شاخص بورس 5 هزار واحد افزایش یافت

رشد شاخص بورس نوید روزهای خوبی برای بازار سرمایه است
انتشار: 1399/06/16
اخبار بروزرسانی: 1401/01/22
شاخص بورس 5 هزار واحد افزایش یافت

شاخص بورس 5 هزار واحد افزایش یافت

 

رشد شاخص بورس نوید روزهای خوبی برای بازار سرمایه است

 

 

به گزارش مشرق نیوز امروز شاخص کل بازار سرمایه پس از یک دوره رکود و آشفتگی، با رشدی بیشتر از یک درصد مواجه شد و به مقدار یک‌میلیون و ۶۶۲ هزار واحد رسید. در این میان نماد فلزات بیشترین تقاضا را به خود اختصاص دادند.

 

دلایل مثبت شدن بازار سهام چه بود؟

محمدعلی حقانی‌نسب، کارشناس بازار سهام در رابطه با دلایل بازگشت بازار سرمایه گفت: «سهم‌های شرکت‌های مختلف بازار سهام بین 30 تا 50 درصد افت ارزش داشته و همین موضوع سهامداران را ازلحاظ رفتاری هیجانی می‌کند، در این میان حمایت‌های جسته‌وگریخته باعث شد تا برخی از سهامداران به امید جبران ضرر در بازار باقی بمانند.»

وی در ادامه افزود: «برخی نمادهای پتروشیمی هم با توقف نماد مواجه شدند و اطلاعات نماد را منتشر کردند و این موضوع باعث شد تا بازار به نحوی سبک‌تر شود و به جلو حرکت کند.»

وی همچنین با اشاره به انتشار عملکرد شش‌ماهه شرکت‌ها بیان کرد: «نکته دیگر انتشار عملکرد شش ماه شرکت‌ها در آینده است، ما انتظار داریم با توجه به تورم و هزینه‌های زیاد، شرکت‌ها عملکرد مطلوبی از خود ارائه کنند که این موضوع در ارزنده کردن سهام شرکت‌ها تأثیر مثبتی خواهد داشت.»

وی در رابطه با مشکلات بازار سرمایه نیز اظهارنظر کرد و گفت: «اول اینکه ورود مستقیم مردم به بازار سرمایه هنوز سامان‌دهی نشده و مسئولان هم همیشه این موضوع را پشت گوش می‌اندازند و به‌عنوان یک تهدید در بازار سرمایه خودنمایی می‌کند و دوم اینکه ابزار سرمایه‌گذاری بلندمدت حرفه‌ای در بازار نداریم به همین دلیل به بازار سهام به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه نمی‌شود. سومین مورد هم عدم حجم معاملات متناسب با تغییر قیمت است.»

وی در راستای روند حمایت حقوقی‌ها از بازار بورس نیز بیان کرد: «حمایت حقوقی‌ها در حقیقت نوشدارو بعد از مرگ سهراب بود. حقوقی‌ها باید زمانی وارد بازار می‌شدند که سهم‌های بازار این‌قدر با افت ارزش روبه‌رو نمی‌شدند، حقوقی‌ها به‌عنوان نوسان‌گیر وارد بازار می‌شوند و از سهامدار خرد نوسان می‌گیرند. درهرصورت ورود حقوقی‌ها به کف بازار قطعاً تأثیرگذار بوده اما این حمایت صرفاً حمایت شاخص‌ساز است.»

وی در پایان با بیان ضرورت حمایت پایدار از بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: «اگر واقعاً می‌خواهیم بازار سهام را حمایت کنیم باید متغیرهایی که باعث ریزش بازار شده را کنترل کنیم، نرخ سود بانکی از هشت درصد به 13 درصد افزایش پیدا کرد که این موضوع تأثیر زیادی روی بازار سهام دارد. تقریباً دو سه نفر از شورای بورس در سیستم بانکی فعالیت می‌کنند و این افزایش نرخ سود بانکی از سوی آن‌ها به‌غلط افزایش پیداکرده و تا زمانی که کم نشود تأثیر منفی روی بازار سهام خواهد داشت.»

در حال حاضر بیشتر سرمایه‌گذاران مبتدی بورس، باوجود شرایط نابسامان یک ماه گذشته اقدام به خروج سرمایه خود از بازار بورس کرده‌اند و شاید همین امر به ثبات بیشتر بازار بورس کمک کند. باید دید در این هفته و هفته آینده بازار سرمایه می‌تواند به دوران طلایی خود بازگردد و روند صعودی خود را از پیش گیرد.

 

ارسال نظر جدید