معرفی کارخانه هفت الماس+مشخصات محصولات

هر آنچه باید برای خرید ورق روغنی هفت الماس بدانید را می‌توانید در این مقاله پیدا کنید.
انتشار: 1400/05/17
اخبار بروزرسانی: 1401/02/19
معرفی کارخانه هفت الماس+مشخصات محصولات

 

کارخانه ورق هفت الماس یکی از 3 کارخانه تولیدکننده ورق روغنی در ایران است که محصولات خوبی را در بازار عرضه می‌کند. خطوط تولید کارخانه هفت الماس به‌روز بوده و توانایی تولید انواع ورق فولادی نورد سرد را دارد.

 

قیمت ورق روغنی

 

در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت تاریخچه کارخانه ورق هفت الماس چیست؟ چه محصولاتی تولید می‌کند و چه خطوط تولیدی دارد؟

 

 

تاریخچه کارخانه ورق هفت الماس

دانستن اطلاعاتی در مورد تاریخچه هر کارخانه سبب می‌شود که شما به‌عنوان خریدار از سابقه و تجربه آن کارخانه اطمینان حاصل کنید.

 

کارخانه ورق هفت الماس به‌منظور توليد انواع ورق گالوانيزه، نورد سرد، استنلس استيل (فولاد زنگ نزن) و ساير مقاطع فولادی در سال 1375 در استان قزوین تأسیس و تقریباً بعد از 7 سال یعنی در سال 1382 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

محصولات هفت الماس چیست؟

کارخانه هفت الماس، تولیدکننده انواع ورق روغنی در ایران است.به‌طورکلی، محصولات ورق هفت الماس در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 

1. ورق اسیدشویی شده

ورق اسیدشویی شده همان ورق سیاه بوده که طی فرایند اسیدشویی پوسته زدایی شده و سطح آن به کیفیت مناسب جهت استفاده بعدی رسیده است.

 

ورق روغنی کارخانه هفت الماس

 

2. ورق نورد سرد

همچنین کارخانه ورق هفت الماس توانایی تولید سالیانه 800 هزار تن ورق نورد سرد را دارد. بخشی از این ورق‌های نورد سرد به‌عنوان مواد اولیه برای تولید دیگر محصولات هفت الماس به کار رفته و بخشی هم در بازار به فروش می‌رود. به همین دلیل قیمت گالوانیزه هفت الماس به قیمت ورق روغنی وابسته است.

 

3. ورق گالوانیزه

این کارخانه در حال حاضر توانایی تولید سالیانه 100 هزار تن ورق گالوانیزه با ضخامت 0.3 تا 2 میلی‌متر و عرض 1000 و 1250 میلی‌متر را دارد. سهم کارخانه ورق هفت الماس از بازار ورق گالوانیزه داخل 15 درصد است. بعلاوه این کارخانه حدود 20 تا 40 درصد از تولید ورق گالوانیزه خود را صادر می‌کند.

 

4. ورق گالوالوم

ورق گالوالوم ورقی است که یک پوشش محافظ روی سطح آن قرار می‌گیرد. این پوشش دارای ترکیب سیلسیم، روی و آلومینیوم به ترتیب با درصد 1.5، 43.5 و 55 درصد است. این ورق به‌عنوان ماده اولیه ورق‌های رنگی هفت الماس به کار می‌رود.

 

5. ورق رنگی

ورق رنگی یکی دیگر از محصولات هفت الماس است که در ضخامت‌های 0.2 تا 1.25 میلی‌متر و عرض‌های مختلف تا 1250 میلی‌متر با ضخامت پوششی تا 200 گرم بر مترمربع و تنوع رنگی بالا در بازار عرضه می‌شود.

 

6. لوله و پروفیل

لوله پروفیل‌های کارخانه هفت الماس در سه مدل لوله و پروفیل روغنی، گالوالوم و گالوانیزه تولید می‌شوند.

 

قیمت ورق‌های هفت الماس

 

قیمت ورق‌های هفت الماس

وزن و کیفیت دو عامل مهم در تعیین قیمت آهن‌آلات هستند. در کل می‌توان گفت قیمت ورق روغنی هفت الماس نسبت به کیفیت آن مناسب است؛ بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که قیمت ورق گالوانیزه و دیگر محصولات این کارخانه نیز به همان نسبت خوب و منطقی باشد.

 

خطوط تولید کارخانه هفت الماس

خطوط تولید کارخانه هفت الماس به‌منظور تولید انواع ورق روغنی تجهیز شده است که به ترتیب دارای بخش‌های زیر است:

 

1. خط اسیدشویی

خط اسیدشویی یکی از خطوط تولید کارخانه هفت الماس بوده که ظرفیت تولیدی برابر با یک میلیون تن در سال دارد. در این خط تولید سطح ورق برای انجام عملیات بعدی طی فرایند اسیدشویی با اسیدکلریدریک کاملاً تمیز می‌شود.

 

محصولات کارخانه هفت الماس

 

2. خط نورد سرد

خط نورد سرد هفت الماس دارای دو واحد‌ نورد رفت و برگشتی چهار و شش غلتکه با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون تن است. کاهش ضخامت ورق در دمای زیر 200 درجه سانتی‌گراد در این خط تولید صورت می‌گیرد.

 

3. خط بازپخت

پس از اتمام مراحل نورد سرد ورق‌های روغنی تولیدشده به‌صورت کویل درآمده و برای بهبود و یکنواخت سازی ساختاری عملیات حرارت دهی و بازپخت روی آن‌ها صورت می‌گیرد. درنهایت هم با رسیدن به خواص موردنظر فرایند خنک کاری انجام می‌شود. این خط توانایی باز پخت سالیانه 360 هزار تن ورق را دارد.

 

4. خط تولید گالوانیزه

این خط تولید دارای ظرفیت تولید سالیانه 604 هزار تن ورق گالوانیزه به روش غوطه‌وری گرم است. کویل‌های خروجی از خطوط نورد سرد، به‌عنوان ماده اولیه برای خط گالوانیزه محسوب می‌شود.

 

5. خط تولید گالوالوم

شرکت هفت الماس اولین کارخانه‌ای بود که خط تولید ورق گالوالوم را در کشور راه‌اندازی کرد. ظرفیت تولید سالیانه ورق گالوالوم در شرکت هفت الماس 360 هزار تن است. ورق‌های گالوالوم به دلیل پوشش خاص خود هم در برابر حرارت و هم در برابر خوردگی مقاوم هستند.

 

6. خط تولید ورق رنگی

یکی دیگر از خطوط تولید کارخانه هفت الماس خط تولید ورق رنگی است که ظرفیت تولید سالیانه 200 هزار تن ورق رنگی را دارد. ورق‌های گالوالوم به‌عنوان ماده اولیه تولید ورق‌های رنگی به کار می‌روند.

 

ازآنجایی‌که که تعداد کارخانه‌های تولیدکننده ورق روغنی در کشور محدود است، شناخت کارخانه ورق هفت الماس و محصولاتش برای شما مفید خواهد بود. البته محصولات هفت الماس به ورق روغنی محدود نیست و همان‌طور که در مقاله بالا خواندید این کارخانه با توجه به خطوط تولید خود توانایی تولید انواع ورق اسیدشویی، نورد سرد، ورق گالوانیزه، ورق گالوالوم و ورق رنگی را دارد.

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید