اشتغال‌زایی برای 3 هزار نفر در بهره برداری از مهم‌ترین پروژه فولاد غرب کشور

اخبار تاریخ انتشار : 11 شهریور ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 11 شهریور ماه 1400
اشتغال‌زایی برای 3 هزار نفر در بهره برداری از مهم‌ترین پروژه فولاد غرب کشور

 

وجود معادن یکی از اقدامات مهم اشتغال‌زایی در کردستان است که میدیریت صحیح آن، نقش مؤثری در از بین بردن محرومیت از این استان را دارد. همان‌طور که میدانید از غنی‌ترین استان‌ها در ایران ازلحاظ مواد معدنی، استان کردستان است.
کردستان به دلیل کوهستانی بودن، منطقه جغرافیایی خاصی برای بهره‌برداری از معادن است. معادن سنگ‌آهن این منطقه، در 7 نقطه مختلف تقسیم شده است. معدن سنگ‌آهن بیجار نیز از بزرگ‌ترین معادن کشور است که سالیانه بیش از 1000 تن سنگ‌آهن کشور از این معدن تأمین می‌شود.
اگر این مجموعه امکانات بیشتر و درعین‌حال نیروی انسانی بیشتری در اختیار داشته باشد، به‌صورت سالانه مقدار سنگ آهن بیشتری می‌تواند استخراج کند. عیار سنگ‌های کنسانتره استخراج‌شده از این معدن، 68 درصد است. 
یکی از مهم‌ترین راه‌های اشتغال‌زایی و کسب درآمد از طریق معادن سنگ‌آهن ایجاد کارخانه فولاد یا همان زنجیره فولاد است که بعد از سال‌ها تلاش، طرح اقتصادی و عمرانی آن از روند رو به رشد خوبی برخوردار شده‌ است.

وجود 80 درصد معادن سنگ‌آهن در منطقه کرانی شهرستان بیجار، روستاهای شهرک، قراکند و هم‌جواری با استان زنجان و همدان و نزدیکی به شبکه ریلی، یکی از مزیت‌های مهم ایجاد زنجیره کامل فولاد در شهرستان بیجار است.

در مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم بیجار، در گفتگو با خبرنگار کردتودی، بابیان این‌که «وجود معادن بخش کرانی از مهم‌ترین ثروت‌های خدادادی این منطقه است.»، اظهار داشت: «گردش مالی صنعت فولاد کشور 900 میلیارد تومان است. اگر شهرستان بیجار باوجوداین ذخایر وارد این بازار شود، ایجاد درآمد از طریق صنایع پایین‌دستی حاصل می‌شود». بهره‌برداری کامل زنجیره فولاد در این منطقه، زمینه اشتغال 3 هزار نفر را فراهم می‌کند.
وی در خصوص میزان اشتغال‌زایی این صنعت در شهرستان بیجار گفت: «با بهره‌برداری کامل زنجیره فولاد زمینه اشتغال‌زایی 2500 تا 3000 هزار نفر به‌صورت مستقیم در شهرستان بیجار فراهم می‌شود.»
زندیان افزود: «زنجیره فولاد در شهرستان بیجار شامل خاک‌آهن، کنستانتره و گندله می‌شود و در مرحله بعدی آهن اسفنجی تولید می‌گردد.»
در همین حین، عضو گروه اقتصادی مجلس بیان داشت: «تکمیل این پروژه می‌تواند نقش مؤثری درراه اندازی رشته‌های دانشگاهی در استان کردستان و شهرستان بیجار داشته باشد.»
وی افزود: «با راه‌اندازی کامل این زنجیره در شهرستان بیجار نیازمند نیروهای متخصص هستیم، از محافل دانشگاهی درخواست کردیم نسبت به دایر کردن رشته‌های مرتبط مانند مهندسی مکانیک، مکاترونیک، معدن، فنّاوری و استخراج معدن اقدام نمایند تا در آینده مجبور به استخدام نیروهای غیربومی نشویم.»
نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی از پیشرفت خوب پروژه‌های بخش خصوصی در کنستانتره سازی منطقه هشتاد جفت و گندله‌سازی سه‌راهی حسن‌آباد یاسوکند توسط کیمیا معدن و صبا نور خبر داد و بیان داشت: «تکمیل به‌موقع این پروژه‌ها نویدبخش روزهای خوب برای شهرستان بیجار است.»

ارسال نظر جدید