کاربردهای میلگرد آجدار در ساختمان سازی

درباره میلگرد آجدار بیشتر بدانید
اخبار انتشار: 1399/11/16
اخبار بروزرسانی: 1400/08/13
کاربردهای میلگرد آجدار در ساختمان سازی

 

میلگرد یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین مقاطع طویل فولادی است که برای افزایش استحکام سازه در ساختمان‌سازی به کار می‌رود. آیا می‌دانید چگونه از میلگرد در ساخت‌وساز استفاده کنید؟ این مقاله شما را در پاسخ به این سوال راهنمایی می‌کند. در این بخش از آسرون قصد داریم به صورت تخصصی به کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان سازی بپردازیم.

 

در واقع بتن دارای مقاومت فشاری بالایی است؛ اما توان کششی کمی دارد و همین امر می‌تواند از دوام و استحکام سازه بکاهد. بیشترین کاربرد میلگرد در ساختمان را می‌توان افزایش مقاومت کششی بتن دانست.

 

 

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار میله‌ای تقویت‌کننده است که در سرتاسر بتن قرار می‌گیرد تا مقاومت و دوام بیشتری در سازه ایجاد کند. برای کاربرد میلگرد در ساختمان، آن‌ها را قبل از عملیات بتن‌ریزی در محل‌های مشخص قرار می‌دهند.

 

میلگرد آجدار

 

انواع میلگرد به چه دسته هایی تقسیم می شود؟

میلگرد انواع مختلفی دارد که 6 دسته اصلی آن به ترتیب با نام‌های زیر در سراسر جهان به کار می‌روند. هریک از این میلگردها کاربرد خاص خود را دارند:

 

میلگرد فولاد کربن

اگر قیمت روز میلگرد را دنبال کنید، متوجه خواهید شد که این محصول نسبت به سایر میلگردهای موجود در بازار مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده و به همین دلیل در بیشتر بتن‌ریزی‌ها از آن استفاده می‌شود. البته کاربرد این نوع میلگرد در ساختمان می‌تواند به‌مرور زمان باعث خوردگی و کاهش استحکام ساختمان شود.

 

میلگرد ضدزنگ

استفاده از میلگرد ضدزنگ در سازه‌هایی با محیط خورنده اجتناب‌ناپذیر است. در محیط‌های خورنده حتی نمی‌توان از فولاد با روکش روی استفاده کرد؛ زیرا اثرات گالوانیزه خواهد داشت. میلگرد آجدار ضدزنگ گران‌ترین نوع میلگرد آجدار موجود در بازار است و به همین دلیل تنها در صورت لزوم از این میلگرد در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

 

میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی آلیاژ کربنی حاوی منگنز، سیلیکون و ... است. کاربرد میلگرد اروپایی در ساختمان در مناطق لرزه‌خیز توصیه نمی‌شود؛ زیرا استحکام کششی پایینی دارد.

 

میلگرد پلیمری فایبرگلاس (GFRP)

میلگرد آجدار پلیمری فایبرگلاس GFRP مقاومت کششی بالاتری را فراهم کرده و درعین‌حال بسیار سبک است.

 

میلگرد روکش اپوکسی

کاربرد میلگرد آجدار روکش اپوکسی نیز در محیط‌های خورنده است. البته دقت داشته باشید که از این میلگردها نمی‌توان در محیط‌هایی که در آن‌ها امکان تغییرات زیرسطحی، ترک‌ها یا حرکت مکانیکی وجود دارد استفاده کرد.

 

میلگرد گالوانیزه

کاربرد میلگرد گالوانیزه در ساختمان‌هایی است که احتمال خوردگی در آن‌ها وجود دارد. این میلگردها دارای روکشی از فلز روی هستند که به‌عنوان یک سد محافظ روی فولاد عمل می‌کنند.

 

میلگرد گالوانیزه

 

با توجه به فاکتورهایی مانند نوع ساخت، میزان مقاومت موردنیاز و اندازه کلی دال یا بتن، نوع میلگرد مورد استفاده در سازه مشخص می‌شود.

 

4 کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان

کاربرد میلگرد آجدار  در ساختمان به 4 دسته زیر تقسیم می‌شود:

 

1. پی‌ریزی ساختمان

وقتی پی‌ریزی ساختمان انجام می‌شود، باید مطمئن باشید که ساختمان شما از استحکام کافی برخوردار است تا بتواند در زمان حادثه مقاومت کند. کاربرد میلگرد در ساختمان به استحکام و دوام سازه شما کمک خواهد کرد. در واقع حضور میلگرد در پی به پایداری شکل ساختمان کمک می‌کند و از ترک‌خوردگی آن در تغییرات دمایی شدید جلوگیری می‌کند.

 

پی ریزی ساختمان با میلگرد

 

2. کاربرد میلگرد در ساخت دیوارهای حائل

دیوارهای حائل درواقع یک مانع بین خاک و سازه شما هستند. دیوار حائل دیواری است که فشار ناشی از اختلاف تراز به وجود آمده به‌واسطه خاک‌ریزی، خاک‌برداری یا سایر عوامل طبیعی را تحمل می‌کند. اگر می‌خواهید یک دیوار حائل محکم داشته باشید که نه‌تنها بتواند خاک را مهار کند بلکه تحت فشار نیز مقاوم باشد، بهتر است از میلگرد برای ساخت آن استفاده کنید. کاربرد میلگرد در دیوار حائل می‌تواند آن را محکم کرده و به چالش‌های مرتبط با تغییرات آب‌وهوا کمک کند.

 

3. کاربرد میلگرد در ساخت دال بتنی

دال بتنی نوعی سقف بوده که از بتن و میلگرد تشکیل شده است. از این دال در ساخت عرشه، انواع پل و کف‌سازی‌ استفاده می‌شود.

 

4. کاربرد میلگرد در نما

یکی از کاربردهای میلگرد در ساختمان، برای مستحکم کردن نمای سنگ در ساختمان است. برای این کار در قسمت خارجی دیواره ساختمان خراش ایجاد کرده و میلگرد را در راستای این دیوار قرار می‌دهند. این خراش‌ها سبب خواهد شد ارتباط قوی بین ملات و میلگرد ایجاد شود و سپس سنگ را نصب می‌کنند.

 

یکی از کاربردهای دیگر این مقطع فولادی مهم در ساختمان‌سازی، کاربرد میلگرد در سقف وافل است.

 

کاربرد میلگرد در فنداسیون

 

6 کاربرد میلگرد آجدار در بتن

میلگرد در بتن بر اساس کاربرد به 6 دسته تقسیم می‌شوند:

 

1. میلگرد خاموت

خاموت، میلگرد فولادی است که در سازه‌های بتن آرمه برای جلوگیری از باز شدن ترک‌های مورب و شکست زودرس به‌خصوص در تیرها و ستون‌های بتنی به کار می‌رود.

 

2. میلگرد راستا

این میلگرد برای افزایش مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

3. میلگرد سنجاقی

از میلگرد سنجاقی یا رکابی برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میلگردهای طولی و خاموت استفاده می‌شود.

 

4. میلگرد خرک

کاربرد میلگرد خرک در ساختمان به‌منظور قرار دادن 2 شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی معین در داخل قالب در بتن‌ریزی‌های کف و فونداسیون صورت می‌گیرد. توصیه می‌شود مقدار میلگرد مصرفی در فونداسیون را به دقت محاسبه کنید.

 

5. میلگرد رکابی

از میلگرد رکابی برای نگه‌داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن‌ریزی دیوارها و دال‌ها استفاده می‌شود.

 

6. میلگرد ادکا

ادکا تحمل نیروهای برشی و لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر را دارد.

 

استفاده از میلگرد در ساختمان چه مزایایی دارد؟

اگر با کاربردهای میلگرد آشنا باشید، میدانید که میلگرد آجدار استفاده بیشتری در ساختمان‌سازی و مسلح کردن بتن دارد.

 

 

در این بخش به مزایای کاربرد میلگرد در ساختمان خواهیم پرداخت:

 

با استفاده از میلگرد در بتن، مقاومت سازه را افزایش دهید

با به کار بردن میلگرد در بتن، به‌اصطلاح آن را مسلح می‌کنیم. بتن مسلح می‌تواند بارهای سنگین‌تری را تحمل کند.

 

میلگرد آجدار

 

ضخامت بتن را کاهش دهید

اگر بتن به‌تنهایی در ساختمان به کار برود باید بسیار ضخیم باشد تا بتواند تحمل بار قابل قبولی را داشته باشد. این افزایش ضخامت می‌تواند هزینه ساخت شما را افزایش دهد و درصورتی‌که به‌مرور زمان ساختمان نیاز به ترمیم داشته باشد هزینه تعمیرات شما سر به فلک خواهد کشید.

 

احتمال شکستگی را کاهش دهید

بتن اغلب به‌خودی‌خود بسیار شکننده بوده و به‌مرور زمان دچار ترک‌خوردگی و شکستگی می‌شود. درنهایت این ترک‌ها و شکستگی‌ها مقاومت ساختمان را کم می‌کنند.

 

چالش‌های مربوط به تغییرات آب‌وهوایی را کاهش دهید

بتن مانند بسیاری دیگر از مصالح ساختمانی، با انبساط و انقباض به دمای محیط پاسخ می‌دهد. با گذشت زمان، این امر می‌تواند منجر به ترک‌خوردگی، شکستگی یا ایجاد نقاط ضعیف در بتن شود که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند. کاربرد میلگرد در ساختمان می‌تواند از این چالش‌ها کم کند.

 

در هزینه‌های پروژه خود صرفه‌جویی کنید

با استعلام قیمت آهن خواهید فهمید که استفاده از ترکیب بتن و میلگرد نسبت به اسکلت فلزی مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

 

عمر سازه خود را افزایش دهید

کاربرد میلگرد سالم در ساختمان، موجب افزایش عمر ساختمان شما خواهد شد.

 

نکات کاربرد میلگرد در ساختمان چیست؟

برای به کار بردن میلگرد در ساختمان این موارد را رعایت کنید:

اگرچه میلگردهای به‌کاررفته در بتن دارای دنده‌ها یا آج‌هایی هستند که اتصال آن‌ها به بتن را محکم‌تر می‌کند؛ اما بااین‌وجود تنش‌های زیاد می‌تواند میلگرد را از بتن بیرون بکشد که ممکن است منجر به بی‌ثباتی سازه و درنهایت خرابی آن شود.

برای جلوگیری از این امر در کاربرد میلگرد باید دقت کرد که میلگرد عمیقاً (40 تا 60 برابر قطر آن) در اعضای سازه مجاور وارد شود. این امر منجر خواهد شد تا میلگرد با محیط خود اصطکاک بیشتری داشته باشد و احتمال قرار گرفتن میلگرد در جای خود افزایش می‌یابد. همچنین می‌توان میلگردها را خم و قلاب کرد تا در اطراف بتن قفل شوند.

 

کاربرد میلگرد ساختمان

 

نکته دیگری که باید در نظر داشت، کاربرد میلگرد در ساختمان با محیط‌هایی است که احتمال خوردگی در آن‌ها وجود دارد. در این محیط‌ها باید حداقل پوشش میلگرد از حداکثر اندازه سنگ‌دانه‌های بتن بیشتر باشد تا احتمال خوردگی به حداقل مقدار ممکن برسد. به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از میلگرد بدون پوشش در محیط‌های مرطوب و خورنده، استحکام ساختمان کاهش می‌یابد.

سازه‌های امروزی باید ده‌‌ها سال عمر کرده و در برابر خطرات مقاومت کنند؛ بنابراین استفاده از مواد مناسب برای اطمینان از رسیدن به این اهداف بسیار مهم خواهد بود. قبل از انتخاب مصالح، باید نیازهای خود را به‌خوبی بشناسید و مطابق با کاربرد موردنیاز خود میلگرد مطلوب را تهیه کنید. همچنین با اطلاعات کافی از کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان، می‌توانید یک پروژه ساختمان سازی با طول عمر بالا را به اتمام برسانید.

ندا حیدری
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

میلگردهای آجدار دارای انواع a2, a3, a4 است.

پاسخ :

از میلگرد گالوانیزه به دلیل ضد زنگ بودن در محیط هایی که مستعد رطوبت هستند، استفاده می‌شود.

نظرات
مهدی پناهی
شنبه 19 تیر 1400
چرا از میلگرد در ساختمانسازی استفاده میکنند؟
مدیر سایت
شنبه 19 تیر 1400
میلگردها تحمل نیروی فشاری بالا دارند اما توان کششی پایینی دارند که این ضعف با استفاده از میلگرد جبران میشود.
محسن نجفی
دوشنبه 24 خرداد 1400
نحوه استفاده از میلگرد در ساختمان به چه صورت است؟
مدیر سایت
دوشنبه 24 خرداد 1400
بیشتر در آرماتوربندی سازه های بتنی استفاده میشود و بهتر است قبل از بتن ریزی به کار گرفته شود.
سالار نامداری
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
نقش میلگرد تو سقف وافل چیه؟
مدیر سایت
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400

برای کسب اطلاعات در این زمینه، این مقاله رو مطالعه کنید:

 

https://www.asroon.ir/blog/detail/%D9%85%DB%8C%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%AF-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B9%D8%AB-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85-%D8%B3%D9%82%D9%81-%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%84-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF/1172/view/

 

 

ارسال نظر جدید