راهنمای خرید ناودانی فولادی

ناودانی سبک بخرید یا سنگین؟
اخبار انتشار: 1399/10/17
اخبار بروزرسانی: 1400/10/20
راهنمای خرید ناودانی فولادی
راهنمای خرید ناودانی - 4:05 دقیقه

 

یکی از عوامل تأثیرگذار در هزینه ساخت و قیمت تمام‌ شده ساختمان شما، قیمت ناودانی است؛ چرا که علاوه بر فضای داخلی، در ساخت نما هم به کار می‌رود. این مقاله یک راهنمای خرید ناودانی فولادی است و در آن در مورد ناودانی unp، تفاوت ناودانی پرسی و ناودانی فابریک، نحوه خرید ناودانی استیل و آلیاژی بحث شده است. اگر این سوال برای شماهم پیش آمده است که چطور ناودانی بخریم، این مقاله را از دست ندهید.

 

 

ناودانی چیست؟

ناودانی هم مانند سایر مقاطع فولادی پرکاربرد مثل نبشی، میلگرد و...، از انواع مختلف فولاد ساخته می‌شود.

ناودانی‌های ساخته شده از فولاد کربنی کاربرد بیشتری دارند و در بازار نیز راحت‌تر می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. ناودانی‌های گالوانیزه و ضدزنگ تمام وارداتی هستند.

 

ناودانی پرسی چه فرقی با ناودانی فابریک دارد؟

تولید ناودانی هم مثل تولید نبشی، به ۲ روش فابریک یا پرسی انجام می‌شود. در روش فابریک یا نورد گرم، شمش فولادی را از ابتدا برای تولید ناودانی وارد خط تولید می‌کنند. در خط تولید شمش حرارت داده شده، ابتدا به صورت ورق در می‌آید و سپس به آن شکل ناودانی می‌دهند.

در روش پرسی یا نورد سرد، از ورق فولادی با ضخامت‌های مختلف به عنوان ماده اولیه استفاده شده و با استفاده از دستگاه‌های پرس و در دمای معمولی، به آن شکل ناودانی می‌دهند. می‌توانید ناودانی فابریک را از گوشه‌های بیرونی تیز و ناودانی پرسی را از گوشه‌های بیرونی گرد آن، تشخیص دهید.

 

انواع ناودانی فولادی

 

چند نوع ناودانی فولادی داریم؟

علاوه بر دسته‌بندی بر اساس جنس و روش تولید، ناودانی‌ها را بر اساس «شکل ظاهری» و «وزن» هم دسته‌بندی می‌کنند. در دسته‌بندی بر اساس شکل ظاهری، ناودانی‌ها به ۲ دسته ساده و سوراخ‌دار تقسیم می‌شوند. ناودانی ساده خود دارای ۲ نوع متفاوت است که به آن‌ها به اختصار UPE و UNP می‌گویند. تفاوت ناودانی ساده UPE و UNP در شکل بال آن‌هاست. بال‌های ناودانی UPE کاملاً صاف و موازی با یکدیگر هستند در حالی که بال‌ها‌ی ناودانی UNP به سمت داخل دارای شیب بوده و حالت مخروطی شکل دارد.

 

انواع ناودانی ساده

 

ناودانی unp سبک و سنگین چه فرقی با هم دارند؟

ناودانی‌های UNP به ۲ دسته تقسیم می‌شوند: ناودانی‌ UNP سبک و سنگین. به ناودانی‌ UNP سنگین اصطلاحاً ناودانی اروپایی نیز می‌گویند. از جمله تفاوت‌های ناودانی سبک و سنگین می‌توان به ضخامت بیشتر جان و بال‌های ناودانی سنگین نسب به ناودانی سبک اشاره نمود. ناودانی سنگین به همین دلیل، وزن بیشتری دارد.

 

کاربردهای ناودانی

 

ناودانی چه کاربردهایی دارد؟

شکل ظاهری و وزن از عوامل تعیین کننده در کاربرد ناودانی است. ناودانی‌ ساده هم در ساختمان‌سازی و هم در صنعت کاربرد دارد. از ناودانی‌ فلزی نوع UPE در قسمت‌هایی از سازه استفاده می‌شود که بار زیادی بر آن‌ها وارد نمی‌شود. همچنین از این نوع ناودانی سبک در نمای ساختمان و ساخت چهارچوب و قاب هم استفاده می‌شود؛ اما کاربردهای ناودانی UNP به علت وزن و ضخامت بالاتر آن، متفاوت است و از آن به صورت تکی یا جفتی در ساخت موارد زیر استفاده می‌شود:

  • خرپا
  • بادبند
  • ستون
  • ماشین‌آلات صنعتی
  • اسکلت برخی از خودروها مثل کامیون

 

قیمت ناودانی ناب تبریز

 

ناودانی سوراخ‌دار نیز در ساخت سازه‌های فلزی سبک مثل قفسه کاربرد دارد.

 

چگونه وزن ناودانی را بفهمیم؟

مانند دیگر مقاطع فولادی جدول اشتال ناودانی نیز وجود دارد که مطابق با آن مشخصات ناودانی ها تعیین می شود. از آن‌جایی که ناودانی‌های UNP کاربرد بیشتری دارند، در این بخش به توضیح بیشتر این نوع ناودانی می‌پردازیم.

جدول وزنی ناودانی مندرج در استاندارد ملی ISIRI 4477-1، دارای ۲ بخش مجزا برای ناودانی‌های UNP سبک و سنگین است. در این جدول از عرض ناودانی برای سایزبندی آن‌ها استفاده شده و در جلوی هر سایز علاوه بر عرض اصلی، عرض بال‌ها و وزن هر متر آن نیز ذکر شده است.

بر اساس این جدول می‌توانید ناودانی مورد نیازتان را انتخاب کرده و با انتخاب درست، صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌ها کنید.

در جدول می‌توانید وزن محصولات برخی تولیدکنندگان ناودانی را ببینید:

 

نوع

سایز

عرض اصلی (mm)

ضخامت جان

(mm)

کارخانه

وزن هر متر (Kg)

وزن استاندارد (Kg)

 

UNP سبک

8

80

4.5

فولاد ناب تبریز

7.05

7.05

10

100

4.5

فولاد ناب تبریز

8.59

8.59

آریان فولاد

8

12

120

4.8

فولاد ناب تبریز

10.4

10.4

آریان فولاد

10.33

14

140

4.9

فولاد ناب تبریز

12.3

12.3

16

160

5

فولاد ناب تبریز

14.2

14.2

UNP اروپایی

3

30

4

کوهپایه اصفهان

1.74

1.74

4

40

5

کوهپایه اصفهان

2.87

2.87

5

50

5

کوهپایه اصفهان

3.86

3.86

6

60

6

کوهپایه اصفهان

5.07

50.7

8

80

6

فولاد ناب تبریز

8.64

8.64

10

100

6

فولاد ناب تبریز

10.6

10.6

12

120

7

فولاد ناب تبریز

13.4

13.4

14

140

7

فولاد ناب تبریز

16

16

16

160

7.5

فولاد ناب تبریز

18.8

18.8

 

 

بندیل ناودانی

 

مراحل خرید ناودانی

ناودانی معمولاً در شاخه‌های 6 متری با ضخامت و عرض‌های مطابق با جدول بالا، در بازار موجود است. این ۲ عامل در قیمت هر شاخه تأثیر مستقیم دارند. هر چه عرض و ضخامت بیشتر باشد، وزن و قیمت هر شاخه ناودانی بالاتر می‌رود. در اولین قدم برای خرید ناودانی، باید با مهندس طراح سازه و نما مشورت کنید تا بر اساس نقشه‌های طراحی شده توسط آن‌ها، ناودانی مورد نیاز را با عرض، ضخامت و وزن مناسب تهیه کنید. در بین بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ناودانی کشور، قیمت ناودانی ناب تبریز، شکفته مشهد و کوهپایه اصفهان به نسبت کیفیتی که دارند، مناسب است. این کارخانه‌ها محصولات خود را بر اساس استاندارد ملی تولید می‌کنند و به همین جهت وزن ناودانی‌های تولیدی آن‌ها دقیق است. البته می‌توانید در بازار ناودانی خارجی هم پیدا کنید که البته قیمت ناودانی اروپایی نسبت به ناودانی‌های تولید داخل، بالاتر است.

عامل مهم دیگری که هنگام خرید ناودانی باید به آن توجه کنید، فاصله کارخانه تا محل پروژه‌تان است که هزینه‌ حمل و نقل، بر قیمت نهایی ناودانی تأثیرگذار است. برای اطلاع از آخرین قیمت ناودانی‌، چه تولید داخل و چه نوع وارداتی آن صفحه قیمت ناودانی در آسرون بروید و برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب و خرید ناودانی مناسب پروژه خود، با شماره (43000023-021) تماس بگیرید. همچنین در این متن سعی کردیم شما را با راهنمای خرید ناودانی سبک و سنگین، نحوه خرید ناودانی استیل و آلیاژی آشنا کنیم تا پاسخی برای سوال چطور ناودانی بخریم، یافته باشید.

 

3 نکته‌ای که باید قبل از خرید ناودانی بدانید
اگر مشغول ساخت‌وساز هستید، می‌دانید که عمده‌ترین کاربرد ناودانی در ساختمان‌سازی و به‌عنوان پایه و قاب است؛ اما قبل از خرید این مقطع، خوب است تمام جزئیات درباره ناودانی، اینکه کدام تولیدکننده بهتر است و ... را بررسی کنید. ویدیو را ببینید و این 3 نکته را فراموش نکنید...
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

تفاوت ناودانی UNP و UPE در نوع بال آن‌ها است.

پاسخ :

انواع ناودانی شامل 2 نوع UNP و UPE می‌شود.

نظرات
نوید جعفری
دوشنبه 14 تیر 1400
از نظر شکل ظاهری ناودانیها به چند دسته تقسیم میشوند؟
مدیر سایت
دوشنبه 14 تیر 1400
ناودانی ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته ساده و سوراخ دار تقسیم می شوند.
حامد شجاعی
شنبه 29 خرداد 1400
کدام جنس ناودانی کاربرد بیشتری دارد؟
مدیر سایت
شنبه 29 خرداد 1400
ناودانی ساخته شده از فولاد کم کربن کاربرد بیشتری نسبت به ناودانی گالوانیزه و ضد زنگ دارد.
جلیل همتی
دوشنبه 17 خرداد 1400
کدامیک از ناودانی های UPE یا UNP سبکتر هستند؟
مدیر سایت
دوشنبه 17 خرداد 1400
ناودانی UPE سبکتر است.
ارسال نظر جدید