تیرآهن معمولی را انتخاب کنید یا تیرآهن هاش؟
تیرآهن معمولی را انتخاب کنید یا تیرآهن هاش؟

 

آیا در مورد کاربردهای متفاوت تیرآهن‌ هاش و تیرآهن‌ معمولی اطلاعاتی دارید؟

با خواندن این مقاله می‌توانید به این سؤال مهم پاسخ دهید. بسیاری از فعالان صنعت ساخت‌وساز هنوز نمی‌توانند جواب این سؤال را به‌درستی توضیح دهند. اطلاع از کاربرد انواع تیرآهن‌های فولادی نقش مهمی در انتخاب آن‌ها دارد.

یکی از اصلی‌ترین مصالح استفاده‌شده در صنعت ساختمان‌سازی، تیرآهن بوده که در اسکلت‌های فلزی به‌عنوان تیر، ستون، مهاربند، خرپاها، نعل درگاه، پل‌های لانه‌زنبوری و پوشش سقف‌ها و نیز در پروژه‌های صنعتی از قبیل اسکله‌سازی، کشتی‌سازی، پالایشگاه‌ها و صنایع شیمیایی بکار می‌روند. تیرآهن‌ها تنش‌های حاصل از لنگر خمشی ناشی از وزن خود تیر و بارهای وارد بر آن و نیز تنش‌های ناشی از نیروی برشی حاصل از بارهای وارد بر آن را تحمل می‌کنند.

 

سوال 1: تفاوت ظاهری تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی در چیست؟

 

تیرآهن هاش

مقطع تیرآهن‌های هاش شبیه به حرف H انگلیسی بوده و نام این مقطع فولادی نیز برگرفته از همین تشابه شکلی است. یک تیرآهن هاش طی فرایند نورد گرم از فولاد ساخته شده که فوق‌العاده قوی بوده و استحکام بالایی دارد.

 

 

تیرآهن معمولی

تیرآهن معمولی شبیه به حرف I انگلیسی است. این نوع تیرآهن شامل دو صفحه افقی است که به‌عنوان بال شناخته شده که توسط یک جزء عمودی (جان) به هم متصل هستند. در یک تیرآهن معمولی، طول جان از عرض بال آن بیشتر است و لبه‌های مخروطی دارد.

 

سوال 2: کدام نوع تیرآهن سنگین‌تر است؟

 

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش اغلب از تیرآهن معمولی بسیار سنگین‌تر است و این بدان معنی است که می‌تواند وزن و سنگینی بیشتری را هم تحمل کند.

 

تیرآهن معمولی

در بعضی از ساختمان‌ها که ممکن است وزن و نیروی اجزای سازنده بر روی یک دیوار مسئله سازه‌ای ایجاد کند، احتمالاً استفاده از تیرآهن معمولی گزینه مناسب‌تری باشد زیرا غالباً سبک‌تر است.

 

سوال 3: بافت کدام تیرآهن مستحکم‌تر است؟

 

تیرآهن هاش

بافت تیرآهن هاش ضخیم‌تر بوده و اغلب قوی‌تر است.

 

تیرآهن معمولی

یک تیرآهن معمولی اغلب بافت نازک‌تری به نسبت تیرآهن هاش دارد و این بدان معنی است که تحمل نیروی آن نیز کمتر از تیرآهن هاش خواهد بود.

 

 

سوال 4: تنوع ساخت کدام تیرآهن بالاتر است؟

 

تیرآهن هاش

یک تیرآهن هاش می‌تواند در هر سایز، اندازه یا ارتفاعی ساخته شود.

 

تیرآهن معمولی

یک تیرآهن معمولی فقط به همان اندازه که تجهیزات تولید و تراشکاری در کارخانه اجازه بدهد ساخته می‌شود.

 

سوال 5: برای هر دهانه‌ای چه تیرآهنی مناسب است؟

 

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش برای دهانه‌های حداکثر تا 100 متر قابل استفاده است.

 

تیرآهن معمولی

تیرآهن معمولی را می‌توان برای دهانه‌های بین 10 تا 30 متر استفاده کرد.

 

سوال 6: کدام نوع تیرآهن بال‌ پهن‌تری دارد؟

 

تیرآهن هاش

این نوع تیرآهن دارای دو بال بوده که عرض آن‌ها نسبت به بال‌های تیرآهن معمولی بیشتر است.

 

تیرآهن معمولی

تیرآهن‌های معمولی دارای بال‌های کوتاه‌تری هستند.

 

سوال 7: کدام تیرآهن از قطعات بیشتری تشکیل شده است؟

 

تیرآهن هاش

با وجود اینکه تیرآهن هاش مانند یک قطعه فلز به نظر می‌رسد؛ اما از 3 قطعه فلز تشکیل شده که به هم پیوند خورده‌اند.

 

تیرآهن معمولی

تیرآهن معمولی از طریق جوشکاری یا پرچ قطعات فلزی ساخته نمی‌شود و در کل فقط یک قطعه فلز است.

 

سوال 8: کاربردهای هر کدام از انواع تیرآهن‌ها چیست؟

 

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش به دلیل داشتن سطح مقطع پهن، تنش کمتری را انتقال داده و برای ساختمان‌های ضدزلزله گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود. تیرآهن‌های هاش به دلیل داشتن استحکام بالا می‌توانند در اندازه‌های طویل تولید شده و در سازه‌های بلند مورد استفاده قرار گیرند. همچنین از این نوع تیرآهن می‌توان در پالایشگاه‌ها برای بست تیرآهنی استفاده کرد. برای پل‌هایی با مقاومت بالا نیز از تیرآهن‌های هاش مستحکم و بلند استفاده می‌کنند که موجب استحکام و بقای عمر بیشتر پل می‌شود.

علاوه بر موارد فوق، در اسکله‌سازی، پتروشیمی، کشتی‌سازی، سدسازی و موارد مشابهی که نیاز به مقاومت بالا یا طول زیاد باشد، استفاده از تیرآهن هاش بهترین گزینه محسوب می‌شود.

جهت مشاهده قیمت هاش به صفحه این محصول در منوی آسرون مراجعه کنید.

 

 

تیرآهن معمولی

تیرآهن‌ معمولی دارای کاربردهای مهم و متنوعی در صنعت ساختمان‌سازی و ساخت سازه‌های فلزی است و اغلب به‌عنوان خرپا یا چارچوب اصلی در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. تیرآهن‌های فولادی معمولی با یکپارچه کردن سازه، مقاومت آن را افزایش می‌دهند. قدرت بسیار زیاد تیرآهن‌های معمولی باعث می‌شود که نیازی به استفاده از ساختارهای پشتیبانی متعدد وجود نداشته باشد که این امر علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه، باعث ثبات بیشتر سازه نیز می‌شود. تطبیق‌پذیری و قابلیت اطمینان تیرآهن‌های معمولی، آن‌ها را به گزینه‌ای ایده‌آل برای سازندگان تبدیل کرده است.

استفاده از تیرآهن‌های معمولی به‌صورت افقی یا ایستاده به‌عنوان ستون، تحمل بار زیادی را برای سازه ایجاد می‌کند. تیرآهن‌های معمولی را می‌توان به‌صورت یک‌طرفه به موازات بافت آن‌ها به‌خوبی خم کرد. باله‌ای افقی در برابر خم شدن مقاومت می‌کنند، درحالی‌که بافت کلی آن بر تنش برشی غلبه خواهد کرد.

دانستن اطلاعات مربوط به قیمت روز تیرآهن و دیگر اطلاعات این محصول برای یک مهندس عمران یا کارگر ساختمانی ضرورت دارد. از تیرآهن‌های معمولی به‌طور گسترده‌ای در ساخت‌وساز به‌عنوان ستون‌هایی با طول‌ها، اندازه‌ها و مشخصات متفاوت استفاده می‌شود.

تیرآهن معمولی توسط فرایند نورد یا تراشکاری فولاد ساخته می‌شود؛ به این معنی که سایز تیرآهن معمولی اغلب با ظرفیت یا اندازه تجهیزات تراشکاری محدود می‌شود. تیرآهن‌های معمولی دارای وزن، عمق جان، عرض بال و ضخامت‌های متفاوتی هستند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند.

معمولاً برای سفارش تیرآهن‌های معمولی، آن‌ها را بر اساس مواد و ابعاد طبقه‌بندی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، یک تیرآهن معمولی 30×27 دارای عرض بال 30 سانتی‌متر و وزن 27 کیلوگرم در هر متر است. سازندگان می‌توانند با توجه به نیازهای ساختمان، اندازه‌های خاصی از تیرآهن‌های معمولی را انتخاب کنند.

 

سوال 9: در خرید تیرآهن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

یک سازنده برای انتخاب تیرآهن مناسب باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 

 

توجه: خریدار قبل از انتخاب باید به‌طور کامل همه فرآیندها و جوانب ازجمله مناسب بودن و انطباق با قوانین لازم‌الاجرای نظام‌مهندسی را ارزیابی نماید.

 

برای خرید تیرآهن می‌توانید ابتدا در فروشگاه‌های آنلاین این مقاطع انواع موجود تیرآهن را بررسی نموده و بهترین انتخاب را داشته باشید. آسرون  یکی از مراکز معتبری است که می‌توانید قبل از خرید به آن مراجعه کرده و از قیمت‌های به‌روز انواع تیرآهن اطلاع یابید.

اگر قصد خرید تیرآهن  دارید پیشنهاد میکنیم حتما مقاله راهنمای خرید تیرآهن را مطالعه کنید.