پروفیل در کجا استفاده می شود؟ آشنایی با کاربرد پروفیل و قوطی در ساختمان سازی

قوطی پروفیل در کدام بخش‌های ساختمان به کار می‌رود؟
اخبار انتشار: 1400/03/13
اخبار بروزرسانی: 1400/10/12
پروفیل در کجا استفاده می شود؟ آشنایی با کاربرد پروفیل و قوطی در ساختمان سازی

 

به نظر شما از پروفیل در کجا اسفاده می شود؟ شاید میزان میلگرد یا تیرآهنی که در ساخت یک سازه به کار می‌رود بیشتر از قوطی پروفیل باشد؛ اما چیزی که بیشتر به چشم شما می‌آید، قوطی پروفیل است! چراکه شما در طول روز بیشتر با نرده‌های راه‌پله و فریم درب و پنجره سر و کار دارید تا اسکلت ساختمان. این مقاله در مورد یکی از مرسوم‌ترین کاربردهای قوطی پروفیل، یعنی کاربرد پروفیل در ساختمان سازی است. خواندن آن در کنار راهنمای خرید پروفیل، اطلاعات کافی را در مورد کاربرد قوطی پروفیل، در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

 

1. کاربرد قوطی پروفیل در 2 بخش اصلی سازه

مهم‌ترین کاربرد پروفیل در ساختمان‌سازی، استفاده از آن به‌عنوان یکی از اجزای اصلی سازه فلزی است. انواع کاربرد پروفیل در سازه اصلی ساختمان را در زیر می‌بینید:

 

استفاده از قوطی در ساختمان فلزی

استفاده از قوطی از قدیم در ساخت سازه فلزی مرسوم بوده است. برای این کار از قوطی پروفیل صنعتی استفاده می‌شود که این نوع پروفیل، ابعاد و ضخامت بالایی دارد. قوطی‌های صنعتی معمولاً به‌عنوان ستون مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در حال حاضر استفاده از آن‌ها در ساختمان‌های چندطبقه به صورت توخالی و تقویت نشده، ممنوع اعلام شده است.

 

استفاده از قوطی در ساختمان فلزی

 

برای رفع این مشکل، داخل قوطی صنعتی را با استفاده از بتن پر می‌کنند و آن را به صورت دوبل به کار می‌برند. استفاده از قوطی به این شیوه در سازه فلزی، دارای مزیت مهمی مثل باز گذاشتن دست سازنده در انتخاب نحوه اتصال تیر و ستون است.

کاربرد قوطی پروفیل صنعتی پر شده با بتن، در سازه‌های بتنی به چشم می‌‍خورد.

کاربرد پروفیل در قوطی کشی سقف

قوطی پروفیل در ساخت دو نوع سقف کاربرد بیشتری دارد: سقف شیروانی و سقف وافل. در ساخت هر کدام از این 2 نوع، از تعدادی قوطی به صورت افقی و عمودی (مش) استفاده می‌شود که این مش، حکم شاسی و پایه سقف را دارد. پروفیل Z از جمله پروفیل‌هایی است که در متصل کردن اجزای سقف به یکدیگر در سالن‌های بزرگ و کارگاه‌ها و همچنین ساخت ستون‌های مرکب کاربرد دارد.

 

 

کاربرد پروفیل در نمای ساختمان

 

2. چگونه نمای ساختمان را با پروفیل می‌سازند؟

در برخی از نماهای مدرن که معمولاً تمام شیشه هستند، از اتصال عمودی و افقی قوطی پروفیل به‌عنوان فریم استفاده می‌شود. در ساخت نماهای مدرن از ناودانی و نبشی برای اتصال نما به اسکلت ساختمان استفاده می‌شود و سپس فریم نما، روی آن‌ها سوار می‌شود. پروفیل‌هایی که در نما به کار می‌روند باید دارای مقاومت بالایی در برابر تغییرات جوی باشند، به همین دلیل معمولاً از قوطی استیل یا آلومینیوم در نما استفاده می‌شود. به دلیل قیمت بالای پروفیل استیل، استفاده از پروفیل آلومینیوم در ساخت نما کاربرد بیشتری دارد.

 

انواع پروفیل درب و پنجره

 

3. پروفیل، اصلی ترین مقطع در ساخت درب و پنجره

سومین کاربرد حیاتی قوطی پروفیل، استفاده از آن در ساخت درب و پنجره است. برای این کار از پروفیل ساخته‌شده از فولاد، آلومینیوم و یوپی‌وی‌سی استفاده می‌کنند. ماده سازنده، بر قیمت پروفیل تأثیر زیادی دارد. از نظر شکل، پروفیل‌هایی که در ساخت درب و پنجره به کار می‌روند دارای هر دو نوع سطح مقطع باز و بسته هستند. مهم‌ترین پروفیل‌های درب و پنجره و ویژگی‌های آن‌ها را در ادامه می‌خوانید:

 

پروفیل ساختمانی:

این پروفیل دارای چهار نوع 507، 508، 509 و 95 است. پروفیل 507 یا پروفیل سپری دو لبه در یک ضلع خود دارد؛ در حالی که لبه‌های پروفیل 508 در دو ضلع متفاوت بوده و پروفیل 509 نیز تنها یک لبه دارد. پروفیل 95 نیز فاقد لبه است.

 

پروفیل ساختمانی

 

پروفیل لنگه دری:

این نوع پروفیل دارای دو نوع پرکاربرد رومی و فرانسوی است. همان‌طور که از نامش می‌توانید حدس بزنید، از پروفیل لنگه دری در ساخت چهارچوب درب استفاده می‌شود. نوع رومی و فرانسوی در قوس وسط متفاوت هستند، چرا که قوس وسط پروفیل رومی انحنای بیشتری دارد.

 

پروفیل گالوانیزه:

هر کدام از انواع پروفیل‌هایی که در بالا خواندید را می‌توان با غوطه‌ور کردن در وان فلز روی مذاب، تبدیل به پروفیل گالوانیزه نمود. قیمت پروفیل گالوانیزه نسبت به پروفیل فولادی معمولی بالاتر بوده و برای ساخت درب و پنجره در جاهایی که رطوبت بالایی دارد به کار می‌رود.

 

پروفیل آلومینیوم:

چیزی که پروفیل آلومینیوم را از انواع دیگر متمایز می‌کند، سبک بودن وزن آن و عملکرد آن به‌عنوان یک عایق حرارتی است. این نوع پروفیل بسته به نوع طراحی درب و پنجره، دارای اشکال متفاوتی است.

 

پروفیل ریلی:

این نوع پروفیل دارای دو لبه خم‌شده به سمت داخل بوده و برای ساخت درب و پنجره کشویی به کار می‌رود. پروفیل ریلی را از فولاد یا آلومینیوم می‌سازند.

 

پروفیل یو پی‌وی‌سی(UPVC):

یو پی‌وی‌سی یکی از مشتقات نفت خام است که ضدضربه و احتراق بوده و امروزه کاربردهای گسترده‌ای دارد. از پروفیل یو پی‌وی‌سی بیشتر برای ساخت پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود.

 

4. ساخت نرده و حفاظ: از دیگر کاربردهای پروفیل در ساختمان

یکی دیگر از متداول‌ترین کاربردهای قوطی پروفیل فولادی، استفاده از آن در ساخت نرده‌های راه‌پله، تراس ساختمان و حفاظ درب و پنجره است. برای این کار پروفیل‌های فولادی سایز کوچک به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین در برخی از ساختمان‌های لوکس ممکن است از پروفیل گالوانیزه یا پروفیل استیل دکوراتیو برای ساخت نرده راه‌پله یا تراس استفاده شود.

 

کاربرد پروفیل در ساخت نرده و حفاظ

 

از آنجایی که قیمت پروفیل از ابتدای سال به علت نوسانات قیمت آهن و ارز، تغییر زیادی داشته، به شما توصیه می‌کنیم پیش از آشنایی با کاربردهای قوطی پروفیل و کاربرد پروفیل در ساختمان سازی و شناخت کامل بازار، اقدام به خرید نکنید . حتما به طور کامل بدانید از پروفیل در کجا استفاده می شود.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

در ساخت درب و پنجره‌های لوکس و نرده ساختمان، از پروفیل استیل دکوراتیو بیشتر استفاده می‌شود.

پاسخ :

پروفیلی که از آن در نمای ساختمان استفاده می‌شود باید مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط محیطی و جوی داشته باشند.

ارسال نظر جدید