فرمول محاسبه تحمل بار قوطی چگونه است؟

پروفیل‌ها از پرکاربردترین اجزا در صنایع مختلف چون اتومبیل‌سازی، ساخت درب و پنجره، صنایع پزشکی و ساختمان‌سازی هستند.
انتشار: 1400/08/25
اخبار بروزرسانی: 1401/02/24
فرمول محاسبه تحمل بار قوطی چگونه است؟

 

پروفیل‌ها از پرکاربردترین اجزا در صنایع مختلف چون اتومبیل‌سازی، ساخت درب و پنجره، صنایع پزشکی و ساختمان‌سازی هستند که امروزه در داخل و خارج از کشور کارخانه‌های زیادی در حال ساخت این مقطع فولادی هستند. جنس پروفیل معمولاً از فولاد است و معمولاً به شکل استوانه، مربع یا مستطیل توخالی ساخته می‌شود. انتخاب پروفیل باکیفیت که میزان تحمل بار بالایی دارد، در ساختمان‌سازی بسیار مهم است؛ چراکه یکی از اعضای مهم در تحمل بار سازه به شمار می‌رود. در ادامه این مقاله، جدول تحمل بار پروفیل و نحوه محاسبه تحمل بار قوطی پروفیل را برای شما توضیح داده‌ایم:

 

 

چند نوع قوطی پروفیل وجود دارد؟

پروفیل‌ها ازنظر ظاهری به 2 دسته باز و بسته و ازنظر کاربرد هم به 2 دسته صنعتی و ساختمانی تقسیم می‌شوند. انواع پروفیل باز شامل: پروفیل سپری، پروفیل زد، پروفیل فرانسوی، پروفیل کلاهی و انواع پروفیل بسته شامل: مربعی، مستطیلی، لنگه دری، کلافی و پروفیل بسته HSS می‌شود. در میان تمامی این پروفیل‌های نام برده شده، قیمت پروفیل z با توجه به پرکاربرد بودن آن بسیار مناسب است.

علاوه بر موارد ذکر شده، پروفیل‌ها به 2 دسته دیگر سبک و سنگین نیز تقسیم می‌شوند؛ اما مهم‌ترین سؤالی که در این بخش پیش می‌آید این است که تفاوت پروفیل سبک و سنگین چیست؟ بدیهی است که اصلی‌ترین تفاوت این 2 پروفیل در وزن آن است؛ اما تفاوت بعدی این است که پروفیل سنگین از طریق نورد گرم و با استفاده از ورق سیاه با ضخامت 1.5 میلی‌متری ساخته می‌شود، اما پروفیل سبک را از طریق نورد سرد و با استفاده از ورق روغنی با ضخامت کمتر از 1.5 میلی‌متر تولید می‌کنند.

 

پروفیل زد

 

قوطی پروفیل چگونه تولید می‌شود؟

نوع تولید و رعایت استاندارد تولید پروفیل تأثیر بسیاری روی تحمل بار آن دارد که هنگام خرید می‌بایست توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. متنوع بودن نحوه تولید پروفیل‌ها باعث می‌شود تا کاربرد آن‌ها نیز متفاوت باشد. روش تولید قوطی پروفیل به 2 صورت زیر است که هر روش استاندارد خاص خود را دارد:

•    تولید مستقیم و یکپارچه
•    تولید به صورت جوش داده‌شده

برای مشاهده قیمت اواع میلگرد کلیک کنید

مهم‌ترین استانداردها برای تحمل بار پروفیل

کارخانه‌های تولیدکننده پروفیل برای ایجاد تحمل بیشتر بار در این محصول نیازمند رعایت برخی استانداردهای لازم در جهت تولید پروفیل هستند؛ با توجه به متنوع بودن استاندارد در تولید این محصول، مهم‌ترین استانداردهای این زمینه عبارت‌اند از:
•    استاندارد ISIRI
•    استاندارد DIN

 

با جدول تحمل بار پروفیل آشنا شوید.

از آنجایی که از قوطی در مصارف مختلف استفاده می‌شود، باید با توجه به نوع مصرف و میزان باری که قرار است تحمل کند، نوع آن را انتخاب و خریداری کنید. با مراجعه به جدول اشتال پروفیل می‌توانید دریابید که هر نوع پروفیل در هر وزنی چه میزان باری را تحمل می‌کند.

 

راهنمای استفاده از جدول اشتال پروفیل

نماد

تعریف

واحد

G

وزن واحد طول

Kg/m

a*b*s / a*s

ابعاد قوطی مستطیل/مربع

mm

F

سطح مقطع

Cm3

J

ممان اینرسی یا گشتاور سکون

Cm4

W

مقطع یا گشتاور مقاوم

Cm3

i

ژیراسیون یا شعاع چرخش در یک محور خاص

cm

 

توجه داشته باشید که وزن پروفیل، کیفیت و کارخانه تولیدکننده از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر تحمل بار و قیمت پروفیل است.

 

 

اطلاع از محاسبه وزن قوطی نیز از عوامل مؤثر در نحوه محاسبه تحمل بار قوطی پروفیل است. فرمول محاسبه وزن آن نیز به شرح ذیل است:

 

فرمول محاسبه وزن قوطی

 

انواع پروفیل ازنظر میزان تحمل بار کدام‌ها هستند؟

از پروفیل در سازه‌ها معمولاً به صورت شیب‌دار یا به صورت افقی استفاده می‌کنند تا امکان انتقال بارهای قائم وارد شده از ستون‌ها به زمین، فراهم شود. اگر میزان تحمل بار پروفیل کمتر از نیروی وارد شده در اثر تنش‌های فشاری و کششی باشد، پروفیل دچار شکستگی خواهد شد. از نظر مهندسان، پروفیل‌هایی که توانایی تحمل بار و نیروی کششی را دارند، به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

•    تیر اصلی یا شاه‌تیر
•    تیر فرعی یا تیرچه
•    تیرآهن نعل درگاهی
•    تیر لبه‌ای یا کناری
•    تیرآهن لاپه

 

انواع پروفیل ازنظر میزان تحمل بار

 

تیر اصلی یا شاه‌تیر چیست؟

این عضو اصلی‌ترین عضو باربر در سقف است که به ستون باربر متصل می‌شود. انتقال بارهای وارد شده از تیرچه به ستون وظیفه این نوع پروفیل است. شاه‌تیر معمولاً به شکل پروفیل معمولی با ورق تقویتی، پروفیل بال‌پهن و پروفیل معمولی به‌ صورت تکی یا جفت، تولید می‌شود. در برخی سازه‌ها نیز نیاز است این پروفیل‌ها تقویت شوند؛ برای این کار کافی است تا پروفیل را از طریق جوش یا پیچ با ورق تقویت کنید.

 

تیر فرعی یا تیرچه چه وظیفه‌ای دارد؟

تیرچه اعضای افقی و فرعی شاه‌تیر است؛ تیر فرعی با اینکه در دسته پروفیل‌های سبک قرار دارد، میزان تحمل بار قابل‌توجهی دارد. وظیفه این نوع پروفیل نیز انتقال بارهای سقف، به تیر اصلی است. این نوع پروفیل گاهی در مصارف خاص به صورت لانه‌زنبوری تولید می‌شود.

 

نحوه قرارگیری شاه تیر و تیرچه

 

اگر سقف سازه‌ای که قصد دارید در آن از تیرچه استفاده کنید، به صورت طاق ضربی یا مرکب باشد، باید تیرچه‌های فرعی را در فاصله‌های 1 الی 1.5 متری متصل کنید.

همچنین قبل از اقدام به شروع این بخش از پروژه خود، حتماً از قیمت پروفیل سبک آگاه باشید تا بتوانید هزینه‌ها را مدیریت کنید.

 

پروفیل یا تیرآهن نعل درگاهی

پروفیل نعل درگاهی نیز نوعی تیرآهن بوده که در قسمت بالایی درب‌ها و پنجره‌ها قرار گرفته و با هدف حفظ ایستایی دیوار آجری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

نحوه قرارگیری نعل درگاهی

 

تیر لبه‌ای یا کناری چیست؟

وظیفه این نوع تیرآهن در کلاف بندی ساختمان به چشم می‌خورد و معمولاً در اطراف ساختمان به دلیل تحمل بار سقف و تحمل بارهای ناشی از دیوارهای پیرامونی، از آن استفاده می‌شود.

 

نحوه قرارگیری تیر لبه ای

 

پروفیل یا تیرآهن لاپه

وظیفه تیرآهن لاپه در تحمل بار سازه، حمل بار پوشش‌های سبک است که معمولاً به صورت نیمرخ I و Z تولید می‌شود.

 

تیرآهن یا لاپه

 

سطح بارگیر پروفیل‌ها به چه صورت است؟

بارهای وارد شده بر پروفیل، بر اساس نقش این مقطع در سازه و محل قرارگیری آن معمولاً متفاوت است. چراکه بارها به صورت خطی، یکنواخت، گسترده و ترکیبی است. اگر نسبت طول دال به عرض آن بیشتر از 2 باشد، دال یک‌طرفه و اگر کمتر از آن باشد، دال 2 طرفه نام دارد؛ بنابراین بارهای وارد شده به شاه‌تیر، به دوطرفه یا یک‌طرفه بودن دال‌ها بستگی دارد.


تا اینجا با تمامی عوامل مؤثر بر تحمل بار پروفیل، جدول تحمل بار پروفیل و نحوه محاسبه تحمل بار قوطی پروفیل آشنا شدید؛ اما آیا میدانید که پروفیل باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد و یک پروفیل خوب را از کجا می‌توانید تهیه کنید؟ پیشنهاد ما به شما مطالعه راهنمای خرید پروفیل است؛ با مطالعه این مطلب با کاربرد پروفیل، انواع، نحوه محاسبه وزن پروفیل، تولیدکنندگان برتر و نحوه خرید اینترنتی پروفیل آشنا خواهید شد.

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

مهم‌ترین کاربرد پروفیل در صنعت ساختمان برای ساخت درب و پنجره و در صنعت خودروسازی است.

پاسخ :

پروفیل به معنای ثابت بودن یک مقطع در طولی مشخص و معین است. 

ارسال نظر جدید