دسترسی سریع
تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب
2نظرات
چاپ صفحه 1399/08/28 آخرین بروز رسانی: 1399/11/08

تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب

تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

فرآیند تولید فولاد

شمش، بیلت، بلوم و اسلب از مهم ترین فرآورده های میانی نورد فولاد هستند که برای تولید انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی کاربرد دارند. این فرآورده ها در کوره های آهن گدازی  ذوب شده و به همراه با عناصردیگری مانند غیرفلزات (کربن، گوگرد، فسفر و سیلیسیُم) و در بعضی موارد با فلزات (کُرُم، نیکِل، وانادیُم، مولیبدن و غیره) به صورت آلیاژ به کار می برند و محصول نهایی به نام های اصلی فولاد و چدن تولید می شوند. سپس از فولاد ساخته شده انواع میلگردهای ساده و آجدار، انواع تیرآهن، انواع قوطی فولادی و لوله، انواع و نبشی ناودانی، انواع ورق و ... تولید و روانه بازار می شوند.

 

شمش چیست؟  (Ingot)

شکل سطح مقطع عرضی شمش ذوزنقه است و طول این محصول کمتر از دو متر بوده و ابعاد ظاهری شمش ها برای حمل و نقل و انبار کردن آن بهینه شده است.

 

شمش

 

بیلِت چیست؟  (Billet)

بیلت یا شمشال از لحاظ طولی از شمش طویل تر است و سطح آن دایره یا مربعی با عرض کمتر از 15 سانتی متر یا سطح مقطع کمتر از 230 سانتی متر مربع است.

بیلت از طریق ریخته گری مستقیم، اِکستروژن (بیرون رانی) و یا از طریق نورد شمش بدست می آید.             

در ایران بیلتهای فولادی در گریدهایSP3  و SP5 ارائه می گردند که طبق استانداردهای روسی تولید می شوند. از گرید SP5 معمولاً در ساخت میلگرد استفاده می گردد و از گریدSP3  در نورد مقاطعی مانند تیرآهن و نبشی استفاده می گردد.

 

 

بیلت

 

بلوم چیست؟  (Bloom)

بلوم یا شمشه در واقع همان بیلت با عرض بیش از 15 سانتی متر یا سطح مقطع بیش از 230 سانتی متر مربع است. بلوم عمدتاً برای ساخت ریل، تیرآهن، قوطی، ناودانی، سپری و … استفاده می شود.

 

تولیدکنندگان بلوم

 


خط تولید بلوم

 

اِسلَب یا تختال چیست؟ (Slab)

سطح اسلب بر خلاف بیلت و بلوم مربع نیست و مستطیل شکل می باشد. عرض آن 1.25 متر و طول آن 12 متر و ضخامت آن 230 میلی متر است. از اسلب برای ساخت ورقهای فولادی، صفحه و ... استفاده می‌شود. به اسلب، سلب و یا تختال نیز گفته می شود.

 

ویژگی های اسلب یا تختال

وضعیت تولید فولاد خام و فرآورده های میانی نورد فولاد در ایران در شرایط مناسبی به سر می برد برای  مثال فولاد خوزستان یکی از بزرگترین واحدهای تولید این محصولات در کشور است که سالانه حدود 2.2 میلیون تن بلوم و بیلت و 1.3 میلیون تن اسلب تولید می‌کند.
قیمت اسلب در بازار را میتوانید روزانه از صفحه این محصول در سایت آسرون مشاهده کنید.


تولیدکنندگان فولاد خوزستان
 

قیمت داخلی و جهانی  بیلت:

آخرین قیمت ثبت شده برای بیلت فولاد خوزستان در انبارهای تهران قیمت 4080 تومان تا 4180 تومان در روز های پایانی اسفند به ثبت رسیده است .

برای قیمت مبادله شده بیلت ترکیه : 460-450 $/ton در هر تن و برای بیلت CIS  : 460-450 $/ton  به ثبت رسیده است.

با توجه به قیمت ارز همچنان نگاه تولیدکنندگان به صادرات است که میتواند در ارز آوری کمک شایانی به اقتصاد کشور داشته باشد.

 

کارخانه تولید فولاد

 

کاربرد شمش فولادی 

سه دسته شمش فولادی به نام بیلت، اسلب و شمش بلوم وجود دارد که کاربردهای مختلفی در صنعت دارند. در ادامه به کاربردهای شمش فولادی می‌پردازیم:

از بلوم و بیلت نیز برای ساخت تیرآهن، سپری فابریک، ناودانی، قوطی، ریل، میلگرد ساده و آجدار، مفتول، لوله‌‌های بدون درز و مانیسمان و سایر مقاطع فولادی استفاده می‌شود.

اسلب یا تختال ماده‌ی اولیه‌ی تولید ورق‌های فولادی، کلاف و کویل‌، نوار فولادی، لوله‌های درزدار، تیوب‌ها، نبشی و ناودانی پرسی محسوب می‌شود.

اگر به دنبال  قیمت آهن و محصولات فولادی هستید به سایت آسرون سر بزنید. قیمت ها در سایت آسرون روزانه  آپدیت میشوند.

 

همراه ما باشید...    

 

تاریخ انتشار: 97/12/18

تاریخ بازبینی: 99/08/28

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

نظرات ثبت شده کاربران
امین 1399/12/02

تفاوت بین شمش، اسلب و بیلت سوال خیلی هاست. ممنون.

علیرضا 1399/11/28

از کجا میشه فهمید هر کارخونه ای از کدوم یکی از این محصولات به عنوان ماده اولیه استفاده میکنه؟