کاربرد ورق سیاه چیست؟ کاربرد ورق فولادی در صنعت و ساختمان سازی

اخبار تاریخ انتشار : 8 تیر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 30 شهریور ماه 1400
کاربرد ورق سیاه چیست؟ کاربرد ورق فولادی در صنعت و ساختمان سازی

 

کاربرد ورق سیاه با زندگی روزمره ما آمیخته شده است. اگر برایتان جالب است که در اطراف شما از ورق سیاه برای ساخت چه ابزاری استفاده شده با ما همراه باشید.

ورق‌های فولادی از ماکروویو گرفته تا تراکتور، با زندگی روزمره ما آمیخته شده‌اند. شما نیز اگر به دنبال خرید ورق سیاه هستید قبل از هر چیز باید با کاربردهای ورق سیاه نیز آشنا باشید. ورق سیاه در صنایع مختلفی ازجمله ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد ورق سیاه در ساختمان و دیگر صنایع آشنا کنیم.

با ما همراه باشید تا ببینیم در چه صنایعی از ورق سیاه استفاده می‌شود؟

 

 

ورق سیاه چیست و کاربرد آن بر چه اساسی مشخص می‌شود؟

در پاسخ به پرسش ورق سیاه چیست می توان گفت ورق سیاه مقطعی فولادی است که به‌راحتی برش و جوش داده می‌شود و در تولید محصولات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ورق سیاه در ساختمان‌سازی برای ساخت مصالح ساختمانی فولادی استفاده می‌شود، اما در صنعت بیشتر مربوط به ساخت قطعات بزرگ‌تر است.

 

همچنین در ساخت سازه‌هایی مانند پل از ورق‌های استیل برای تقویت پایه‌ها استفاده می‌شود. درمجموع کاربرد انواع ورق سیاه بر اساس گرید فولادی، ضخامت و ابعاد آن تعیین می‌شود.

 

 

کاربرد انواع ورق سیاه

در حالت کلی ورق‌های فولادی در موارد زیر به کار می‌روند:

1. ساخت استادیوم‌های ورزشی

2. ساخت ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌ها

3. ساخت پل‌ها

4. اتصالات تقویت‌کننده

5. ساخت انواع ماشین‌آلات سنگین و بولدوزر

6. ساخت مخازن تحت‌فشار

7. ساخت تجهیزات دریایی

8. کاربردهای نظامی

9. صنعت کشاورزی

10. سوارکاری

11. ساخت مجسمه و آثار تزئینی

 

 

کاربرد انواع ورق سیاه

 

کاربرد ورق فولادی در ساختمان‌سازی

با توجه به قیمت آهن صنعت ساخت‌وساز به انواع مختلف مقاطع فولادی در سایزها و اشکال مختلف احتیاج دارد. ورق‌های سیاه در ساخت انواع سازه مانند استادیوم‌های ورزشی، فرودگاه‌ها، ساختمان، انبارها، ایستگاه‌های راه‌آهن و ایستگاه‌های وسایل نقلیه استفاده می‌شوند.

 

کاربرد ورق سیاه در صنعت

ورق سیاه علاوه بر ساختمان‌سازی در صنایع دیگری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. کاربرد ورق سیاه در ساخت مخازن تحت‌فشار

برای ساخت مخازن تحت‌فشار از ورق‌های سیاه استفاده می‌شود. سیستم‌هایی مانند دیگ‌های بخار یا مخازن گاز می‌توانند جزو مخازن تحت‌فشار محسوب شوند. بسته به اینکه این مخازن قرار است تحت چه شرایطی با چه فشاری و در چه دمایی کار کنند می‌توان از ورق‌های سیاه با ساختار دانه‌ریز یا دانه‌درشت استفاده کرد.

 

2. کاربرد ورق سیاه در ساخت تجهیزات دریایی

ورق سیاه در صنعت کشتی‌سازی نیز بسیار کاربرد دارد. از این ورق‌ها برای ساخت کشتی‌ها، باربرها یا سکوهای نفتی و سایر تجهیزات دریایی استفاده می‌شود.

 

3. کاربرد ورق سیاه در صنایع نظامی

صنایع نظامی اغلب برای ساخت سازه‌ها و تجهیزات خود نیاز به ورق‌های فولادی با استحکام بالا نیاز دارند. کارخانه‌های فولادی اغلب محصولات سفارشی را تحت استانداردهای تعیین‌شده توسط وزارت دفاع و سایر بخش‌های آن مانند ارتش، نیروی هوایی و نیروی دریایی تولید می‌کنند.

ورق‌های سیاه در صنایع نظامی برای ساخت تانک‌ها، جیپ‌ها، کامیون‌ها و وسایل نقلیه زمینی و همچنین هلی‌کوپترها، جت‌ها و سایر هواپیماها استفاده می‌شوند. نیروی دریایی از این ورق‌های فولادی برای کشتی‌سازی و تعمیرات دریایی استفاده می‌کنند.

 

4. کاربرد ورق سیاه در صنعت خودروسازی

صنعت خودرو از ورق‌های سیاه برای ساخت برخی قطعات خود استفاده می‌کند. البته برای ساخت بدنه اتومبیل‌ها بیشتر از ورق‌های روغنی استفاده می‌شود. به همین دلیل است که قیمت ورق سیاه روی قیمت خودرو تاثیرگذار است.

ساخت شاسی یا چهارچوب خودرو، ساخت قطعات زیر بدنه خودرو، سیستم تعلیق خودرو ازجمله کاربردهای ورق سیاه در صنعت ساختمان‌سازی به شمار می‌روند.

 

5. کاربرد ورق سیاه در صنعت هوافضا

ساخت هواپیماها و تجهیزات فضایی بدون ورق سیاه غیرممکن خواهد بود.

 

انواع ورق سیاه

 

6. کاربرد ورق سیاه در سوارکاری

این کاربرد خاص ورق سیاه بیشتر جنبه تزئینی داشته اما جالب است! صنعت سوارکاری معمولاً از ورق سیاه در ساخت ابزار قلاب برای اسب‌ها استفاده می‌کند.

 

7. کاربرد ورق سیاه برای ساخت دیگر مقاطع فولادی

1. ساخت پروفیل‌های ساختمانی بسته یا باز

2. ساخت انواع تیرورق، ناودانی، نبشی، سپری و ...

3. ساخت گارد ریل و تجهیزات ترافیکی

4. ساخت ورق‌های پانچ

 

8. کاربرد ورق سیاه در صنعت کشاورزی

کشاورزی هم یکی دیگر از صنایع پرکاربرد برای ورق سیاه به شمار می‌رود. در صنعت کشاورزی برای ساخت سیستم‌های آبیاری و انواع ابزار مانند چنگک، بیل‌ و ... از ورق سیاه استفاده می‌شود. همچنین ساخت سیلوها بدون حضور ورق سیاه امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

ورق سیاه یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی است. کاربرد ورق سیاه در صنعت بر کسی پوشیده نیست. اما نمیتوان از کاربرد ورق سیاه در ساختمان هم چشم پوشی کرد. حال که با مهمترین کاربردهای ورق سیاه آشنا شدید برای خرید مناسب تنها کافی است راهنمای خرید ورق سیاه را بخوانید.

ندا حیدری
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول

پاسخ :

درمجموع کاربرد انواع ورق سیاه بر اساس گرید فولادی، ضخامت و ابعاد آن تعیین می‌شود.

پاسخ :

1. کاربرد ورق سیاه در ساخت مخازن تحت‌فشار

2. کاربرد ورق سیاه در ساخت تجهیزات دریایی

3. کاربرد ورق سیاه در صنایع نظامی

4. کاربرد ورق سیاه در صنعت خودروسازی

5. کاربرد ورق سیاه در صنعت هوافضا

6. کاربرد ورق سیاه در سوارکاری

7. کاربرد ورق سیاه برای ساخت دیگر مقاطع فولادی

8. کاربرد ورق سیاه در صنعت کشاورزی

پاسخ :

با توجه به قیمت آهن صنعت ساخت‌وساز به انواع مختلف مقاطع فولادی در سایزها و اشکال مختلف احتیاج دارد. ورق‌های سیاه در ساخت انواع سازه مانند استادیوم‌های ورزشی، فرودگاه‌ها، ساختمان، انبارها، ایستگاه‌های راه‌آهن و ایستگاه‌های وسایل نقلیه استفاده می‌شوند. همچنین از ورق سیاه در ساخت مصالح فولادی نیز استفاده می شود.

ارسال نظر جدید