چهار تولیدکننده برتر فولاد ایران را بشناسید

اخبار تاریخ انتشار : 25 آبان ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 1 اردیبهشت ماه 1400
چهار تولیدکننده برتر فولاد ایران را بشناسید

 

 

تولید فولاد خام در ایران در سال 2020 حدود 29 تن بوده که نسبت به سال میلادی قبل، 13.4 درصد افزایش داشته است. کشور ما یکی از کشورهای تأثیرگذار در افزایش میزان تولید خام در منطقه خاورمیانه است که طی سال‌های اخیر روند رو به رشدی را در تولید فولاد داشته است. به‌نحوی‌که در پایان سال 2020 بیشترین میزان رشد تولید فولاد در دنیا را به خود اختصاص داده و در بین برترین تولیدکنندگان فولاد دنیا در جایگاه دهم ایستاد. گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که رشد تولید فولاد در ایران همچنان ادامه خواهد داشت و هدف این کشور صعود به رتبه هفتم در چند سال آینده است. در جدول زیر میزان تولید فولاد در ده کشور برتر این صنعت بیان‌شده و میزان رشد آن‌ها در سه سال اخیر موردبررسی قرار گرفته است.

 

رده‌بندی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در جهان در پایان سال 2020

رتبه

کشور

تولید سال 2020 (میلیون تن)

تولید سال 2019 (میلیون تن)

میزان رشد تولید (درصد)

1

چین

1053

1001

5.2

2

هند

99.6

111.4

10.6-

3

ژاپن

83.2

99.3

16.2-

4

روسیه

73.4

71.6

2.6

5

آمریکا

72.7

87.8

17.2-

6

کره جنوبی

67.1

71.4

6-

7

ترکیه

35.8

33.7

6

8

آلمان

35.7

39.6

10-

9

برزیل

31

32.6

4.9-

10

ایران

29

25.6

13.4

 

 

این پیشرفت در حالی صورت گرفت که بسیاری از کارشناسان به دلیل تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران و اثرات همه‌گیری کرونا، انتظار کاهش تولید محصولات فولادی را داشتند.

 

برترین کارخانه‌های فولاد ایران

 

بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولاد ایران را بشناسید

انجمن فولاد جهانی میزان کل مقاطع فولادی تولیدشده شرکت توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران شرکت‌های تابعه ازجمله کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع ذوب‌آهن اصفهان، فولاد خوزستان و شرکت ملی فولاد ایران (NISCO) رامورد بررسی قرار داده که در جدول زیر به نتایج آن اشاره شده است:

 

میزان تولید کارخانه‌های برتر فولاد ایران از سال 2016 تا سال 2019

ردیف

سال

میزان تولید (تن)

1

2016

14.02

2

2017

15.6

3

2018

16.79

4

2019

16.79

 


1. کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین کارخانه فولاد ایران

بزرگ‌ترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان است که در سال 1371 در شرق شهر مبارکه و در جنوب شهر زرین‌شهر در استان اصفهان شروع به فعالیت نمود. گروه شرکت‌های فولاد مبارکۀ اصفهان در حال حاضر محرک بسیاری از صنایع بالادستی و پایین‌دستی است. این شرکت در حال حاضر مواد اولیۀ بیش از ۳٬۰۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت و گاز و پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی و سازه های دریایی و ... را تولید می کند. همچنین شرکت فولاد مبارکه اصفهان همواره بخشی از محصولات خود را به کشورهای دیگر جهان صادر می کند. ظرفیت تولید سالانه این کارخانه از مقدار 6.8 میلیون تن در سال 96 به میزان 10.3 میلیون تن در سال 97 رسید که شامل انواع محصولات فولادی تخت از جمله ورق های فولادی، گرم و سرد نوردیده، قلع اندود، گالوانیزه و رنگی از ضخامت 0.18 تا 16 میلی متر است. در حال حاضر میزان تولیدات این کارخانه به بیش از 6.2 میلیون تن در سال می رسد.

 

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

 

فولاد مبارکه یکی از تولیدکنندگان ورق قلع اندود

فولاد یا آهن قلع اندود شده فولادی است که بر روی آن لایه نازکی از قلع قرار گرفته است. معمولاً مقاطع فولادی قلع اندود شده برای جلوگیری از زنگ‌زدگی استفاده می‌شوند.  جالب است بدانید ورق‌های قلع اندود شده بر اساس روش الکترولیت اسیدی با محلول فرواستان تولید می‌گردند.

کارخانه فولاد مبارکه و شرکت فولاد توان آور آسیا ازجمله تولیدکنندگان ورق قلع اندود در ایران هستند. همچنین ورق‌های قلع اندود از قزاقستان، روسیه، چین و کره نیز به داخل کشور وارد می‌شوند.

 

ورق قلع اندود

 

شرکت های وابسته به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

ازجمله شرکت‌های وابسته مجتمع فولاد مبارکه اصفهان می‌توان به شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان، شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و ... اشاره کرد.

 

  • مقاطع فولادی تولیدشده در شرکت فولاد هرمزگان عمدتاً فولادهای کربنی برای کاربرد نورد به‌صورت گرم و سرد هستند. محصولات تولیدی این شرکت برای پروفیل‌سازی، لوله‌های آب، نفت ومخازن تحت فشار و قطعات سنگین فولادی، ساخت ورق بدنۀ خودرو، بدنۀ لوازم‌خانگی و همچنین کاربردهای ویژه مانند ورق‌های قلع اندود و گالوانیزه به کار می‌روند.
  • شرکت سنگان یک واحد گندله‌سازی ۵ میلیون تنی است که گندله موردنیاز زنجیرۀ تولید فولاد گروه فولاد مبارکه را تأمین می‌نماید.
  • شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال بختیاری آهن اسفنجی، تختال نازک و تولید ورق به ظرفیت یک‌میلیون تن را تولید می‌کند.
  • انواع ورق گالوانیزه جهت مصارف صنعتی و خودرو با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن در سال توسط شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تولید می‌گردد.

 

 

ورق فولاد مبارکه اصفهان

 

مهم‌ترین محصولات فولاد مبارکه اصفهان

 

  • ورق سیاه فولاد مبارکه

ورق سیاه یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدشده در مجتمع فولاد مبارکه است، این ورق‌های فولادی کاملاً صاف و صیقلی هستند که به دو صورت رول و شیت به بازار عرضه می‌شود. ضخامت‌های ۲، ۲.۵، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ میلی‌متر از این محصول در بازار موجود است. 

 

ورق سیاه
فولاد مبارکه

 

  • ورق روغنی فولاد مبارکه

یکی دیگر از محصولات مهم مجتمع فولاد مبارکه اصفهان ورق روغنی است که به شیوه نورد سرد تولید می‌شود. این ورق از سه نوع فولاد ST12، ST13 و ST14 تولید می‌شود که در میزان سختی باهم متفاوت‌اند. ورق روغنی اصفهان در ضخامت‌های ۰.۳ تا ۳ میلی‌متر با عرض های ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی‌متر در بازار موجود است. قیمت ورق روغنی مبارکه را میتوانید بصورت روزانه در صفحه فولاد مبارکه در بخش تامین کنندگان دریافت کنید.

 

قیمت ورق روغنی
فولاد مبارکه

 

2. شرکت فولاد خوزستان دومین تولیدکننده فولاد و بزرگ‌ترین تولیدکننده شمش فولاد ایران

شرکت فولاد خوزستان یکی از تولیدکنندگان مهم شمش، بیلت و اسلب در ایران است که فعالیت خود را از سال 1366 شروع کرده است. شرکت فولاد خوزستان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده شمش فولاد در ایران است که به روش احیا مستقیم وبا استفاده از کوره قوس الکتریکی به تولید فولاد خام می‌پردازد. هم‌اکنون ظرفیت تولید این کارخانه بالای سه میلیون و هشت‌صد هزار تن است وپیش‌بینی می‌شود در پایان فاز چهارم توسعه، ظرفیت تولید این شرکت به 5/2 میلیون تن در سال برسد. تا قبل از تحریم‌ها و در سال ۹۷ شرکت فولاد خوزستان به میزان ۵۷ درصد از تولید خود را به دیگر کشورها صادر می‌کرد که بعد از اعمال تحریم‌ها کاهش داشته است.

 

ذوب آهن اصفهان

 

 

3. ذوب‌آهن اولین کارخانه تولید فولاد ایران و سومین در بین شرکت‌های برزگ فولاد ایران

ذوب‌آهن اصفهان اولین کارخانه تولیدکننده مقاطع فولادی در ایران است که به تولید فولاد ساختمانی و ریلی می‌پردازد. این کارخانه بزرگ‌ترین توليدكننده محصولات طويل در خاورميانه است که انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. اولین بار کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال 1350 با تولید محصولات چدنی به بهره‌برداری رسید. ظرفیت تولید مقاطع فولادی این کارخانه در حدود 2526000 میلیون تن در سال است.

 

مقاطع فولادی تولیدشده در ذوب‌آهن کدم‌اند؟

 

  • تیرآهن
  • میلگرد (آجدار و ساده)
  • نبشی و ناودانی
  • ریل

 

شمش فولادی، چدن جامد، قطران، گسيلن، تولوئن، بنزن، سولفات‌آمونيوم، كك، سرباره فولادسازی و كوره بلند، غبار مرطوب فولادسازی (لجن صنعتی)، آهك، اكسيژن گاز و مايع و ازت مايع از دیگر محصولات این کارخانه است.

 

محصولات ذوب آهن اصفهان


4. کارخانه فولاد اکسین اهواز چهارمین در بین شرکت‌های فولاد ایران

کارخانه فولاد اکسین اهواز یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد در ایران است که در  سال 88 شروع به فعالیت نموده است. مواد اولیه بسیاری از واحدها ازجمله واحدهای صنعتی ماشین‌سازی، نفت، گاز و پتروشیمی همچنین صنایع دریایی را تأمین می‌کند. در حال حاضر این کارخانه توانسته به ظرفیت تولید ۱.۰۵۰.۰۰۰ تن در سال دست پیدا کرده و مواد اولیه بسیاری از واحدها ازجمله واحدهای صنعتی ماشین‌سازی، نفت، گاز، پتروشیمی و همچنین صنایع دریایی را تأمین می‌کند. محصولات این کارخانه نیز به کشورهای همسایه صادر می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دسته محصولات ساختمانی اشاره کرد.

 

کارخانه فولاد اکسین

 

ورق‌های فولادی کارخانه فولاد اکسین اهواز

 

ورق‌های آلیاژی اکسین اهواز

ورق‌های آلیاژی از مهم‌ترین محصولات کارخانه فولاد اکسین خوزستان است. ورق‌های A283،A516، X60 و X70 ازجمله ورق‌های تولیدی در این کارخانه است.

 

ورق سیاه اکسین اهواز

کارخانه فولاد اکسین ورق سیاه را نیز به شیوه نورد گرم تولید می‌کند که به‌صورت رول، فابریک و برش خورده در بازار عرضه می‌گردد.

  

در این مقاله سعی شد چهار تولید کننده بزرگ آهن و فولاد را معرفی کنیم . اگه شما از خریداران مقاطع آهنی هستید و به دنبال قیمت آهن هستید  به صفحه اصلی آسرون مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

پاسخ :

ذوب آهن اصفهان بزرگترین تولیدکننده مقاطع طویل فولادی در ایران است.

پاسخ :

فولاد مبارکه بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد در ایران است که انواع ورقهای فولادی را تولید میکند.

پاسخ :

در سال 2020 ایران با 29 میلیون تن رتبه دهم برترین تولیدکنندگان فولاد در ایران را کسب کرد.

نظرات
میلاد نویدی
میلاد نویدی
1400/05/05
در بین این کارخونه ها بزرگترین تولیدکننده ورق فولادی کدومه؟
مدیر سایت
مدیر سایت
کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین کارخانه تولید ورق فولادیه. 
محسن شکوری
محسن شکوری
1400/04/02
ذوب آهن بزرگتره یا فولاد مبارکه؟
مدیر سایت
مدیر سایت
ذوب آهن قدمت بیشتری داره اما میزان تولید فولاد مبارکه از ذوب آهن بالاتره.
ارسال نظر جدید