اعتراض انجمن فولاد به محدودیت‌های صادراتی اخیر وزارت صمت

اخبار تاریخ انتشار : 3 شهریور ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 3 شهریور ماه 1400
اعتراض انجمن فولاد به محدودیت‌های صادراتی اخیر وزارت صمت

با توجه به محدودیت‌های صادرات فولاد برای برخی از تولیدکنندگان آن، انجمن تولیدکنندگان فولاد، اعتراض شدید خود را نسبت به این محدودیت‌ها آغاز کردند و ضمن تاکید براینکه قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه‌های غیر کارشناسی، موجب عدم رعایت تعهدات شرکت‌های فولادی شده است، خواستار تمدید بررسی میزان عرضه شرکت‌های تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه شدند.
به گزارش ایسنا و به نقل از آسرون، اخیرا سیف‌الله امیری (مدیرکل دفتر صنایع معدنی) در نامه‌ای خطاب به سعید عباسپور (مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات)، فهرست واحدهای مجاز به صادرات محصولات فولادی شامل شمش و مقاطع فولادی را اعلام کرد که براساس آن مشخصات و شناسه ملی واحدهایی که کف عرضه خود را طی چهارماهه نخست امسال رعایت کرده‌اند مجاز به صادرات شناخته شدند.
اما این لیست در حالی برای انجام اقدامات لازم برای فراهم آمدن امکان صادرات و ابلاغ به گمرک تهیه شده است که نام بسیاری از واحدهای مجاز به صادرات حذف شده و از امکان صادرات بی‌بهره ماندند.
پس از تمام این‌ها، محدودیت تازه‌ای برای صادرات این محصولات ایجاد شده است. همچنین دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، مجوز صادرات مقاطع طویل فولادی را به عرضه ۷۰ درصد از تولیدات شرکت‌ها در بورس کالا منوط کرده و شرکت‌هایی که طی چهار ماه نخست سال جاری، کف عرضه ۷۰ درصدی در بورس کالا را رعایت نکرده‌اند، از فهرست شرکت‌های مجاز به صادرات حذف شدند.
در این راستا، انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه‌ای با اعلام اعتراض شدید خود نسبت به ایجاد محدودیت‌های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد، قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه‌های غیر کارشناسی را دلیل اصلی عدم رعایت تعهدات شرکت‌های فولادی دانسته است.
انجمن مذکور در این نامه به آمار معاملات و عرضه‌های شمش و مقاطع طویل در بورس کالا اشاره کرده و عدم معامله ۴۵ درصد از شمش‌های عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در بورس کالا طی چهار ماهه نخست سال جاری را گواه تعیین کف عرضه‌های غیرکارشناسی و بالاتر از نیاز داخلی دانسته است؛ همچنین در نامه خود درخواست کرده که به دلایل ذکر شده، بررسی میزان عرضه شرکت‌های تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه تمدید شود.
متن نامه سید رسول خلیفه‌ سلطانی (دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران) خطاب به سیف‌الله امیری (مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت) معدن و تجارت، به شرح زیر است:
" عطف به نامه‌های شماره ۱۳۳۸۶۸/۶۰ و ۱۳۳۸۶۱/۶۰ مورخ اول شهریور سال جاری در خصوص حذف نام تعدادی از شرکت‌های تولید کننده شمش و مقاطع طویل از لیست صادرکنندگان مجاز که نیاز به تیک صادراتی آن وزارت‌خانه ندارند، ضمن اعلام اعتراض شدید این انجمن نسبت به ایجاد محدودیت‌های صادراتی برای چنین محصولاتی که دارای مازاد تولید هستند، توجه جنابعالی را به موارد زیر جلب می‌نماید:
- میزان کف عرضه تکلیفی در نظر گرفته شده برای شرکت‌ها، همچنانکه قبلاً نیز به اطلاع رسیده است، بسیار بالاتر از نیاز داخلی است و گواه آن عدم معامله بیش از ۴۵ درصد شمش عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در چهار ماهه نخست سال جاری است. لذا استناد به عدم رعایت این کف عرضه غیرکارشناسی برای ایجاد محدودیت در صادرات شرکت‌ها، اساساً رویکردی اشتباه است.
- درحالی که در ۴۵ روز اخیر به دلیل محدودیت‌های حداکثری تامین برق، تولید کارخانه‌ها متوقف بوده یا در بهترین حالت، حدود ۱۰ درصد تولید داشته‌اند، چگونه انتظار عرضه محصولات مطابق کف عرضه ابلاغی می‌رود؟ این در شرایطی است که حدود یک ماه از ارسال برنامه پیشنهادی این انجمن برای حفظ تولید حداقلی فولاد در شرایط اضطراری برق می‌گذرد و هنوز هیچ اقدام موثری از سوی آن وزارتخانه در ارتباط با این برنامه کارشناسی صورت نپذیرفته است!
در بررسی میزان رعایت کف عرضه ابلاغی شرکت‌ها، متاسفانه به زمان تولید و فرصت لازم برای عرضه محصولات توجهی نشده است؛ در حالی که لازم است حداقل یک ماه به کارخانهها برای عرضه محصولات تولیدی خود فرصت داده شود و به طور مثال تولید چهار ماهه حداقل با عرضه پنج ماهه مورد مقایسه و بررسی قرار گیرد.
بر این اساس و با توجه به همکاری حداکثری تولیدکنندگان فولاد کشور در بحران اخیر برق کشور که منجر به توقف نسبی و اجباری تولید و تحمیل خسارات هنگفت به آنان گردیده و همچنین با عنایت به نیاز مبرم کشور به ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، خواهشمند است ضمن بازنگری در نامه‌های صدرالاشاره، بررسی میزان عرضه شرکت‌های تولیدکننده فولاد را با استناد به موارد فوق الذکر تا سه ماه آینده تمدید فرمایید تا حداقل شاهد وارد آمدن فشارهای بیش از تحریم به تولید فولاد کشور نباشیم. "
 

ارسال نظر جدید