دسترسی سریع
بررسی نرخ تورم مصالح ساختمانی در تابستان سال 97
0نظرات
چاپ صفحه 1397/09/19 آخرین بروز رسانی: 1399/11/14

بررسی نرخ تورم مصالح ساختمانی در تابستان سال 97

بررسی نرخ تورم مصالح ساختمانی در تابستان سال 97
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

طبق گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران، نرخ تورم در مصالح ساختمانی طی تابستان سال ۹۷ افزایش کم‌سابقه‌ای داشته است که ساختمان‌سازی و به موازات آن قیمت مسکن را تحت تأثیر قرار داده است. کمترین افزایش نرخ تورم در بین کل نهاده‌های ساختمانی مربوط به محصول شن، سیمان و بتن به میزان 16.8% بوده و بیشترین نرخ تورم در کل نهاده‌های ساختمان متعلق به قیر و ایزوگام بوده است که رشد 169.2برای این گروه از مصالح ساختمانی در سال ۹۷ تا به امروز به ثبت رسیده است.
 

تصویر نرخ تورم مصالح ساختمانی در سال97

 

آهن‌آلات و میلگرد:

 

گروه آهن‌آلات در بین سایر مصالح ساختمانی، از المان‌های بسیار تأثیرگذار قیمتی بوده که تا به امروز شاهد تورم 94.9% در چند ماه اخیر بوده است. به‌طور مثال میانگین قیمت میلگرد در ابتدای تابستان ۹۷ در کارخانه 3500 تومان ثبت شده است در حالیکه در اواخر شهریورماه ۹۷ قیمت میلگرد در کارخانه به حدود 4800 تومان رسیده بود.

 

نقش افزایش نرخ ارز در دوران افزایش قیمت اخیر:

همچنین تابستان سال 97 شاهد نوسانات و رشد زیادی در نرخ ارز بوده‌ایم، ازآنجایی‌که نرخ ارز در قیمت مسکن و مصالح ساختمانی تأثیر مستقیم دارد، یکی از اصلی‌ترین دلایل این افزایش قیمت‌ها را، می‌توان کاهش ارزش پول ملی در برابر سایر ارزها دانست؛ و به‌این‌ترتیب افزایش قیمت مسکن و مصالح در تابستان 97 به دلیل بالا رفتن نرخ ارز موجب تشدید رکود موجود در بازار فولاد و مسکن و کاهش رونق فعالیت صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی شد.

 

میانگین تورم:

طبق گزارش‌های و برآورد مرکز آمار ایران که کارشناسان در این عرصه به بررسی آن پرداخته‌اند به‌طورکلی قیمت تمام مصالح ساختمانی، افزایش داشته است به این صورت که طبق آمار میانگین تورم تمامی مصالح 49.1 درصد بوده است.

کلیه گزارش‌های اعلام‌شده مستند بوده و در سایت رسمی مرکز آمار اخبار کامل قابل‌مشاهده هستند.

قیمت میلگرد امروز و روزهای قبل را در آسرون مشاهده نمایید.

 

 


تصویر نرخ تورم تمام مصالح ساختمانی در سال97

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما