6 کاربرد حیاتی ورق گالوانیزه در صنایع مختلف

اخبار تاریخ انتشار : 7 تیر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 30 شهریور ماه 1400
6 کاربرد حیاتی ورق گالوانیزه در صنایع مختلف

 

آیا می‌دانید بدون ورق گالوانیزه زندگی ما چگونه بود؟ احتمالاً شبیه به فیلم‌های آخرالزمانی بود، فیلم‌هایی که در آن‌ها بشر رو به انقراض و در تلاش برای بقا تصویر می‌شود، تابلوها و تجهیزات شهری در حال زنگ زدن و از بین رفتن هستند، صف طویلی از خودروهای زنگ‌زده و پارک شده در وسط اتوبان دیده می‌شود و به‌سختی می‌توان چیزی برای خوردن پیدا کرد.

 

قیمت ورق گالوانیزه کاشان

 

در این مقاله پس از معرفی ورق گالوانیزه، به کاربرد انواع ورق گالوانیزه و به‌خصوص کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت پرداخته شده و اگر به اطلاعات بیشتری به غیر از انواع کاربرد ورق گالوانیزه نیاز دارید، می‌توانید راهنمای خرید ورق گالوانیزه را مطالعه کنید.

 

 

مراحل گالوانیزه کردن

 

1. ورق گالوانیزه چیست و چه انواعی دارد؟

ورق گالوانیزه یک نوع ورق سیاه با ضخامت پایین است که پوششی از فلز روی دارد. پوشش روی، مقاومت ورق سیاه در برابر اکسیداسیون را افزایش می‌دهد، چراکه روی سرعت اکسیداسیونی به مراتب پایین‌تر از فولاد دارد. همین قابلیت موجب دوام بالای ورق گالوانیزه شده و باعث شده که کاربردهای ورق گالوانیزه بسیار گسترده شود. فرایند گالوانیزه کردن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به غوطه‌وری در روی مذاب، الکترولیز و پاشش فلز روی به کمک گاز، اشاره نمود.

 

 

ورق گالوانیزه، بر اساس روش تولید و ترکیب فلزات موجود در پوشش آن، دسته‌بندی می‌شود. به عنوان مثال اگر پوشش تنها از جنس فلز روی باشد، به آن ورق Z و اگر ترکیبی از روی و آهن باشد، به آن ورق ZF می‌گویند. نوع پوشش و روش تولید، در قیمت ورق گالوانیزه و کاربردهای آن تأثیر زیادی دارد.

کاربردهای ورق گالوانیزه در صنایع مختلف را در ادامه می‌خوانید:

 

مصارف ورق گالوانیزه در ساختمان‌سازی

 

2. مصارف ورق گالوانیزه در ساختمان‌سازی چیست؟

محبوبیت ورق گالوانیزه در ساختمان‌سازی، 3 دلیل عمده دارد:

 

 • مقاومت در برابر زنگ زدن
 • ظاهر زیباتر نسبت به ورق سیاه
 • عدم نیاز به ترمیم و جایگزینی به مدت طولانی

 

علاوه بر مزایای بالا، ورق گالوانیزه معایبی هم دارد:

 

 • قیمت ورق گالوانیزه نسبت به ورق سیاه به مراتب بیشتر است.
 • مقاومت پایین‌تری نسبت به ورق استیل ضدزنگ دارد.
 • قابلیت جوش‌پذیری پایینی دارد و جوشکاری با آن نیازمند تمهیدات ویژه است.

 

کاربرد ورق گالوانیزه در کانال سازی

 

با این وجود، در صورتی که از ورق گالوانیزه در پروژه‌تان استفاده کنید تا 50 سال خیالتان از بابت ترمیم و جایگزین کردن آن، راحت خواهد بود. البته معمولاً از ورق گالوانیزه در ساخت سازه اصلی استفاده نمی‌شود، بلکه معمولاً در نماهای مدرن، تأسیسات، کانال‌های کولر و هوارسان، لوله‌کشی، ساخت ساندویچ پانل و شیرآلات گالوانیزه، کاربرد دارد.

 

کاربرد ورق گالوانیزه در خودروسازی

 

3. کاربرد ورق گالوانیزه در خودروسازی: مهم و سرنوشت‌ساز!

شاید باورتان نشود، اما تا پیش از دهه 80 میلادی، ورق گالوانیزه چندان در خودروسازی کاربرد نداشت. بسیاری از خودروسازان از جمله تولیدکنندگان آمریکایی از ورق سیاه معمولی برای ساخت درب‌ها و شاسی خودروهای خود استفاده می‌کردند و با استفاده از رنگ و پوشش‌های خاص، نسبت به مقاوم نمودن آن‌ها در برابر خوردگی اقدام می‌نمودند. خوردگی و زنگ زدن، یکی از مشکلات متداول مشتریان این خودروها بود.

در اوایل دهه 80، خودروهای ژاپنی با فریم گالوانیزه، وارد بازار آمریکا شدند و به علت این که در برابر خوردگی و زنگ زدن تا مدت طولانی گارانتی داشتند، محبوبیت زیادی را در بین مشتریان آمریکایی کسب کردند. این موضوع، تولیدکنندگان خودرو در آمریکا و پس از آن در سایر نقاط جهان را تشویق به استفاده از ورق گالوانیزه نمود تا جایی که امروزه حدود 80 درصد بدنه و شاسی یک خودرو، از ورق گالوانیزه ساخته‌شده و تضمین دوام یک خودرو بدون وجود ورق گالوانیزه، ممکن نیست!

 

 

4. کاربردهای ورق گالوانیزه در صنعت مخابرات چیست؟

تعمیر و نگهداری کابل‌های مخابراتی همواره چالشی بزرگ برای این صنعت است. کابل‌ها و جعبه‌های تقسیم آن‌ها معمولاً در ارتفاع بالایی قرار دارند و نمی‌توان به آسانی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. در صورت دسترسی هم خطرات زیادی مانند سقوط از ارتفاع و مرگ وجود دارد.

 

استفاده از فولاد و ورق گالوانیزه برای ساخت کابل‌های تلفن، جعبه‌های تقسیم و تجهیزات مخابراتی، فاصله زمانی بین هر عملیات تعمیرات و نگهداری را به دلیل دوام بالا، افزایش داده و ریسک‌های این کار را کاهش می‌دهد.

 

5. چرا در ساخت لوازم خانگی از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود؟

می‌توانید تصور کنید اگر در ساخت برخی از لوازم خانگی شما از ورق گالوانیزه استفاده نمی‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ ماهیت عملکرد برخی از این لوازم مثل یخچال، کولر، ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی، به استفاده از آب و رطوبت وابسته بوده و در صورت استفاده از ورق سیاه معمولی در ساخت آن‌ها، عمر پایینی خواهند داشت. به همین دلیل، ساخت لوازم خانگی به یکی از اصلی‌ترین کاربردهای ورق گالوانیزه تبدیل شده و صنعت لوازم خانگی به‌شدت به آن وابسته است.

 

کاربردهای ورق گالوانیزه در تجهیزات ترافیکی

 

6. با کاربردهای ورق گالوانیزه در تجهیزات ترافیکی آشنا شوید

اگر دفعه دیگر هنگام رانندگی در شهر یا اتوبان‌ها، به تابلوهای راهنمایی و رانندگی، ایستگاه‌های اتوبوس و گاردریل‌ها بیشتر دقت کنید، متوجه خواهید شد که ورق گالوانیزه در هر نقطه از شهر حضور دارد.

در صورت استفاده از ورق سیاه معمولی به‌جای ورق گالوانیزه در ساخت تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تابلوهای ایستگاه‌های اتوبوس، گاردریل‌ها و برخی تجهیزات شهری، سالانه هزینه‌های گزافی به شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی تحمیل می‌شد، چراکه تعداد این تجهیزات کم نیست و تعمیر و جایگزین کردن آن‌ها، زمان و هزینه زیادی را می‌طلبد.

 

7. ساخت سیلو با ورق گالوانیزه، یک کاربرد حیاتی دیگر!

بدون استفاده از ورق گالوانیزه، امکان ساخت برخی از سیلوها و نگهداری مواد غذایی برای انسان و حیوانات برای طولانی‌مدت وجود نداشت. سیلوهای مواد غذایی معمولاً با استفاده از بتن یا ورق گالوانیزه ساخته می‌شود که استفاده از ورق گالوانیزه برای ساخت سیلو، مزایای زیر را دارد:

 

 • هزینه کمتر
 • عمر بالا
 • کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری
 • نظافت آسان‌تر
 • امکان اضافه کردن سیستم تهویه و کنترل دما

 

در هر کدام از انواع کاربرد ورق گالوانیزه که در بالا شرح دادیم، نوع خاصی از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود. اگر با کاربرد انواع ورق گالوانیزه و به‌خصوص کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت به‌خوبی آشنا شده‌اید، می‌توانید در مورد این که کدام نوع ورق گالوانیزه مناسب کارتان است، بهتر تصمیم بگیرید. فقط فراموش نکنید که قیمت ورق گالوانیزه، به قیمت آهن بستگی دارد و باید پیش از خرید، به‌خوبی بازار را تحلیل کنید. 

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

به دلیل ماهیت برخی از لوازم خانگی که با رطوبت سر و کار دارند، در ساخت آن‌ها از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود. 

پاسخ :

در صنعت خودروسازی از این مقطع فولادی برای ساخت شاسی و درب خودرو استفاده می‌شود.

پاسخ :

محبوبیت ورق گالوانیزه در ساختمان‌سازی، 3 دلیل عمده دارد: مقاومت در برابر زنگ زدن، ظاهر زیبا نسبت به ورق سیاه و عدم نیاز به ترمیم و جایگزینی به مدت طولانی

ارسال نظر جدید