ابطال معاملات فولاد در بورس کالا متوقف شود

اخبار تاریخ انتشار : 24 تیر ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 7 فروردین ماه 1400
ابطال معاملات فولاد در بورس کالا متوقف شود

 

ابطال معاملات فولاد در بورس کالا متوقف شود

 

انجمن تولیدکنندگان فولاد روند ابطال معاملات فولاد در بورس تهران را آسیب‌زا دانست

 

طی هفته‌های اخیر برخی معاملات فولاد در بورس کالا ابطال‌شده است که واکنش‌هایی را از طرف فعالان این صنعت در پی داشته است. به گزارش چیلان ،انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه‌ای به مدیرعامل بورس کالا یادآور شده است که یکی از سیاست‌های اصولی تنظیم بازار، پرهیز از ابطال معاملات در بورس کالا به دلیل عدم رعایت سقف دلخواه سیاست‌گذاران است. وی ادامه داد بورس کالا همواره در این خصوص با مواضع انجمن فولاد در یک راستا گام برداشته است اما در روزهای اخیر شاهد ابطال معاملات فولادی در این بازار بوده‌ایم که این رویه می‌تواند التهاب آور و رویه‌ای همه سر باخت باشد؛ زیرا این کار هم به کارخانه‌های مصرف‌کننده شمش فولادی (کارخانه‌های تولید ورق‌های فولادی سیاه، ورق روغنی، میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و ... ازجمله کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، کارخانه ظفر بناب و ...) و هم به کارخانه‌های عرضه‌کننده آسیب می‌رساند؛ بنابراین بهتر است رویه ابطال معاملات بورسی کنار گذاشته شود.

 

انجمن فولاد نهادی است که هم به فکر کارخانه‌های نوردی است و هم به دنبال حفظ سطح مطلوب عرضه‌های شمش فولادی است؛ اما در حال حاضر بورس کالا روندی را در پیش گرفته است که نگران‌کننده است. به همین دلیل انجمن تولیدکنندگان فولاد از بورس کالا درخواست کرده است که در روزهای آینده رویه غلط ابطال معاملات به دلیل قیمت‌های بالاتر از سقف مورد انتظار را کنترل و اصلاح نماید تا از این به بعد شاهد این تصمیمات التهاب آفرین در بورس کالا نباشیم.

 

متن کامل نامه انجمن فولاد به مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر سلطانی‌نژاد؛ مدیرعامل محترم شرکت بورس کالای ایران

با سلام و احترام

همان‌گونه که استحضار دارید این انجمن طی ماه‌های گذشته مکرراً تلاش نموده است تا سیاست‌های صحیح و مبتنی بر واقعیات را به مسئولین تنظیم بازار فولاد کشور پیشنهاد و ارائه نماید تا با به‌کارگیری آن‌ها در شرایط فعلی اقتصاد کشور، بتوان تلاطم بازار فولاد نسبت به سایر کالاها و بازارهای موازی را به حداقل رساند.

یکی از این سیاست‌های اصولی، پرهیز از ابطال معاملات در بورس کالا به دلیل عدم رعایت سقف دلخواه سیاست‌گذاران بوده است و بورس کالا نیز در این خصوص همواره با مواضع انجمن موافق بوده است. لیکن در هفته‌های اخیر به‌ویژه در عرضه شمش فولادی مورخ ۱۸ تیر ۹۹ شاهد بازگشت رویکرد ابطال معاملات، این بار از سوی بورس کالا بوده‌ایم که باعث تعجب این انجمن و تولیدکنندگان فولاد کشور شده است!

جنابعالی به‌خوبی آگاهی دارید که ابطال معاملات به‌ویژه در محصولات میانی مثل شمش، رویه‌ای همه سر باخت است، چه برای کارخانه مصرف‌کننده که امکان تأمین مواد اولیه‌اش را از دست می‌دهد، چه برای کارخانه عرضه‌کننده که برنامه‌ریزی تولید و نقدینگی و فروش آن بر هم می‌خورد و چه برای دولت و بورس کالا که مجبور به کنترل دستوری قیمت شده‌اند حال‌آنکه به دلیل تشدید تقاضا در عرضه‌های بعدی، تبعات این امر در بلندمدت نتیجه عکس خواهد داد.

بنابراین ضمن درک شرایط و فشارهای وارده به آن شرکت در برهه حساس کنونی و در راستای تأمین نیاز کارخانه‌های نوردی از یک‌سو و لزوم حفظ سطح مطلوب عرضه‌های شمش در هفته‌های آتی از سوی دیگر، مجدانه خواهشمند است با آینده‌نگری و تعامل مؤثر با مسئولین بالادستی، ترتیبی اتخاذ فرمایید که رویه غلط ابطال معاملات به دلیل آنچه که قیمت‌های بالاتر از سقف مورد انتظار عنوان می‌شود، اصلاح گردیده و از این به بعد شاهد این تصمیمات التهاب آفرین در بورس کالا نباشیم.

 

در حال حاضر شنیده‌ها از برگزاری جلسه کمیته ستاد تنظیم بازار حاکی از تصویب مقرراتی جدید است. در این جلسه مقرر شده است که لیست خریداران اسلب از ابتدای سال تاکنون به اعضای کمیته ستاد تنظیم بازار اعلام و کمیته پایش نسبت به کنترل لیست مذکور اقدام کند. همچنین بر این اساس خریداران اسلب موظف‌اند نود و پنج درصد درصد ورق تولیدی خود را به‌صورت شفاف در بورس کالا عرضه کنند و باید برای معاملات ابطال‌شده شمش در مورخ ۹۹/۴/۱۸ طی هفته جاری عرضه جایگزین در نظر گرفته شود‌.

 

 

برای اطلاع از قیمت میلگرد امروز و روزهای قبل و سایر مقاطع فولادی می‌توانید به سایت www.asroon.ir مراجعه نمایید.

 

 

 

ارسال نظر جدید