انواع قوطی پروفیل ازنظر شکل کدام اند؟

همه‌چیز در مورد پروفیل‌های باز و بسته
اخبار انتشار: 1399/12/09
اخبار بروزرسانی: 1400/10/11
انواع قوطی پروفیل ازنظر شکل کدام اند؟
انواع پروفیل بر اساس شکل - 6:07 دقیقه

 

قوطی پروفیل ازنظر شکل ظاهری تنوع و گستردگی زیادی دارند. به همین دلیل پروفیل‌ها را بر اساس جنس، سایز، کاربرد و شکل دسته‌بندی می‌کنند. از عوامل مهم تعیین‌کننده در کاربرد پروفیل‌ها، شکل ظاهری آن‌هاست. همان‌طور که گفته شد قوطی و پروفیل به دو دسته باز و بسته تقسیم می‌شوند که شکل پروفیل هر نوع با دیگری تفاوت دارد. بهتر است قبل از خرید، انواع پروفیل بر اساس شکل ظاهری‌شان را هم بشناسید.

 

 

اشکال مختلف قوطی پروفیل

قیمت آهن و به‌تبع آن، قیمت پروفیل در بازار رقم قابل‌توجهی دارد. مقدار ضخامت پروفیل از فاکتورهای مهمی است که روی قیمت آن اثرگذار است. با توجه به تنوع ظاهری پروفیل‌ها، بهتر است قبل از مطالعه راهنمای خرید پروفیل، با شکل ظاهری قوطی پروفیل موجود در بازار آشنا باشید. در ادامه به توضیح هریک از انواع پروفیل‌های باز و بسته می‌پردازیم:

 

انواع پروفیل باز و بسته

 

انواع پروفیل باز

اغلب شکل ظاهری قوطی پروفیل‌ باز شبیه یکی از حروف Z، T یا U است. ازجمله مزایای استفاده از پروفیل‌های باز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. قابلیت نصب آسان

2. استحکام بالا

3. وزن کم و سبک

4. هزینه کم و مقرون‌به‌صرفه

 

تیرآهن، تسمه، میلگرد، چهار پهلو، ناودانی و نبشی ازجمله قوطی پروفیل‌های باز محسوب می‌شوند که احتمالاً از قبل با آن‌ها آشنایی دارید.

در ادامه این بخش به توضیح برخی از پروفیل‌های باز موجود در بازار می‌پردازیم که شاید برای شما کمی ناشناخته‌تر باشند:

 

انواع پروفیل باز

 

1. پروفیل باز Z چیست؟

این نوع پروفیل شکلی شبیه به حرف Z انگلیسی داشته و بیشتر برای یکپارچه کردن سطح دیگر مقاطع فولادی به کار می‌رود. سایز پروفیل z باز به ارتفاع آن بستگی دارد. در حال حاضر این پروفیل در سایزهای 16، 18، 20 و 22 با ضخامت 2، 2.5 و 3 میلی‌متر و طول 4، 6 و 7 متر، بر اساس دو استاندارد ملی ایران به شماره‌های 3694 و 5722 تولید می‌شود.

برای تولید پروفیل باز Z ورق سیاه یا روغنی(سرد) را به‌وسیله غلتک‌ها و کاترها به ورق‌ها و نوارهای با سایز معین برش داده و سپس با استفاده از دستگاه‌های ایجاد زاویه و خم‌کاری، آن‌ها را به شکل Z درآورده و برای عرضه در بازار بسته‌بندی می‌کنند. در ادامه با  تصویر پروفیل زد آشنا شوید.

 

پروفیل باز Z

 

معمولاً پروفیل زد را در نقشه‌های ساختمانی با حرف Z و یک عدد نمایش می‌دهند که آن عدد ارتفاع پروفیل است. پروفیل باز Z در ساخت فضاهای بزرگ مثل انبار، سالن ورزشی، پارکینگ و سوله، پوشش سقف‌های شیب‌دار و کشتی‌سازی کاربرد دارد. 

قیمت پروفیل زد  تقریباً در حد پروفیل‌های ساختمانی و صنعتی موجود در بازار بوده و بیشتر به ضخامت ورق مورداستفاده در تولید آن بستگی خواهد داشت.

 

2. پروفیل باز سپری چیست؟

این نوع پروفیل باز دارای شکلی شبیه به حرف انگلیسی T بوده که می‌تواند قاعده و ارتفاع‌هایی با اندازه‌های برابر یا متفاوت داشته باشد. سپری‌ها به 3 روش نورد گرم، نورد سرد و برش طولی تیرآهن‌ هاش با ضخامت 0.9 تا 2.5 میلی‌متر و طول 6 تا 12 متر تولید می‌شوند. به خاطر داشته باشید که روش سوم شیوه‌ای استاندارد نیست و استفاده از آن تنها در شرایط بحرانی که امکان تهیه سپری‌های استاندارد وجود نداشته باشد، مجاز است.

DIN EN 10055، DIN 59051 و DIN 1022 استانداردهایی هستند که برای تولید سپری از آن‌ها استفاده می‌شود. در جدول اشتال نیز سپری‌ها به 2 نوع لبه تیز و لبه گرد تقسیم شده که اندازه لبه گرد از 30 تا 140 میلی‌متر و لبه تیز از 20 تا 40 میلی‌متر است. 

 

 پروفیل باز سپری

 

از پروفیل سپری بیشتر برای ساخت اعضای مرکب مانند خرپا، در و پنجره، اتصال پل به ستون، سقف شیروانی، اسکلت سقف کاذب و اتصالات سازه‌های فولادی استفاده می‌شود. البته هنگام استفاده از این مقطع فولادی باید در نظر داشته باشید که آن‌ها دارای مقاومت خمشی کم و سطوح مایل به بالا هستند که ممکن است در اتصالات سبب بروز مشکل شوند.

 

3. درباره پروفیل کلاهی یا HAT بیشتر بدانید.

پروفیل کلاهی بر اساس نیاز و کاربرد از نورد انواع ورق‌های فولادی تولید می‌شود. جوشکاری این پروفیل آسان بوده و در ساخت انواع ماشین‌آلات صنعتی و سطوح انتقال به کار می‌رود.

 

4. آشنایی با پروفیل فرانسوی

پروفیل چهارچوب فرانسوی یکی از پروفیل‌های بازی است که تحت نورد سرد ورق‌ فولادی با ضخامت 2 تا 2.5 میلی‌متر با طول 6 متر تولید می‌شود. برای تولید پروفیل فرانسوی از استانداردهای ISIRI 7336 و ISIRI 7338 استفاده می‌شود. پروفیل باز فرانسوی را برای ساخت چهارچوب درب و پنجره به کار می‌برند.

 

پروفیل فرانسوی

 

قیمت پروفیل فرانسوی به‌شدت به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد. درواقع هر زمان میزان عرضه در بازار زیاد شود، قیمت پروفیل فرانسوی کاهش می‌یابد.

 

انواع پروفیل بسته به چه دسته هایی تقسیم می‌شوند؟

پروفیل‌های بسته را قوطی می‌نامند و همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، دارای سطح مقطع بسته هستند. قیمت قوطی نیز مانند دیگر انواع پروفیل‌ به نرخ ارز، قیمت جهانی فولاد و میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد. پروفیل‌های بسته در موارد زیر کاربرد دارند:

1. ساخت انواع نرده آهنی

2. ساخت راه‌پله

3. ساخت درب و پنجره

4. ساخت پایه میز

5. صنعت خودروسازی

6. ساخت ستون و اسکلت فلزی در ساختمان‌سازی

و ...

انواع پروفیل‌های بسته موجود در بازار به شرح زیر است:

 

انواع پروفیل بسته

 

1. قوطی پروفیل با شکل ظاهری مربع یا مستطیل

شکل ظاهری این قوطی پروفیل به نحوی است که از آن‌ها در ساخت نرده‌های فلزی، در و پنجره منازل، پل، راه‌پله، پارکینگ‌های مکانیزه عمودی، ستون‌ ساختمان‌های فولادی، پاساژها، نرده‌کشی خیابان و اطراف کارخانه‌ها، ساخت ستون و اسکلت فلزی، ساخت شاسی تریلر و نفت‌کش، پل‌های عابر پیاده و ساخت انواع تخت‌های بیمارستانی و تجهیزات حمل بیمار و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کنند.

قوطی پروفیل با شکل ظاهری مربع و مستطیل که مقطع بزرگی (در مقاطع مربع از 60*60 تا 270*270 میلی‌متر و در مقطع مستطیل از 40*100 تا 135*300 میلی‌متر) داشته باشند را قوطی پروفیل ستونی می‌نامند.

 

2. پروفیل لنگه دری چیست؟

از پروفیل لنگه دری برای ساخت چهارچوب درب و تولید پروفیل چهارچوب‌های فرانسوی استفاده می‌شود.

 

پروفیل لنگه دری

 

برای ساخت پروفیل لنگه دری فلز پایه را داخل کوره به‌صورت گداخته درآورده و سپس از میان غلتک‌های مخصوص عبور داده و پس از فرم‌دهی به شکل موردنظر برش می‌دهند. در پایان نیز یک مرحله باز پخت و آنیل وجود دارد.

 

3. آشنایی با پروفیل کلافی

پروفیل کلافی از نورد گرم ورق سیاه با فولاد گرید  ST37 تولید می‌شود. ضخامت پروفیل کلافی بین 0.9 تا 2.5 میلی‌متر بوده و طول تا 6 متر دارد. این پروفیل از نوع یک لبه بوده و  عمده استفاده آن برای ساخت درب و پنجره است.

 

4. پروفیل بسته HSS چیست؟

HSS پروفیل فولادی با شکل ظاهری بسته است که به روش نورد سرد و با سطح مقطع مربع، مستطیل یا دایره تولید می‌شود. این پروفیل در ساخت پل‌ها، استادیوم‌، مراکز خرید و همچنین واحدهای مسکونی به کار می‌رود. قوطی پروفیل‌ HSS مقاومت بالایی در مقابل بارهای محوری، خمشی و پیچشی در تمام جهات داشته و نبود گوشه‌های تیز سبب می‌شود تا در برابر خوردگی بسیار مقاوم باشند. فضای داخلی قوطی پروفیل HSS را برای محافظت سازه در برابر آتش‌سوزی و دیگر عوامل تخریب‌کننده با بتن پر کرده، یا از این فضا برای سیستم‌های تهویه، سرمایش و گرمایش استفاده می‌کنند. استانداردهای ASTM A500  و EN10219-1 دو استاندارد معتبر برای تولید قوطی پروفیل HSS هستند.

 

قوطی پروفیل HSS

 

شکل ظاهری قوطی پروفیل در بازار بسیار متنوع است که هر یک دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی هستند. به همین دلیل شما به‌عنوان یک مهندس ساختمان باید با تمام این اشکال آشنایی داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم برخی از انواع پروفیل ازنظر شکل که کمتر شناخته شده‌اند را به شما معرفی کنیم.

 

ندا حیدری
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

پروفیل چهارچوب فرانسوی یکی از پروفیل‌های بازی است که تحت نورد سرد ورق‌ فولادی با ضخامت 2 تا 2.5 میلی‌متر با طول 6 متر تولید می‌شود.

پاسخ :

این نوع پروفیل شکلی شبیه به حرف Z انگلیسی داشته و بیشتر برای یکپارچه کردن سطح دیگر مقاطع فولادی به کار می‌رود.

 

پاسخ :

پروفیل از نظر ظاهری به 2 نوع باز و بسته تقسیم می‌شود. 

نظرات
حمید امیری
سه شنبه 15 تیر 1400
پروفیل رومی چه نوع پروفیلیه؟
مدیر سایت
سه شنبه 15 تیر 1400
پروفیل رومی شیه به پروفیل فرانسویه اما وسطش قوس بیشتری داره. 
آرش حمیدی
چهارشنبه 19 خرداد 1400
برای تولید پروفیل Z از چه ورقی استفاده میشود؟
مدیر سایت
چهارشنبه 19 خرداد 1400
این پروفیل هم از ورق سیاه و هم از ورقهای روغنی ساخته میشود.
امیرعلی مختاری
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400
پروفیل ریل درب جزء کدوم دسته است؟
مدیر سایت
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400
جژئی از پروفیل های باز محسوب میشه. 
ارسال نظر جدید