telegram
راهنمای خرید قوطی و پروفیل
1نظرات
چاپ صفحه 1399/07/09

راهنمای خرید قوطی و پروفیل

راهنمای خرید قوطی و پروفیل
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

قوطی و پروفیل یکی از مصالح فولادی ساختمانی و صنعتی است که به‌صورت توخالی تولید می‌شود. اگر شما یکی از فعالان حوزه ساخت‌وساز باشید که استفاده از این محصول در پروژه‌تان ضروری است، قبل از انتخاب به راهنمای خرید قوطی و پروفیل نیاز خواهید داشت. در این مقاله سعی شده تا نکاتی در مورد ویژگی ظاهری پروفیل و انواع قوطی در بازار آهن ذکر شود. در ادامه نیز شرکت‌های مهم تولیدکننده پروفیل معرفی شده که می‌تواند راهنمای خرید قوطی و پروفیل برای شما باشد. همچنین نکات مفیدی برای استعلام قیمت و خرید پروفیل ارائه شده است.

اگر علاوه بر قوطی و پروفیل، علاقه‌مند به دریافت اطلاعاتی در خصوص دیگر مقاطع فولادی نیز هستید می‌توانید سری به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد آسرون بزنید.

 

 

شکل ظاهری پروفیل

شکل ظاهری پروفیل برای هر کاربردی متفاوت خواهد بود. در کل می‌توان گفت که پروفیل ازنظر شکل ظاهری به ۲ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 

 • > پروفیل باز
 • > پروفیل بسته

 

۱-ویژگی ظاهری پروفیل باز

شکل ظاهری پروفیل‌های باز شبیه حروف انگلیسی Z یا U انگلیسی است؛ ازجمله پروفیل‌های باز می‌توان به میلگرد، تیرآهن، تسمه، ناودانی و نبشی اشاره کرد.

پروفیل Z یکی از انواع پروفیل است که در فضاهای بزرگ مانند سالن ورزشی، پارکینگ و سوله کاربرد دارد. این نوع پروفیل با ضخامت‌های متفاوتی تولید شده و برای یکپارچه کردن سطح مقطع‌های مختلف به کار می‌رود. سایز این پروفیل به ارتفاع آن بستگی دارد.

به طور کلی پروفیل باز مزایای زیر را دارد:

 • > وزن کم
 • استحکام بالا
 • مقرون‌به‌صرفه
 • نصب آسان

 

۲-ویژگی ظاهری پروفیل بسته

سطح مقطع این نوع پروفیل بسته است و در بازار به قوطی شهرت دارد. از پروفیل بسته برای ساخت انواع نرده آهنی، راه‌پله، درب و پنجره، پایه میز، خودروسازی، ستون، اسکلت فلزی و غیره استفاده می‌شود.

 

انواع پروفیل بسته

در زیر به انواع پروفیل‌های بسته موجود در بازار اشاره شده است:

 

 • پروفیل بسته با مقاطع مربع یا مستطیل (قوطی)
 • پروفیل سپری (507)
 • پروفیل دو لبه (508) یا لنگه دری
 • پروفیل تک لبه (509) یا کلافی
 • پروفیل لنگه دری
 • انواع لوله
 • پروفیل کلافی

 

از انواع دیگر این محصولات هم معمولاً برای ساخت پنجره فلزی استفاده می‌شود. در کل بهتر است برای استفاده از راهنمای خرید پروفیل، با شکل سطح مقطع و ویژگی ظاهری پروفیل‌ها آشنایی داشته باشید.

 

 

انواع قوطی در بازار آهن

اگر مایلید درباره انواع قوطی در بازار آهن اطلاعاتی کسب کنید در این بخش با ما همراه باشید. پروفیل در بازار آهن به ۲ گروه عمده پروفیل ساختمانی و پروفیل صنعتی تقسیم می‌گردد. پروفیل‌های صنعتی در موارد زیادی از ادوات نظامی تا ساختن خودروها استفاده می‌شوند؛ اما پروفیل ساختمانی همان‌طور که از نام آن برمی‌آید در پروژه‌های ساختمانی کاربرد دارد. پروفیل‌های صنعتی از روش نورد گرم تولید شده و خواص مکانیکی بالاتری نسبت به پروفیل ساختمانی دارند. ضخامت قوطی پروفیل صنعتی معمولاً بین 4 تا 10 میلی‌متر بوده و از ضخامت دیگر پروفیل‌های موجود در بازار آهن بیشتر است.

در دسته‌بندی دیگری انواع قوطی در بازار آهن به دو نوع پروفیل سنگین، پروفیل مبلی (سبک) طبقه‌بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک پرداخته شده است:

 

۱-پروفیل مبلی (سبک)

پروفیل مبلی یا سبک از ورق روغنی تولید شده و به همین دلیل به آن پروفیل روغنی نیز می‌گویند. این نوع پروفیل به دلیل جنسی که دارد نسبت به دیگر انواع خود براق و زیباتر بوده و در موارد تزئینی پرکاربرد است. همچنین شکل‌پذیری، جوش‌پذیری، قابلیت آبکاری شدن، میزان دقت قطر و ضخامت، تنوع وزنی و کیفیت بالا از دیگر مزایای این پروفیل به شمار می‌رود.

پروفیل مبلی معمولاً در دو جنس ST12 و ST14 و به روش نورد سرد تهیه می‌شود. این پروفیل در ابعاد و سایزهای مختلف (ضخامت بین ۰٫۷ میلی‌متر تا ۱٫۵ میلی‌متر) روانه بازار شده و قیمت این نوع پروفیل گران‌تر از دیگر انواع خود است. از پروفیل مبلی یا سبک برای ساخت دوچرخه، اگزوز، کانتینر، لوازم‌خانگی، خودروسازی، مبلمان، صندلی و غیره استفاده می‌شود.

دو استاندارد DIN 2394 و  EN 10 219-2 برای ساخت این به کار می‌رود. نبشی با بال‌های ۲۰ تا ۵۰ میلی‌متر و ناودانی با سایز ۱۰، ۱۲ و ۱۸ جز این نوع پروفیل محسوب می‌شوند.

 

۲-پروفیل سنگین

پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی در دسته پروفیل‌های سنگین قرار می‌گیرند. پروفیل سنگین با نورد گرم و از ورق‌های سیاه با ضخامتی یک و نیم میلی‌متر به بالا با ظاهری مستطیلی یا مربعی شکل تولید می‌شوند. معمولاً از پروفیل‌های سنگین در ساخت شاسی ماشین‌آلات سنگین، ستون‌ها پنجره در مصارف ساختمانی و دستگاه‌های صنعتی کاربرد دارد.

مقاومت پیچشی، مقاومت خمشی، قیمت متعادل و جوش‌پذیری عالی از خصوصیات بارز پروفیل‌های سنگین است. همچنین پروفیل‌های سنگین تحمل وزن بالایی داشته و به همین جهت از آن‌ها در کارهایی که به قطعات نیروی زیادی وارد می‌شود استفاده می‌کنند.

قیمت این نوع پروفیل در واحد وزن اعلام شده و به ضخامت، وزن و ابعاد آن بستگی دارد. پروفیل‌های نازک‌تر قیمت بالاتری دارند ولی چون درصد کاهش وزن در شاخه بیشتر از درصد افزایش قیمت است شاخه‌های سبک‌تر ارزان‌تر خواهند بود.

 

 

کارخانه‌های مهم تولیدکننده پروفیل

بیشتر شرکت‌های مهم تولیدکننده پروفیل در تهران و اصفهان هستند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 

 

تفاوت این کارخانه‌ها در نوع ورقی است که برای تولید پروفیل از آن استفاده می‌کنند.

 

استعلام قیمت و خرید پروفیل

برای خرید قبل از استعلام قیمت و خرید پروفیل ابتدا کاربری محصول را تعیین نمایید. معمولاً شرکت‌های مهم تولیدکننده پروفیل هر چه دقت و کیفیت بیشتری برای مراحل تولید و بسته‌بندی این محصول به‌کاربرده باشند قیمت پروفیل بیشتر خواهد بود. اگر کیفیت برای شما ملاک نیست می‌توانید پروفیل ارزان‌قیمت را انتخاب نمایید.

مانند دیگر مقاطع فولادی عوامل زیادی بر قیمت پروفیل تأثیرگذار خواهد بود. نوسانات بازار ارز، میزان عرضه و تقاضای و قیمت ورق ازجمله فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت تمامی انواع پروفیل‌ها هستند.

از طرفی قیمت پروفیل‌ها به ضخامت، سایز و جنس آن‌ها نیز بستگی دارد. معمولاً پروفیل‌هایی باضخامت 2 میلی‌متر به دلیل داشتن تعداد شاخه بیشتر در یک بندیل، قیمت بالاتری نسبت به ضخامت‌های 4-2.5 میلی‌متر دارند. در این میان پروفیل‌هایی با ضخامت‌های 6-5 میلی‌متر به دلیل عرضه کمتر، معمولاً هم قیمت با ضخامت 2 میلی‌متر به فروش می‌رسند. باید در نظر داشته باشید وزن بیشتر دلیلی بر افزایش قیمت پروفیل نیست و برخلاف تصور، پروفیل سبک در واحد وزن، قیمت بیشتری نسبت به پروفیل سنگین دارد.

در حال حاضر، قیمت محصولات فولادی به‌صورت روزانه تغییر می‌کند. قیمت پروفیل نیز به‌شدت به قیمت ورق بستگی داشته و هرگونه تغییر قیمت در ورق، موجب نوسان قیمت پروفیل خواهد شد؛ بنابراین استعلام قیمت و خرید پروفیل یکی از گام‌های مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

سایت فروشگاهی آسرون به‌صورت لحظه‌ای قیمت به‌روز انواع پروفیل را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین به‌منظور مشاوره گرفتن از کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره 02143000023 تماس حاصل فرمایید.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

میلگرد
تیرآهن
نبشی
ناودانی
قوطی و پروفیل
ورق
لوله فولادی
سایر محصولات

ساعت کاری: ( شـنـبـه تا چـهـارشـنـبـه 9 الـی 18 و پـنـجـشنبه 9 الـی 13:30 )

مــیـزبـان صـدای گـرمـتـان هـسـتـیـم ...  43000023-021

منو