کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن
کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن

 

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان محسوب می‌شود و انتخاب نوع و برند آن بر کیفیت نهایی ساختمان بسیار تأثیرگذار است. تیرآهن از شمش فولادی با روش نورد گرم تولید می‌شود و از 2 بال و یک جان تشکیل شده است.

سطح مقطع تیرآهن‌ها به شکل حرف انگلیسی I و یا H بوده که به ترتیب به نام تیرآهن باریک و بال‌پهن شناخته می‌شوند. جان تیرآهن در برابر تنش برشی و بال‌ها در مقابل ممان‌های خمشی مقاومت می‌کنند.

خوشبختانه ایران ازنظر تولید تیرآهن به خودکفایی رسیده و هم‌اکنون مجتمع ذوب‌آهن اصفهان معروف‌ترین تولیدکننده تیرآهن در ایران اس ت. قیمت تیرآهن تولیدی از کارخانه‌ای به کارخانه دیگر متفاوت بوده و به کیفیت آن بستگی دارد. برای آشنایی بیشتر با کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اگر علاوه بر تیرآهن، علاقه‌مند به دریافت اطلاعاتی در خصوص دیگر مقاطع فولادی هستید می‌توانید به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد آسرون سر بزنید.

 

تیراهن

 

انواع تیرآهن

تیرآهن‌ها ازلحاظ وزن به 4 دسته سنگین، نیمه سبک، سبک و فوق سبک تقسیم می‌شوند؛ اما معمولاً تیرآهن‌ها توسط یک سری حروف نام‌گذاری می‌شوند که نشان‌دهنده نوع استاندارد آن‌هاست و یک عدد نیز همراه مشخصه استاندارد آن‌ها می‌آید که سایز تیرآهن را مشخص می‌کند. تیرآهن‌های ۱۴ و ۱۶ جزو پرکاربردترین تیرآهن‌ها در بازار بوده و تقاضای بسیاری دارند. همان‌طور که می‌دانید میزان عرضه و تقاضا بر قیمت مقاطع فولادی تأثیرگذار است و این مسئله می‌تواند قیمت تیرآهن 14 و 16 را دستخوش تغییراتی نماید.

 

انواع تیرآهن بر اساس استاندارد:

 

 

کارخانه‌ تولید تیرآهن در ایران

 

معرفی کارخانه‌ها

در این بخش سعی داریم به معرفی کارخانه‌های تولید تیرآهن در ایران بپردازیم.

 

1-کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در ایران کارخانه ذوب‌آهن بوده که تخصص آن تولید مقاطع طویل فولادی است. تیرآهن‌های مجتمع ذوب‌آهن اصفهان به دلیل کیفیت از محبوبیت بالایی برخوردار است. سایز تیرآهن‌های تولیدشده در این کارخانه از سایز 12 تا 32 بوده که در 3 مدل زیر تولید می‌شود:

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

 

 

جالب است بدانید مجتمع ذوب‌آهن اصفهان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه بوده و به آن مادر صنعت فولاد ایران می‌گویند. قیمت تیرآهن ذوب‌آهن کمی بالاتر از دیگر برندهاست و این به دلیل کیفیت آن است.

 

2-کارخانه نورد آریان فولاد

شرکت نورد آریان فولاد در بوئین‌زهرا واقع شده و بزرگ‌ترین کارخانه خصوصی تولید مقاطع فولادی در خاورمیانه است. کارخانه آریان فولاد تیرآهن‌های خود را مطابق با استاندارد DIN 1025-5 تولید می‌کند. اکثر تیرآهن‌های کارخانه آریان فولاد به کشورهای دیگر صادر می‌گردد.

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه نورد آریان فولاد

 

 

تیرآهن‌های این مجموعه در سایزهای 16 تا 27 با فولاد ST37 و در استاندارد DIN 1025-5 تولید می‌شوند.

 

3-کارخانه فایکو (فولاد البرز ایرانیان)

مجتمع فولاد فایکو در سال 1339 در استان مازندران راه‌اندازی شد. کارخانه فایکو یا فولاد البرز ایرانیان دارای 2 خط تولید اختصاصی تیرآهن‌های  IPEو تیرآهن‌های INP در سایزهای 14 تا 26 با ظرفیت 750 هزار تن است. قیمت تیرآهن فایکو به‌صورت شاخه یا کیلوگرم اعلام می‌گردد که می‌توانید از قیمت به‌روز این محصول در سایت آسرون اطلاع یابید.

 

4-کارخانه شاهین بناب

کارخانه شاهین بناب یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ فولاد بناب بوده که در سال 1390 تأسیس شد. این کارخانه انواع تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی و نیمه سبک را در سایزهای مختلف و با گرید st37 تولید می‌کند.

 

 5-کارخانه جهان فولاد غرب 

کارخانه جهان فولاد غرب در سال 1387 در شهر کرمانشاه و با ظرفیت تولید 300 هزار تن ساخته شد.

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه جهان فولاد غرب

 

 

تیرآهن‌های نیم پهن IPE جهان فولاد غرب در سایز 80 تا 200 میلی‌متر و طول استاندارد 8 تا 18 متر تولید می‌شوند. این تیرآهن‌ها در پروژه‌های عمرانی، کارگاه‌های آهنگری  و... به کار می‌روند.

تیرآهن‌های عریض IPB در سایز 100 تا 1000 میلی‌متر تولید شده و در عملیات سدسازی، پل‌سازی، صنعت ساختمان‌سازی  و ... استفاده می‌شوند.

 

6-کارخانه فولاد خوزستان

کارخانه فولاد خوزستان در نزدیکی شهر اهواز واقع شده و پس از کارخانه‌ی فولاد مبارکه اصفهان، دومین تولیدکننده فولاد خام در ایران است. سبد محصولات این کارخانه از شمش، بلوم و اسلب تولیدشده توسط احیایی مستقیم و کوره قوس الکتریکی و محصولاتی نظیر تیرآهن 14 اهواز و تیرآهن 16 اهواز تشکیل می‌شود.

یکی از مزایای تیرآهن‌های تولیدی شرکت فولاد خوزستان امکان برش در اندازه‌های سفارشی است.

 

7-کارخانه فولاد ناب تبریز

شرکت فولاد ناب تبریز با سرمایه‌گذاری دو کشور ایران و ترکیه در سال ۱۳۸۴ در تبریز تأسیس شد و تیرآهن یکی از محصولات اصلی این کارخانه بوده که در سایزهای مختلف تولید می‌شود.

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه فولاد ناب تبریز

 

 

تمامی این تیرآهن‌ها در سایزهای 14، 16 و 18 و در گریدهای st37،st44 ،st52  تولید می‌شوند.

 

8-کارخانه پروفیل صنعت ماهان

شرکت پروفیل ماهان جهت تولید انواع لوله، تیرآهن و نبشی در سال 1389 در تهران آغاز به کار نمود. تیرآهن ۱۴ صنعت ماهان، تیرآهن ۱۶ صنعت ماهان و تیرآهن ۱۸ صنعت ماهان ازجمله محصولات تولیدی این کارخانه هستند.

 

9-گروه ملی صنعتی فولاد ایران (سهامی خاص)

این شرکت در سال 1351 در اهواز تأسیس و دارای چند کارخانه با محصولات متنوع است.

 

انواع تیرآهن‌های گروه ملی صنعتی فولاد ایران

 

 

10-مجتمع فولاد ظفر بناب

مجتمع فولاد ظفر بناب در سال 1386 باهدف تولید میلگرد در سایزهای مختلف تأسیس شد و در سال 1396 نیز واحد تولید تیرآهن در این کارخانه آغاز به فعالیت نمود. در حال حاضر در این کارخانه تیرآهن‌های IPE سایز 14 تولید می‌شوند.

 

11-کارخانه نورد فولاد یزد احرامیان

کارخانه فولاد احرامیان یزد بیش از سه دهه است که نیاز بازار داخلی فولاد کشور را تأمین کرده و ساخت مقاطع اقتصادی یکی از ویژگی‌های بارز محصولات این مجموعه است. انواع تیرآهن‌های فولاد یزد طبق استانداردهای IPE، INP و IPB تولید می‌گردند.

 

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن در بازار آهن به‌صورت شاخه‌ای یا کیلویی اعلام می‌گردد و به عوامل مختلفی ازجمله کیفیت کارخانه سازنده، ابعاد و نوع آن، قیمت بازار جهانی آهن، قیمت سنگ، میزان تقاضا برای تیرآهن، هزینه‌های حمل‌ونقل بستگی دارد.

 

ایران به دلیل منابع غنی که دارد در صنعت فولاد جایگاه مناسبی داشته و کارخانه‌های این صنعت معمولاً در سطح منطقه حرف اول را می‌زنند و تنوع بالایی برای ساختمان‌سازان مهیا است. بنابراین بهتر است پیش از خرید از مشاوره کارشناسان این حوزه کمک بگیرید تا متناسب با نیاز و کاربری مد نظرتان تیرآهن بخرید. شما می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان آسرون هم استفاده نمایید.