دسترسی سریع
چهار تولیدکننده برتر فولاد ایران را بشناسید
2نظرات
چاپ صفحه 1399/08/25 آخرین بروز رسانی: 1399/11/05

چهار تولیدکننده برتر فولاد ایران را بشناسید

چهار تولیدکننده برتر فولاد ایران را بشناسید
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

 

تولید فولاد خام در خاورمیانه در سال 2018 حدود 38.5 تن بوده که نسبت به سال 2017 11.7 درصد افزایش داشته است. یکی از کشورهای تأثیرگذار در افزایش میزان تولید خام در منطقه ایران است که طی سال‌های اخیر روند رو به رشدی را در تولید فولاد داشته است. به‌نحوی‌که در سال 2019 با رشدی حدود 30 درصد بیشترین میزان رشد تولید فولاد در دنیا را به خود اختصاص داده و در بین برترین تولیدکنندگان فولاد دنیا در جایگاه دهم ایستاد. گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که رشد تولید فولاد در ایران همچنان ادامه خواهد داشت و هدف این کشور صعود به رتبه هفتم در چند سال آینده است. در جدول زیر میزان تولید فولاد در ده کشور برتر این صنعت بیان‌شده و میزان رشد آن‌ها در سه سال اخیر موردبررسی قرار گرفته است.

 

 10 کشور برتر تولید کننده فولاد

 

این پیشرفت در حالی صورت گرفت که بسیاری از کارشناسان به دلیل تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران انتظار کاهش تولید محصولات فولادی را داشتند.

 

تولید فولاد

 

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد ایران را بشناسید

انجمن فولاد جهانی میزان کل مقاطع فولادی تولیدشده شرکت توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران شرکت‌های تابعه ازجمله کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع ذوب‌آهن اصفهان، فولاد خوزستان و شرکت ملی فولاد ایران (NISCO) راموردبررسی قرار داد که در جدول زیر به نتایج آن اشاره شده است:

 

 میزان تولید فولاد در کارخانه های برتر ایران


1. کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد ایران

بزرگ‌ترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان است که در سال 1371 در شرق شهر مبارکه و در جنوب شهر زرین‌شهر در استان اصفهان شروع به فعالیت نمود. گروه شرکت‌های فولاد مبارکۀ اصفهان در حال حاضر محرک بسیاری از صنایع بالادستی و پایین‌دستی است. این شرکت در حال حاضر مواد اولیۀ بیش از ۳٬۰۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت و گاز و پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی و سازه های دریایی و ... را تولید می کند. همچنین شرکت فولاد مبارکه اصفهان همواره بخشی از محصولات خود را به کشورهای دیگر جهان صادر می کند. ظرفیت تولید سالانه این کارخانه از مقدار 6.8 میلیون تن در سال 96 به میزان 10.3 میلیون تن در سال 97 رسید که شامل انواع محصولات فولادی تخت از جمله ورق های فولادی، گرم و سرد نوردیده، قلع اندود، گالوانیزه و رنگی از ضخامت 0.18 تا 16 میلی متر است. در حال حاضر میزان تولیدات این کارخانه به بیش از 6.2 میلیون تن در سال می رسد.

 

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

 

فولاد مبارکه یکی از تولیدکنندگان ورق قلع اندود

فولاد یا آهن قلع اندود شده فولادی است که بر روی آن لایه نازکی از قلع قرار گرفته است. این معمولاً مقاطع فولادی قلع اندود شده برای جلوگیری از زنگ‌زدگی استفاده می‌شوند.  جالب است بدانید ورق‌های قلع اندود شده بر اساس روش الکترولیت اسیدی با محلول فرواستان تولید می‌گردند.

کارخانه فولاد مبارکه و شرکت فولاد توان آور آسیا ازجمله تولیدکنندگان ورق قلع اندود در ایران هستند. همچنین ورق‌های قلع اندود از قزاقستان، روسیه، چین و کره نیز به داخل کشور وارد می‌شوند.

 

شرکت های وابسته به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

ازجمله شرکت‌های وابسته مجتمع فولاد مبارکه اصفهان می‌توان به شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان، شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و ... اشاره کرد.

 

  • مقاطع فولادی تولیدشده در شرکت فولاد هرمزگان عمدتاً فولادهای کربنی برای کاربرد نورد به‌صورت گرم و سرد هستند. محصولات تولیدی این شرکت برای پروفیل‌سازی، لوله‌های آب، نفت ومخازن تحت فشار و قطعات سنگین فولادی، ساخت ورق بدنۀ خودرو، بدنۀ لوازم‌خانگی و همچنین کاربردهای ویژه مانند ورق‌های قلع اندود و گالوانیزه به کار می‌روند.
  • شرکت سنگان یک واحد گندله‌سازی ۵ میلیون تنی است که گندله موردنیاز زنجیرۀ تولید فولاد گروه فولاد مبارکه را تأمین می‌نماید.
  • شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال بختیاری آهن اسفنجی، تختال نازک و تولید ورق به ظرفیت یک‌میلیون تن را تولید می‌کند.
  • انواع ورق گالوانیزه جهت مصارف صنعتی و خودرو با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن در سال توسط شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تولید می‌گردد.

 

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

 

مهم‌ترین محصولات فولاد مبارکه اصفهان

ورق سیاه فولاد مبارکه

ورق سیاه یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدشده در مجتمع فولاد مبارکه است، این ورق‌های فولادی کاملاً صاف و صیقلی هستند که به دو صورت رول و شیت به بازار عرضه می‌شود. ضخامت‌های ۲، ۲.۵، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ میلی‌متر از این محصول در بازار موجود است. 

 

 

ورق روغنی فولاد مبارکه

یکی دیگر از محصولات مهم مجتمع فولاد مبارکه اصفهان ورق روغنی است که به شیوه نورد سرد تولید می‌شود. این ورق از سه نوع فولاد ST12، ST13 و ST14 تولید می‌شود که در میزان سختی باهم متفاوت‌اند. ورق روغنی اصفهان در ضخامت‌های ۰.۳ تا ۳ میلی‌متر با عرض های ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی‌متر در بازار موجود است. قیمت ورق روغنی مبارکه را میتوانید بصورت روزانه در صفحه فولاد مبارکه در بخش تامین کنندگان دریافت کنید.


2. شرکت فولاد خوزستان دومین تولیدکننده فولاد و بزرگ‌ترین تولیدکننده شمش فولاد ایران

شرکت فولاد خوزستان یکی از تولیدکنندگان مهم شمش، بیلت و اسلب در ایران است که فعالیت خود را از سال 1366 شروع کرده است. شرکت فولاد خوزستان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده شمش فولاد در ایران است که به روش احیا مستقیم و کوره قوس الکتریکی به تولید فولاد خام می‌پردازد. هم‌اکنون ظرفیت تولید این کارخانه بالای سه میلیون و هشت‌صد هزار تن است وپیش‌بینی می‌شود در پایان فاز چهارم توسعه، ظرفیت تولید این شرکت به 5/2 میلیون تن در سال برسد. تا قبل از تحریم‌ها و در سال ۹۷ شرکت فولاد خوزستان به میزان ۵۷ درصد از تولید خود را به دیگر کشورها صادر می‌کرد که بعد از اعمال تحریم‌ها کاهش داشته است.

 

شرکت فولاد خوزستان

 

جهت مطالعه بیشتر در مورد تفاوت شمش ، بیلت ، بلوم و اسلب روی متن لینک شده کلیک کنید.

 

3. ذوب‌آهن اولین کارخانه تولید فولاد ایران و سومین تولید کننده فولاد ایران

ذوب‌آهن اصفهان اولین کارخانه تولیدکننده مقاطع فولادی در ایران است که به تولید فولاد ساختمانی و ریلی می‌پردازد. این کارخانه بزرگ‌ترین توليدكننده محصولات طويل در خاورميانه است که انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. اولین بار کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال 1350 با تولید محصولات چدنی به بهره‌برداری رسید. ظرفیت تولید مقاطع فولادی این کارخانه در حدود 2526000 میلیون تن در سال است.

 

مقاطع فولادی تولیدشده در ذوب‌آهن کدم‌اند؟

 

  • تیرآهن
  • میلگرد (آجدار و ساده)
  • نبشی و ناودانی
  • ریل

 

شمش فولادی، چدن جامد، قطران، گسيلن، تولوئن، بنزن، سولفات‌آمونيوم، كك، سرباره فولادسازی و كوره بلند، غبار مرطوب فولادسازی (لجن صنعتی)، آهك، اكسيژن گاز و مايع و ازت مايع از دیگر محصولات این کارخانه است.

 

کارخانه ذوب آهن اصفهان


4. کارخانه فولاد اکسین اهواز چهارمین تولید کننده ایران

کارخانه فولاد اکسین اهواز یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد در ایران است که در  سال 88 شروع به فعالیت نموده است. مواد اولیه بسیاری از واحدها ازجمله واحدهای صنعتی ماشین‌سازی، نفت، گاز و پتروشیمی همچنین صنایع دریایی را تأمین می‌کند. در حال حاضر این کارخانه توانسته به ظرفیت تولید ۱.۰۵۰.۰۰۰ تن در سال دست پیدا کندر سال 88 شروع به فعالیت نموده است. مواد اولیه بسیاری از واحدها ازجمله واحدهای صنعتی ماشین‌سازی، نفت، گاز و پتروشیمی همچنین صنایع دریایی را تأمین می‌کند. در حال حاضر این کارخانه توانسته به ظرفیت تولید ۱.۰۵۰.۰۰۰ تن در سال دست پیدا کند. محصولات این کارخانه نیز به کشورهای همسایه صادر می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دسته محصولات ساختمانی اشاره کرد.

 

کارخانه فولاد اکسین اهواز

 

ورق‌های فولادی کارخانه فولاد اکسین اهواز

ورق‌های آلیاژی اکسین اهواز

ورق‌های آلیاژی از مهم‌ترین محصولات کارخانه فولاد اکسین خوزستان است. ورق‌های A283،A516، X60 و X70 ازجمله ورق‌های تولیدی در این کارخانه است.

 

ورق سیاه اکسین اهواز

کارخانه فولاد اکسین ورق سیاه را نیز به شیوه نورد گرم تولید می‌کند که به‌صورت رول، فابریک و برش خورده در بازار عرضه می‌گردد.

  

در این مقاله سعی شد چهار تولید کننده بزرگ آهن و فولاد را معرفی کنیم . اگه شما از خریداران مقاطع آهنی هستید و به دنبال قیمت آهن هستید  به صفحه اصلی آسرون مراجعه کنید.

 

 

مرجع
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

نظرات ثبت شده کاربران
حمیدرضا 1399/12/03

درسته که با وجود تحریم و کرونا، صادرات فولاد کم نشده؟

مدیر سایت 1399/12/06

طبیعتا باید صادرات کمتر بشه

محمدرضا 1399/11/28

تولید فولاد ایران تو سال 2020 چطور بوده؟ آیا کرونا باعث شده تولید فولاد کم بشه؟