رابیتس و کاربرد آن در ساختمان
رابیتس و کاربرد آن در ساختمان

 

 

در این مقاله به رابیتس و کاربرد آن در ساختمان می‌پردازیم.

 

رابیتس چیست؟

رابیتس محصولی از گروه فلزات است که برای کارهای تزئینی در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. رابیتس ورقه فولادی مشبک است که از انواع ورق‌های گالوانیزه گرم تشکیل شده و با استفاده از مفتول‌های گالوانیزه رابیتس‌بندی به شکل یک لایه به شبکه فرعی متصل می‌شود.
رابیتس از کشش عرضی و پرس ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شود و بعد از گذر از مرحله برش آماده استفاده می‌شود. از رابیتس در سقف‌های کاذب، گچ‌کاری، گچ‌بری، پوشاندن بتن سیمانی، ترمیم ترک‌های ساختمانی و ... استفاده می‌شود.

استفاده از شبکه مناسب رابیتس باعث پیوستگی عمومی دیوار می‌شود و از ترک‌خوردگی و انفصال در کار جلوگیری می‌کند.

 

 

رابیتس به دو صورت تقسیم‌بندی می‌شود:

1. بر اساس ستون : یک برگ رابیتس از تعداد مشخصی ستون تشکیل شده که دلیل نام‌گذاری آن نیز همین است.


2. بر اساس وزن : یک برگ رابیتس بسته به ضخامت ورقی که برای ساخت آن استفاده می‌شود وزن مخصوص به خود را دارد.


برتری تنوع در ستون‌ها به سبب موارد کاربرد آن متفاوت است به‌عنوان‌مثال در سقف‌های کاذب که انتظار انعطاف بیش‌تری از ورق‌ها داریم، از ورق‌های نازک‌تر و منعطف‌تر استفاده می‌کنیم. معمولاً برای نمای ساختمان از رابیتس 13 ستونی سنگین‌تر استفاده می‌کنند زیرا باید وزن سنگ نما را تحمل کند، اما در سقف‌های کاذب وزن رابیتس اهمیت چندانی ندارد و در مواردی کار را برای مجری سخت‌تر می‌کند.

 

رابیتس‌ها را با توجه به نوع کاربرد خود در وزن‌های مختلفی تولید می‌کنند. برای راحتی در استفاده در بازار برای هر یک از رابیتس‌ها یک دسته‌بندی انتخاب می‌شود:

 

انواع دسته‌بندی رابیتس بر اساس وزن

ردیف

نام رابیتس

محدوده وزنی

1

رابیتس سبک

رابیتس‌های با وزن کمتر از 600 گرم

2

رابیتس متوسط

رابیتس‌های با وزن 810 و 840 گرم

3

رابیتس سنگین

رابیتس‌های بالای 900 گرم

 

ابعاد رابیتس به چه صورت است؟

رابیتس در ابعاد استاندارد 240*60 سانتی‌متر تولید و عرضه می‌شود و مساحتی در حدود 1.44 مترمربع را پوشش می‌دهد که با در نظر گرفتن تلورانس این مقدار معمولاً 1.4 مترمربع محاسبه می‌گردد و با تقسیم متراژ کاری بر این عدد تعداد رابیتس موردنیاز به دست می‌آید. کاربرد رابیتس به چه صورت است؟ رابیتس‌ها امروزه از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌آیند.

 

 

رابیتس و کاربرد آن در ساختمان

در حال حاضر برای طراحی نماهای ترکیبی و چندلایه نیاز به یک سطح یکدست بر روی دیوار  سقف وجود دارد. درواقع رابیتس‌بندی باعث پیوستگی و یکدست شدن سطح دیوار می‌شود. از طرف دیگر برای ترکیب مصالح مختلف نیاز به لایه‌های مختلف داریم که با اجرای رابیتس نما این امر ممکن خواهد شد. در ادامه به کاربردهای رابیتس‌بندی اشاره می‌شود:

 

رابیتس‌کاری نمای ساختمان

برای نصب نمای سنگی، سیمانی، چوبی، کامپوزیت و ... نیاز به یک زیرسازی وجود دارد. رابیتس کاری یکی از انواع زیرسازی نمای ساختمان است. برای این کار ابتدا پروفیل قوطی به ستون‌ها و تیرهای اصلی سازه متصل شده و سپس رابیتس کشی انجام می‌گیرد. درنهایت نیز نوبت به اجرای نما می‌رسد.

 

 

مزایا و معایب رابیتس‌ها

از معایب و مزایای رابیتس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کارکنان و مدت‌زمان اجرای رابیتس چگونه است؟

برای اجرای سقف رابیتس و کاربرد آن در ساختمان حداقل 4 نفر جهت مسئولیت‌های زیر موردنیاز است همچنین می‌توانیم برای افزایش سرعت تعداد نفرات را افزایش دهیم.

 


در اجرای سقف‌های ساده و بدون طرح با گچ سفید می‌توان گفت 2 استادکار ماهر با یک کارگر ماهر گچ ساز می‌توانند در یک روز کاری 30 تا 40 مترمربع را اندود نمایند. در قسمت‌هایی که دارای طرح است، مهارت استادکاران در اجرای طرح و درک آن‌ها از معماری و پرسپکتیو طرح و ابزار کار لازم و از همه مهم‌تر خود طرح و پیچیدگی آن در زمان اجرا تأثیر زیادی دارد و نمی‌توان زمان‌بندی مناسبی برای آن در نظر گرفت.

نکته دیگری که می‌تواند جالب باشد این است که بسیاری از مردم و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند رابیتس را راویز می‌گویند. قیمت راویز بیانی دیگر از قیمت رابیتس است که خریداران رابیتس به کار می‌برند.


جهت استعلام قیمت رابیتس و خرید این محصول می‌توانید با کارشناسان آسرون تماس بگیرید.

021-43000023

 

تاریخ انتشار: 97/09/25

تاریخ بازبینی: 99/08/29