افزایش شدید قیمت بخاری هم‌زمان با گرانی آهن

اخبار تاریخ انتشار : 20 مهر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 25 مهر ماه 1400
افزایش شدید قیمت بخاری هم‌زمان با گرانی آهن

 

اتحادیه فروش لوازم خانگی: دلیل افزایش قیمت بخاری، قیمت آهن است. 

با نزدیک شدن به فصل سرماT قیمت بخاری نجومی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت برخی بخاری‌های نفتی به بیش از هفت میلیون تومان رسیده است. همچنین برخی جت هیتر‌های دوگانه‌سوز که برای محل کار، کارخانه یا سالن‌های بزرگ استفاده می‌شود، با قیمت ۱۱ تا ۳۴ میلیون تومان فروخته می‌شود. فعالان بازار می‌گویند: بخاری دیگر در ساختمان‌های جدید کاربردی ندارد و به طور کلی در سال‌های اخیر تولید بخاری کاهش چشمگیری داشته است.
همچنین عده‌ای معتقدند سبک تولید وسایل گرمایشی تغییر کرده است و یکی از دلایل نجومی شدن قیمت بخاری نیز به کاهش چشمگیر تولید بخاری ارتباط دارد.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، محمدحسین اسلامیان نیز در این باره گفت: «۸۰ درصد مواد اولیه بخاری از آهن است. همچنین تولید بخاری هم به دلیل مجهز شدن ساختمان‌ها به وسایل گرمایشی و سرمایشی به روز کاهش پیدا کرده است. اما افزایش قیمت آهن، بخاری را گران کرده است. سبک تولید تغییر کرده است. در اکثر ساختمان‌ها پکیج و شومینه وجود دارد. در تهران دیگر متقاضی برای خرید بخاری وجود ندارد. شهرداری هم به سازندگان خانه مجوز تولید خانه با سیستم دودکش را نمی‌دهد. اکثر ساختمان‌ها به پکیج یا شوفاژ مجهز است. به همین دلیل تعداد فروشندگان و تولیدکنندگان بخاری هم اندک شده است.»

چند تولیدکننده بخاری تعطیل شدند؟ به گفته اسلامیان، در دهه‌های گذشته ۵۰ شرکت، تولیدکننده بخاری بودند، اما حالا به دلیل عدم تقاضا برای این کالا، تنها پنج شرکت بخاری تولید می‌کنند.
او همچنین ادامه داد: «تولید بخاری دیگر صرفه اقتصادی ندارد و تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج شدند. اکنون با تولید اندک بخاری برخی از این لوازم خانگی روانه شهرستان‌ها می‌شود و پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که از این پس تولید و مصرف بخاری به حداقل ممکن می‌رسد.»

گزارش‌ها نشان می‌دهد بخشی از وسایل گرمایشی و سرمایشی ما به کشور‌های عراق و افغانستان صادر می‌شود، اما حالا با تشدید تحریم‌ها و برخی درگیری‌های سیاسی در خاورمیانه به نظر می‌رسد صادرات لوازم خانگی کاهش پیدا کرده است.

با این حال کیوان گردان، مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت به صدا و سیما گفته: «در حالی که در سال ۹۷ حدود ۱۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم، این رقم سال گذشته به ۱۴۰ میلیون دلار رسید و امسال به ۲۰۰ میلیون دلار صادرات می‌رسیم.»

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید