5 مورد از مهم‌ترین کاربردهای نبشی را بشناسید

اخبار تاریخ انتشار : 24 تیر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 4 شهریور ماه 1400
5 مورد از مهم‌ترین کاربردهای نبشی را بشناسید

 

کاربرد نبشی در ساختمان‌سازی بر کسی پوشیده نیست و سال‌هاست ساختمان‌سازان از مزایای نبشی در سازه‌های خود بهره می‌برند؛ اما اگر دوست داشته باشید علاوه بر کاربرد نبشی در ساختمان‌سازی با دیگر کاربردهای این مقطع فولادی نیز آشنا شوید، کار سختی در پیش نخواهید داشت. کافی است سری به تخت خواب و قفسه‌های موجود در انبار خود بزنید!

نبشی فولادی باوجود وزن کم قدرت شگفت‌انگیزی داشته و می‌تواند وزن‌های سنگینی را تحمل کند و به همین دلیل مهندسان در موقعیت‌هایی که نیاز است یک سازه سبک، وزن بالایی را تحمل کند از نبشی استفاده می‌کنند البته به شرطی که امکان استفاده از آن وجود داشته باشد. همچنین قیمت نبشی باعث می‌شود که در هزینه‌های پروژه نیر صرف جویی شود.

 

قیمت نبشی

 

در این مقاله قرار است علاوه بر کاربرد نبشی به شما بگوییم از نبشی چگونه استفاده می‌شود. اگر در ادامه این مقاله با ما همراه باشید خواهید دید که تا چه اندازه از نبشی در اطرافتان استفاده می‌شود.

 

 

نبشی فولادی چیست؟

قبل از اینکه با کاربردهای نبشی در صنایع مختلف آشنا شوید بد نیست بدانید نبشی چیست و شکل ظاهری آن چگونه است؟ زیرا بسیاری از ویژگی‌ها و مشخصات نبشی که کاربری خاص آن را در مقابل دیگر مقاطع فولادی تعیین می‌کند، به دلیل شکل ظاهری آن است.

نبشی فولادی مقطعی طویل است که از دو بال تشکیل شده که عرض این بال‌ها می‌تواند مساوی یا نامساوی باشد. زاویه بین این دو بال نیز می‌تواند 90 درجه باشد که در این صورت آن را با حرف انگلیسی L می‌شناسند و اگر دو بال با زاویه‌ای متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند آن را با حرف انگلیسی V نمایش می‌دهند.

 

 

5 کاربرد مهم نبشی در صنایع مختلف

استحکام، یکنواختی، وزن سبک، کاربرد آسان و بسیاری از خصوصیات مطلوب دیگر باعث شده تا مقاطع فولادی گزینه‌ای ایده‌آل در صنعت و ساختمان‌سازی محسوب شوند. البته باید قیمت آهن‌آلات را هم در مقابل دیگر مصالح موجود در بازار در نظر گرفت.

در این میان نبشی نیز یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد است که در ادامه این بخش به کاربردهای مهم نبشی در صنایع مختلف اشاره خواهیم کرد:

 

کاربردهای نبشی

 

1. کاربرد نبشی در ساختمان‌سازی چیست؟

سال‌هاست که ساختمان‌سازان از ارزش نبشی در ساخت‌وساز آگاه بوده‌ و از آن بهره می‌برند.

 

کاربرد نبشی در ساختمان‌سازی زمانی مشخص می‌شود که قرار است استحکام قسمتی از سازه را بدون افزایش وزن آن، بیشتر کنیم.

 

اما چگونه نبشی باعث تقویت سازه می‌شود؟

 

1. اجرای وال پست با نبشی یا نبشی‌کشی ساختمان

اگر شما یک مهندس ساختمان باشید قطعاً یکی از پاسخ‌های شما به این سوال، اجرای وال پست است. شما می‌توانید با به‌کارگیری وال پست استحکام دیوارها را بهبود ببخشید. البته وال پست را می‌توان با دیگر مقاطع فولادی هم ساخت اما اگر وال پست با نبشی اجرا شود، به آن نبشی‌کشی ساختمان هم می گویند.

 

 

اگر ایمنی ساختمان برایتان مهم است نبشی‌کشی ساختمان را فراموش نکنید؛ اما می دانید برای این کار چگونه از نبشی استفاده می‌شود؟

جزئیات نبشی‌کشی دیوارهای داخلی، خارجی و نمای ساختمان، در نقشه‌های ساختمان به‌صورت دقیق مشخص می‌شود. در کل در نبشی‌کشی دیوارهای آجری می‌توان به دو روش اقدام کرد یا قبل از بتن‌ریزی صفحات فلزی را جانمایی می‌کنند و به‌وسیله جوش نبشی‌ها را به آن‌ها متصل کرده و از این طریق اتصال با ستون‌ها برقرار می‌شود یا پس از بتن‌ریزی توسط تفنگ‌های میخکوب و تسمه نبشی‌ها را به ستون‌ها متصل می‌کنند.

 

اتصال اجزا در اسکلت فلزی

 

2. اتصال اجزا در اسکلت فلزی

علاوه بر کاربرد نبشی در ساخت وال پست، از این مقطع فولادی برای متصل نمودن اجزای دیگر ساختمان نیز استفاده می‌شود. نبشی فولادی به دلیل شکل ظاهری خود یکی از بهترین گزینه‌ها برای این کار است. استفاده از نبشی در اتصالات اجزای مختلف سازه می‌تواند باعث تقویت سازه شود. همچنین می‌توان سوراخ‌هایی را در سطح مقطع بال‌های نبشی به وجود آورد تا درنهایت اتصال‌های بهتری صورت بگیرد.

همچنین از نبشی برای پشتیبانی برخی تیرها و ستون‌ها در سازه‌های عمودی مانند برج‌های مخابراتی نیز استفاده می‌شود. این کار سبب خواهد شد تا آن سازه در هنگام وزش باد یا سایر شرایط آب‌وهوایی نامساعد مقاومت بالاتری داشته باشد.

حتی در مواردی امکان اضافه کردن این مقطع فولادی به سازه‌های موجود وجود دارد؛ که این مورد برای پهن کردن پل‌های فولادی نیز بسیار مفید خواهد بود.

 

2. کاربرد نبشی در صنعت

نبشی فولادی در صنایع مختلف برای ساخت محصولات متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این میان از کاربردهای نبشی در صنعت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ساخت دیگ‌های بخار صنعتی

2. ساخت کرکره‌های نورد

3. ساخت سوله

4. ساخت وسایل نقلیه

5. کشتی‌سازی

6. ساخت مبلمان‌های شهری و فلزی

7. ساخت آلاچیق

 

3. کاربرد نبشی در چارچوب

اغلب برای کاربرد نبشی در چارچوب، تعدادی از این مقاطع فولادی را به یکدیگر جوش داده و به‌عنوان قاب در چارچوب مورداستفاده قرار می‌دهند. درصورتی‌که از نبشی برای ساخت قاب استفاده شود، آن چارچوب استحکام و پایداری بیشتری خواهد داشت، زیرا نبشی‌های به هم متصل شده از سقوط یا ازهم‌گسیختگی قطعات بزرگ‌تر جلوگیری می‌کنند.

همچنین اگر در خانه تخت خواب فلزی داشته باشید احتمالاً می‌توانید استفاده از نبشی در چارچوب آن را ببینید. برای ساخت قاب‌های تخت‌های فلزی از نبشی L برای تحمل وزن تشک و فرد استفاده می‌کنند با توجه به قیمت نبشی این کار می‌تواند به‌صرفه باشد.

 

4. کاربرد نبشی در قفسه‌بندی

آیا تاکنون در هنگام ورود به انباری منزل یا محل کار خود به قفسه‌های موجود در آن‌ها توجه کرده‌اید؟

 

کاربرد نبشی در قفسه بندی

 

اگر این بار که به آنجا می‌روید با دقت بیشتری به قفسه‌ها نگاه کنید، حتماً می‌توانید ببینید چگونه نبشی باعث تقویت قفسه‌ها شده است. چارچوب قفسه‌ها از نبشی ساخته می‌شود و اغلب برای اتصال قفسه‌ها به دیوار و مستحکم‌تر کردن آن‌ها از نبشی استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب است که قفسه‌های فولادی تحمل سنگینی بارهای روی خود را دارند.

 

5. کاربرد نبشی در تزیینات

در ساخت برخی وسایل تزیینی و مجسمه‌ها نیز از نبشی استفاده می‌شود. اتصال اجزا و قطعات کوچک‌تر در برخی از وسایل دکوری، از کاربردهای نبشی در تزیینات به شمار می‌رود.

 

 

حالا که با کاربردهای نبشی در ساختمان‌سازی و دیگر صنایع آشنا شدید و میدانید در این صنایع از نبشی چگونه استفاده می‌شود، می‌توانید ارزش و جایگاه این مقطع فولادی را بهتر درک کنید. از سوی دیگر شاید آشنایی با کاربردهای نبشی بتواند به شما در تعمیرات منزل و محل کارتان کمک کند. البته اگر قصد خرید این محصول را دارید مطالعه راهنمای خرید نبشی را فراموش نکنید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول

پاسخ :

نبشی در صنایعی مثل ساخت دیگ‌های صنعتی، ساخت کرکره‌های نورد، ساخت سوله، ساخت وسایل نقلیه و کشتی‌سازی کاربرد دارد.

پاسخ :

نبشی در ساختمان‌سازی به منظور اجرای وال پست و اتصال اجزا در اسکلت فلزی به کار می‌رود.

پاسخ :

نبشی بیشتر در صنعت ساختمان سازی، صنعت، تزیینات، قفسه بندی و ساخت چارچوب کاربرد دارد.

ارسال نظر جدید