قطعی برق و اثر آن بر بازار فولاد

قطعی اجباری برق تولیدکنندگان فولاد چه تاثیری بر بازار دارد؟
انتشار: 1400/04/19
اخبار بروزرسانی: 1400/04/19
قطعی برق و اثر آن بر بازار فولاد

 

قطعی برق تنها مختص به مناطق مسکونی نبوده و در حال حاضر گریبان گیر صنعت هم شده است. در هفته گذشته شرکت توزیع برق یا همان توانیر با صدور بخش‌نامه‌ای از شرکت‌های برق منطقه‌ای خواست که به تولیدکنندگان فولاد در خصوص قطع برق هشدار داده و از آن‌ها بخواهند نهایتاً با 10 درصد میزان برقی که در گذشته مصرف می‌کردند، کار کنند. در انتهای این بخش‌نامه قید شده که در صورت عدم همکاری مشترکان فولادی، برق آن‌ها تا اطلاع ثانوی قطع خواهد شد.

این بخش‌نامه، در عمل به معنای تعطیلی اجباری تولیدکنندگان فولاد تا اطلاع ثانوی است، چرا که تولید با 10 درصد مصرف برق یا صورت نمی‌پذیرد یا به‌صرفه نیست. این موضوع منجر به کاهش تولید، کاهش عرضه و قطعاً افزایش قیمت‌ها خواهد شد. این در حالی است که در هفته‌های اخیر افزایش قیمت دلار منجر به بالا رفتن قیمت مقاطع فولادی شده و کاهش عرضه، شیب افزایش قیمت‌ها را تندتر خواهد کرد.

البته شایعات حاکی از این است که امروز شنبه 19 تیرماه، تنها کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد و تیرآهن اعلام قیمت نکرده و تعطیل هستند و تولیدکنندگان ورق فولادی و قوطی پروفیل به فعالیت خود ادامه می‌دهند. این در حالی است که تا پیش از این گفته می‌شد که از تولیدکنندگان ورق فولادی در اصفهان، خوزستان و گیلان خواسته شده که موقت فعالیت خود را به‌منظور کاهش مصرف برق، متوقف کنند.

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید