اگر می‌خواهید میلگرد ذوب‌آهن بخرید، بخوانید!
اگر می‌خواهید میلگرد ذوب‌آهن بخرید، بخوانید!

فولادی که برای افزایش مقاومت کششی در بتن به کار می‌رود، میلگرد یا آرماتور نامیده می‌شود. حضور میلگرد در بتن از ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند.

یکی از معروف‌ترین برندهای موجود در بازار، میلگرد ذوب‌آهن بوده که از کیفیت مطلوبی هم برخوردار است. به همین دلیل اگر از فعالان حوزه ساختمان‌سازی هستید، توصیه می‌شود اطلاعاتتان را درباره میلگرد ذوب‌آهن بالا ببرید.

در این مقاله سعی شده همه‌چیز درباره میلگرد ذوب‌آهن بیان شود؛ بدین منظور اطلاعاتی درباره نکات خرید میلگرد، استانداردهای میلگرد ذوب‌آهن، طبقه‌بندی، علائم هک شده و بسته‌بندی، خرید از بورس و قیمت میلگرد ذوب‌آهن آورده شده است.

برای خواندن مقالات بیشتر در حوزه آهن و فولاد و محصولات مکمل، به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد  آسرون  سر بزنید.

 

 

پیش از خرید میلگرد، خوب تحقیق کنید

ضرورت به روز بودن اطلاعات پیش از خرید بر کسی پوشیده نیست. به‌خصوص که میلگرد این روزها با پیشرفت معماری یکی از مصالح پرمصرف در ساختمان‌سازی به شمار می‌رود و اشتباه در خرید خسارات فراوانی خواهد داشت.

پس پیش از خرید میلگرد ذوب‌ آهن با ما همراه باشید...

 

 

استانداردهای میلگرد ذوب‌آهن

میلگرد در کشورهای مختلف طبق استانداردهای متفاوت و با خواص مکانیکی مختلف تولید می‌شود. به‌طور دقیق‌تر باید گفت هر کارخانه‌ای استانداردی برای تولیدات خود دارد. هرچه این استاندارد تطابق بیشتری با استانداردهای بین‌المللی داشته باشند، کیفیت محصول تولیدشده بالاتر خواهد بود.

همان‌طور که گفته شد کارخانه‌ی ذوب‌آهن تولیدکننده‌ی عمده‌ی میلگرد در ایران بوده که استانداردهای استفاده‌شده در آن بر اساس استاندارد روسیه است. میلگردهای کارخانه ذوب‌آهن در سایزهای مختلف تا قطر 40 سانتی‌متر تولید می‌گردند.

طبق استانداردهای استفاده‌شده در میلگرد ذوب‌آهن، این محصول به 3 گروه تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 

1- میلگرد گرید A1

طبق استانداردهای استفاده‌شده برای میلگرد گرید A1 ذوب‌آهن، این نوع میلگرد صاف و دارای مقاومت کششی 3،800 بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم 2،300 سانتی‌متر مربع است.

 

2- میلگرد گرید  A2

میلگرد گرید A2 آجدار بوده و مقاومت کششی ۵۰۰۰ بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ سانتی‌متر مربع دارد. این نوع میلگرد دارای برجستگی‌های عرضی یکنواخت به‌صورت دو رشته آج مارپیچ هم‌جهت در دو طرف برجستگی طولی است.

 

3- میلگرد گرید A3

میلگرد گرید A3 طبق استانداردهای استفاده‌شده در ذوب‌آهن آجدار بوده که مقاومت کششی آن ۶۰۰۰ بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم آن ۴۰۰۰ سانتی‌متر مربع است. این نوع میلگرد ذوب‌آهن دارای برجستگی‌های عرضی یکنواخت در دو طرف برجستگی طولی و به‌صورت دونیم مارپیچ یکی در جهت عقربه ساعت و دیگری در جهت عکس آن در دونیمه طولی میلگرد است.

 

 

طبقه‌بندی میلگردهای ذوب‌آهن

ازآنجایی‌که کارخانه ذوب‌آهن بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع طویل فولادی در خاورمیانه است، از طبقه‌بندی و علائم خاص برای میلگرد برخوردار است. طبقه‌بندی و علائم میلگرد ذوب‌آهن در جدول زیر آورده شده است:

 

طبقه‌بندی و علائم میلگرد ذوب‌آهن

ردیف

طبقه‌بندی

علامت مشخصه

علامت قبلی

1

میلگرد ساده

س 24-37

AI

2

میلگرد آجدار

آج 30-50

AII

3

میلگرد آجدار

آج 40-60

AIII

4

میلگرد آجدار

آج 47-70

-

 

 

در جدول بالا حرف س نشان‌دهنده میلگرد ساده و کلمه آج نشانگر آجدار بودن میلگرد است. اعداد همراه با این نشانه هم به ترتیب حداقل مقدار «تنش تسلیمی» و «مقاومت نهایی کششی» است.

 

بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان به نحوی است که هر بندیل شامل ۵ تسمه و 3 حلقه خاموت می‌شود. خاموت‌ها به‌صورت دو رشته در سایز ۱۲ و یا به‌صورت چند رشته در سایز ۵.۵ هستند. بر روی هر بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان دو عدد پلاک وجود دارد که یکی از پلاک‌ها به یکی از تسمه‌ها و دیگری به انتهای یک شاخه وصل می‌گردد. دقت داشته باشید که ابعاد این پلاک‌ها ۱۱.۵*۷.۵ یا ۱۰*۷.۵ خواهد بود. این پلاک‌ها می‌توانند در هر دو سمت سفید و یا یک‌طرف سفید و یک‌طرف زرد باشند. در پلاک‌هایی که دو طرف آن سفید است، تنها روی یک‌طرف، اطلاعات درج خواهد شد.

 

اطلاعات حک شده روی پلاک میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

 

 

وزن بندیل میلگرد ذوب‌آهن اصفهان بین ۵-۵٫۵ تن بوده و آرم ESCO به‌صورت برجسته بر روی آن حک ‌شده است. توجه داشته باشید که اگر وزن بار شما بالای ۲۵ تن باشد، تولیدکننده ملزم به ارائه گواهینامه فنی خواهد بود. در این گواهینامه فنی نام و نشانی کارخانه سازنده، شماره گواهینامه، تاریخ صدور گواهینامه و علامت مشخصه تولیدکننده درج شده است.

 

 

علائم حک‌شده روی میلگرد ذوب‌آهن

هر کارخانه‌ای علائمی را بر روی محصولات خود درج می‌نماید. علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن نیز به‌صورت زیر است:

 

 

همچنین علامت‌های خاصی بر روی انواع میلگرد تولیدی در کارخانه ذوب‌آهن حک می‌شوند؛ که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن معمولی

 

 

علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن ترمکس

 

 

شما با بررسی دقیق این علائم حک‌شده می‌توانید از اصل یا تقلبی بودن بار میلگرد خود اطمینان حاصل نمایید.

 

 

خرید میلگرد ذوب‌آهن از بورس

تنها راه‌ خرید میلگرد ذوب‌آهن از بورس کالاست. طی سالیان گذشته قیمت محصولات فولادی دچار نوسانات کاذبی شده است. قیمت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان هم با این مسئله رو‌به‌روست و نظام قیمت‌گذاری شفافی نداشت. به همین علت قرار بر عرضه محصولات فولادی در بورس کالا شد تا قیمت‌گذاری این محصولات بر اساس تعادل بین عرضه و تقاضا صورت بگیرد. در حال حاضر خرید میلگرد از بورس تنها برای اشخاص حقوقی امکان‌پذیر است.

برای خرید میلگرد ذوب‌آهن از بورس کالا ابتدا باید یک کارگزاری انتخاب نموده و اقدام به دریافت کد مشتری کرد. سپس فرم درخواست خرید تکمیل‌شده را در زمان معین‌شده به کارگزاری تحویل داده تا کارگزاری بتواند در بازه زمانی مجاز برای انجام معاملات به نمایندگی از شخص به خرید میلگرد اقدام نماید.

دقت نمایید که میلگرد ذوب‌آهن به‌صورت سبد کالا در بورس کالا ارائه می‌شود. در هر سبد میلگرد مجموعه‌ای از سایزهای مختلف وجود دارند.

 

قیمت میلگرد ذوب‌آهن

این روزها قیمت میلگرد نیز مانند دیگر محصولات فولادی به دلیل آشفتگی بازار و تغییرات قیمت ارز، نوسانات بسیاری دارد. قیمت میلگرد ذوب‌آهن به دلیل کیفیت بالاتر و وزن سنگین‌تر همواره نسبت به رقبای خود کمی بالاتر است.

تغییرات ناگهانی قیمت میلگرد ذوب‌آهن می‌تواند در محاسبات هزینه تمام‌شده پروژه‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد؛ بنابراین لازم است فعالان صنعت ساخت‌وساز از قیمت روز میلگرد اطلاع یابند.

برای اطلاع از قیمت روز میلگرد و دیگر مقاطع فولادی می‌توانید به فروشگاه آنلاین آسرون سری بزنید یا با شماره 02143000023 تماس حاصل فرمایید تا از کارشناسان مربوطه در مورد خرید میلگرد ذوب‌آهن مشاوره بگیرید.