telegram
6 دلیل که نشان می‌دهد خودرو‌سازی به فولاد وابسته خواهد ماند
0نظرات
چاپ صفحه 1399/05/04

6 دلیل که نشان می‌دهد خودرو‌سازی به فولاد وابسته خواهد ماند

6 دلیل که نشان می‌دهد خودرو‌سازی به فولاد وابسته خواهد ماند
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

 

فولاد همواره اولین انتخاب خودروسازان در سراسر جهان بوده است. استفاده از فولاد به تولیدکنندگان خودرو اجازه داده تا با هزینه‌های نسبتاً کم نسبت به سایر مواد، به استانداردهای قدرت و ایمنی وسایل نقلیه خود برسند.  قیمت انواع ورق فولادی ازجمله قیمت ورق سیاه ، ورق گالوانیزه و ورق روغنی برای ساخت اتومبیل نیز به‌صرفه‌تر از سایر فلزات است.

خودروسازی و ساختمان‌سازی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین صنایع متقاضی فولاد در جهان به شمار می‌روند و به همین دلیل تغییرات بازار فولاد به‌شدت به تقاضا از سوی این صنعت وابسته است؛ بنابراین قبل از هرگونه تحلیل و پیش‌بینی درباره آینده صنعت فولاد، بررسی دقیق روند توسعه و پیشرفت صنعت خودروسازی نیاز است.

طبق آمار انجمن جهانی فولاد، حدود 12٪ از کل مصرف جهانی فولاد به صنعت خودرو اختصاص دارد. همچنین سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری طبق گزارشی اعلام کرده است که در سال 2018، 95.6 میلیون دستگاه خودرو در جهان تولید شده است. با توجه به اینکه تقریباً در هر وسیله نقلیه 900 کیلوگرم فولاد (تقریباً 65 درصد از وزن کل یک خودرو) استفاده می‌شود؛ می‌توان حدس زد که تقاضای فولاد از سوی صنعت خودروسازی تا چه اندازه مهم خواهد بود.

در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که صنعت خودروسازی از تولید اتومبیل‌های سنتی به سمت تولید اتومبیل‌های نسل جدید و پیشرفته گام برداشته است. استفاده از نیروی محرکه برق به‌جای سوخت‌های فسیلی، خودروهایی باقابلیت خودران، راحتی سرنشینان و ... مفاهیمی هستند که خودروسازها به دنبال آن هستند.

در حال حاضر گرایش به سمت وسایل نقلیه‌ی عمومی، برقی و خودروهایی که نیاز به رانندگی فرد ندارند به‌سرعت در حال گسترش بوده و ایده‌های موجود در این زمینه در مسیر تجاری شدن قرار دارند. وقتی شما برای حمل‌ونقل خود از وسیله نقلیه‌ای استفاده می‌کنید که نیاز به رانندگی نداشته باشید، نوعی آزادی و آسایش را برای خود به ارمغان آورده‌اید. نسل جدید خودروها دیگر طراحی راننده محور نخواهند داشت؛ بلکه طراحی آن‌ها به نحوی خواهد بود که نیازهای سرنشینان را هرچه بهتر رفع نموده و راحتی و آسایش را در طول مسیر برای آن‌ها فراهم آورد. همچنین با افزایش شرکت‌های خدماتی فعال در حوزه حمل‌ونقل مانند اسنپ، اوبر، دیدی و ... عضویت در یکی از این سرویس‌ها که وظیفه حمل‌ونقل ماهانه ما را به عهده بگیرد، جذاب‌تر از داشتن ماشین شخصی خواهد بود.

حال سؤال پیش می‌آید که باوجود گرایش‌های به وجود آمده در این دنیای جدید، آیا فولاد همچنان ماده موردنظر برای ساخت خودرو خواهد بود؟ برای پاسخ به این سؤال بیایید بررسی کنیم که چرا فولاد باید نظر صاحبان، سازندگان و طراحان خودرو را به خود جلب کند.

اخیراً انجمن جهانی فولاد گزارشی را منتشر نموده است که در آن به بررسی آینده صنعت خودروسازی پرداخته و تأثیرات آن را بر تقاضای فولاد مورد تحلیل قرار داده است. در این گزارش مسئله توسعه و تجاری‌سازی ایده خودروهای بدون راننده مطرح و به تلاش خودروسازان به تولید اتومبیل‌های بدون راننده و استفاده از سیستم‌های هوشمند خودروها اشاره می‌شود.

مهم‌ترین پرسشی که در این گزارش مطرح می‌شود این مسئله است که با توسعه صنعت خودرو آیا فولاد همچنان ماده اولیه موردنیاز است؟ و آیا فولاد  قابلیت این را دارد که در سال‌های آینده با تغییر نیازهای صنعت خودروسازی به آن‌ها پاسخ مناسبی دهد؟

این پرسش‌ها موجب نگرانی بسیاری از تولیدکنندگان فولاد جهان است. انجمن جهانی فولاد با ذکر 6 دلیل ادعا می‌کند که باوجود تمام پیشرفت‌ها و توسعه‌ها در صنعت خودروسازی تقاضای فولاد از سوی این صنعت همچنان پایدار خواهد بود. در ادامه به ذکر این 6 دلیل پرداخته خواهد شد.

مطالعه بیشتر : مقاله فولاد در صنعت خودروسازی


 

چرا تقاضای فولاد در صنعت خودروسازی پایدار خواهد ماند؟

 1.  
  1. دوام و مقرون‌به‌صرفه بودن؛ اولین دلیل پایداری تقاضای فولاد خودروسازها

   صاحبان شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حمل‌ونقل، باید کل هزینه‌های مربوط به مالکیت خودروهای خود را مدیریت کنند؛ بنابراین برای سودآوری بیشتر به دنبال وسایل نقلیه بادوام بالا و ماندگار هستند که مقرون‌به‌صرفه نیز باشند. فولاد علاوه بر ارزان‌قیمت بودن نسبت به دیگر مواد، طول عمر طولانی‌تری نیز دارد، بنابراین گزینه مناسبی برای خودروسازی و مشتریانش خواهد بود و تقاضای فولاد این صنعت را در آینده نیز پایدار نگه خواهد داشت.

   

  1. پایداری تقاضای فولاد خودروسازها به دلیل مزیت‌های زیست‌محیطی

  در جهانی که تغییر شرایط آب‌وهوایی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم است، باید وسایل نقلیه دارای ویژگی‌هایی باشند که بتواند نیازهای زیست‌محیطی را به بهترین نحو برآورده سازند. در حال حاضر فولاد تنها ماده‌ای است که به‌طور کامل قابل بازیافت است و در مقایسه با آلومینیوم و فیبر کربن بهترین عملکرد زیست‌محیطی را در کل چرخه عمر خود دارد.

  درواقع فولاد را می‌توان بی‌نهایت بار بازیافت نمود. این ویژگی مزیت مهمی به شمار می‌آید زیرا موجب می‌شود تا بتوان از وسایل نقلیه قدیمی نیز به‌عنوان منبع فولاد استفاده کرد. این مسئله اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند وقتی بدانیم باوجود انجام مراحل بازیافت، کیفیت فولاد به‌هیچ‌عنوان کاهش نمی‌یابد؛ بنابراین از این فولاد که به نام فولاد ثانویه  شناخته می‌شود، می‌توان برای ساخت هر محصولی ازجمله تولید خودروهای بیشتر استفاده کرد.

   

  1. پایداری تقاضای فولاد به دلیل محافظت و ایمنی سرنشینان

  ازآنجاکه مدتی طول خواهد کشید تا تمام وسایل نقلیه موجود در جاده به‌طور کامل به شبکه وصل شوند و به‌صورت خودکار عمل کنند، در آینده‌ای نزدیک همچنان نیاز به تمهیدات ایمنی سرنشینان وجود خواهد داشت. فولاد هنوز هم دارای خواص منحصربه‌فردی است که می‌تواند ایمنی سرنشینان را بالا ببرد. فولاد در تصادفات احتمالی قابلیت جذب و کاهش انرژی را دارد. همچنین اگر محفظه باتری از فولاد ساخته ‌شده باشد، یکپارچگی ساختاری را در زمان خرابی‌ها فراهم می‌کند و درعین‌حال از آسیب و نشت باتری نیز جلوگیری خواهد کرد؛ بنابراین از این نظر هم فولاد همچنان بهترین گزینه برای صنعت خودروسازی است و پایداری تقاضای فولاد را تضمین می‌نماید.

   

  1. انعطاف‌پذیری دلیلی برای پایداری تقاضای فولاد

  انعطاف‌پذیری منحصربه‌فردی که در طراحی و شکل‌پذیری فولاد وجود دارد به طراحان کمک می‌کند تا به‌طور کامل از خلاقیت خود استفاده کنند. همچنین طراحان در خودروهایی که به‌صورت اتوماتیک رانده می‌شوند، می‌توانند با برداشتن فرمان، پدال‌های پا و داشبورد معمولی، فضای بیشتری برای استفاده از خلاقیت خود فراهم آورند.

  همچنین با استفاده از نسل جدید فولاد که به فولاد با استحکام بالا معروف است می‌توان ضمن نازک نگه‌داشتن قطعات، استحکام موردنیاز برای خودرو را نیز تأمین کرد و این امر باعث می‌شود فضای بیشتری در کابین مسافر برای صندلی‌های جدید فراهم شود و راحتی بیشتری را برای سرنشینان به ارمغان آورد. این موارد نیز دلیل دیگری برای پایدار ماندن تقاضای فولاد از جانب خودروسازان است.

   

  1. خودروسازان، متقاضیان فولادهای مستحکم با وزن کم

  مسئله مهم در باتری خودرو حفظ تعادل بین اندازه باتری با حداکثر دامنه قدرت آن است. هنوز هم فعالان در صنعت خودرو به دنبال طراحی و تولید باتری‌های کوچک‌تر و سبک‌تر باقدرت بیشتر هستند. به این منظور صنعت فولاد نسل جدیدی از محصولات خود از قبیل فولادهای پیشرفته با استحکام بالا (AHSS) را ارائه کرده است که هنوز هم متخصصان این صنعت به دنبال پیشرفت در توسعه این محصول هستند. امروزه استحکام فولاد در ساختار بدنه یک وسیله نقلیه می‌تواند به 1700 مگا پاسکال برسد. در مقایسه با 50 سال قبل میزان مقاومت فولاد بیش از 9 برابر افزایش داشته است؛ بنابراین فولاد توانسته همگام با نیاز صنعت خودروسازی پیشرفت نماید و با ادامه این روند می‌تواند همچنان به پایداری تقاضا از سوی صنعت خودروسازی امیدوار باشد.

 2.  

  1. فولادهای الکتریکی عاملی برای پایداری تقاضای فولاد خودروسازان

فولاد الکتریکی آلیاژی از آهن است که ممکن است از صفر تا ۶٫۵ درصد سیلیکون داشته باشد. سیلیکون باعث افزایش مقاومت هسته می‌شود که این امر کاهش تلفات جریان گردابی و پسماند را تضمین می‌کند. با توجه به نیاز روزافزون صنعت به انرژی الکتریکی و با توجه به حذف یارانه‌های انرژی در صنعت، استفاده از مواد و تجهیزاتی که حداقل اتلاف انرژی الکتریکی در آن‌ها وجود داشته باشد، بیش‌ازپیش لازم و ضروری به نظر می‌رسد. فولادهای الکتریکی ماده اصلی در ساخت ژنراتورها و موتورهای مخصوص وسایل نقلیه برقی هستند. در حقیقت، هیچ‌گونه تحرک برقی بدون فولاد وجود نخواهد داشت. به همین دلایل، ما اطمینان داریم که فولاد به دلیل دوام، استحکام و مزایای زیست‌محیطی، در این تغییر نقش محوری خواهد داشت.
 

در گزارش بالا سعی شده است تا با استفاده از دلایل مستحکم پایدار بودن تقاضای فولاد از سوی صنعت خودروسازی در سال‌های آتی به اثبات برسد. بنا به دلایلی که انجمن جهانی فولاد ذکر کرده احتمالاً صنعت فولاد از قافله توسعه خودروسازی در جهان عقب نمی‌ماند. این انجمن با انتشار این مطلب خط بطلانی بر وجود برخی نگرانی‌ها درباره جایگزینی فولاد در آینده می‌کشد.

در حال ‌حاضر به نظر می‌رسد کشور چین جلوتر از آمریکا در رتبه اول جهان درزمینهٔ تحقیق و توسعه خودروهای با قابلیت رانندگی اتوماتیک قرار گرفته است. چین بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان است و بنابراین می‌توان گفت توسعه صنعت خودروهای بدون راننده در بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده فولاد دنیا نشان می‌دهد که تقاضای فولاد در صنعت خودروسازی پایدار خواهد ماند. انتظار می‌رود با افزایش بسیار سریع تولید خودرو در چین، این کشور تا ۱۵ سال آینده به بزرگ‌ترین بازار خودروی بدون راننده جهان نیز تبدیل ‌شود. این در حالی است که چین برنامه‌ریزی کرده است که طی 5 سال آینده اینترنت 5G در سراسر این کشور برقرار شود. با برقراری این سیستم اینترنتی گسترش استفاده از خودروی بدون راننده در این کشور احتمالاً برقرارشده و قرار است در ابتدای انجام این پروژه از خودروهای بدون راننده برای تاکسی‌ها استفاده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

ساعت کاری: ( شـنـبـه تا چـهـارشـنـبـه 9 الـی 18 و پـنـجـشنبه 9 الـی 13:30 )

مــیـزبـان صـدای گـرمـتـان هـسـتـیـم ...  43000023-021

منو