اختلال در نظام عرضه و تقاضا؛ عامل اصلی التهاب بازار فولاد

اخبار تاریخ انتشار : 31 شهریور ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 31 شهریور ماه 1399
اختلال در نظام عرضه و تقاضا؛ عامل اصلی التهاب بازار فولاد

اختلال در نظام عرضه و تقاضا؛ عامل اصلی التهاب بازار فولاد

 

ورود برخی سازمان‌های نظارتی در بورس کالا باعث آشفتگی بیشتر بازار آهن و فولاد شده است

 

 

به گزارش چیلان، دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در سخنان خود درباره دلیل اصلی التهاب بازار فولاد عنوان کرد: «متأسفانه التهاب در بازار فولاد از زمانی آغاز شد که بعضی از سازمان‌ها، برای یک سری کنترل‌ها به معاملات فولاد در بورس کالا ورود کردند و مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس کالا مختل شد.»

دکتر بهرام سبحانی ادامه داد: «در بازار فولاد همواره فراز و نشیب وجود داشته است؛ اما این واقعیت دارد که التهاب در بازار فولاد هیچ‌گاه به‌اندازه ‌ماه‌های گذشته نبوده است.»

 رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد شرایط تاریخی بازار فولاد نیز گفت: «همواره در کشور قیمت فولاد تابعی از تقاضا بوده است. در مواردی که در کشور رونق وجود داشته و تقاضا برای فولاد به دلیل رونق ساخت‌وساز زیاد بوده، قیمت فولاد افزایشی بوده و در مواردی که رکود داشته‌ایم نیز با کاهش تقاضا، قیمت فولاد وارد روند نزولی شده است؛ اما این روند صعودی یا نزولی قیمت، همواره منطقی بوده و برای فروشندگان و خریداران نیز روند قیمت، قابل‌قبول بوده است؛ اما در شرایط فعلی، این روند تاریخی حکم‌فرما نیست و شاهد التهاب در بازار فولاد هستیم.»

 

بورس کالا تا چه اندازه بر قیمت مقاطع فولادی تأثیرگذار است؟

دکتر سبحانی در سخنان خود با اشاره به نقش بورس کالا در تعیین قیمت‌ها بیان کرد: «از سال ۱۳۸۲ به بعد که بورس کالا تأسیس شد تا همین دو سال پیش، قیمت فولاد در بورس کالا و طبق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شده است. قیمت فولاد در این سال‌ها در یک فرآیند رقابتی تعیین می‌شد و مکانیزم عرضه و تقاضا باعث می‌شد تا یک قیمت تعادلی در بازار فولاد شکل بگیرد. هم تولیدکنندگان و هم خریداران نیز از این سازوکار تعیین قیمت رضایت داشتند.»

 

اختلال در نظام عرضه و تقاضا می‌تواند باعث التهاب بازار فولاد گردد

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه صحبت‌های خود گفت: «برهم خوردن مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس کالا، باعث دونرخی شدن قیمت‌ها و ایجاد بازار سیاه شد و در مواردی حتی دیده می‌شود که قیمت برخی محصولات فولادی در بازار آزاد، حتی ۳۰ درصد بیش از قیمت‌ها در بورس کالا است.»

وی ادامه داد: «پیش‌ازاین، قیمت پایه فولاد در بورس کالا، قیمت حاشیه بازار بود و قیمت‌های کشف‌شده در بورس کالا نیز تفاوت چندانی با قیمت بازار آزاد نداشت. بعد از مختل شدن مکانیزم عرضه و تقاضا، قیمت‌های فرمایشی و سرکوب‌شده در بورس کالا، یعنی قیمت‌هایی که پایین‌تر از قیمت واقعی هستند، رانتی را در اختیار عده‌ای قرار داد که عملاً به بازارگردان تبدیل شدند و چنان قدرتی پیدا کردند که قیمت کف بازار را تعیین کنند.»

 

تولیدکنندگان هیچ نفعی از اختلاف قیمت‌ها در بورس کالا و بازار آزاد نمی‌برند

دکتر بهرام سبحانی گفت: «مابه‌التفاوت فاحش بین قیمت فولاد در بازار آزاد و بورس کالا نه به جیب فولادسازان و نه نوردکاران می‌رود، بلکه نصیب کسانی می‌شود که به‌عنوان خریدار، این رانت به آن‌ها اعطاء شده است. همه این معضلات از زمانی ایجاد شد که سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالا، مختل شد.»

 

سازوکار قدیمی عرضه و تقاضا می‌تواند آرامش را به بازار بازگرداند

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد راه‌حل ایجاد ثبات در بازار فولاد عنوان کرد: «راه‌حل این است که معاملات فولاد در بورس کالا به روال پیشین آن‌، یعنی روالی که از سال ۸۲ تا همین دو سال پیش برقرار بود، بازگردد. اگر به‌ سازوکار عرضه و تقاضا، اجازه بروز و فعالیت داده شود، ثبات در بازار فولاد حکم‌فرما می‌شود. البته ممکن است در ابتدا قیمت‌ها مقداری جهش کند، اما ظرف یکی دو هفته، با شکل‌گیری قیمت‌ها تعادلی، ثبات به بازار فولاد بازخواهد گشت.»

 

تورم بر قیمت فولاد مؤثر خواهد بود

دکتر بهرام سبحانی در مورد تأثیر تورم بر قیمت فولاد نیز بیان کرد: «این‌که تورم داریم و هزینه تولید افزایش یافته است، باید موردقبول واقع شود. قیمت مواد اولیه، هزینه حمل‌ونقل و دستمزد کارگر افزایش یافته است و این امر هزینه تولید فولاد را افزایش داده است. گذشته از این بخشی از هزینه‌های تولید فولاد، ارزی است و درواقع تولید فولاد ارزبری دارد و افزایش نرخ ارز نیز هزینه تولید را بالا برده است.»

وی ادامه داد: «با توجه به این تورم، باید بپذیریم که هزینه تولید فولاد بالا رفته و این تورم باید در قیمت فولاد نیز انعکاس داشته باشد. اگر بخواهیم این تورم به‌وقوع پیوسته را رد کنیم و همچنان بر سازوکارهای دستوری و کنترلی اصرار ورزیم، وضعیت فعلی در بازار فولاد ادامه خواهد داشت و در بازگرداندن ثبات به بازار نیز ناکام خواهیم ماند.»

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان گفت: «قیمت فولاد در بورس کالا باید واقعی شود تا همه تولیدکنندگان به عرضه در بورس کالا تشویق شوند و بازار فولاد هرچه زودتر به ثبات برسد.»

ارسال نظر جدید