ناودانی چیست؟ + انواع ناودانی و مشخصات هر کدام

اخبار تاریخ انتشار : 4 مرداد ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 29 شهریور ماه 1400
ناودانی چیست؟ + انواع ناودانی و مشخصات هر کدام

 

ناودانی یکی از مقاطع طویل فولادی است که جزو پروفیل‌های باز محسوب می‌شود. این مقطع فولادی در ساختمان‌سازی و صنعت کاربرد داشته و به همین دلیل بهتر است بدانید ناودانی چیست؟ انواع آن کدام‌اند و هر یک چه مشخصاتی دارند؟

 

انواع ناودانی ازلحاظ وزنی، روش ساخت، کاربرد، جنس و شکل ظاهری به دسته‌بندی‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند.

 

در این مقاله علاوه بر بیان این دسته‌بندی‌ها و مشخصات ناودانی، شما را با ابعاد ناودانی‌های موجود در بازار هم آشنا خواهیم کرد تا پس از مطالعه راهنمای خرید ناودانی و داشتن این اطلاعات بتوانید به‌راحتی تصمیم‌گیری کنید.

 

 

ناودانی چیست؟

ناودانی مقطع فولادی است که ازلحاظ شکل ظاهری شبیه به حرف U انگلیسی بوده و از دو بال (Flange) و یک جان (Web) تشکیل شده است.

 

 

انواع ناودانی کدام‌اند؟

ناودانی‌ها ازلحاظ جنس، روش تولید، کاربرد، شکل ظاهری و حتی وزن به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه هرکدام از انواع ناودانی را برای شما توضیح خواهیم داد:

 

 انواع ناودانی ازلحاظ جنس

 

1. انواع ناودانی ازلحاظ جنس

یکی از پارامترهای مهم در تعیین قیمت ناودانی تعیین جنس آن‌هاست. ناودانی‌ها ازلحاظ جنس به اشکال متفاوتی مانند گالوانیزه، آلومینیوم و استنلس استیل تقسیم می‌شوند.

 

 

2. انواع ناودانی ازلحاظ روش تولید

ناودانی‌ها ازلحاظ روش تولید به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم‌بندی می‌شوند اما ناودانی فابریک چیست و چه تفاوتی با ناودانی پرسی دارد؟

 

1. ناودانی فابریک

برای تولید ناودانی فابریک از فرایند نورد شمش خام استفاده می‌شود. شمش‌ها در اثر حرارت دهی گرم شده و سپس با عبور از غلتک‌های نوردی به شکل موردنظر درمی‌آیند.

ناودانی فابریک مطابق استاندارد ملی ایران با شماره 1 – 4477 تولید شده که در این استاندارد تمامی مشخصات، روش‌های آزمون، نمونه‌برداری و نشانه‌گذاری ناودانی‌های گرم نوردیده لبه‌گرد بال شیب‌دار در نظر گرفته شده است.

 

ناودانی پرسی

 

2. ناودانی پرسی

اما برای تولید ناودانی پرسی، از شکل‌دهی ورق‌های فولادی در اثر فشار با دستگاه قالب‌گیری استفاده می‌شود. کاربری این ناودانی با توجه به جنس ورقی که در تولید آن به کار می‌رود تعیین می‌شود. اغلب ناودانی‌های پرسی برای ساخت موارد تزئینی و لبه‌هایی که نیاز به صاف بودن دارند، در ساختمان‌ها و موارد مشابه کاربرد دارند.

 

3. انواع ناودانی ازلحاظ شکل ظاهری

ناودانی‌ها علاوه بر جنس و روش تولید به لحاظ شکل ظاهری هم به دو دسته ساده و مشبک تقسیم می‌شوند.

 

1. ناودانی ساده

ناودانی ساده از جنس فولاد معمولی بوده که در سایزهای 8 تا 16 با ارتفاع 30 تا 400 میلی‌متر در بازار موجود است.

 

2. ناودانی مشبک

ناودانی مشبک از ورق گالوانیزه تولید شده اما دلیل نام‌گذاری این نوع ناودانی سوراخ‌هایی است که روی سطح ورق ایجاد می‌کنند. از این سوراخ‌ها برای بستن پیچ و مهره استفاده می‌شود.

 

4. انواع ناودانی بر اساس کاربرد

ناودانی ازنظر کاربرد هم به دو نوع C و U شکل تقسیم می‌شوند که به ترتیب به ناودانی UPE و UPN هم شهرت دارند. ناودانی C شکل دارای بال‌های موازی بوده و ناودانی U شکل دارای بال‌های مخروطی و شیب‌دار است.

 

انواع ناودانی بر اساس وزن

 

5. انواع ناودانی بر اساس وزن

آخرین و مهم‌ترین موردی که ناودانی‌ها بر اساس آن تقسیم‌بندی می‌شوند، وزن ناودانی است.

 

1. ناودانی سبک

وزن ناودانی سبک، همان‌طور که از نام آن مشخص است از مقادیر درج شده در جدول اشتال پایین‌تر است.

 

2. ناودانی سنگین

مقادیر وزنی ناودانی‌های سنگین از نوع سبک بیشتر بوده و به جدول اشتال بسیار نزدیک است. ازآنجایی‌که قیمت آهن بر اساس وزن آن محاسبه می‌شود. ناودانی‌های سنگین قیمت بالاتری خواهند داشت.

 

مشخصات ناودانی کدام است؟

اگر بخواهیم به مشخصات ناودانی بپردازیم باید به ابعاد و وزن آن‌ها اشاره کنیم. معمولاً ناودانی‌ها در سایزهای 6 تا 24 تولید می‌شوند. استاندارد DIN 1026 هم مرجعی برای تعیین مشخصات و ابعاد ناودانی‌هاست.

در جدول زیر می‌توانید وزن ناودانی سایزهای مختلف را ببینید:

 

مشخصات ناودانی در سایزهای مختلف

ردیف

سایز

ضخامت (میلی‌متر)

وزن واحد طول ناودانی (کیلوگرم)

1

6

6

5

2

6.5

5.5

7

3

8

6

8.6

4

10

6

10.6

5

12

7

13.5

6

14

7

16

7

16

7.5

19

8

18

8

22

9

20

8.5

25.3

10

22

9

29.4

جدول 1: ابعاد و وزن ناودانی

 

در مورد طول ناودانی هم باید گفت که این مقطع فولادی بسته به سایزش با طول 6 و 12 متری تولید می‌شوند. البته ناودانی‌های سنگین تنها در طول‌های 12 متری در بازار عرضه می‌شود.

دقت داشته باشید که در ایران برای تعیین رواداری‌های مربوط به ابعاد، شکل و وزن ناودانی از استاندارد EN 10279 هم استفاده می‌شود.

البته در سطح بین‌المللی سه استاندارد اروپائی DIN-1026 یا UPN و UNP، استاندارد مقاومت در برابر خوردگی DIN EN ISO 12944-3 و استاندارد فرانسوی NF A 45-255 برای تولید ناودانی در نظر گرفته می‌شود.

 

سایزبندی ناودانی‌ها

 

سایزبندی ناودانی‌ها به چه صورت انجام می‌شود؟

سایزبندی ناودانی‌ها بر اساس ارتفاع آن‌ها صورت می‌گیرد که این عدد هم برحسب سانتی‌متر بیان می‌شود. به‌عبارت‌دیگر درصورتی‌که بال‌های یک ناودانی دارای ارتفاع ۸ سانتی‌متر باشند، به آن ناودانی 8 میگویند.

 

 

انواع ناودانی‌ها ازلحاظ شکل ظاهری، وزن، جنس، روش تولید و کاربرد متفاوت‌اند. هریک از این انواع هم دارای مشخصات و ویژگی‌های متفاوتی هستند که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید. حال که میدانید ناودانی چیست و انواع و مشخصات ناودانی کدام است بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول

پاسخ :

سایزبندی ناودانی‌ها بر اساس ارتفاع آن‌ها صورت می‌گیرد که این عدد هم برحسب سانتی‌متر بیان می‌شود.

پاسخ :

ناودانی‌ها ازلحاظ جنس، روش تولید، کاربرد، شکل ظاهری و حتی وزن به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

پاسخ :

ناودانی مقطع فولادی است که ازلحاظ شکل ظاهری شبیه به حرف U انگلیسی بوده و از دو بال (Flange) و یک جان (Web) تشکیل شده است.

ارسال نظر جدید