راهنمای خرید ورق گالوانیزه+11 نکته مهم

اخبار تاریخ انتشار : 14 تیر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 11 مهر ماه 1400
راهنمای خرید ورق گالوانیزه+11 نکته مهم
راهنمای خرید ورق گالوانیزه - 6:53 دقیقه

 

بدیهی است که در صورت عدم آشنایی کامل با هر محصول، پروسه خرید آن چالش برانگیز و زمان‌بر خواهد بود. در مورد برخی از محصولات مثل مقاطع فولادی، چالش‌های مهم‌تر و بیشتری وجود دارد، چرا که علیرغم نوسان قیمت این محصولات، در نهایت به‌مرور و در طول زمان، به قیمت آن‌ها افزوده می‌شود. این مقاله یک راهنمای خرید ورق گالوانیزه به‌صورت جامع و کامل است که شما را با نکات مهم در خرید ورق گالوانیزه آشنا می‌کند تا هنگام خرید آن، چالش‌های کمتری داشته باشید.

 

قیمت ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد

 

برای کسب اطلاعات در مورد خرید سایر مقاطع فولادی، می‌توانید راهنمای خرید آهن آلات را مطالعه کنید.

 

 

1. ورق گالوانیزه چیست؟

اگر به صورت دقیق بخواهیم بگوییم ورق گالوانیزه چیست باید گفت ورق گالوانیزه در اصل نوعی ورق سیاه است که پوششی از جنس فلز روی دارد. هدف از به کار بردن فلز روی برای پوشاندن ورق سیاه، جلوگیری از زنگ زدن آن در مواجهه با هوای آزاد و افزایش استقامت و عمر آن است. فلز روی به 2 روش از زنگ‌زدگی ورق سیاه جلوگیری می‌کند: اول با ایجاد لایه میانی بین فلز و هوا و دوم فراهم کردن شرایط خوردگی گالوانیکی که این روش خود یک لایه دیگر بین فلز و هوا ایجاد می‌کند.

 

 

برای تشخیص ورق گالوانیزه از سایر ورق‌های فولادی، چند روش ساده وجود دارد. یکی از آن‌ها، توجه به ظاهر ورق است. ظاهر ورق گالوانیزه طرح‌هایی دارد که در اصطلاح به آن گل یا اسپانگل می‌گویند. این گل‌ها در واقع همان ناخالصی‌های فلز روی هستند. روش دوم، توجه به ضخامت ورق است، ورق گالوانیزه معمولاً ضخامتی بین 10 تا 275 میلی‌متر دارد. همچنین سطح ورق گالوانیزه لیز بوده و اصطکاک پایینی دارد.

 

تولید ورق گالوانیزه

 

2. ورق گالوانیزه چگونه تولید می‌شود؟

ورق گالوانیزه در 2 شکل شیت و کویل عرضه می‌شود. برای تولید ورق گالوانیزه، 4 روش عمده وجود دارد:

 

روش حرارتی یا Hot dip Galvanizing:

این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تولید ورق گالوانیزه و هنوز یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای تولید این محصول است. در این روش فولاد را از یک استخر حاوی فلز روی که دمایی حدود 460 درجه سانتی‌گراد دارد، عبور می‌دهند.

 

روش گالوانیلیک یا Galvannealing:

این روش ترکیبی از روش قبلی و گداختگی یا آنیل کردن است. برای تولید ورق گالوانیزه به روش گالوانیلیک، پس از عبور دادن ورق سیاه از حمام روی، آن را حرارت می‌دهند تا پیوند روی و فولاد مستحکم شود.

 

روش پیش گالوانیزه یا Pre-Galvanizing:

در این روش پیش از ورود ورق سیاه به حمام روی، آن را مورد شستشو و اسید شویی قرار می‌دهند و پس از آن ورق را به حالت رفت و برگشت از روی مذاب عبور می‌دهند.

 

روش الکتروگالوانیزه یا Electro galvanizing:

در این روش از حمام روی استفاده نمی‌شود و لایه روی، به وسیله عبور دادن جریان الکتریسیته از محلول الکترولیتی سولفات روی، ایجاد می‌شود.

 

3. چند نوع ورق گالوانیزه وجود دارد؟

دسته‌بندی ورق گالوانیزه بر اساس روش تولید، نوع گل یا اسپانگل، شکل ظاهری، نوع لایه روی و کاربرد آن انجام می‌شود. انواع روش‌های تولید انواع ورق گالوانیزه را در مبحث قبلی خواندید. در این دسته‌بندی، ورق گالوانیزه به 2 نوع سرد و گرم تقسیم می‌شود.

سایر دسته‌بندی‌های ورق گالوانیزه، به شرح زیر است:

 

دسته‌بند ی ور ق گالوانیزه بر اساس نوع گل:

در دسته‌ بندی ورق گالوانیزه بر اساس نوع گل، به شکل و تراکم گل‌ها یا اسپانگل‌های موجود روی سطح آن دقت می‌کنند. نوع گل ورق گالوانیزه به کارخانه تولیدکننده و روش تولیدی که به کار می‌گیرد بستگی دارد. به عنوان مثال ورق گالوانیزه کارخانه‌های هفت الماس و امیرکبیر کاشان دارای گل‌های درشت بوده و ورق گالوانیزه کارخانه‌های تاراز و ورق خودرو شهرکرد دارای گل‌های ریز یا بدون گل است.

 

دسته بندی ورق گالوانیزه بر اساس نوع لایه روی

 

دسته‌بندی بر اساس لایه روی:

بسته به عناصر موجود در حمام روی، ممکن است ترکیب شیمیایی لایه روی ورق گالوانیزه متفاوت باشد. انواع ترکیب شیمیایی لایه سطحی ورق گالوانیزه را در زیر می‌بینید:

 

 • آلیاژ روی یا Z: 99 درصد لایه سطحی ورق گالوانیزه از جنس روی است.
 • آلیاژ آهن-روی  یا ZF: 8 تا 12 درصد لایه سطحی ورق گالوانیزه از جنس آهن است.
 • آلیاژ روی-آلومینیوم یا ZA: 5 درصد لایه سطحی ورق گالوانیزه از جنس آلومینیوم است.
 • آلیاژ آلومینیوم-روی یا AZ: 55 درصد لایه سطحی ورق گالوانیزه از جنس آلومینیوم است.
 • آلیاژ آلومینیوم-سیلیکون یا AS: 8 تا 11 درصد لایه سطحی ورق گالوانیزه از جنس سیلیکون بوده و در آن آلیاژهای آلومینیوم و روی نیز پیدا می‌شود.

 

بدیهی است که نوع آلیاژ به کار رفته در لایه سطحی ورق گالوانیزه، تعیین‌کننده کیفیت، استحکام و دوام آن است.

  

دسته‌بندی ورق گالوانیزه بر اساس کاربرد:

در مورد انواع ورق گالوانیزه بر اساس کاربرد، در ادامه خواهید خواند.

 

4. ورق گالوانیزه در کجا کاربرد دارد؟

ورق گالوانیزه در 6 صنعت کاربردی حیاتی دارد. ظاهر زیبا، مقاومت در برابر رطوبت، عمر بالا و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری، از جمله مزایای استفاده از ورق گالوانیزه است که باعث شده کاربردهای گسترده‌ای در ساختمان‌سازی، خودروسازی، صنعت مخابرات، ساخت لوازم‌خانگی، ساخت تجهیزات ترافیکی و ساخت سیلو داشته باشد.

از سایر کاربردهای ورق گالوانیزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • ساخت سقف شیروانی (ورق شادولاین)
 • ساخت کرکره
 • ساخت عرشه فولادی
 • ساخت کانکس

استانداردهای ورق گالوانیزه

 

5. ورق گالوانیزه بر اساس چه استانداردهایی تولید می‌شود؟

در کشور ما تمامی تولیدکنندگان ورق گالوانیزه موظف به رعایت استاندارد ملی ISIRI 8549 در تولید محصولات خود هستند. این استاندارد به‌صورت عمومی تمامی روش‌های آبکاری فلز روی را تشریح می‌کند و تنها مختص تولید ورق گالوانیزه نیست. سایر استانداردهای ورق گالوانیزه که توسط تولیدکنندگان ایرانی به کار می‌رود را در ادامه می‌خوانید:

 

 • استاندارد اروپایی EN 10346
 • استاندارد آمریکایی ASTM A653
 • استاندارد استرالیایی AS/NZS 4680
 • استاندارد کانادایی CAN/CSA G164

 

6. وزن ورق گالوانیزه چگونه محاسبه می‌شود؟

همانند سایر مقاطع فولادی، وزن ورق گالوانیزه را نیز می‌توان از طریق فرمول، جدول اشتال یا جدول وزنی سازنده به دست آورد. فرمول محاسبه وزن ورق گالوانیزه را در زیر می‌بینید:

 

فرمول محاسبه وزن ورق گالوانیزه

 

جدول اشتال ورق گالوانیزه 2 بخش اصلی دارد که یکی از آن‌ها مربوط به ورق گالوانیزه در ابعاد 100*200 سانتی‌متر بوده و دیگری مربوط به ورق گالوانیزه با ابعاد 125*250 سانتی‌متر است که وزن ضخامت‌های مختلف هر کدام از این ابعاد را می‌توان در جلوی آن پیدا کرد. ضخامت ورق گالوانیزه را در این جدول بین 0.3 تا 2.5 میلی‌متر در نظر گرفته‌اند.

 

7. کدام کارخانه‌ها در ایران ورق گالوانیزه تولید می‌کنند؟

همانند سایر ورق‌های فولادی، کارخانه فولاد مبارکه اصفهان در تولید ورق گالوانیزه نیز حرف اول را در ایران می‌زند. این کارخانه ورق گالوانیزه را با عرض 750 تا 1510 و ضخامت 0.25 تا 2 میلی‌متر تولید می‌کند. لیست سایر کارخانه‌های تولیدکننده ورق گالوانیزه در ایران را در ادامه می‌بینید:

 

 • صنایع هفت الماس
 • فولاد امیرکبیر کاشان
 • ورق خودرو شهرکرد
 • صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال
 • صنایع فولاد شهریار تبریز
 • مجتمع فولادی روی‌اندود کاوه

هر کدام از این کارخانه‌ها ورق گالوانیزه را با ظاهری متفاوت و در ابعاد مختلف تولید می‌کنند.

 

تفاوت ورق گالوانیزه با سایر ورق‌های فولادی

 

8. ورق گالوانیزه چه تفاوتی با سایر ورق‌های فولادی دارد؟

تشخیص دادن انواع ورق‌های فولادی از یکدیگر یکی از چالش‌های بزرگ خریداران تازه‌کار است. به عنوان مثال بزرگ‌ترین تفاوت ورق سیاه با ورق گالوانیزه را می‌توان در ظاهر آن‌ها جستجو کرد. ورق گالوانیزه به راحتی و از طریق اسپانگل‌های موجود روی سطح آن، به راحتی قابل‌تشخیص است. همچنین ضخامت آن کمتر بوده و ابعاد دقیق‌تری دارد. برای تشخیص ورق گالوانیزه اصل، از طریق لمس کردن و حس کردن سطح لیز آن نیز می‌توان اقدام نمود.

نوعی از ورق گالوانیزه نیز در بازار با نام ورق رنگی وجود دارد که دارای 2 لایه بیشتر بوده و در جایی که زیبایی اولویت دارد، به کار می‌رود.

 

9. مطالعه تحلیل بازار ورق گالوانیزه چه فایده‌ای برای شما دارد؟

از آنجایی که قیمت مقاطع فولادی در ایران تابع عوامل مختلفی از قبیل قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا و قیمت جهانی فولاد است، در تمام طول سال ثبات چندانی در بازار آهن و فولاد وجود ندارد. پیگیری وضعیت بازار به‌خصوص مطالعه تحلیل بازار ورق گالوانیزه می‌تواند به شما در انتخاب زمان درست خرید و بهترین تولیدکننده، کمک زیادی کند.

در تحلیل بازار ورق گالوانیزه، قیمت این محصول در فواصل ماهانه، هفتگی و روزانه بررسی می‌شود.

 

10. نحوه خرید ورق گالوانیزه چگونه است؟

در حال حاضر ورق گالوانیزه در روزهای سه‌شنبه در بورس کالا عرضه می‌شود و با انجام مراحل ثبت‌نام و ثبت سفارش، می‌توانید نسبت به خرید آن از بورس کالا اقدام کنید. ورق گالوانیزه را می‌توانید از درب کارخانه نیز بخرید اما اگر میزان خرید شما از کف تناژ موردنظر کارخانه برای خرید کمتر است یا فاصله زیادی با تولیدکننده دارید، خرید از بنگاه به‌صرفه‌تر به نظر می‌رسد.

 

 

برای خرید آنلاین ورق گالوانیزه نیز می‌توانید به صفحه قیمت آهن مراجعه کنید و نسبت به ثبت سفارش به‌صورت آنلاین اقدام کنید یا با شماره (43000023-021) تماس بگیرید.

 

11. نکاتی که باید پیش از خرید ورق گالوانیزه بدانید

همانند خرید هر محصولی، باید پیش از خرید ورق گالوانیزه نیز یک سری نکات را بدانید. در کنار استعلام قیمت ورق گالوانیزه، مطالعه تحلیل بازار آهن و فولاد و این راهنما می‌تواند بسیار راهگشا باشد، اما به نکات زیر نیز هنگام خرید ورق گالوانیزه دقت کنید:

 

 • هنگام مقایسه قیمت ورق گالوانیزه کارخانه‌های مختلف، به ابعاد آن‌ها نیز توجه کنید. ممکن است علت بالاتر بودن قیمت ورق گالوانیزه یک کارخانه، عرض بیشتر آن باشد.
 • نوع آلیاژ لایه سطحی ورق گالوانیزه، در تعیین قیمت و کاربرد آن، مؤثر است.
 • در مورد ورق‌های سینوسی یا کرکره‌ای، دقت کنید که عرض اعلام شده از سوی فروشنده، عرض نهایی باشد، نه عرض ورقی که وارد دستگاه فرمینگ می‌شود.
 • ضخامت ورق گالوانیزه مخصوص هر کاربردی، متفاوت است.
 • ورق گالوانیزه وارداتی نیز در بازار موجود است، اما از آنجایی که قیمت آن‌ها از قیمت ورق گالوانیزه تولید داخل به مراتب بیشتر است، حتماً از فروشندگان قابل‌اطمینان خرید کنید.
 • به‌منظور حفظ قابلیت ضد خوردگی، لایه سطحی ورق گالوانیزه به هیچ عنوان نباید خراشیده شود. به همین دلیل هنگام جابجایی آن دقت لازم را به خرج دهید.

 

 

با مطالعه این راهنمای خرید ورق گالوانیزه، می‌توانید با خیال راحت‌تر به خرید آن بپردازید، چرا که مهم‌ترین نکات مهم در خرید ورق گالوانیزه را به شما می‌آموزد. البته به شما توصیه می‌کنیم که پیش از خرید، حتماً وضعیت بازار ورق گالوانیزه را به‌دقت بررسی کنید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید