افزایش 7.2 درصدی هزینه ساخت مسکن در تابستان 1400

شاخص قیمت مصالح ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در تابستان امسال نسبت به فصل قبل به ۷.۲ درصد رسیده است.
انتشار: 1400/08/11
اخبار بروزرسانی: 1400/08/11
افزایش 7.2 درصدی هزینه ساخت مسکن در تابستان 1400

 

بر مبنای گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصالح ساختمانی تهران در تابستان ۱۴۰۰ به عدد ۱۱۵۴.۲ رسید که این رقم نسبت به شاخص ۱۰۷۶.۵ در فصل قبل، ۷.۲ درصد افزایش داشته است.

این گزارش نشان داد تورم سالانه در این بخش در تابستان امسال، معادل ۸۸.۴ درصد بوده که نسبت به تورم ۹۳.۵ درصدی در فصل قبل ۵.۱ درصد کاهش داشته است. در بین گروه‌های اجرایی بیشترین نرخ تورم سالانه در همین دوره مربوط به گروه اجرایی «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ۱۳۳.۶ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم با ۴۰.۴ درصد افزایش متعلق به گروه «خدمات» بوده است.

همچنین تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۴۰۰ معادل ۶۵.۲ درصد بوده است که در مقایسه با ۱۰۰.۷ درصدی فصل قبل ۳۵.۵ درصد کاهش داشته است. در بین تمامی گروه‌های اجرایی، گروه «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ۱۴۴ درصد بیشترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است. در همین دوره کمترین تورم نقطه به نقطه نیز مربوط به گروه اجرایی «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۳۸.۲ درصد افزایش بوده است.

تورم فصلی بهار سال ۱۴۰۰، معادل ۷.۲ درصد بوده است که در مقایسه با تورم ۱۹.۴ درصدی فصل قبل ۱۲.۲ واحد درصد کاهش داشته است. در همین فصل در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین درصد تغییر فصلی مربوط به گروه اجرایی «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ۱۸.۲ درصد افزایش و کمترین درصد تغییر نیز مربوط به گروه‌های اجرایی «خدمات» و «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۲.۸ درصد افزایش بوده است.

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید