19 خرداد ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 18 شهریور ماه 1400
جدول اشتال قوطی پروفیل+pdf

 

دسترسی به جدول اشتال پروفیل به شما کمک می‌کند تا علاوه بر مطالعه راهنمای خرید پروفیل از استانداردهای بین‌المللی این محصول هم آگاهی داشته باشید و بهتر بتوانید انواع مختلف قوطی پروفیل را مورد ارزیابی قرار دهید.

در اصل هر مقطع فولادی با سطح مقطع ثابت، یک پروفیل محسوب می‌شود؛ اما برخی از آن‌ها مانند تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی در رده خاص خود قرار می‌گیرند. در این بخش منظور ما از پروفیل، بیشتر قوطی‌ها و پروفیل‌هایی با اشکال خاصی مانند پروفیل زد هستند.

هر یک از این محصولات جدول اشتال مخصوص به خود را دارند. به‌طور مثال جدول اشتال قوطی با جدول اشتال پروفیل ساختمانی متفاوت است؛ اما درمجموع پارامترها و نکات مهم این جدول‌ها یکی است که در ادامه این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

 

کاربرد جدول اشتال پروفیل

کاربرد جدول اشتال پروفیل برای یک فعال بازار آهن و فولاد و یک مهندس طراح متفاوت خواهد بود. سطح مقطع، ممان اینرسی، شعاع چرخش، وزن واحد طول و میزان مدول ازجمله مواردی است که در جدول اشتال مشخص شده است.

 

مهندس طراح احتمالاً به تمام مشخصات درج شده در جدول اشتال پروفیل نیاز خواهد داشت و باید تمامی این نکات را در آنالیزهای خود به کار گیرد. از سوی دیگر یک فعال بازار آهن و فولاد تنها با ابعاد و وزن پروفیل سروکار دارد.

 

 

کاربرد جدول اشتال پروفیل درب و پنجره

 

انواع جدول اشتال پروفیل کدام‌اند؟

برای هر یک از انواع پروفیل جدول به خصوصی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. جدول اشتال قوطی مربع

2. جدول اشتال قوطی مستطیل

3. جدول اشتال پروفیل z شکل

4. جدول اشتال پروفیل c شکل

5. جدول اشتال پروفیل c دوبل

6. جدول اشتال پروفیل لنگه دری

 

جدول اشتال اختصاصی انواع پروفیل

 

جدول اشتال پروفیل ساختمانی یا صنعتی؟

برای هر یک از انواع پروفیل نیز یک جدول اشتال به‌خصوص وجود دارد؛ اما پروفیل‌های صنعتی در واقع همان پروفیل‌های ساختمانی هستند که ابعاد بالاتر از 12 سانتی‌متر و ضخامت‌های بالاتر از 6 میلی‌متر دارند. به همین دلیل توان باربری و استحکام پروفیل‌های صنعتی بالاست و در پروژه‌های خاص استفاده می‌شوند.

 

قیمت پروفیل صنعتی کارخانه‌های مختلف

 

درهرصورت ازآنجایی‌که جدول اشتال پروفیل بر اساس شکل ظاهری آن‌ها دسته‌بندی‌ شده، چیزی به‌عنوان جدول اشتال پروفیل صنعتی یا جدول اشتال پروفیل ساختمانی به‌طور خاص وجود ندارد.

 

 

جدول اشتال قوطی

 

جدول اشتال قوطی

از قوطی‌ها در ساخت اسکلت‌بندی فلزی، ساخت پل، نرده فلزی و درب و پنجره استفاده می‌شود. برندهای مختلف قوطی در ایران به دلیل استفاده از مواد اولیه و دستگاه‌های متفاوت، کیفیت متفاوتی دارند. اطلاعات موجود در جدول اشتال قوطی مرجع معتبری است که می‌تواند مقدار قابل‌قبول مشخصات محصول را به شما بدهد.

 

مشخصات مهم جدول اشتال پروفیل مربع و مستطیل

قوطی‌ها به دو شکل مربع یا مستطیل در بازار عرضه می‌شوند که هر یک جدول اشتال مربوط به خود را دارند.

مشخصات مهم جدول اشتال پروفیل مربع و مستطیل

 

البته مشخصات مهم جدول اشتال پروفیل مربع و مستطیل بسیار به یکدیگر شبیه‌اند. در ادامه به این مشخصات می‌پردازیم.

 

مشخصات جدول اشتال قوطی

ردیف

علامت اختصاری

مشخصه

واحد

1

G

وزن واحد طول

Kg/m

2

a*b*s / a*s

ابعاد قوطی مستطیل/مربع

mm

3

F

سطح مقطع

Cm3

4

j

ممان اینرسی یا گشتاور سکون

Cm4

5

w

مدول مقطع یا گشتاور مقاوم

Cm3

6

i

ژیراسیون یا شعاع چرخش در یک محور خاص

cm

جدول 1: مشخصات جدول اشتال قوطی

 

مهم‌ترین مشخصه جدول اشتال پروفیل چیست؟

شاید وزن در واحد طول، مهم‌ترین مشخصه موجود در جدول اشتال پروفیل باشد. شما می‌توانید از طریق رابطه زیر وزن پروفیل را محاسبه کنید و با مقایسه با مقدار وزنی ذکرشده در جدول اشتال، کیفیت محصول خریداری‌شده را ارزیابی کنید.

 

فرمول وزن پروفیل

 

با توجه به قیمت آهن، هرچه وزن مقاطع فولادی پایین‌تر باشد، هزینه آن مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود. از طرف دیگر در نظر داشته باشید که بدون در نظر گرفتن قیمت پروفیل، هرچه وزن محصول خریداری‌شده نزدیک به مقادیر وزنی جدول اشتال باشد، آن پروفیل از کیفیت بالاتری برخوردار است.

 

 

جدول اشتال پروفیل یکی از ابزارهای مهم برای شما مهندسین است که اطلاعات آن بر اساس استاندارد DIN آلمان تعیین شده که در تدوین استانداردهای ایران نیز این مقادیر در نظر گرفته شده‌اند؛ بنابراین لازم است جدول اشتال قوطی پروفیل ساختمانی را به‌خوبی بشناسید و در هنگام خرید و کاربرد این محصول از اطلاعات آن استفاده کنید.

 

جدول اشتال پروفیل
ندا حیدری
- نویسنده
ارسال نظر جدید