قیمت جهانی میلگرد چقدر است؟ + 3 سؤال مهم در چگونگی قیمت‌گذاری جهانی میلگرد

اخبار تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 18 شهریور ماه 1400
قیمت جهانی میلگرد چقدر است؟ + 3 سؤال مهم در چگونگی قیمت‌گذاری جهانی میلگرد

 

شاید برای شما هم به عنوان خریدار میلگرد، این سؤال پیش آمده باشد که قیمت میلگرد چگونه به دست می‌آید و اصولا روش محاسبه قیمت میلگرد چگونه است؟

کشور ما یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فولاد در جهان است و از آنجایی که قیمت‌های جهانی در کنار قیمت آهن از عوامل گران یا ارزان شدن میلگرد و سایر مقاطع است، خوب است در مورد چگونگی محاسبه قیمت جهانی میلگرد و علت تفاوت قیمت جهانی میلگرد با قیمت داخلی آن بدانید. منظور از قیمت جهانی میلگرد، همان قیمت میلگرد صادراتی است.

 

نحوه محاسبه قیمت میلگرد

 

1.چگونه قیمت میلگرد محاسبه می‌شود؟

ماده اولیه تولید میلگرد، شمش فولادی است و به همین دلیل قیمت میلگرد به قیمت شمش بستگی دارد.

 

قیمت میلگرد 

 

در سال گذشته، دولت قیمت‌گذاری مقاطع فولادی پایه را به بورس کالا واگذار کرد. بر اساس شیوه‌نامه اولیه بورس کالا، قیمت شمش فولادی بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شد:

 

فرمول محاسبه قیمت میلگرد در بورس کالا

 

در سال گذشته نرخ ارز نیمایی نوسان زیادی داشت و اغلب رو به افزایش بود. شمش صادراتی در منطقه CIS نیز قیمت‌ بالایی داشت و همه این عوامل باعث شد که 88 درصد، ضریب بالایی برای این فرمول به نظر برسد. در نتیجه خرید شمش با این شیوه قیمت‌گذاری برای تولیدکنندگان میلگرد به‌صرفه نبود. به همین دلایل شیوه‌نامه بورس کالا یک‌بار دیگر اصلاح شد و فرمول زیر برای قیمت‌گذاری شمش به کار گرفته شد:

 

فرمول محاسبه قیمت میلگرد

 

گرچه درصد به‌کاررفته در فرمول بالا در اواخر سال 99 تا 70% هم کاهش یافت؛ اما این تغییرات نتوانست رونق را به تولید فولاد بازگرداند. در نتیجه شیوه‌نامه و فرمول‌های بالا به‌کلی منسوخ شد و میانگین قیمت پایه در هفته گذشته به عنوان معیار قیمت‌گذاری شمش فولادی در نظر گرفته شد. البته قیمت شمش فولادی و میلگرد در منطقه CIS به علت سیاست‌های اقتصادی مشترک، روی قیمت داخلی و صادراتی میلگرد ایران همچنان اثرگذار است.

 

منطقه CIS کجاست و میلگرد آن چقدر قیمت دارد؟

کلمه CIS مخفف عبارت Commonwealth of Independent States بوده و به معنای اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع است. این اتحادیه شامل کشورهایی است که زمانی عضوی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بودند و پس از فروپاشی آن در سال 1991، به‌صورت کشورهای مستقل درآمدند. این اتحادیه تاکنون تحولات زیادی داشته و برخی کشورها مثل اوکراین و گرجستان از آن خارج و برخی از کشورهای آسیایی دیگر مثل افغانستان و مغولستان به آن پیوسته‌اند.

 

نقشه منطقه CIS

 

در نشست‌های این اتحادیه، در مورد منافع اقتصادی مشترک و نحوه برقراری روابط اقتصادی با جهان تصمیم‌گیری می‌شود. از آنجایی که این اتحادیه نزدیک‌ترین منطقه اقتصادی قدرتمند در همسایگی ایران است، تصمیمات اقتصادی آن روی بازار ایران نیز تأثیر می‌گذارد.

نمودار نوسانات قیمت میلگرد این منطقه در سال 2020 را ببینید:

 

نوسانات قیمت میلگرد منطقه CIS

 

 

2.قیمت جهانی میلگرد چگونه به دست می‌آید؟

قیمت میلگرد صادراتی هر کشور بر اساس سیاست و شرایط اقتصادی داخلی آن کشور تعیین می‌شود که این عوامل در بین کشورهای مختلف متفاوت است. قیمت جهانی یا صادراتی میلگرد ایران، در حال حاضر حوالی 520 دلار به ازای هر تن ارزش دارد که بر اساس گزارش سایت متال بولتین، از قیمت میلگرد در اکثر نقاط جهان پایین‌تر است.

نوسانات قیمت میلگرد در بازار جهانی در سال 99 را در زیر می‌بینید:

 

نوسانات قیمت میلگرد جهانی

 

یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد هر کشور، میزان تقاضا است. کاهش تقاضا، صادرکننده را مجبور به کاهش قیمت می‌کند. مهم‌ترین عامل اثرگذار در پایین بودن تقاضای جهانی برای میلگرد ایران، محدودیت‌های واردات از این کشور به دلیل تحریم‌های بین‌المللی است.

 

اما برای این‌که بدانید قیمت هر شاخه میلگرد چگونه محاسبه می‌شود، ادامه مطلب را بخوانید.

 

نحوه محاسبه قیمت میلگرد

 

فرمول محاسبه قیمت میلگرد

اگر برای استعلام قیمت میلگرد با هر فروشنده‌ای تماس بگیرید، قیمت آن را به‌صورت کیلویی به شما اعلام می‌کند؛ اما میلگرد به‌صورت شاخه یا بندیل فروخته می‌شود؛ به همین دلیل، بایستی نحوه محاسبه وزن یک شاخه میلگرد را بدانید تا با ضرب کردن آن در قیمت هر کیلو، قیمت یک شاخه را به دست بیاورید.

 

 

برای محاسبه وزن یک شاخه میلگرد راه‌های زیادی وجود دارد:

  • مراجعه به جدول اشتال و به دست آوردن وزن یک متر میلگرد بر اساس گرید و سایز
  • مراجعه به جدول لیستوفر آرماتوربندی که توسط مهندس سازه ارائه می‌شود
  • مطالعه جدول وزنی ارائه شده توسط کارخانه
  • استفاده از یکی از فرمول‌های زیر:

 

فرمول محاسبه وزن میلگرد

 

یا

 

محاسبه وزن میلگرد

 

در فرمول بالا، 7.8 به عنوان وزن مخصوص فولاد در نظر گرفته می‌شود. برای به دست آوردن قیمت یک بندیل نیز باید تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل میلگرد کارخانه‌های مختلف را بدانید.

 

 

دلیل افزایش قیمت میلگرد

 

3.دلایل افزایش قیمت میلگرد چیست؟

در صعودی شدن قیمت میلگرد عوامل متعددی نقش دارد. برای نمونه در سال گذشته قیمت مقاطع فولادی مختلف در بیشتر مواقع صعودی بود. برخی از دلایل آن به تصمیمات مدیریتی بازمی‌گشت و مربوط به همان زمان می‌شد؛ اما برخی دیگر از دلایل هنوز هم تأثیر خود را روی بازار حفظ کرده‌اند. نرخ ارز همچنان دچار نوسان است و خبری در مورد توافق ایران و آمریکا در مورد برجام و پایان تحریم‌ها به گوش نمی‌رسد. پاندمی کرونا نیز هنوز در کشور ما مهار نشده و محدودیت‌های آن وضعیت بازار را ملتهب می‌کند.

 

تأثیر نوسانات ارزی روی قیمت میلگرد

نوسانات ارز را باید مهم‌ترین عامل اثرگذار روی قیمت میلگرد دانست. چرا که تأثیر سایر عوامل نیز در نهایت به همین عامل ختم می‌شود. همه‌گیری ویروس کووید-19 منجر به کاهش صادرات و واردات و در نتیجه تورم می‌شود. تحریم‌ها نیز دارای همین نتیجه هستند. تورم در نهایت ارزش پول ملی را کاهش داده و قیمت دلار را بالا می‌برد.

 

 

در صورتی که پاسخ پرسش‌های خود را در مورد روش محاسبه قیمت میلگرد، قیمت جهانی میلگرد و چگونگی محاسبه قیمت جهانی میلگرد گرفته‌اید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید این مقطع فولادی، راهنمای خرید میلگرد را مطالعه کنید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید