کاربرد ناودانی چیست؟ نقش ناودانی در نمای ساختمان

مهم‌ترین کاربردهای ناودانی چیست؟
اخبار انتشار: 1400/05/05
اخبار بروزرسانی: 1400/10/21
کاربرد ناودانی چیست؟ نقش ناودانی در نمای ساختمان

 

بهترین ویژگی ناودانی، قدرت و ثبات شگفت‌انگیز آن با توجه به وزنش است. همین موضوع، باعث شده که شاهد گستردگی در کاربرد انواع ناودانی باشیم. بعد از کاربرد ناودانی در ساختمان‌سازی، می‌توان ساخت وسایل نقلیه را نیز از جمله حیاتی‌ترین کاربردهای آن محسوب نمود. اگر ناودانی‌ها با انواع دیگر محصولات فولادی، مخصوصاً تیرآهن‌های IPE استفاده شود، استحکامشان چند برابر افزایش پیدا می‌کند، چرا که خود ناودانی‌ها نیز استحکام بالایی دارند. شما برای خرید این محصول به راهنمای خرید ناودانی نیاز دارید و علاوه بر این، باید یکی از مهم‌ترین عوامل در خرید آن یعنی قیمت ناودانی را نیز در نظر بگیرید. در این مقاله، در مورد انواع کاربردهای ناودانی، ناودانی در نمای ساختمان و کاربد ناودانی در ساختمان بحث شده است و به شما گفته شده که کاردبرد ناودانی چیست؟

 

 

ناودانی چیست؟

ناودانی‌ها که به انگلیسی Steel C Channels نامیده می‌شوند نوعی محصول فولادی تولیدشده به روش نورد گرم هستند که در ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارند. همان‌طور که در سطح مقطع آن می‌توان دید، ناودانی دارای یک سطح افقی یا جان و دو بال عمودی است. ناودانی‌ها را می‌توان در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف یافت. شکل کلی ناودانی‌ فولادی نوع مقاومت ساختاری به آن می‌بخشد که آن را برای قاب‌ها و مهاربندی‌ها، ایده‌آل می‌کند.

 

با کاربرد انواع ناودانی آشنا شوید:

به‌صورت خلاصه انواع ناودانی را در این قسمت شرح می‌دهیم. ناودانی بر اساس شکل ظاهری سه نوع دارد:

  • ساده
  • مشبک
  • اروپایی

 

این سه نوع ناودانی هرکدام کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال از ناودانی ساده بیشتر در پل‌ها استفاده می‌شود. ناودانی مشبک که به دو نوع UPE و UPN تقسیم می‌شود بیشتر در سازه‌های سبک و یا ساخت قفسه‌های محکم کاربرد دارد و ناودانی اروپایی هم به علت وزن بالاتر، معمولاً در سازه‌های سنگین به کار می‌رود.

 

 

ناودانی بر اساس مواد سازنده 2

  • ناودانی آهنی
  • ناودانی آلیاژی (استیل)
  • ناودانی آلومینیومی

 

ناودانی آهنی به دو نوع ساده و مشبک تقسیم می‌شود که نوع ساده آن نیز دو نوع صنعتی و ساختمانی دارد.

 

ناودانی‌ها بر اساس استاندارد تولید:

  • استاندارد اروپا: DIN-1026 یا UPN و UNP
  • استاندارد فرانسه: NFA 45-255
  • استاندارد مقاومت در مقابل خوردگی: DIN EN ISO 12944-3

 

انواع استاندارد ناودانی

 

با این مقدمه در ادامه به بررسی دقیق‌تر کاربردهای ناودانی و کاربرد ناودانی استیل می‌پردازیم.

 

کاربرد ناودانی در تیر حمال

 

1. کاربرد ناودانی در تیر حمال؛ کاربرد ناودانی آلیاژی

برخی از پروژه‌های ساختمانی برای پشتوانه طرح‌های زیبایی و نماسازی به تیرهای حمال احتیاج دارند. به همین دلیل، از ناودانی آلیاژی در اجرای نماهای مدرن و زیرسازی آن‌ها استفاده می‌شود. برای ساختمان‌هایی با قاب چوبی نیز، از ناودانی‌ها به‌عنوان تیر حمال استفاده می‌شود زیرا می‌تواند استحکام سازه را افزایش دهد. در چنین سازه‌هایی، تیرهای چوبی درون ناودانی فولادی قرار می‌گیرند تا مقاومت بیشتری داشته باشند درحالی‌که امکان اتصال راحت‌تر اجزا به خود تیر را نیز فراهم می‌کنند. همچنین کاربرد ناودانی استیل نیز در سازه‌هایی به چشم میخورد که در آن استحکام و مقاومت در برابر خوردگی مد نظر است.

 

کاربرد ناودانی در ساختمان سازی

 

2. ساخت خرپا، مهم‌ترین کاربرد ناودانی در ساختمان سازی

شاید مهم‌ترین کاربرد ناودانی‌ در ساختمان‌سازی را بتوان استفاده از آن در خرپاها دانست. ناودانی UNP که طبق استاندارد اروپا ساخته می‌شود، در مقایسه با دیگر ناودانی‌ها وزن بیشتری دارد ولی در مقابل استحکام بالاتری نیز دارد. به همین دلیل در پروژه‌های صنعتی در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود. برای مثال بادبندها، تیر و ستون‌ها و خرپاها از موارد استفاده این نوع از ناودانی‌ها هستند.

 

نمونه کاربرد ناودانی

 

3. ناودانی در تأسیسات دریایی چه کاربردی دارد؟

در سازه‌های دریایی کاربردهای زیادی برای تیرآهن، ناودانی و نبشی وجود دارد. به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و دوام و استحکام بالا، استفاده از ناودانی‌های ساخته شده از فولاد ضدزنگ در پروژه‌های دریایی بسیار محبوبیت دارد.

این نوع پروژه‌ها در همه‌جا وجود دارند، به عنوان نمونه می‌توان سکوهای نفتی، اسکله‌ها، شناورها و خانه‌های شناور را مثال زد.

 

4. ساخت دیوار، یکی از حیاتی ترین کاربردهای ناودانی

یکی از متداول‌ترین موارد کاربردهای ناودانی فولادی، چه برای حمایت (چندتایی) و چه برای استفاده به‌تنهایی، ساخت دیوار است. ناودانی به‌خصوص در ساخت گاراژها، کارگاه‌ها و انبارها کاربرد زیادی دارد. همچنین ساخت دیوارهایی که عمدتاً با ناودانی‌های فولادی پشتیبانی می‌شوند، برای بسیاری از ساختمان‌های فلزی مرسوم است.

ناودانی‌ها به‌عنوان یک پشتیبان عمودی برای این سازه‌ها عمل می‌کنند. برای این منظور آن‌ها را در زمین نصب می‌کنند تا بتوانند مقدار زیادی وزن را تحمل کنند و استحکام کافی را برای مقاومت در برابر انواع نیروها داشته باشند.

آن‌ها همچنین می‌توانند به‌عنوان یکی از اجزای افقی دیوارها برای ایجاد نقاط اتصال یا همان اجرای وال پست، به کار روند. در این نوع وال پست، ورق فولادی در قسمت داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

 

 

ناودانی‌ها فاصله بیشتری را بین دو قطب عمودی دیوار ایجاد می‌کنند بدون اینکه مقاومت کلی دیوار را از بین ببرند. با استحکامی که ناودانی‌ها فراهم می‌کنند، هیچ‌گونه تاب خوردگی یا پیچ‌خوردگی بدون اعمال نیروی قابل‌توجهی روی دیوار اتفاق نخواهد افتاد.

 

 کاربرد ناودانی در ساخت سقف

 

5. کاربرد ناودانی در ساخت سقف چیست؟

از ناودانی‌های فولادی می‌توان به‌عنوان تیرچه برای سقف‌های سبک استفاده کرد. درواقع از آن‌ها برای ایجاد پشتیبانی برای عرشه سقف نیز استفاده می‌شود. ناودانی‌ها در مقایسه با تیرهای چوبی، کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و مقاومت و دوام ذاتی آن‌ها باعث می‌شود در مقایسه با تیرهای معمولی چوب، بارهای بیشتری را تحمل کنند.

ناودانی‌ها ماندگاری بیشتری داشته و ذاتاً قوی‌تر هستند. آن‌ها همچنین در برابر بیشتر آسیب‌هایی که سقف چوبی در معرض آن است، مانند آسیب‌های ناشی از پوسیدگی و رطوبت، مقاوم کافی را دارند.

برای سقف‌های سنگین‌تر، ناودانی‌ها عمود بالای تیرآهن‌های IPE قرار می‌گیرند. در این مورد، ناودانی‌ها اساساً شکاف‌های بین درزها را پر می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد فاصله بیشتری بین یکدیگر داشته باشند و نقاط اتصال لازم را فراهم می‌کنند.

 

کاربرد ناودانی در ساخت شاسی خودرو

 

6. ناودانی چگونه در ساخت شاسی خودرو به کار می رود؟

کاربرد ناودانی در صنایع مختلف بسیار گسترده است. ناودانی‌هایی که برای ساخت قاب‌های وسایل نقلیه مورداستفاده قرار می‌گیرند، اغلب مخصوص همین کار ساخته می‌شوند. آن‌ها به اندازه‌های خاصی تبدیل می‌شوند تا امکان انجام چند عملیات خاص روی آن‌ها فراهم شود. به عنوان مثال، از ناودانی‌های فولادی سنگین برای ریل‌های اصلی استفاده می‌شود. آن‌ها از جلوی وسیله نقلیه تا انتها امتداد دارند و به‌عنوان نوعی ستون فقرات اصلی عمل می‌کنند که داخل آن ناودانی‌های فولادی سبک‌تر نصب می‌شود.

از ناودانی‌های فولادی سبک‌تر نیز می‌توان برای ساخت سازه‌های پشتیبان برای موتور یا پشتیبانی رادیاتور استفاده کرد. سبک و قوی بودن ناودانی‌های فولادی، آن را به گزینه‌ای مناسب برای وسایل نقلیه تبدیل کرده است. استحکام آن‌ها، مانع از انعطاف‌پذیری بیش‌ازحد خودرو شده و در عین حال حرکات کوچک‌تر را امکان‌پذیر می‌کند.

 

کاربرد ناودانی در ساخت سازه فولادی

 

7. سازه های فولادی را چگونه با استفاده از ناودانی می سازند؟

همان‌طور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، ناودانی‌ها جزو اجزای اصلی ساختمان‌های فولادی هستند. آن‌ها با تیرآهن‌ها و انواع دیگر محصولات فولادی برای ساختن ساختمان‌های تجاری، صنعتی و بعضاً مسکونی مورداستفاده قرار می‌گیرند. از ناودانی فولادی می‌توان به‌عنوان تسمه، مهاربند و تیرچه استفاده کرد. قاعده کلی استفاده از ناودانی در ساخت سازه فلزی این است که هرگاه مقاومت تیرآهن‌های IPE لازم نباشد، می‌توان از ناودانی استفاده کرد. در سازه‌های فلزی سبک، ناودانی‌ها یا در جای خودجوش داده می‌شوند یا پیچ و مهره و پرچ می‌شوند.

در این مقاله 7 کاربرد انواع ناودانی، کاربرد ناودانی در ساختمان و سازه‌ها، ناودانی در نمای ساختمان شرح داده شد، این کاربردها علاوه بر کاربرد ناودانی در ساختمان‌سازی، شامل حوزه‌های مختلفی از سازه‌های دریایی گرفته تا نماسازی می‌شوند. جال دریافتید کاربرد ناودانی چیست، اگر به دنبال انواع ناودانی یا بهترین قیمت آهن در بازار می‌گردید، به صفحه قیمت ناودانی یا قیمت آهن مراجعه کنید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

از ناودانی‌های فولادی می‌توان به‌عنوان تیرچه برای سقف‌های سبک استفاده کرد.

پاسخ :

شاید مهم‌ترین کاربرد ناودانی‌ در ساختمان‌سازی را بتوان استفاده از آن در خرپاها دانست.

پاسخ :

برخی از پروژه‌های ساختمانی برای پشتوانه طرح‌های زیبایی و نماسازی به تیرهای حمال احتیاج دارند. به همین دلیل، از ناودانی آلیاژی در اجرای نماهای مدرن و زیرسازی آن‌ها استفاده می‌شود.

ارسال نظر جدید