پیامدهای کرونا برای بازار کار صنایع مختلف

اخبار تاریخ انتشار : 13 مهر ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 22 شهریور ماه 1400
پیامدهای کرونا برای بازار کار صنایع مختلف

 

یکی از بیشترین اثرات شیوع ویروس کرونا بر بازار کار و تغییر سبک زندگی نیروی کار بوده است. در بسیاری از کشورها تعطیلی کارکنان همچنان ادامه دارد و حتی در برخی کشورها این تعطیلی‌ها اجباری است. جالب است بدانید در حال حاضر حدود یک‌پنجم کل نیروی کار دنیا در کشورهایی زندگی می‌کنند که تقریبا تمامی اداراتشان بسته شده‌اند.

قبل از اپیدمی کرونا پیش‌بینی می‌شد رشد اقتصاد جهانی از 2.9٪ در سال 2019 به 3.3٪ در سال 2020 و تا سال 2021 به 3.4٪ برسد. این پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه بر پایه رشد تولید جهانی صنعتی و توقف بحران جنگ تجاری بین دو غول اقتصادی جهانی، یعنی چین و ایالات‌متحده صورت گرفته بود. در حال حاضر واقعیت جور دیگری رقم خورده و سازمان تجارت و توسعه سازمان ملل متحد پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد جهانی تقریباً یک تریلیون دلار دچار خسارت شده و رشد جهانی به کمتر از 2.5 درصد برسد.

بیماری کرونا اقتصاد جهانی را با رکودی بزرگ مواجه کرد که اگر این رکود بیشتر از چیزی که در سال 2008 اتفاق افتاد، نباشد کمتر از آن نیز نخواهد بود. تقریباً تمام کشورها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی خود را در زمینه‌های مختلف ازجمله گردشگری و تجارت و مشاغل و... تعطیل کردند.

 

تصویر تاثیر کرونا بر بازار کار

در حال حاضر انجمن نیروی کار برای وضعیت مشاغل کشورها  ۴ دسته‌بندی تعریف کرده است:

(1) تعطیلی همه مشاغل، حتی کسب‌وکارهای اساسی و ضروری

(2) تعطیلی الزامی بخش‌های منتخب

(3) توصیه به تعطیلی مشاغل

(4) عدم تعطیلی مشاغل

 

آمارهایی از بازار کار در پی همه‌گیری کرونا:

آمارها نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا، تأثیر بسیار زیادی روی بازار کار گذاشته است. بیشتر کشورهای جهان به‌ نوعی با کرونا درگیرند و در این مدت اقداماتی را برای جلوگیری از شیوع فاجعه‌بار این ویروس انجام داده‌اند. طبق آمارها در 17 می سال 2020، 20 درصد کارگران کل دنیا در کشورهایی بوده‌اند که تعطیلی تمام مشاغل در آن‌ها الزامی بوده (دسته‌۱)، 69 درصد در مناطقی بوده‌اند که بخشی از مشاغل تعطیل شده‌اند (دسته۲)، ۵ درصد جزو دسته ۳ هستند که توصیه شده کسب‌وکارها را تعطیل کنند و تنها ۶ درصد کل کارگران دنیا در کشورهایی هستند که هنوز درگیر کرونا نشده‌اند.

نمودار تعیلی مشاغل به دلیل شیوع کرونا در جهان

 
 
 
 
 
 
 
 

 

ضررهای بی‌سابقه در ساعات کاری در نیمه اول سال ۲۰۲۰:

بحران کرونا باعث كاهش بی‌سابقه‌ی فعالیت‌های اقتصادی و کاهش ساعت كار شده است. تخمین زده می‌شود مجموع ساعت کار در دنیا در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰، نسبت به ۳ ماه پایانی ۲۰۱۹ حدود 4.8 درصد کاهش داشته باشد. این بحران در کشورهای با درآمد بالا شدیدتر هم بوده است. مجموع ساعت کار در سه‌ماهه اول سال 2020 در آسیا و اقیانوس آرام 6.5 درصد کاهش یافته، درحالی‌که در مناطق دیگر این کاهش حدود 3 درصد یا کمتر بوده است.

 

 

 

نمودار میزان کاهش ساعات کاری در کشورهای با میزان درآمد متفاوت

اما همان‌طور که در نمودار بالا، در بخش قرمز رنگ مشخص است، در سه‌ماهه دوم سال 2020 اوضاع وخیم‌تر بوده است و طبق آمارها ساعت کاری در این بازه نسبت به سال گذشته حدود 10.7% کاهش داشته است. این میزان کاهش معادل 305 میلیون کار تمام‌وقت (معادل 48 ساعت کار در هفته) است. در این میان آمریکا، اروپا و آسیای مرکزی بیشترین سهم را داشته و درمجموع تقریباً یک‌چهارم کل بیکاری ناشی از شیوع کرونا در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

نمودار سهم دنیا از بیکاری ناشی از شیوع کرونا
 

سازمان بهداشت جهانی WHO توصیه می‌کند که مشاغل برای تشخیص به‌موقع ابتلا به ویروس کرونا تست‌هایی را برای کارکنان خود انجام دهند. این کار می‌تواند اختلال کاری به وجود آمده در اثر این بیماری را به‌شدت کاهش دهد. برآوردهای سازمان بین‌المللی کار نشان می‌دهد که انجام این آزمایش‌ها و شناسایی افراد مبتلا می‌تواند تا 50 درصد به کاهش تلفات ساعت کاری کمک کند. کشورهایی که این آزمایش‌ها را کمتر جدی گرفته‌اند حدود 14 درصد کاهش ساعات کاری را داشته‌اند، درحالی‌که در مقایسه، کشورهایی که قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای انجام این آزمایش‌ها وضع نموده‌اند با کاهش 7 درصدی ساعات کار مواجه بوده‌اند؛ بنابراین جدی گرفتن انجام آزمایش‌های اجباری برای کارکنان می‌تواند اختلال کاری ناشی از شیوع ویروس کرونا را کاهش دهد و سبب کاهش تبعات اقتصادی این اپیدمی ‌گردد؛ اما انجام این تست‌ها هزینه‌هایی را در بر خواهد داشت و ممکن است بعضی از کشورهای کم‌درآمد برای اجرایی کردن این برنامه‌ها و انجام این‌گونه آزمایش‌ها به کمک‌های مالی نیاز داشته باشند.

البته شیوع بیماری کرونا در کنار تمام جنبه‌های منفی خود موارد مثبتی را نیز در پی داشت. تعطیلی و کاهش فعالیت بخش‌های صنعتی مقدار انتشار دی‌اکسید کربن روی زمین را به‌شدت کاهش داد و بسیاری از بخش‌ها از امکان دورکاری برخی از مشاغل خود آگاهی یافتند.

جوانان؛ قربانیان اصلی کرونا!

بحران COVID ‑ 19 جوانان را با شوک‌های متعددی روبرو کرد. جوانان قربانیان عمده عواقب اجتماعی و اقتصادی این‌ همه‌گیری هستند. آخرین آمار نشان می‌دهد که جوانان به‌شدت تحت تأثیر بحران COVID ‑ 19 بوده و به موجب این ویروس شوک‌های متعددی ازجمله اخلال تحصیلی و آموزشی، اخلال اشتغالی و کاهش درآمد و البته مشکل در یافتن شغل برای آن‌ها ایجاد شده است. میانگین حقوق جوانان تا 71% از بزرگسالان کمتر است که عاملی دیگر در آسیب‌پذیری بیشتر جوانان محسوب می‌گردد.

 

تصویر تاثیر کرونا بر زندگی جوانان

 

در کل 178 میلیون نفر از کارمندان دنیا، جوان هستند و می‌توان گفت از هر ۱۰ جوان، ۴ نفرشان شاغل هستند. تقریباً 77 درصد (328 میلیون) کارکنان جوان جهان (بیشتر در آفریقا و آسیای جنوبی) در مشاغل غیررسمی کار می‌کنند و این در حالی است که تنها حدود 60 درصد از کارکنان بالغ (25 سال و بالاتر) در این مشاغل مشغول‌اند. نرخ کارکنان غیررسمی جوان از 9/32 درصد در اروپا و آسیای میانه تا 93.4 درصد در آفریقا می‌رسد. مشاغل غیررسمی در این شرایط بیشتر مستعد بیکار شدن هستند.

خوداشتغالی یکی از انواع کارهای غیررسمی محسوب می‌شود. در حال حاضر حدود 39.8 درصد از جوانان در جهان خوداشتغال هستند که آمار آن‌ها از 10.8 درصد در اروپا و آسیای میانه تا 70.1 درصد در آفریقا متغیر است. بسیاری از جوانان موفق در مناطق روستایی و شهری کشورهای کم‌درآمد جز این دسته افراد هستند.

حتی قبل از بحران کرونا هم بیش از 267 میلیون جوان (تقریباً یک‌پنجم) بیکار در دنیا وجود داشت و در حال حاضر این موضوع تشدید شده است. نرخ بیکاری زنان جوان بیش از 31 درصد و نرخ بیکاری مردان جوان 13.9 درصد است که در کشورهای کم‌درآمد متوسط این نرخ به 40 درصد نیز می‌رسد. این آمار نشان می‌دهد که تعداد قابل‌توجهی از جوانان، به‌ویژه زنان جوان، در بازار کار جایی ندارند. نرخ بیکاری جهانی جوانان در سال 2019 (13.6 درصد) بود که بسیار بالاتر از نرخ بیکاری جهانی در سال 2007 (12.3 درصد) است و انتظار می‌رود با شیوع ویروس کرونا این نرخ بیشتر هم شود.

 

نمودار درصد افراد بیکار شده بر اثر کرونا در جهان

 
 

به دلیل تعطیلی مدارس و مهدکودک‌ها و نبود سیستم‌های قابل‌اطمینان نگهداری از کودک، زنان جوان شاغلی که دارای فرزند هستند نیز در این بحران متحمل مشکلات افزون‌تری شده‌اند. علاوه برافزایش چشمگیر وظایف و مسئولیت‌های این قشر، در مواقعی هزینه‌هایشان نیز بیشتر شده است.

از طرفی با شیوع جهانی ویروس کرونا انواع آموزش‌های حضوری ازجمله آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش در محل کار دچار اختلال گسترده‌ای هستند. این آموزش‌ها می‌توانست مهارت‌های جوانان را بالا ببرد و موقعیت‌های شغلی بیشتری را به‌صورت بالقوه پیش روی آن‌ها قرار دهد. در یک بررسی مشترک بین سازمان بین‌المللی کار، یونسکو و بانک جهانی، نشان داده شد که حدود 98 درصد مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای تعطیل شده‌اند. اگرچه اکنون بیش از دوسوم آموزش‌ها از راه دور و به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود، ولی در کشورهای کم‌درآمد این آموزش‌ها به شدت کاهش یافته است.

در حال حاضر یکی دیگر از مشکلاتی که برای جوانان به وجود آمده است، سخت‌تر شدن کاریابی برای آن دسته از جوانانی که به‌تازگی می‌خواهند وارد بازار کار شوند و مشکل شدن امکان تغییر شغل برای جوانانی که قصد دارند کار خود را بهبود ببخشند که این امر می‌تواند در طولانی‌مدت بر سلامت روانی این قشر تأثیرگذار باشد. همچنین در درازمدت، بحران ترکیبی آموزشی و بازار کار نه‌تنها باعث اختلال در کیفیت و کمیت مشاغل می‌شود بلکه باعث تشدید نابرابری‌های موجود در سراسر کشورهای جهان خواهد شد.

یکی دیگر از بررسی‌های جهانی سازمان بین‌المللی کار و همکارانشان در زمینه شغل‌های مناسب برای جوانان انجام شد و نشان دادند که از آغاز بحران کرونا بیش از یک‌ششم جوانان بررسی شده، کار خود را متوقف کرده‌اند و ساعت کاری در بین جوانانی که در شغل خود باقی‌مانده‌اند، 23 درصد کاهش ‌یافته است. علاوه بر این، تحصیل حدود نیمی از دانشجویان جوان متوقف‌شده و آن‌ها نتوانسته‌اند در موعد مقرر تحصیلات خود را به پایان برساند. این در حالی است که انتظار می‌رود 10 درصد به‌هیچ‌وجه قادر به تکمیل تحصیل خود نباشند. همچنین این گزارش ازنظر بررسی سلامت روانی نشان می‌دهد که بیش از نیمی از جوانان موردبررسی از ابتدای شیوع کرونا دچار اضطراب یا افسردگی شده‌اند.

به همین دلیل سازمان بین‌المللی کار خواستار پاسخ‌های سیاسی فوری و گسترده برای جلوگیری از صدمات آموزشی و شغلی طولانی‌مدت این بیماری به جوانان شد. دولت‌ها باید برای پاسخ به بحران و COVID‑19 و چالش‌های ناشی از آن نیاز به ارائه راه‌حل‌های جامع دارند. مداخلات باید به نحوی باشند که خط‌مشی آن‌ها مشکلات جوانان را هدف قرار دهد و در چارچوب‌های سیاست جامع اشتغالی، فراگیر و آینده‌نگر باشد. ازجمله این راهکارها می‌توان به اجرای مؤثر ضمانت‌های اشتغال همراه با بسته‌های محرک و بهبودی بیشتر اشاره کرد. تلاش برای اشتغال‌زایی و حفظ وضعیت شغلی کارکنان با انجام آزمایش‌ها و ردیابی‌های بیشتر و به‌موقع ویروس کرونا به همراه نظارت دقیق از دیگر روش‌هایی است که دولت‌ها می‌توانند جهت پاسخگویی به این چالش به کار ببندند. همچنین دولت‌ها باید با توجه به پتانسیل تغییر ساختار اقتصاد در دوره پس از COVID-19، از بخش‌هایی که قادر به ایجاد اشتغال مناسب و کارآمد هستند حمایت نمایند.

تگ ها
نظرات
جلال صامت زاده
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
به نظرتون در شرایط پسا کرونا اوضاع چطور؟
مدیر سایت
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
به نظر میرسد بعد از کرونا شرایط کار در جهان بهبود پیدا کند. البته مدل های کاری پسا کرونا ممکن است تفاوتهایی با زمان قبل از شیوع بیماری کرونا هم داشته باشد. روند دورکاری ممکن است در برخی شغلها همچنان گزینه اول باشد.
ارسال نظر جدید