دسترسی سریع
کاربردهای میلگرد ساده و آجدار

کاربردهای میلگرد ساده و آجدار

اخبار تاریخ انتشار : 16 بهمن ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 9 اردیبهشت ماه 1400
کاربردهای میلگرد ساده و آجدار

 

میلگرد کاربردهای زیادی در ساختمان‌سازی و صنعت دارد. همانند تمامی مقاطع فولادی، میلگرد هم از انواع مختلف فولاد ساخته می‌شود. جنس میلگرد، یکی از عوامل مهم در تعیین کاربرد آن است. همچنین میلگرد از نظر ظاهری به 2 نوع ساده و آجدار تقسیم می‌شود که این نوع دسته‌بندی نیز در تعیین کاربرد میلگرد اثرگذار است. بیشترین مورد استفاده از میلگرد، در ساختمان‌سازی و به منظور افزایش مقاومت کششی بتن است.

جدا از قیمت آهن و ارز که تأثیر زیادی بر قیمت میلگرد دارند، جنس و نوع میلگرد هم از عوامل اثرگذار بر قیمت آن هستند.

 

میلگرد ساده

 

کاربردهای میلگرد ساده

بر اساس استاندارد روسی GOST 5781، میلگردها به 4 دسته A1، A2، A3 و A4 تقسیم می‌شوند که میلگرد ساده، همان میلگرد A1 است. این نوع میلگرد معمولاً از فولادهای کربنی، آلیاژی و ضدزنگ ساخته شده و انواع آلومینیومی و برنجی آن نیز تولید می‌شود. میلگرد ساده به صورت شاخه و کلاف در بازار موجود است.

 

نوع آلیاژ به کار رفته در ساخت میلگرد ساده علاوه بر قیمت، تعیین کننده کاربرد میلگرد است.

 

و کاربردهای آن به تفکیک جنس، به شرح زیر است:

 

1. میلگرد ساده ساخته شده از فولاد کربنی

این نوع میلگرد ساده، کاربرد بیشتری داشته و در ساخت اتصالات، میخ، آهنگری و خاموت‌زنی کاربرد دارد. این میلگرد به صورت پولیش شده نیز تولید می‌شود. نوع پولیش زده آن در جاهایی که ظاهر و استقامت بالا هم‌زمان مدنظر است، کاربرد دارد.

بر اساس آیین‌نامه بتن ایران (آبا)، استفاده از این میلگرد ساده به عنوان میلگرد حرارتی، ممنوع است.

 

میلگرد ساده آلیاژی

 

2. میلگرد ساده ساخته شده از فولاد آلیاژی

این نوع میلگرد بیشتر به صورت کششی تولید می‌شود. برای تولید میلگرد کششی، پس از پروسه معمول نورد گرم میلگرد، آن را به وسیله ابزارهای مختلف تحت کشش قرار داده و پس از رسیدن به ضخامت و طول موردنظر، عملیات تاب‌گیری و پولیش زنی روی آن انجام می‌شود.

روش تولید این نوع میلگرد، باعث می‌شود که مقاومت بالاتری داشته باشد. این موضوع در کنار استفاده از آلیاژهای CK45 و MO40 در ساخت آن، باعث شده که میلگرد ساده آلیاژی در خودروسازی، صنایع هوایی، ساخت پیچ و مهره و ساخت قطعات صنعتی مثل غلتک و شفت به کار رود.

 

3. میلگرد ساده ضدزنگ

این نوع میلگرد همان‌طور که از نام آن مشخص است از فولاد ضدزنگ ساخته شده و بسته به گرید فولاد ضدزنگ، در صنایع هوایی، شیمیایی، نفت، پتروشیمی، غذایی و ساخت تجهیزات بیمارستانی کاربرد دارد.

 

کاربرد میلگرد آجدار

 

میلگرد آجدار چه کاربردهایی دارد؟

میلگرد آجدار بیشتر در ساختمان‌سازی و ساخت بتن مسلح به کار می‌رود. بتن به تنهایی در برابر نیروهای کششی شکننده است و به همین دلیل، میلگرد آجدار به آن اضافه می‌شود. آج‌های روی این نوع میلگرد، موجب افزایش میزان درگیری بتن و میلگرد شده و عمر سازه بتنی را بالا می‌برد.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، میلگرد آجدار بر اساس استاندارد روسی GOST به سه دسته A2، A3 و A4 تقسیم می‌شود که نوع آج هر دسته با دیگری متفاوت است. همچنین میزان کربن به کار رفته در هر دسته به ترتیب بیشتر می‌شود و به همین دلیل، میلگردهای A3 و A4 که شکنندگی بیشتری دارند، نباید برای خم‌کاری مورد استفاده قرار گیرند.

 

 

به فرآیند استفاده از میلگرد آجدار در بتن مسلح، آرماتوربندی می‌گویند. هنگام استفاده از این نوع میلگرد در آرماتوربندی، روی آن خم‌کاری صورت می‌گیرد و به اشکال مختلفی در می‌آید. میلگرد آجدار بر اساس کاربرد آن در بتن مسلح و شکلی که به آن داده می‌شود، به دسته‌های خرک، ادکا، خاموت، سیتکا، رکابی و سنجاقک تقسیم می‌شود.

 

انواع خمکاری میلگرد

 

 به طور کلی، کاربردهای میلگرد آجدار در ساختمان‌سازی به شرح زیر است:

 

1. افزایش مقاومت بتن

تغییرات جوی و رویدادهای طبیعی مانند زلزله، انواع نیروهای کششی را به بتن وارد می‌کند و از آنجایی که بتن در برابر این نیرو مقاومت پایینی دارد، میلگرد آجدار به آن اضافه می‌شود.

 

2. استفاده کمتر از بتن

برای ساخت فونداسیون و سازه بتنی، چاره‌ای جز استفاده از میزان بتن توصیه شده توسط مهندس سازه وجود ندارد؛ اما در ساخت برخی سازه‌ها مثل ورودی پارکینگ‌ها، استفاده از میلگرد آجدار در تعداد بالاتر می‌تواند میزان بتن مورد نیاز را کاهش دهد. 

 

3. جلوگیری از ترک خوردن سازه

نیروهای کششی موجب ترک خوردن بتن می‌شوند. در صورتی که میلگرد ساده در تعداد کمتر و سایز کوچک‌تر نسبت به آن چه که مهندس سازه توصیه کرده به کار رود، عمر سازه بتنی پایین می‌آید. این موضوع باعث می‌شود که سازه بتنی به مرور زمان ترک خورده و تخریب شود.

 

4. بالا بردن عمر سازه

نتیجه نهایی استفاده از میلگرد آجدار با کیفیت و تعداد مناسب، افزایش عمر سازه است. برای اطمینان از این موضوع، از میلگردهای آجداری که به روش آنیل کردن یا بازپخت تولید شده‌اند، استفاده می‌شود. این روش مقاومت میلگرد در برابر خمش را پایین آورده و از شکنندگی آن کم می‌کند.

 

5. صرفه‌جویی در هزینه

گرچه ساخت سازه بتنی در مقایسه با سازه فولادی به مدت‌زمان بیشتری نیاز دارد، اما از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع میلگرد و نحوه خرید آن، می‌توانید راهنمای خرید میلگرد را مطالعه کنید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید