همکاری و هم اندیشی جدی صنعت فولاد برای حل مشکل برق

برگزاری سمینار چالش برق در زنجیره فولاد برای حل مشکل برق
انتشار: 1400/06/14
اخبار بروزرسانی: 1400/06/14
همکاری و هم اندیشی جدی صنعت فولاد برای حل مشکل برق

 

در ماه‌های گذشته به دلیل کمبود برق در ساعات پیک مصرف، دولت ناچار شد برق صنایع مادر مانند فولاد و سیمان را کاهش دهد. 
بحران کمبود برق سال‌هاست که خواب صنایع مادر را آشفته کرده است. بسیاری از کارخانه‌ها در این مدت قطعی برق حداقل ده درصد از برنامه تولید عقب مانده‌اند و زیان‌های مالی هزاران میلیاردی داشتند. در این میان کارخانجاتی که دارای نیروگاه‌های برق بودند، توانستند از شر کابوس قطعی برق و آسیب دیدن کوره‌ها و در نتیجه کاهش تولید کمی در امان بمانند. مشکلات به وجود آمده در تولید صنایع فولادی، متصدیان این صنعت را به فکر انداخت تا برق را هم مانند سایر زیرساخت‌ها تأمین کنند. 


هم‌اندیشی "چالش برق در زنجیره فولاد" با حضور شرکت‌های فولادی و معدنی، وزارت صمت و نیرو و تشکل‌های تخصصی حوزه برق و انرژی، امروز 14 شهریور از ساعت 8:30 تا 13 به‌صورت مجازی برگزار شد. در این سمینار به بررسی راه‌اندازی و احداث نیروگاه برق توسط کارخانجات فولاد، انتخاب بهترین مسیر برای تعامل برد-برد تأمین‌کنندگان و وزارت نیرو و تمام ابعاد تأمین پایدار برق تولیدکنندگان زنجیره فولاد پرداخته شد. 
رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص اهداف برگزاری این سمینار گفت: «مدت‌ها است به این نتیجه رسیدیم که باید بین زنجیره فولاد و زیرساخت‌ها توازن ایجاد شود، چه در ارتباط با کارخانه‌ها با زیرساخت‌های موجود در کشور و چه در ارتباط با زیرساخت‌های خودش. البته پیش‌ازاین اقداماتی صورت گرفته، مانند تأمین برق و آب موردنیاز توسط هلدینگ‌های فولادی مانند تایم آب از خلیج فارس و انتقال آن به سیرجان ، یزد و اصفهان که باهمت و همکاری فولادی‌ها و صنایع معدنی اتفاق افتاد.»
دبیر انجمن فولاد اضافه کرد: «در حال حاضر همه در تأمین برق موردنیاز کارخانه خود مشکل را کاملاً محسوس درک کرده‌اند، چراکه اتفاقات چند ماه اخیر نشان داد مشکل خیلی جدی‌تر و وخیم‌تر از آنی ست که تصور می‌شد. ازاین‌رو به فکر ایجاد توازن بین تولید فولاد و زیرساخت‌های آن افتادیم.»

خلیفه سلطانی اشاره کرد: «خوشبختانه داریم به این اتحاد می‌رسیم که فولادی‌ها هر چه زودتر در تأمین انرژی سرمایه‌گذاری کنند تا با قطعی برق در سال‌های آینده مواجه نباشند. متأسفانه در این چند ماه دیدیم که دولت برای حل مشکل کمبود برق ساده‌ترین راه را برگزیدکه همان قطعی برق صنایع مادر است. درصورتی‌که صنایع شیشه، سرامیک، آجر و پتروشیمی‌ها  که مصرف بالای برق و بعضاً بالاتر از صنعت فولاد دارند با قطعی برق مواجه نشدند.»


خلیفه سلطانی ادعا کرد:«کمبود برق در صنایع فولادی بعد از مدتی منجر به افزایش قیمت می‌شود و به شکل تسلسل وار مشکل دوباره به خود فولادی‌ها برمی‌گردد. مخصوصاً در بعضی محصولات مانند ورق فولادی که میزان عرضه و تقاضا برابر است، قطعی برق موجب کاهش شدید کالا در بازار و افزایش قیمت می‌شود.»
 

ارسال نظر جدید