دسترسی سریع
راهنمای خرید نبشی

راهنمای خرید نبشی

اخبار تاریخ انتشار : 29 آبان ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 31 فروردین ماه 1400
راهنمای خرید نبشی

 

خرید مقاطع فولادی یکی از پرچالش‌ترین مراحل در اجرای پروژه‌های ساختمانی است. نبشی فولادی هم یکی از این مقاطع فولادی است که برای خرید آن باید نکات مختلفی را علاوه بر قیمت روز آهن آلات در نظر بگیرید.  در این میان مطالعه یک راهنمای خرید نبشی خوب و جامع می‌تواند بهترین راه برای خرید اصولی نبشی را به شما نشان دهد.

 در این راهنمای خرید نبشی، ابتدا با تعریف نبشی، انواع و کاربردهای آن آشنا می‌شوید و سپس اطلاعات مهمی را در مورد بهترین کارخانه‌های تولیدکننده نبشی در ایران و نحوه خرید از آن‌ها کسب می‌کنید. 

 

آشنایی با نبشی

نبشی (Angle) یکی از پرکاربردترین پروفیل‌های فولادی است که در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی، ماشین‌سازی و ... به صورت تکی یا دوبل به کار می‌رود. نبشی فولادی از دو بال تشکیل شده که با زوایای 90 یا 45 درجه به ترتیب به شکل حروف انگلیسی L و V کنار هم قرار گرفته‌اند. البته برای آشنایی با نبشی باید بدانید نوع L فروش و تقاضای بالاتری نسبت به نبشی نوع V دارد.

 

با انواع نبشی‌های موجود در بازار آشنا شوید

تقریبا در تمامی راهنماهای خرید انواع نبشی، این محصول را از دو لحاظ تقسیم‌بندی می‌کنند:

1. تقسیم‌بندی بر اساس وزن

2. تقسیم‌بندی بر اساس روش تولید نبشی

 

تفاومت نبشی سبک و نبشی سنگین چیست؟

تنبشی سبک اصطلاحاً به نبشی گفته می‌شود که ضخامتی کمتر از سایز استاندارد دارد. به‌طور مثال اگر ضخامت نبشی 3، کمتر از 3 میلی‌متر باشد نبشی سبک نامیده خواهد شد.

به همین ترتیب اگر ضخامت نبشی بیش ‌از مقدار استاندارد باشد به آن نبشی سنگین گفته می‌شود. جالب است بدانید گاهی اصطلاح گوشت به‌جای عبارت ضخامت نبشی به کار می‌رود.

 

سایزهای مختلف نبشی در یک تصویر

 

تفاوت نبشی فابریک و نبشی پرسی در چیست؟

نبشی‌ها از نظر روش تولید نیز به دودسته پرسی و فابریک دسته‌بندی می‌شوند. نبشی پرسی در اصل از یک ورق فولادی به طول 6 متر تشکیل شده است که توسط دستگاه‌های نورد سرد از عرض خم‌شده و به شکل دلخواه در می‌آید. ضخامت و سایز نبشی پرسی توسط دستگاه رول فرمینگ تنظیم می‌شود؛ اما نبشی‌های فابریک در کارخانه و توسط قالب مخصوص از ابتدا به شکل نبشی در سایزها و ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند. نبشی فابریک از کیفیت و درنتیجه قیمت بالاتری نسبت به نبشی‌های پرسی برخوردار است.

 

 

علاوه بر دسته‌بندی‌های بالا، دو نوع نبشی پرکاربرد دیگر نیز در بازار وجود دارد که در ادامه در مورد آن‌ها می‌خوانید:

 

نبشی اسپیرال

 در حال حاضر بهترین نوع نبشی موجود در بازار نبشی اسپیرال است که یک نبشی سبک با بال‌های مساوی است که از سایز 20*20*2 تا 50*50*5 تولید می‌شوند و به نبشی بال مساوی گرم نورد دیده معروف است. نبشی اسپیرال از مرغوب‌ترین نوع شمش با عیار بالا و بهترین ترکیب شیمیایی تشکیل شده و دقیق‌ترین سایز ابعاد را دارا است. انعطاف‌پذیری این نوع زیاد بوده و در عملیات سوراخ‌کاری و... آسیب نمی‌بیند.

 

نبشی گالوانیزه

نوعی نبشی به نام نبشی گالوانیزه نیز در بازار موجود است که روی آن با یک لایه از فلز روی پوشانده شده است و به همین دلیل خاصیت ضدزنگ دارد. نبشی گالوانیزه در موارد خاص که معمولاً جنبه تزئینی دارد، استفاده می‌شود.

 

نبشی گالوانیزه

 

موارد کاربرد نبشی‌ فولادی را می‌دانید؟

وزن نبشی یکی از مواردی است که می‌تواند در تعیین کاربرد آن بسیار مهم باشد. در نظر داشته باشید که نبشی‌های سنگین بیشتر کاربرد صنعتی داشته و در صنایعی مانند پتروشیمی کاربرد دارند؛ در مقابل نبشی‌های سبک اغلب برای مواردی مناسب‌اند که نیاز به تحمل بار چندانی وجود نداشته باشد. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین کاربردهای نبشی می‌پردازیم:

 

1. ساخت اسکلت و قاب‌های ساختمانی

2. ساخت تیر و ستون‌ها، بادبندها و خرپاها

3. اتصالات پل‌ها به ستون‌ها، اتصال ستون به کف ستون

4. انواع اتصالات ساده و نیم صلب و گیردار در ساختمان

5. کاربرد نبشی‌ها به‌عنوان بال بالایی تیرچه در سقف‌های با تیرچه کرومیت

6. استفاده در سازه‌های سبک SLF

7. نبشی کشی آسانسورها

8. نبشی کشی دیوارهای ساختمان برای جلوگیری از ریزش دیوار (وال پست wall post )

9. کاربرد در ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی

 

چگونه نبشی بخریم؟ +مشخصات نبشی

شناخت مشخصه‌های نبشی اولین فاکتوری هستند که باید در جواب به این سؤال که چگونه نبشی بخریم به آن توجه کرد. دو مشخصه اصلی تعیین سایز نبشی‌ها طول بال و ضخامت بال است. نبشی‌ها ازنظر اندازه بال به دودسته نبشی با بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند. اگر نبشی با بال مساوی باشد برای مثال به صورت L20*3 نشان داده می‌شود که 20 همان طول بال‌های نبشی و 3 ضخامت هر بال برحسب میلی‌متر است. اگر نبشی با بال نامساوی باشد مثلاً به صورت L20*10*3 نشان می‌دهند که 20 و 10 به ترتیب طول بال بزرگ‌تر و کوچک‌تر نبشی و 3 ضخامت بال‌ها برحسب میلی‌متر است.

برای خرید اصولی نبشی باید بدانید نبشی‌ها در شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می‌شوند و در ساختمان بسته به نوع کاربرد ممکن است به صورت خردشده یا لقمه‌ای به کار روند. توجه داشته باشید که نبشی‌های 6 متری بیشتر در ساختمان و نبشی‌های 12 متری بیشتر درصنعت کاربرد دارند. همچنین سایزهای بالای نبشی بیشتر در شاخه‌های 12 متری تولید می‌شود.

اگر کمی آشنایی با نبشی داشته باشید احتمالاً می‌دانید که نبشی‌ها ازنظر طول بال از سایز 2 تا 20 سانتیمتر در بازار موجود بوده اما رایج‌ترین سایزهای موجود در بازار ایران، 2 تا 12 سانتی‌متر هستند.

برای خرید نبشی آهنی مناسب، به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید علاوه بر بررسی روند تغییرات قیمت آهن، مقاله راهنمای جامع خرید آهن و فولاد را نیز مطالعه کنید.

 

قیمت نبشی

 

وزن و سایز نبشی‌های موجود در بازار: مهم‌ترین عامل در خرید

از مهم‌ترین آیتم‌های انتخاب نبشی وزن آن است. ازآنجاکه وزن نبشی در قیمت و مقاومت نبشی تأثیر می‌گذارد باید همه نکات مربوط به آن را بدانید. نکته اولی که باید به آن دقت کنید این موضوع است که هر چه نبشی سنگین‌تر باشد، وزن بیشتری را تحمل خواهد کرد. در سازه‌هایی که نیاز به مقاومت بیشتری دارند، بهتر است از نبشی‌های سنگین‌تر و در پروژه‌هایی که به ظرافت بیشتری نیاز دارند از نبشی‌های سبک‌تر استفاده می‌شود.

برای اینکه بدون مراجعه به جدول اشتال بتوانیم وزن یک نبشی با بال‌های مساوی را محاسبه کنیم طول شاخه نبشی را ضرب در طول بال، ضخامت بال، وزن مخصوص آهن یعنی 7850 و درنهایت به خاطر وجود دو بال ضربدر دو می‌کنیم.

 

تصویری زیبا از نبشی های فولادی

 

برای مثال اگر بخواهیم وزن یک شاخه 6 متری از نبشی L20*3 را به دست بیاوریم به صورت زیر عمل می‌کنیم:

 

2*[6*0.02*0.003]*7850=5.652 kg

 

در شکل‌های زیر جدول اشتال مربوط به هر دو نوع نبشی نشان داده شده است که در ستون G وزن واحد متر طول برای هر سایز نبشی مشخص است.

 

 

در جدول زیر می‌توانید وزن‌های تقریبی تعدادی از نبشی‌های  تولیدکننده‌ها را مشاهده نمائید.


وزن نبشی تعدادی از کارخانه ها

 

همچنین برای مشاهده جدول وزنی نبشی می‌توانید به صفحه جدول وزنی مراجعه نمائید.

 

انباشت نبشی ها روی هم

 

راهنمای خرید انواع پروفیل نبشی

پس از انتخاب سایز و وزن، مهم‌ترین مرحله در خرید نبشی، انتخاب کارخانه تولیدکننده و کسب اطلاعات در مورد نحوه خرید از آن است. 

 

آشنایی برخی از برندهای تولیدکننده نبشی در ایران

از مهم‌ترین تولیدکنندگان نبشی در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • > صنایع فولاد ذوب آهن اصفهان
 • صنایع فولاد کوهپایه اصفهان
 • فولاد ناب تبریز (جهت مشاهده قیمت نبشی ناب کلیک کنید)
 • شرکت آریان فولاد
 • گروه صنعتی شکفته مشهد
 • نبشی الماس یزد
 • نبشی فولاد نستا
 • نبشی فولاد تهران
 • نبشی فولاد البرز غرب
 • نبشی صنایع ریخته گری قیدار ابهر
 • نبشی فولاد اسپیرال اصفهان
 • نبشی فولاد ظهوریان مشهد
 • نبشی فولاد سپاهان اصفهان
 • نبشی فولاد سپهر ایرانیان
 • نبشی فولاد اشتهارد
 • نبشی فولاد جاوید بناب
 • نبشی فولاد شاهین بناب
 • نبشی صبا فولاد منظومه اصفهان
 • نبشی فایکو
 • نبشی پروفیل صنعت ماهان
 • نبشی آذر فولاد امین
 • نبشی آذر نبش تبریز
 • نبشی نورد مگا استیل ایوانکی
 • نبشی صنایع فولاد کبکان
 • نبشی فولاد سدید کاوه قم
 • نبشی نورد یاوران زنجان
 • نبشی فولاد مهر سهند
 • نبشی فولاد نصر آذربایجان
 • نبشی پارت نورد لاهور

 

هریک از این کارخانه‌ها نبشی‌های متفاوتی تولید می‌کنند. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد محصولات تولیدی این کارخانه‌ها به شما ارائه خواهیم داد.

 

راهنمای خرید انواع نبشی از کارخانه‌های مختلف

خوشبختانه در حال حاضر کارخانه‌های داخلی نبشی‌های مرغوبی تولید می‌کنند. البته بسته به نیاز شما هریک از کارخانه‌های بالا می‌توانند گزینه مناسب‌تری برایتان باشد.

 

1. اگر به دنبال خرید نبشی با وزن بالا هستید، بهتر است در نظر داشته باشید که کارخانه ناب تبریز، نبشی‌های سنگین‌تری (هم‌وزن اروپا) تولید می‌کند. در مقابل، کارخانه شکفته مشهد نبشی‌های سبک‌تری تولید می‌کند.

2. ازنظر ترکیبات شیمیایی، انعطاف‌پذیری و استحکام در عملیات جوشکاری و سوراخ کردن نبشی‌ اسپیرال کارخانه فولاد کوهپایه اصفهان نبشی مرغوب‌تری در مقایسه با دیگر رقبای خود است.

3. تنوع برند نبشی‌های بال نامساوی در بازار کم است. در حاضر کارخانه آریان فولاد یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان این نبشی محسوب می‌شود.

4. آریان فولاد و اصفهان دو کارخانه‌ای بوده که نبشی سایز بالا (14-20) تولید می‌کنند.

 

نبشی

 

نکات ضروری هنگام خرید نبشی

اولین قدم برای انتخاب و خرید نبشی کسب اطلاعات دقیق و مشاوره از مهندس طراح سازه و پروژه است. قبل از خرید نبشی ابتدا باید نوع دقیق نبشی موردنیاز و سایز و ضخامت آن را تعیین کنیم تا متحمل خسارات ناشی از انتخاب و خرید اشتباه نشویم.

خرید نبشی به صورت کیلویی و در بعضی از شهرهای کشور، به‌صورت شاخه‌ای صورت می‌گیرد. درنتیجه وزن هر شاخه نبشی علاوه کیفیت، بر قیمت نهایی نیز تأثیرگذار است، و نبشی‌های هر کارخانه وزن‌های متفاوتی دارد.

استفاده از خدمات مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان آسرون برای انتخاب بهترین و به‌صرفه‌ترین نمانام‌های تولیدکننده نیز می‌تواند از مراحل یک خرید خوب تلقی شود.

 

 

استفاده از خدمات مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان آسرون برای انتخاب بهترین و به‌صرفه‌ترین برندهای تولیدکننده نیز می‌تواند از مراحل یک خرید خوب تلقی شود.

فروشگاه اینترنتی آسرون ارائه‌دهنده آخرین و به‌روزترین قیمت نبشی برندهای مختلف بازار است.

 

 

نظرات
حمید خوشنام
حمید خوشنام
1400/01/24
کیفیت نبشی فابریک بالاتره یا نبشی پرسی؟
مدیر سایت
مدیر سایت
نبشی فابریک به علت دقت بالاتر دستگاه‌های خط تولید. 
ارسال نظر جدید