هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟+ انواع تیرآهن بر اساس سایز

کدام سایز تیرآهن برای کدام بخش سازه مناسب است؟
اخبار انتشار: 1399/12/05
اخبار بروزرسانی: 1400/09/11
هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟+ انواع تیرآهن بر اساس سایز

 

تیرآهن یکی از متداول‌ترین مقاطع فولادی است که کاربردهای متعددی در ساختمان‌سازی دارد و به عنوان مقطع فولادی اصلی در ساخت سازه فلزی به شمار می‌رود. تیرآهن دسته‌بندی‌های مختلفی دارد که رایج‌ترین آن، دسته‌بندی بر اساس استاندارد ساخت است. در این دسته‌بندی، تیرآهن به 4 نوع IPE، INP، IPB و CNP تقسیم می‌شود که هر گروه علاوه بر استاندارد مورد استفاده، در شکل ظاهری نیز با سایرین تفاوت دارد. همچنین هر دسته در سایزهای متفاوتی تولید می‌شود. در ادامه ایم متن  انواع سایز تیرآهن و کاربرد هرکدام را برای شما شرح داده‌ایم. تیرآهن از 3 بخش اصلی تشکیل شده که شامل بال‌ها و جان آن است. منظور از سایز تیرآهن یا ابعاد تیرآهن، همان ارتفاع جانش است که واحد آن معمولاً سانتی‌متر است. سایز تیرآهن از عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن است؛ که در این مقاله در مورد سایزهای موجود در هر دسته‌بندی و کاربردهای هر کدام، می‌خوانید:

 

 

انواع تیرآهن در چه سایزهایی تولید می شود؟

همان‌طور که گفتیم، رایج‌ترین نوع دسته‌بندی انواع تیرآهن، بر اساس استاندارد ساخت آن‌ها است که در زیر به شکل ظاهری و تنوع سایز هر نوع تیرآهن پرداخته شده است:

 

انواع تیرآهن

 

1.تیرآهن IPE چیست؟

این نوع تیرآهن پرکاربردترین نوع آن است که به «تیرآهن معمولی» نیز معروف است. این نوع تیرآهن بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته شده و سطح مقطع آن شبیه به حرف I انگلیسی است. ضخامت بال‌های تیرآهن IPE در تمامی نقاط، یکنواخت بوده و در سایزهای 8 تا 60 سانتی‌متر تولید می‌شود.

 

2. کاربرد تیرآهن INP در کجاست؟

این نوع تیرآهن بر اساس استانداردهای چینی و روسی تولید می‌شود. از نظر ظاهری، سطح مقطع تیرآهن INP شبیه به نوع IPE است؛ با این تفاوت که ضخامت بال‌های آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن، کاهش می‌یابد. تیرآهن INP در سایزهای 8 تا 60 سانتی‌متر تولید می‌شود.

 

3.تیرآهن IPB چیست؟

تیرآهن IPB هم بر اساس استانداردهای اروپایی تولید می‌شود. این نوع تیرآهن دارای بال‌های پهن بوده و سطح مقطع آن شبیه به حرف H انگلیسی است. تیرآهن هاش خود به دو دسته سبک و سنگین تقسیم شده و در سایزهای 10 تا 100 سانتی‌متری در بازار موجود است.

 

4. آشنایی با تیرآهن CNP

این نوع تیرآهن دارای حفره‌هایی به شکل 6 ضلعی در طول جان خود است و از طریق برشکاری و جوشکاری دو تیرآهن IPE تولید می‌شود. لازم به ذکر است که تیرآهن‌های INP معمولاً در داخل تولید نشده و از کشورهایی مثل روسیه، چین، اوکراین، آلمان و غیره وارد می‌شوند.

 

کاربرد سایزهای تیرآهن

 

هر سایز تیرآهن کجا استفاده می شود؟

کاربردهای مختلف متداول‌ترین سایزها و اندازه تیرآهن، به شرح زیر است:

 

1.کاربردهای تیرآهن سایز 12

تیرآهن 12 دارای رنج وزنی 10.4 تا 26.8 کیلوگرم به ازای هر متر و استاندارد مورد استفاده در تولید است. این تیرآهن در ساخت ستون، پوشش سقف و تیر کاربرد دارد.

 

2.کاربرد تیرآهن سایز 14

این نوع، پرکاربردترین نوع تیرآهن است که بسته به استاندارد مورد استفاده، وزن هر متر از آن بین 12.9 تا 33.7 کیلوگرم است. تیرآهن 14 تقریباً توسط تمامی کارخانه‌های داخل کشور، تولید می‌شود. انواع سنگین‌تر آن در بخش‌هایی از سازه به کار می‌روند که تحمل نیروی زیاد مورد نیاز است؛ اما به طور کلی تیرآهن سایز 14 در ساخت ستون، خرپا، نعل و تیر در پوشش سقف کاربرد دارد. نوع لانه‌زنبوری آن نیز در ساخت پل به کار می‌رود.

 

تیرآهن 14 محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین سایز تیرآهن است که تمامی کارخانه‌ها، آن را تولید می‌کنند.

 

3.کاربردهای تیرآهن سایز 16

این نوع تیرآهن نیز کاربرد زیادی دارد و وزن هر متر از آن بین 15.8 تا 41.6 کیلوگرم بر اساس استانداردهای مختلف، متغیر است. تیرآهن 16 در ساخت خرپا، نعل، تیر در پوشش سقف و پل لانه‌زنبوری، به کار می‌رود.

 

تیرآهن سایز 16

 

4.کاربرد تیرآهن 18

تیرآهن سایز 18 بر اساس هر سه استاندارد IPE، INP و IPB ساخته می‌شود و وزن هر متر آن بین 18.8 تا 49.1 کیلوگرم متغیر است. کاربرد این نوع تیرآهن نیز مشابه سایزهای 14 و 16 است؛ اما به علت وزن بیشتر، در سازه‌های بزرگ و سنگین کاربرد بیشتری دارد.

 

5.کاربردهای تیرآهن سایز 20

تیرآهن سایز 20 نیز از جمله تیرآهن‌هایی است که توسط تمامی کارخانه‌ها در سایزهای مختلف ساخته و عرضه می‌شود. وزن هر متر از این سایز تیرآهن معمولاً بین 22.4 تا 60 کیلوگرم متغیر است. تیرآهن 20 به علت وزن و مقاومت بیشتر در سازه‌های بزرگ و یا طبقات زیرین سازه به کار می‌رود.

 

تیرآهن لانه زنبوری

 

علاوه بر سایز تیرآهن، قیمت آهن نیز از عوامل تأثیرگذار بر قیمت این مقطع فولادی پرکاربرد است. از آنجایی که تیرآهن به عنوان یکی از بخش‌های اصلی سازه شناخته می‌شود، پیش از خرید آن مشورت با کارشناس سازه یا خواندن راهنمای خرید تیرآهن، می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

 

4 دلیل برای استفاده از تیرآهن هاش در سازه چیست؟
در این ویدیو به شما خواهیم گفت تیرآهن هاش چیست؟، چه مزایایی نسبت به بقیه انواع تیرآهن ها دارد و موقع خرید آن باید به چه نکاتی توجه کنید؟
مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

ضخامت بال‌های تیرآهن IPE در تمامی نقاط، یکنواخت بوده و در سایزهای 8 تا 60 سانتی‌متر تولید می‌شود.

پاسخ :

تیرآهن در ساخت ستون، خرپا، نعل و تیر در پوشش سقف کاربرد دارد.

نظرات
صفدر خالصی
پنجشنبه 24 تیر 1400
تیرآهن سایز 20 بیشتر کجا به کار میره؟
مدیر سایت
پنجشنبه 24 تیر 1400
تیرآهن 20 به دلیل سایزمقاومت بیشتری که داره بیشتر در سازه های بزرگ یا در طبقات پایین یک سازه استفاده میشه.
هومن صفدری
چهارشنبه 26 خرداد 1400
برای ساخت سازه های بزرگ چه تیرآهنی مورد استفاده قرار میگیرد؟
مدیر سایت
چهارشنبه 26 خرداد 1400
برای ساخت سازه های بزرگ بیشتر از تیرآهنهای سایز 18 و 20 استفاده میشود. همچنین برای ساخت سازه های صنعتی از تیرآهن هاش مورد استفاده قرار میگیرد.
شاهین انارکی
پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
چرا بیشتر کارخونه ها تیرآهن سایز 14 معمولی رو همیشه موجود دارن؟
مدیر سایت
پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
چون پرکاربردترین سایز تیرآهن معمولیه و فروش بالایی داره. 
ارسال نظر جدید