نوسانات قیمت میلگرد+ نمودار قیمت میلگرد در سال 1401

قیمت میلگرد از ابتدای سال تاکنون چقدر تغییر کرده است؟
انتشار: 1401/06/06
اخبار بروزرسانی: 1401/06/06
نوسانات قیمت میلگرد+ نمودار قیمت میلگرد در سال 1401

 

خرید میلگرد چالش‌های زیادی دارد و همانند خرید سایر مصالح ساختمانی نیست. مهم‌ترین چالش‌های خرید این مقطع فولادی شامل انتخاب تولیدکننده مناسب، اطلاع از وزن، تشخیص اصالت، تخمین فاصله برای خرید از درب کارخانه، انتخاب روش مناسب برای خرید (اینترنتی، حضوری، بورس کالا)، اطلاع از قیمت میلگرد و مهم‌تر از همه، انتخاب زمان مناسب برای خرید می‌شود. اطلاع از نوسانات قیمت میلگرد و اخبار اقتصادی مرتبط، یکی از راه‌های مؤثر در شناخت زمان مناسب برای خرید میلگرد است.

در این مقاله، نمودار قیمت میلگرد در سال 1401 دو کارخانه مشهور بررسی شده تا به شما در بررسی زمان مناسب برای خرید میلگرد کمک کنیم.

 

 

عوامل مؤثر بر نوسانات قیمت میلگرد در سال 1401 را بشناسید

تا اینجای سال (شهریور 1401) مذاکرات احیای برجام همچنان مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت اکثر کالاها در کشور است. این مذاکرات که از سال گذشته آغاز شده، نوسانات و تغییرات زیادی داشته و گاهی اوقات تا پای امضا یا تعطیلی کامل پیش رفته است. هر بار که اخبار به یکی از دو سر این بازه متمایل شده، قیمت روز میلگرد و سایر مقاطع فولادی دچار نوسان شده است. آخرین مورد، انتشار اخبار مربوط به نهایی شدن احتمال توافق بود که در اواخر مردادماه منتشر شد و قیمت دلار آزاد و به تبع آن میلگرد را پایین آورد.

علت وابستگی قیمت میلگرد به قیمت دلار، تأثیر قیمت دلار نیمایی در فرمول قیمت‌گذاری میلگرد است. قیمت دلار نیمایی باید اختلافی منطقی با قیمت دلار آزاد داشته باشد و طبیعی است که با بالا رفتن قیمت دلار آزاد، قیمت دلار نیمایی نیز بالا برود.

سایر عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد در سال 1401 نیز کمابیش به قیمت دلار و مذاکرات برجام وابسته‌اند. مثل تأثیر سیاست‌های روسیه روی مذاکرات و استفاده از آن به عنوان اهرم فشار برای برداشتن تحریم‌های بین‌المللی مربوط به جنگ که منجر به طولانی و پیچیده شدن مذاکرات احیای برجام شده است. اگر قیمت آهن‌آلات و میلگرد مجدداً وارد کانال صعودی شود، به احتمال زیاد باید شاهد به حقیقت پیوستن شایعه افزایش مجدد قیمت مسکن در سال 1401 باشیم. یکی از اتفاقاتی که می‌تواند از حقیقی شدن این شایعه جلوگیری کند، پایان جیره‌بندی برق کارخانه‌های فولادی است.

 

نوسانات قیمت میلگرد

 

با نمودار قیمت میلگرد در سال 1401 آشنا شوید

برای این که یک درک کلی از نوسانات قیمت میلگرد در سال 1401 داشته باشید، در این بخش نمودار نوسانات قیمت میلگرد اصفهان و قیمت میلگرد بناب در سایز 20 میلی‌متر را برایتان آورده‌ایم. دلیل این موضوع فروش و محبوبیت بالای میلگرد این دو کارخانه و کاربرد گسترده میلگرد 20 در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی است. نوسانات قیمت هر کدام از کارخانه‌های بناب و اصفهان، مقتضیات خاص خود را دارد که در ادامه به هر کدام می‌پردازیم:

 

نوسانات قیمت میلگرد اصفهان در سال 1401

میلگرد اصفهان از با کیفیت‌ترین میلگردهای بازار است؛ اما به دلیل دولتی بودن این کارخانه، معمولاً قیمت میلگرد آن در رده متوسط رو به پایین بازار قرار دارد. همین موضوع در کنار قدمت بالا، دلیل اصلی فروش و محبوبیت بالای میلگرد اصفهان در بازار است. مشخصه اصلی نوسانات قیمت میلگرد اصفهان، کند بودن روند افزایش و کاهش آن و اختلاف کم میان سقف و کف نمودار قیمتی است.

قیمت این میلگرد نیز همانند تمامی میلگردهای بازار، در اوایل سال به دلیل اوج‌گیری جنگ روسیه و اوکراین و انتشار خبر قطعی برق کارخانه‌های فولادی، به تدریج بالا رفت، اما با انتشار خبرهای مثبت در مورد احیای برجام، به تدریج پایین آمد تا حدی که قیمت این میلگرد از قیمت آن در ابتدای سال هم کمتر شد.

 

نوسانات قیمت میلگرد اصفهان

نمودار نوسانات قیمت میلگرد اصفهان در سال 1401

 

نمودار بالا نشان می‌دهد که اوج قیمت میلگرد اصفهان در سال 1401، بالای 18.000 تومان بوده و در حال حاضر تا کانال 15.000 تومانی سقوط کرده است. این کانال، به متوسط قیمت این میلگرد در سال 1400 بسیار نزدیک است.

 

نوسانات قیمت میلگرد بناب در سال 1401

میلگرد بناب از جمله سبک‌بارترین میلگردهای بازار است که قیمت آن به ازای هر کیلو معمولاً از متوسط بازار بالاتر است اما با این وجود، محبوبیت زیادی در بین خریداران میلگرد دارد. یکی از دلایل این محبوبیت این است که سبک‌بار بودن وزن میلگرد بناب، باعث می‌شود که تعداد شاخه‌های آن در هر بندیل و بار میلگرد بیشتر از میلگرد کارخانه‌های دیگر باشد. اگر نمودار قیمت این میلگرد را به صورت هفتگی یا روزانه بررسی کنید، متوجه می‌شوید که قیمت میلگرد بناب ثباتی نسبی دارد اما گاهی اوقات دچار افت‌وخیزهای ناگهانی و شدید می‌شود. به همین دلیل فاصله میان کف و سقف نمودار قیمت این میلگرد نیز زیاد است.

همین موضوع باعث می‌شود که در خرید میلگرد این کارخانه احتیاط زیادی را به خرج دهید و مراقب این نقاط عطف بحرانی باشید. همانند سایر کارخانه‌هایی که در زمینه تولید شمش خودکفا نیستند، قیمت میلگرد بناب نیز به نوسانات قیمت شمش در بورس کالا و قیمت جهانی این مقطع فولادی بسیار وابسته است.

 

 نوسانات قیمتی میلگرد بناب

نمودار نوسانات قیمت میلگرد بناب در سال 1401

 

نمودار نوسانات قیمت میلگرد بناب در سال 1401، نشان‌دهنده دو فاز قیمتی متفاوت است. در سه‌ماهه اول سال، قیمت میلگرد این کارخانه بالای 18.000 تومان بوده است و در سه‌ماهه دوم با یک کاهش ناگهانی (به دلیل سیگنال‌های مثبت اقتصادی برجام) با یک شیب تند تا کانال 16.000 تومان سقوط کرده است.

 

برای اطلاع از قیمت روز میلگرد می‌توانید به صفحه قیمت میلگرد در سایت آسرون مراجعه کنید. در این صفحه قیمت میلگرد کارخانه‌های مختلف مثل قیمت میلگرد زاگرس، در سایزهای متنوع درج شده و می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. ثبت سفارش برای خرید میلگرد، از طریق همین صفحه یا تماس با کارشناسان فروش آسرون امکان‌پذیر است و در صورت تماس تلفنی، می‌توانید از آن‌ها در مورد نوسانات قیمت میلگرد و زمان مناسب برای خرید میلگرد، بپرسید و با کسب اطلاعات لازم، احتمال ضرر و زیان خود را کاهش دهید.

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

با مراجعه به فروشگاه آنلاین آهن‌آلات آسرون می‌توانید قیمت روز آهن‌ و مقاطع فولادی مثل میلگرد را ببینید و قیمت انواع مختلف آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

پاسخ :

برای مشاهده نوسانات قیمت میلگرد اصفهان و ظفر بناب، می‌توانید به همین مقاله مراجعه کنید. قیمت روز میلگرد نیز در صفحه قیمت میلگرد سایت آسرون در دسترس است.

ارسال نظر جدید