پروفیل سپری چیست؟+ جدول وزن

اخبار تاریخ انتشار : 29 مهر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 29 مهر ماه 1400
پروفیل سپری چیست؟+ جدول وزن

 

پروفیل سپری چیست؟ سپری یک مقطع فولادی است که در صنعت و ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارد. اگر نام پروفیل T هم به گوشتان خورد تعجب نکنید، در بازار ممکن است سپری را با نام پروفیل T هم بشناسند. کاربرد پروفیل سپری در ساخت و اتصال پل‌ها به ستون و دیگر موارد است که در ادامه به شرح کامل آن‌ها خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر با انواع پروفیل سپری و اطلاع از جدول وزن پروفیل سپری ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

 

ممکن است خیلی از شما سپری را با نبشی اشتباه بگیرید، در اینجا باید اضافه کنیم که میان نبشی و سپری تفاوت‌های زیادی وجود دارد؛ اصلی‌ترین تفاوت نبشی با سپری شکل ظاهری، کاربرد و نحوه تولید آن است.

 

نبشی چیست؟

 

فرآیند تولید سپری به چه صورت است؟

سپری معمولاً به 2 روش فابریک (نورد گرم) و پرسی تولید می‌شود که گاهی هم با برش تیرآهن از طول، می‌توان سپری تولید کرد. این نوع سپری از تیرآهن‌های سنگین یا هاش (بال پهن) تولید می‌شود.

 

قیمت تیرآهن بال پهن

 

در تولید سپری به روش نورد گرم، شمش‌های بزرگ‌تر از 230 سانتی‌متری را در کوره با دمای بالا قرار داده و از میان غلتک برای کاهش ضخامت و افزایش طول عبور می‌دهند. سپس از محل نورد میانی عبور داده و با استفاده از دستگاه برش، طبق طول مورد نظر آن را برش می‌دهند.

 

ضخامت سپری چقدر است؟

در بازار آهن و فولاد، سپری‌ها باضخامت 2 الی 9 عرضه می‌شوند که بیشترین کاربرد را سپری با ضخامت 2 میلی متری دارد. طول سپری‌ها نیز بین 6 الی 12 متر است که با توجه به نیازتان می‌توانید طول آن را انتخاب کنید. اگر نام پروفیل 507 یا سپری 507 به گوشتان خورد، آگاه باشید که این نوع پروفیل، دارای ضخامت ۲ تا ۴ میلی‌متر و طول ۶ تا ۱۲ متر است که اغلب در ساخت آن از ورق سیاه st37 استفاده می‌شود.

 

قیمت ورق سیاه

 

نام‌گذاری سپری بر اساس یک مورد دیگر هم صورت می‌گیرد؛ اگر اندازه لبه سپری 20 میلی‌متر باشد؛ به آن سپری شماره 2 و اگر لبه آن 100 میلی‌متر باشد، به آن سپری شماره 10 می‌گویند. این لبه‌ها ممکن است به صورت تیز یا گرد باشد. حال که باضخامت و انواع سایز پروفیل سپری آشنا شدید، بهتر است جدول وزن پروفیل سپری را هم بررسی کنید.

 

ضخامت سپری

 

وزن پروفیل سپری+ جدول وزن

عوامل متعدد بسیاری تأثیر مستقیم روی وزن سپری دارد؛ این عوامل عبارت‌اند از: طول، سایز و چگالی. در ادامه جدول وزن پروفیل سپری برحسب طول 6 متر گردآوری شده است، چنانچه قصد اطلاع از وزن سپری 12 متری را دارید، ستون وزن را در عدد 2 ضرب کنید.
 

جدول وزن پروفیل سپری

ردیف

سایز سپری آهنی

وزن هر شاخه 6 متری (KG)

چگالی

1

سپری 2

5.5

7.86

 

2

سپری 2.5

8

3

سپری 3

10.5

4

سپری 3.5

14

5

سپری 4

17.5

6

سپری 4.5

22

7

سپری 5

26

8

سپری 6

37.5

9

سپری 7

50

10

سپری 8

62

11

سپری 9

80

12

سپری 10

98

 

توجه داشته باشید که قیمت پروفیل سپری با بالا رفتن وزن آن و همچنین قیمت آهن الات بیشتر می‌شود. استاندارد ساخت سپری شامل DIN59051 و DIN10055 و DIN1022 می‌شود. لازم به ذکر است با مراجعه به جدول اشتال پروفیل که از مهم‌ترین و معتمدترین منابع برای به دست آوردن وزن و مشخصات تمامی پروفیل‌ها است، می‎توانید اطلاعات دقیق‎‌تری درباره محصول ذکر شده کسب کنید.

 

 

انواع پروفیل سپری

پروفیل سپری نیز مانند دیگر پروفیل‌های فولادی دارای انواع مختلفی است. دسته بندی سپری براساس جنس شامل موارد زیر می‌شود:
•    آهن
•    مس
•    آلومینیوم
•    برنج
•    استیل

بیشترین استفاده سپری از نوع آلومینیومی آن است که در ادامه این مقطع فولادی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پروفیل سپری آلومینیومی چیست؟

این نوع پروفیل به وسیله روش اکسترود تولید می‌شود که در شرایط متنوع آب و هوایی دارای استحکام بسیار بالا، وزن مناسب و پایین، انعطاف پذیر، مقاوم در برابر پوسیدگی و خوردگی و همچنین قابلیت جوشکاری است. اگر نگاه دقیقی به اطراف خود کنید، متوجه می‌شوید که از سپری آلومینیومی در موارد زیادی استفاده شده است؛ چراکه بیشترین استفاده از این پروفیل در ساخت نمای شیشه‌ای، درب و پنجره، نورگیرها، آشپزخانه، اسکلت گلخانه‌ها، ستون و خرپا، ساخت سازه‌های فلزی، حمام، پروژه‌های سدسازی و اتصالات پل به ستون است.

 

کاربرد سپری

 

کاربرد پروفیل سپری چیست؟

کاربرد پروفیل سپری در ساخت و تولید موارد زیر به چشم می‌خورد:

•    ساخت خرپا
•    ساخت مهارکننده
•    اسکلت گلخانه‌ها
•    نورگیر ساختمان
•    صنایع سدسازی

 

عوامل مؤثر بر قیمت پروفیل

کارخانه‌های بسیاری امروزه مشغول تولید پروفیل در وزن‌های مختلف هستند که قیمت محصول هر یک از کارخانه‌ها با دیگری متفاوت است و دلایل زیادی هم دارد. وزن پروفیل یکی از مهم‌ترین عواملی است که تأثیر مستقیم روی قیمت پروفیل دارد؛ علاوه بر وزن، قیمت آهن الات، نرخ ارز، وضعیت بازار بورس، سایز، ضخامت، جنس و طول سپری نیز از عوامل مؤثر روی قیمت آن است.

 

کارخانه‌های تولیدکننده سپری در ایران

کارخانه‌های برتر تولید پروفیل سپری در ایران عبارت‌اند از:

•    پروفیل کیان پرشیا- تهران
•    شرکت جهان پروفیل پارس- تهران
•    شرکت نورد لوله یاران- تهران
•    کارخانه لوله و پروفیل آپادانا- اصفهان
•    شرکت صدرا پروفیل- تهران
•    شرکت لوله و پروفیل صابری- تهران
•    کارخانه تهران شرق- تهران
•    گروه کارخانجات تولیدی صنعتی کچو
•    شرکت پروفیل نیکان- اصفهان

 

در این مطلب آموختید که پروفیل سپری چیست و جدول پروفیل سپری به چه صورت است. اکنون پیشنهاد می‌کنیم که اگر شما در زمینه ساخت‌وساز فعالیت دارید، قبل از شروع پروژه و انتخاب مناسب نوع پروفیل خود، حتماً مطلب راهنمای خرید پروفیل را مطالعه کنید تا با تمامی پارامترهای این مقطع فولادی، کارخانه تولیدکننده، نحوه خرید از بورس، انواع پروفیل سپری و غیره آشنا شوید.

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

پروفیل سپری از یک بال و یک جان باریک و بلند تولید شده است که قسمت جان آن، طول سپری را مشخص می‌کند.

پاسخ :

خیر. تمامی انواع پروفیل سپری به روش نورد گرم یا Hot Rolling تولید می‌شوند.

ارسال نظر جدید