دسترسی سریع
۹ تولیدکننده برتر پروفیل در ایران
0نظرات
چاپ صفحه 1399/09/10 آخرین بروز رسانی: 1399/11/05

۹ تولیدکننده برتر پروفیل در ایران

۹ تولیدکننده برتر پروفیل در ایران
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

پروفیل‌ها مقاطع فولادی توخالی هستند که سطح مقطع آن‌ها می‌تواند دایره، مستطیل، مربع یا بیضی‌شکل باشد. تنوع در اشکال این مقطع فولادی باعث می‌شود تا مصرف‌کننده بتواند بسته به کاربرد خود انتخاب بهتری داشته باشد.

اگر از مصرف‌کنندگان این مقطع فولادی هستید، باید در مورد تولیدکنندگان برتر پروفیل در ایران اطلاعات کافی داشته باشید. ما در این مقاله با معرفی کارخانه‌ها، محل آن‌ها و ارائه نکاتی در مورد انواع و قیمت پروفیل به شما کمک خواهیم کرد.

اگر جزو علاقه‌مندان حوزه آهن و فولاد هستید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید می‌توانید سری به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد آسرون بزنید.

 

تصویر پروفیل در کارخانه

 

معرفی پروفیل و کاربردهای آن

پروفیل‌های فولادی از موادی شامل آهن، کربن، منگنز، تیتانیوم، وانادیوم و زیرکونیوم ساخته می‌شوند. پیشینه تولید پروفیل‌های فولادی به اوایل قرن 19 می‌رسد. شخصی به نام وایتهاوس (Comenius Whitehouse) موفق به ساخت اولین پروفیل در انگلستان شد. بعدازآن با پیشرفت علم و متناسب با اهداف کاربردی مختلف، این مقاطع فولادی روزبه‌روز رشد و توسعه یافتند.

پروفیل‌های فولادی را می‌توان با جوشکاری یا استفاده از یک فرآیند بدون درز برای اهداف مختلف ساخت. تفاوت در روش تولید روی کارکرد پروفیل‌ها تأثیرگذار خواهد بود. حتی هرگونه تغییر در اندازه قطر و ضخامت می‌تواند باعث تغییراتی در استحکام و انعطاف‌پذیری پروفیل‌ها شود؛ بنابراین هنگام خرید پروفیل‌ها باید به‌تمامی این نکات دقت نمایید.

 

 در حالت کلی انواع پروفیل به ۲ دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • پروفیل صنعتی
  • پروفیل ساختمانی

 

پروفیل‌های صنعتی در ساخت خودرو، دوچرخه، لوله‌های گاز، سیستم‌های گرمایش و لوله‌کشی و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد. پروفیل‌های ساختمانی نیز برای ساخت درب و پنجره به کار می‌روند.

 

تصویر کارخانه پروفیل

 

کدام کارخانه‌ها در ایران پروفیل تولید می‌کنند؟

در حال حاضر کارخانه‌های بسیاری در ایران مشغول به ساخت پروفیل هستند که در بخش معرفی کارخانه‌های تولید پروفیل به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

اغلب کارخانه‌های تولید پروفیل در ایران دارای فناوری به‌روز بوده و به همین دلیل کیفیت محصول نهایی آن‌ها کاملاً قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی است.

در معرفی کارخانه‌های تولید پروفیل در ایران باید به کارخانه‌هایی مانند جهان پروفیل پارس، شرکت نورد لوله یاران، لوله و پروفیل صابری، گروه صنعتی تهران شرق، فولاد هیربد، صنایع نورد یزد، صدرا پروفیل تهران، نورد پروفیل ساوه، پروفیل کیان پرشیا و ... اشاره کرد که جزو بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ها و مشهورترین برندهای موجود در بازار هستند.

 

1. پروفیل کیان پرشیا- تهران

کیان پرشیا کار خود را از سال 1380 با تولید انواع لوله‌های قطور فولادی اسپیرال و درز مستقیم و مقاطع پروفیل فولادی در تهران شروع کرد. پروفیل کیان پرشیا یکی از پرفروش‌ترین محصولات این کارخانه است که شهرت زیادی دارد.

شرکت کیان پرشیا در حال حاضر انواع لوله‌ها و قوطی‌های صنعتی و ساختمانی در سایز و ضخامت‌های متنوع و انواع پروفیل‌های در و پنجره (کلافی، لنگه دری، رومی، مکزیکی) را در سبد محصولات خود دارد.

 

2. شرکت جهان پروفیل پارس- تهران

شرکت جهان پروفیل پارس یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پروفیل در ایران است که در سال 1361 در تهران آغاز به فعالیت نمود. این کارخانه علاوه بر تأمین نیاز بازار داخل بخشی از محصولات خود را هم به خارج از کشور صادر می‌کند. قیمت پروفیل جهان نسبت به کیفیت آن مناسب بوده و خریداران زیادی دارد.

 

3. شرکت نورد لوله یاران- تهران

شرکت نورد لوله یاران در سال 1382 در شهرک صنعتی شمس آباد تأسیس شد. محصولات تولیدی شرکت به‌طور خلاصه شامل قوطی و پروفیل مربع و مستطیل، پروفیل‌های ساختمانی باز و بسته، پروفیل درب و پنجره، لوله‌های ساختمانی و صنعتی ازجمله لوله‌های گاز خانگی و شهری، آب و شوفاژ می‌شود.

 

4. کارخانه لوله و پروفیل آپادانا- اصفهان

کارخانه لوله و پروفیل آپادانا در سال 1383 در شهرک صنعتی جِی استان اصفهان تأسیس شد.

 

انواع پروفیل کارخانه لوله و پروفیل فولاد آپادانا

40*40*2

80*40*2.5

90*90*3

100*100*4

135*135*4

 

5.شرکت صدرا پروفیل- تهران

شرکت صدرا پروفیل تهران در سال 1381 در شهرک صنعتی شمس‌آباد تهران با ظرفیت تولید سالیانه 180 هزار تن تأسیس شد. قیمت پروفیل صدرا مناسب بوده و از کیفیت مطلوبی هم برخوردار است. در حال حاضر این کارخانه به تولید انواع لوله‌های صنعتی و داربستی، انواع  قوطی پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی، انواع پروفیل در و پنجره و مقاطع باز مشغول است.

 

6. شرکت لوله و پروفیل صابری- تهران

شرکت لوله و پروفیل صابری در سال 1387 در شهرک صنعتی عباس‌آباد به‌منظور تولید انواع پروفیل‌های فولادی درزجوش و باز، پروفیل‌های چهارضلعی، پروفیل‌های در و پنجره و چهارچوبی آغاز به فعالیت کرد. این کارخانه یکی از به‌روزترین کارخانه‌های تولید پروفیل در ایران است که از جدیدترین ماشین‌آلات بهره می‌برد.

 

7. کارخانه تهران شرق- تهران

این کارخانه در سال 1380 به‌منظور تولید انواع لوله و پروفیل‌ صنعتی و ساختمانی در منطقه صنعتی خاتون‌آباد پاکدشت آغاز به فعالیت نمود.

از مهم‌ترین محصولات سبد تولیدی کارخانه تهران شرق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مقاطع باز
  2. پروفیل‌های مخصوص درب و پنجره
  3. پروفیل در اشکال مربع و مستطیل
  4. انواع لوله‌های صنعتی و ساختمانی

 

 این کارخانه بخشی از محصولات خود را به کشورهای عراق، افغانستان، لبنان، ارمنستان و گرجستان صادر می‌کند.

 

8. صنایع فولاد هیربد زرندیه

صنایع فولاد هیربد زرندیه از مجموعه‌های کامل فولادی است که در سال 1391 در استان مرکزی تأسیس شد. این کارخانه علاوه بر لوله و پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی، شمش فولادی و میلگرد را هم در سبد محصولات خود دارد.

 

9. شرکت پروفیل نیکان- اصفهان

پروفیل نیکان اصفهان یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ قوطی و پروفیل است که انواع پروفیل، قوطی، زهوار و چهارچوب درب در را تولید می‌کند.

 

تصویر پروفیل

 

انواع پروفیل‌ موجود در بازار

انواع پروفیل‌های تولید ازلحاظ مقطع، کاربرد و وزن تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به هر یک از این دسته‌بندی‌ها می‌پردازیم:

 

1. تقسیم‌بندی از لحاظ مقطع پروفیل

انواع پروفیل‌های تولیدی از لحاظ مقطع به ۲ دسته باز و بسته تقسیم می‌شوند. مقاطع HAT، U، I و Z که بیشتر مصارف ساختمانی دارند جزو پروفیل‌های باز محسوب می‌شوند.

قوطی، لوله، پروفیل درب و پنجره (سپری کد ۵۰۷ و کلافی کد ۵۰۹، لنگه دری ۵۰۸، پروفیل‌های کرکره برقی و پی‌وی‌سی) هم جزو پروفیل‌های بسته به شمار می‌روند.

 

2. تقسیم‌بندی ازلحاظ کاربرد پروفیل

پروفیل‌های تولیدی از لحاظ کاربرد به ۲ دسته پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی تقسیم می‌شوند. پروفیل‌های ساختمانی بر اساس روش تولید در ۳ دسته پروفیل‌های نورد گرم، نورد سرد و مرکب (ترکیبی از نورد گرم و سرد) طبقه‌بندی می‌شوند.

 

3. تقسیم‌بندی از لحاظ وزن پروفیل

وزن یکی از دلایلی است که باعث تفاوت در قیمت پروفیل می‌شود. معمولاً پروفیل‌های موجود در بازار بر اساس وزن پروفیل تولیدی به ۳ دسته سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

  • پروفیل‌های سبک: پروفیل‌های سبک را «قوطی مبلی» نیز می‌نامند که مقاطعی بسته، ظریف و توخالی بوده که طی فرایند نورد سرد از ورق روغنی تولید می‌شوند.
  • پروفیل نیمه سنگین: قوطی، نبشی، ناودانی، سپری و لوله جز پروفیل‌های نیمه سنگین محسوب می‌شوند.
  • پروفیل سنگین: پروفیل سنگین از مقاوم‌ترین پروفیل‌های بازار بوده که از ورق سیاه با ضخامت 1.5 میلی‌متر به بالا تولید می‌شود.

 

آدرس کارخانه‌ها:

در خرید مقاطع فولادی مانند میلگرد، تیرآهن و پروفیل باید به آدرس کارخانه‌ها توجه زیادی کنید؛ زیرا خرید پروفیل از کارخانه‌ای که از محل پروژه شما دور باشد هزینه حمل‌ونقل زیادی را روی دستتان می‌گذارد.

 بهتر است پروفیل را از کارخانه‌هایی که در نزدیک پروژه شما هستند تهیه کنید.

 

تغییر در قیمت پروفیل به چه عواملی وابسته است؟

تغییر در قیمت پروفیل برای خریداران این محصول بسیار مهم است. اگر شما هم یکی از این افراد هستید باید بدانید علاوه بر نوسانات ارز، میزان عرضه، قیمت ورق‌های فولادی، ضخامت و برند ورق فولادی و تنوع سبد محصولات تولیدکننده جزو عوامل تأثیرگذار روی قیمت پروفیل و تغییراتش است.

 

در این مقاله تولیدکنندگان برتر پروفیل در ایران و انواع پروفیل تولیدی را مورد بررسی قرار دادیم تا درنهایت بتوانید با داشتن این اطلاعات بهترین خرید را داشته باشید.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

میلگرد
تیرآهن
نبشی
ناودانی
قوطی و پروفیل
ورق
لوله فولادی
سایر محصولات