راهنمای خرید میلگرد

اخبار تاریخ انتشار : 8 بهمن ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 23 شهریور ماه 1400
راهنمای خرید میلگرد

 

میلگرد مقطع فولادی پرکاربردی است که استوانه‌ای شکل بوده و توپر است. میلگرد در 2 نوع ساده و آجدار در بازار موجود است و از انواع مختلف فولاد ساخته می‌شود.

اگر قصد خرید میلگرد دارید، در کنار اطلاعاتی مثل تفاوت انواع میلگردها و کاربردهایشان، مهم‌ترین موضوعی که روی تصمیم‌ به خرید شما تأثیر خواهد گذاشت، قیمت میلگرد است.

 

قیمت میلگرد اصفهان

 

عوامل متعددی روی قیمت میلگرد اثرگذار است که از میان آن‌ها، می‌توان به قیمت آهن اشاره کرد. در این راهنمای خرید میلگرد، ما به این عوامل و موضوعاتی مثل روش تولید میلگرد، استانداردهای میلگرد، نحوه آزمایش میلگرد و بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران پرداخته‌ایم:

 

انواع میلگرد ساده و آجدار

 

میلگرد چیست؟

میلگرد آجدار، میلگردی است که تعدادی برجستگی منظم در سرتاسر آن وجود دارد. علت اصلی ایجاد این برجستگی‌ها، ارتباط بهتر بین میلگرد و بتن است تا مقاومت کششی بتن افزایش یابد.

در ایران بیشتر کارخانه‌ها از استانداردهای روسی برای تولید انواع میلگرد استفاده می‌کنند. به همین دلیل میلگردهای بازار را می‌توانید با گریدهای A1، A2، A3 و A4 پیدا کنید؛ که این سیستم نام‌گذاری، برگرفته از استانداردهای روسی است. فرق میلگردهای A1، A2، A3 و A4 در استحکام کششی و حداقل عملکرد مجاز آن‌ها است.

 

 

روش تولید میلگرد چگونه است؟

میلگرد به 4 روش نورد گرم، نورد سرد، میکرو آلیاژ و ترمکس ساخته می‌شود، که به میلگرد ساخته شده به روش آخر، میلگرد ترمکس می‌گویند. ماده اولیه تولید میلگرد، فولاد کربنی است. این فولاد کربنی از طریق شمش‌های آماده SP5 با درصد کربن بالا یا از طریق ذوب ضایعات آهن به دست می‌آید. برای تولید میلگرد، شمش فولادی را حرارت داده و آن را از میان تعدادی غلتک عبور می‌دهند تا تبدیل به استوانه‌ای توپر با ضخامت کم و طول زیاد شود.

 

در روش تولید میلگرد آجدار یک مرحله بیشتر وجود دارد. در این مرحله پس از رسیدن میلگرد به ضخامت و طول موردنظر، آن را از میان غلتک‌های دارای برجستگی عبور می‌دهند که وظیفه آن‌ها ایجاد آج است.

 

اصلی‌ترین کاربرد میلگرد در ساختمان‌سازی است

اصلی‌ترین کاربرد میلگرد، مسلح کردن بتن است. بتنی که برای ساخت فونداسیون و سازه بتنی به کار می‌رود مقاومت کششی پایینی دارد و افزودن میلگرد آجدار به آن، موجب افزایش این مقاومت می‌شود. میلگردهای ساده کربنی معمولاً به عنوان دورپیچ در اعضای سازه‌ای بتن به کار می‌رود. انواع آلیاژی و ضدزنگ میلگرد ساده در ساخت نمای ساختمان، تیرچه بتنی، قطعات اتومبیل، ماشین‌آلات صنعتی و ابزار استفاده می‌شوند.

انواع میلگرد به 2 شکل شاخه و کلاف نیز ساخته می‌شود که نوع کلاف آن در ساخت سیم خاردار، سیم بکسل، توری، میخ، پرچ و فنر به کار می‌رود.

 

استانداردهای میلگرد در ایران

در کشور ما استاندارد روسی GOST 5781، آیین‌نامه بتن ایران و استاندارد ملی ISIRI 3132، مراجع تعیین کننده ویژگی‌ها و کاربرد انواع میلگرد هستند. استاندارد GOST 5781 قدیمی‌ترین استاندارد ساخت میلگرد مورد استفاده در ایران است. این استاندارد نخستین بار در ساخت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان به کار رفت. بر اساس این استاندارد، میلگردها به 4 دسته A1، A2، A3 و A4 تقسیم می‌شوند که این دسته‌بندی در بازار آهن‌آلات در حال حاضر نیز مرسوم است.

استاندارد ملی ISIRI 3132 با عنوان «میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگی‌ها و روش‌های آزمون» شناخته می‌شود. این استاندارد بر اساس استانداردهای EN اروپا، DIN آلمان، GIS ژاپن، ASTM آمریکا و استاندارد جهانی ISO نوشته شده است.

در استانداردهای میلگرد علاوه بر وزن استاندارد، به ترکیبات شیمیایی، استحکام تسلیم، استحکام کششی و روش‌های آزمون میلگرد اشاره شده است.

 

آزمایش‌ میلگرد چگونه انجام می‌شود؟

واحد کنترل کیفیت هر کارخانه پس از تولید میلگرد، تعدادی آزمون روی یک نمونه از آن انجام می‌دهد. این آزمون‌ها بر اساس روش‌های توصیه شده در استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام می‌شوند. هدف از انجام آزمایش‌های میلگرد، منطبق بودن میلگرد تولید شده از نظر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی با اصول استاندارد مورد استفاده است.

 

انواع تست میلگرد

 

آزمون‌های کیفی در صنعت به 2 دسته مخرب و غیرمخرب تقسیم می‌شوند. آزمون‌های غیرمخرب میلگرد شامل بازرسی با اشعه ایکس، بازرسی با ذرات مغناطیس و بازرسی مافوق صوت است؛ اما آزمون‌های مخرب آن شامل آزمون‌های سختی، کشش، ضربه، پیچش و خستگی می‌شود.

 

چطور وزن میلگرد را محاسبه کنید؟

کارخانه‌های مختلف میلگرد را به صورت شاخه‌ای یا کلاف و با وزن‌های مختلف تولید می‌کنند که این وزن‌ها، اختلافی ناچیزی با مقادیر ذکر شده در جدول‌های وزنی استاندارد دارد.

 

محاسبه وزن میلگرد

 

وزن هر کلاف میلگرد معمولاً به صورت کیلویی اعلام می‌شود؛ اما برای محاسبه وزن میلگرد شاخه‌ای به 3 روش می‌توانید عمل کنید:

 • >در روش اول می‌توانید به جدول وزنی اعلام شده توسط کارخانه سازنده مراجعه کنید. وزن میلگرد در این جداول به ازای هر متر یا یک شاخه، اعلام شده است.
 • >در روش دوم باید به جدول اشتال مراجعه کنید.
 • >در روش سوم باید یک نمونه کوچک از فروشنده درخواست کرده و آن را وزن کنید. سپس وزن نمونه بر حسب گرم را بر طول نمونه بر حسب میلی‌متر تقسیم کنید تا وزن یک متر از میلگرد بر حسب کیلوگرم به دست بیاید.

 

جدول اشتال میلگرد

جدول اشتال میلگرد یک جدول استاندارد وزنی است که با استاندارد آلمانی DIN انطباق دارد. در این جدول جلوی هر سایز میلگرد، مواردی همچون مساحت سطح مقطع و وزن هر متر ذکر شده است. برای استفاده از این جدول، ابتدا باید به ستون مساحت مراجعه کنید و در آن به دنبال کوچک‌ترین عددی بگردید که بزرگ‌تر یا مساوی مقدار مساحت میلگرد موردنظر شما باشد. از همان ردیف می‌توانید نمره میلگرد مورد نیازتان را پیدا کنید.

 

بهترین تولیدکنندگان میلگرد

 

بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران

کارخانه‌های ذوب‌آهن اصفهان، صبا فولاد زاگرس و ظفر بناب بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران هستند. ذوب‌آهن از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان میلگرد است که می‌توان گفت تولیدات آن از نظر کیفیت بی‌رقیب است. صبا فولاد زاگرس از جمله تولیدکنندگانی است که با وجود نوپا بودن، در مدت کوتاهی توانسته مشتریان زیادی پیدا کند.

 

 

میلگردهای کارخانه ظفر بناب نیز به سبک بودن، قیمت مقرون به صرفه و کیفیت بالا شهرت دارند. سایر تولیدکنندگان بزرگ میلگرد در ایران عبارت‌اند از:

 • >کویر کاشان
 • >آناهیتا گیلان
 • >بافق یزد
 • >عتیق آذر سهند
 • >مجتمع فولاد خراسان
 • >شاهین بناب
 • >ارگ تبریز
 • >راد همدان
 • >امیرکبیر خزر
 • >فولاد البرز ایرانیان
 • >ابرکوه یزد

 

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

همان‌طور که پیش‌تر خواندید، میلگرد از نظر نوع بسته‌بندی به دو شکل کلاف و شاخه عرضه می‌شود. میلگرد از نظر خصوصیات مکانیکی و شکل‌پذیری به 3 دسته فولاد نرم (S240)، فولاد نیم‌سخت (S340,S400) و فولاد سخت (S500) دسته‌بندی می‌شود. میلگردهای دسته‌های نرم و نیم‌سخت با قطر 12 میلی‌متر و کمتر را می‌توان به هر دو روش کلاف و شاخه بسته‌بندی کرد؛ در حالی که میلگردهای دسته‌های نرم و نیم‌سخت با قطر 14 میلی‌متر به بالا و همین‌طور میلگردهای دسته سخت باید به صورت شاخه‌ای بسته‌بندی شوند.

ساده‌ترین و پرکاربردترین روش بسته‌بندی میلگرد به صورت شاخه، استفاده از بندیل است. بندیل ورقی فلزی یا پلاستیکی است که معمولاً در اتنها و ابتدای دسته‌های میلگرد بسته می‌شود و بایستی یک پلاک فلزی شامل مشخصات خود میلگرد و کارخانه سازنده به آن متصل شود. تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل، بستگی به استانداردهای کارخانه سازنده دارد و عدد ثابتی نیست. برای به دست آوردن تعداد شاخه‌های هر بندیل، بایستی وزن کل بندیل را بر وزن هر شاخه تقسیم نمود.

 

هزینه حمل میلگرد

عامل مهم دیگری که روی تصمیم‌گیری شما هنگام خرید میلگرد تأثیر می‌گذارد، هزینه حمل میلگرد است. این هزینه از محل تولیدکننده یا بنگاهی که از آن خرید کرده‌اید تا محل پروژه شما محاسبه می‌شود. معمولاً منطقی‌ترین کار، خرید از نزدیک‌ترین کارخانه یا بنگاه است؛ اما گاهی اوقات کیفیت محصول ارزش آن را دارد که هزینه بیشتری را برای حمل و نقل پرداخت کنید.

 

میلگرد با کیفیت

 

میلگرد ارزان و باکیفیت بخرید

اگر به دنبال میلگرد ارزان هستید باید علاوه بر نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضا و قیمت جهانی فولاد موارد دیگری مانند هزینه حمل‌ونقل، وزن، مواد اولیه و روش ساخت میلگرد را در نظر بگیرید؛ البته فراموش نکنید که همواره باید به دنبال میلگرد ارزان و باکیفیت باشید.

 

علامت اختصاری روی میلگردها به چه معناست؟

روی میلگردهای موجود در بازار، یک علامت اختصاری درج شده که ترکیبی از حروف و اعداد است و بایستی هنگام خرید به آن دقت کنید. ترتیب حروف و اعداد موجود در علامت اختصاری میلگردها به شرح زیر است:

 • >نام کارخانه سازنده: که معمولاً به صورت مخفف درج می‌شود.
 • >علامت مربوط به استاندارد ساخت و نوع آج: میلگردهای آجدار در آخرین نسخه استاندارد ملی ایران از نظر سایز و حالت قرارگیری آج‌ها نسبت به یکدیگر به دسته‌های 340، 350، 400، 420، 500 و 520 تقسیم می‌شوند که به هر کدام از این دسته‌ها به ترتیب حروف J، L، C، H، S و F اختصاص داده شده است.
 • >علامت مربوط به روش تولید: آخرین علامت، حرف مربوط به روش تولید میلگرد است که شامل T به معنای روش تولید ترمکس، U به معنای روش تولید آلیاژسازی و A به معنای روش تولید بر اساس استاندارد مندرج در شناسنامه محصول است.

گاهی اوقات قبل و یا بعد از دو حرف اختصاری آخر، سایز میلگرد هم درج می‌شود. جداول زیر، معنای علائم حک‌شده روی بدنه میلگرد را نشان می‌دهند:

 

حروف حک‌شده مشخص‌کننده نوع آج میلگرد

ردیف

نام میلگرد آجدار

نوع آج

سایز آج

حرف انگلیسی حک‌شده روی میلگرد

1

میلگرد آجدار A2

مارپیچ با زاویه 45 درجه

آج 340

J

آج 350

L

2

میلگرد آجدار A3

جناقی

آج 400

C

آج 420

H

3

میلگرد آجدار A4

مرکب (ترکیب مارپیچ و جناقی)

آج 500

S

   

 

 

حروف اختصاری مربوط به روش تولید میلگرد

ردیف

فرایند تولید میلگرد

حرف انگلیسی

1

تولیدشده به روش ترمکس

T

2

تولیدشده به روش آلیاژسازی

U

3

تولیدشده به روش استاندارد مندرج در شناسنامه محصول

A

 

نکات فنی استفاده از میلگرد

پس از خرید، بایستی برخی نکات فنی میلگرد را بدانید تا بتوانید آن را به درستی به کار ببرید. مهم‌ترین نکات فنی، روش‌های اتصال، خم‌کاری و برش میلگرد است.

 

1.روش‌های اتصال میلگرد

از آنجایی که نمی‌توانید در تمامی نقاط سازه از میلگرد به صورت یکسره استفاده کنید، گاهی اوقات مجبور هستید که شاخه‌ها یا قطعات کوچک‌تر میلگرد را به یکدیگر متصل کنید. روش‌های اتصال میلگرد شامل روش‌های زیر است:

 • >وصله مکانیکی: در این روش از کوپلر برای اتصال دو میلگرد به یکدیگر استفاده می‌شود.
 • >وصله پوششی: در این روش از سیم مفتول آرماتوربندی برای اتصال استفاده می‌شود.
 • >وصله جوشی: در این روش از جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می‌شود.
 • >اتصال فورجینگ: در این روش از جوشکاری اکسی استیلن برای متصل کردن میلگردها استفاده می‌شود.

 

2.روش‌های خم‌کاری میلگردها

برای استفاده از میلگردها در بتن مسلح، گاهی اوقات چاره‌ای جز خم کردن آن‌ها ندارید. میلگردهای خم شده‌ای که در بتن مسلح به کار می‌روند با نام‌های راستا، خاموت، ادکا، سنجاقک، رکابی و خرک شناخته می‌شوند. روش‌های خم‌کاری میلگردها به شرح زیر است:

 • >روش دستی
 • >روش برقی
 • >روش هیدرولیک

 

دقت داشته باشید که  یکی از راه‌های جلوگیری از شکنندگی میلگرد، خم‌کاری صحیح آن است.

 

3.برش میلگرد

بریدن میلگرد به منظور استفاده در بتن مسلح همانند خم کردن آن، امری اجتناب‌ناپذیر است. برای برش میلگرد می‌توانید به دو روش زیر عمل کنید؛ که هر کدام معایب و محاسن خاص خود را دارند:

 • >روش سرد: در این روش از ابزارهایی مثل واترجت، انواع اره، انواع قیچی، گیوتین و ... استفاده می‌شود که موجب حفظ ساختار مولکولی میلگرد بریده شده و تولید قطعات یکسان می‌شود.
 • >روش گرم: در این روش از دستگاه هوابرش، اره دیسکی آتشی و لیزر برای برش میلگرد استفاده می‌شود که این روش سرعت بیشتری داشته و براده کمتری تولید می‌کند.

 

چطور اینترنتی میلگرد بخرید؟

میلگرد را می‌توانید به روش‌های حضوری، تلفنی و اینترنتی بخرید. خرید به روش‌های حضوری و تلفنی زمان زیادی برده و پیدا کردن تولیدکننده و یا فروشنده خوب، نیازمند شناخت قبلی یا اعتماد کردن است. این در حالی است که خرید اینترنتی میلگرد به زمان کمتری نیاز دارد و می‌توان پیش از خرید به صورت تلفنی مشاوره دریافت نمود.

 

خرید میلگرد از بورس

بورس کالا یکی از زیرمجموعه‌های سازمان بورس اوراق بهادار است که انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد در آن عرضه می‌شود. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با انتخاب یک کارگزاری، به خرید میلگرد از بورس کالا بپردازند. قیمت میلگرد در این بورس منطقی‌تر و شفاف‌تر است و می‌توانید میلگردهای تولیدی کارخانه بزرگی همچون ذوب‌آهن اصفهان و صبا فولاد زاگرس را در آن خریداری کنید.

خرید میلگرد از بورس معایبی هم دارد که از میان آن‌ها می‌توان به زمان‌بر بودن معاملات اشاره کرد.

 

با تحلیل بازار میلگرد، به روز باشید

در کنار کسب اطلاعات در مورد موضوعات بالا، بهتر است پیش از خرید میلگرد تحلیل‌های دوره‌ای بازار آهن‌آلات از جمله تحلیل بازار میلگرد  و نحوه محاسبه برخی از عوامل اثرگذار بر آن از جمله قیمت جهانی میلگرد را مطالعه کنید تا بتوانید در مورد زمان صحیح خرید، بهتر تصمیم بگیرید.

 

پادکست: راهنمای خرید میلگرد - 3:54 دقیقه
قبل از خرید میلگرد ببینید! (راهنمای خرید میلگرد)
میلگرد از آن مقاطع فولادی است که همیشه کاربرد زیادی داشته و تقاضا هم برای آن زیاد بوده است. خوب است قبل از خرید میلگرد، سوالات متداول مشتریان ما را با جواب‌هایش بشنوید.
سوالات متداول

پاسخ :

اگر قصد خرید میلگرد دارید، باید بدانید اطلاعاتی مثل کیفیت، تفاوت انواع میلگردها و کاربردهایشان، قیمت میلگرد و هزینه حمل و نقل آن برای شما بسیار اهمیت خواهد داشت و بهتر است قبل از خرید حتما اطلاعات دقیقی در این موارد کسب کنید.

پاسخ :

روی میلگردهای موجود در بازار، یک علامت اختصاری درج شده که ترکیبی از حروف و اعداد است و بایستی هنگام خرید به آن دقت کرد. ترتیب حروف و اعداد موجود در علامت اختصاری میلگردها به شرح زیر است:

1. نام کارخانه سازنده

2. علامت مربوط به استاندارد ساخت و نوع آج

3. علامت مربوط به روش تولید

پاسخ :

میلگرد را می‌توانید به روش‌های حضوری، تلفنی و اینترنتی بخرید. خرید به روش‌های حضوری و تلفنی زمان زیادی برده و پیدا کردن تولیدکننده و یا فروشنده خوب، نیازمند شناخت قبلی یا اعتماد کردن است. این در حالی است که خرید اینترنتی میلگرد به زمان کمتری نیاز دارد و می‌توان پیش از خرید به صورت تلفنی مشاوره دریافت نمود.

نظرات
تقی ظهوری
تقی ظهوری
1400/05/25
برش میلگرد به چند روش انجام میشه؟
مدیر سایت
مدیر سایت
برش میلگرد به 2 روش سرد و گرم انجام میشه. 
هادی شکری
هادی شکری
1400/04/09
آیا تولید میلگرد ساده با میلگرد آجدار خیلی فرق داره؟
مدیر سایت
مدیر سایت
روش ساخت میلگرد آجدار یک مرحله بیشتر از میلگرد ساده است که طی آن آج روی سطح میلگرد ایجاد می شود.
حبیب حکیم زاده
حبیب حکیم زاده
1400/03/16
سلام خسته نباشید سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید .بنده دوستی دارم که از کشور اروپایی از من میلگرد ساخت ایران رو طلب کردن یکی اینکه استاندارد اروپایی چه کدی یا شماره ای هستش وآیا می‌توانیم میلگرد خریداری شده را به نسبت تریم کشورمان از راه کشور ترکیه انتقال بدیم یا نه به مدت طولانی از من میلگرد طلب کرد ه اند وتناژ زیاد
مدیر سایت
مدیر سایت

با سلام

با شماره ۴۳۰۰۰۰۲۳-۰۲۱ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آسرون استفاده کنید

تقی شهبازی
تقی شهبازی
1400/03/11
دسته بندی A1، A2، A3 و A4 از کجا میاد؟
مدیر سایت
مدیر سایت
این دسته بندی از استاندارد روسی GOST اومده. 
حسین مرادی
حسین مرادی
1400/02/29
با آزمون های مخرب میلگرد، کدوم ویژگی اون رو میشه فهمید؟
مدیر سایت
مدیر سایت
مقاوت کششی و مقاومت تسلیم مهمترین پارامترهایی هستند که با آزمون های مخرب می توان به آن ها پی برد.
پدرام درخشنده
پدرام درخشنده
1400/02/28
کدوم نوع میلگرد شکنندگی کمتری داره؟
مدیر سایت
مدیر سایت
میلگرد A2 کربن کمتر و شکنندگی کمتری داره اما میلگردهای A3 و A4 هم اگه به روش ترمکس تولید شده باشند، شکنندگی کمتری دارند.
شاهین دارابی
شاهین دارابی
1400/02/22
میلگرد تو بورس کالا چه روزایی عرضه میشه؟
مدیر سایت
مدیر سایت
در حال حاضر انواع مقاطع فولادی طویل مثل میلگرد در روزهای چهارشنبه در بورس کالا عرضه میشوند.
خلیل حمیدی
خلیل حمیدی
1400/02/01
میلگرد رو از درب کارخانه بخریم به صرفه تره یا از بازار آهن؟
مدیر سایت
مدیر سایت
اگه خریدتون در حده چند بندیل هستش، از درب کارخونه بخرید قطعا به صرفه تره. اما ممکنه زمانی که مدنظرتونه به دستتون نرسه. 
ارسال نظر جدید