بازار مقاطع فولادی دستخوش اتفاقات ارزی

اخبار تاریخ انتشار : 13 مهر ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 13 مهر ماه 1399
بازار مقاطع فولادی دستخوش اتفاقات ارزی

بازار مقاطع فولادی دستخوش اتفاقات ارزی

 

نوسانات نرخ ارز تعیین‌کننده روند قیمت مقاطع فولادی خواهد بود

 

 

به نقل از دنیای اقتصاد، این روزها بازار آزاد در مقابل ورود قیمت مقاطع فولادی به کانال ۱۳ هزار تومان مقاومت کرده و همین امر سبب شده تا پیش‌بینی کاهش بهای این محصولات به‌شرط تثبیت یا کاهش نرخ ارز در کشور قوت بگیرد. از طرفی در هفته‌های اخیر قیمت شمش فولادی در بورس کالا افزایش داشته؛ اما بهای مقاطع فولادی در این زمان افزایشی متناسب با آن نداشته است. دلیل این امر نیز کاهش تقاضا و افزایش ریسک خرید بیان شده است. در این شرایط، افزایش یا کاهش نرخ ارز می‌تواند تأثیر به سزایی بر روند قیمت مقاطع فولادی داشته باشد. به عبارتی اگر دلار گران شود، شاهد موج جدید افزایش قیمت مقاطع فولادی خواهیم بود و اگر دلار ارزان گردد می‌توان به کاهش قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد امیدوار بود.

 

تثبیت نرخ ارز می‌تواند قیمت مقاطع فولادی را متعادل کند

محمد اعتباری، از فعالان بازار فولاد در خصوص تأثیر روند معاملات شمش و مقاطع فولادی در بورس کالا و بازار آزاد ظرف هفته گذشته در مصاحبه‌ای با «دنیای اقتصاد» گفته است: «میانگین قیمت معامله هر کیلوگرم شمش فولادی در بورس کالا ظرف هفته گذشته نسبت به هفته پیش‌تر افزایش حدود هزارتومانی داشت و درنهایت با احتساب مالیات بر ارزش‌افزوده و حق کارگزار، بهای هر کیلوگرم از این محصول برای خریدار به ۱۲ هزار تومان رسید و نرخ این محصول در بازار آزاد نیز حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است. در این شرایط هر کیلوگرم میلگرد در بورس کالا با نرخی حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومانی معامله می‌شود و باید دید که تفاوت تقریبی ۴۰۰ تومان برای شمش و میلگرد چگونه قابل توجیه است».

وی ادامه داد: «هزینه حمل و تبدیل شمش به میلگرد بالاتر از تفاوت فعلی بین نرخ شمش و میلگرد در بازار است، بنابراین به‌صورت منطقی باید قیمت مقاطع رشد بیشتری پیدا می‌کرد، اما عدم کشش بازار برای پذیرش مقاطع با بهایی بالاتر از نرخ‌های فعلی مانع از این موضوع شده است؛ درحالیکه قضیه در شمش با مقاطع متفاوت است، واحدهای تولیدی مقاطع برای عدم توقف خطوط تولید چاره‌ای جز رقابت برای خرید مواد اولیه ندارند، چراکه توقف خط تولید، خسارت به‌مراتب بالاتری را به آن‌ها وارد می‌کند؛ بنابراین تولیدکنندگان برای خرید مواد اولیه و حفظ استمرار خطوط تولید حاضر به رقابت‌های قابل‌توجه هستند که همین موضوع به رشد قابل‌توجه قیمت‌ها در بازار می‌انجامد. البته تولیدکننده مقاطع می‌تواند با صادرات محصولات خود و با توجه روند رو به رشد نرخ ارز در کشور زیان حاصل از افزایش قابل‌توجه نرخ مواد اولیه را جبران کند.»

این فعال بازار آهن و فولاد در ادامه در خصوص ایستادگی بازار در مقابل میلگرد ۱۳ هزارتومانی بیان کرد: «بخش قابل‌توجهی از میلگرد فعلی موجود در بازار آزاد مربوط به خریدهای قبلی تجار در نرخ‌های ۱۰ و ۱۱ هزارتومانی است و همین موضوع نیز باعث می‌شود، درحالی‌که نرخ شمش در بازار ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است، فروش میلگرد در کانال ۱۲ هزار تومان باقی بماند و رشد بهای میلگرد نسبت به رشد نرخ شمش کمتر باشد.»

اعتباری در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تأثیرپذیری بازار مقاطع فولادی از کاهش بهای مقاطع در نقاط مختلف دنیا گفت: «اگرچه به‌صورت طبیعی این انتظار وجود دارد که در زمان کاهش قیمت جهانی، باتوجه به افت سودآوری صادرات و سرریز شدن بخشی از محصولات صادراتی به بازار داخل از نرخ مقاطع در کشور کاسته شود، اما این اتفاق میسر نمی‌شود. در شرایط فعلی افت بهای جهانی مقاطع فرکانس کاهشی به بازار مقاطع نمی‌دهد، چراکه تأثیر نوسان نرخ ارز به‌میزانی جدی و مهم شده که تأثیر کاهش قیمت جهانی را نیز خنثی می‌کند.»

او در مورد وجود نقدینگی بالا در کشور افزود: «وجود حجم قابل‌توجهی از نقدینگی که بازارهای کالایی سرازیر می‌شود عامل دیگری است که اجازه نمی‌دهد قیمت محصولات در بازار داخل کاهش یابد و باعث می‌شود که شاهد روند مستمر رو به رشد نرخ‌ها باشیم. این کارشناس بازار فولاد در ادامه در زمینه پیش‌بینی آینده بازار مقاطع فولاد گفت: «درصورتی‌که نرخ ارز دچار نوسان جدیدی نشود، درصورت استمرار عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا ایجاد کاهش نسبی در قیمت مقاطع فولادی دور از انتظار نخواهد بود.»

این کارشناس بازار آهن و فولاد باتوجه به شروع فصل پاییز که زمان رکود تقاضای مصرفی برای مقاطع فولادی در کشور به‌شمار می‌رود، ادامه داد: «در این شرایط اگر بر میزان صادرات مقاطع فولادی کشور افزوده نشود، بازار داخل در اثر ورود میزان قابل‌توجهی از محصول، رکود سنگین‌تری را تجربه خواهد کرد که به نفع هیچ‌کس نخواهد بود».

 

زیرفروشی در بازار مقاطع فولادی وجود ندارد

مهدیار قاضی‌پور، یکی دیگر از فعالان بازار آهن و فولاد در گفتگویی با دنیای اقتصاد در مورد وضعیت فعلی بازار مقاطع فولادی گفت: «میلگرد در بازار آزاد با نرخ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تا ۱۳ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود، اما واقعیت آن است که رسیدن بهای مقاطع فولادی به نرخ‌های فعلی باعث شده به‌شدت از تقاضا در بازار آزاد کاسته شود. در این شرایط نبودن تقاضا برای خرید محصولات فولادی در بازار باعث شده احتمال کاهش نرخ مقاطع با تثبیت نرخ ارز تقویت شود.»

وی در ادامه گفت: «اگرچه تقاضایی برای خرید مقاطع در بازار وجود ندارد، اما ترس از رشد نرخ ارز و درواقع بلاتکلیفی در این زمینه باعث می‌شود خبری از زیرفروشی در بازار نباشد و تاجران تنها به ارائه تخفیفی بسیار اندک برای فروش محصول خود بسنده کنند.»

قاضی پور در خصوص تأثیرپذیری قیمت فولاد از بازار بیان کرد: «در حال حاضر نرخ ارز بازیگر اصلی بازار مقاطع کشور شده و این بازار کمترین تأثیرپذیری را از قیمت‌های جهانی دارد؛ اما فعالان بازار به‌شدت پیگیر اخبار سیاسی هستند که می‌تواند بر نرخ ارز و در ادامه بازار آن‌ها تأثیرگذار باشد.»

 

نرخ تولید مقاطع فولادی کشور توجیه صادراتی ندارد

علی‌محمد زمانی، کارشناس بازار فولاد درباره عامل‌های افزایش قیمت مقاطع ظرف هفته‌های اخیر اظهار نظر نموده و گفت: «افزایش نرخ پایه و معاملات انجام‌شده شمش در بورس کالا علت اصلی رشد قیمت مقاطع طویل است. در معاملات اخیر بهای هر کیلوگرم شمش در رینگ معاملاتی بورس کالا حتی از نرخ جهانی با احتساب ارز آزاد نیز بیشتر شده و همین موضوع رشد قیمت مقاطع فولادی را به‌دنبال داشته است. درحالی‌که فولاد‌سازان از افزایش نرخ‌ها منتفع می‌شوند، فشار اصلی به مصرف‌کننده و تولیدکننده محصولات نهایی وارد می‌شود. چراکه تولیدکننده با رشد قیمت و کاهش مصرف مقاطع از سویی بازارهای داخلی را از دست می‌دهد و از طرف دیگر بالا رفتن بهای مواداولیه (شمش) باعث می‌شود قیمت نهایی مقاطع فولادی به میزانی زیاد شود که تولیدکنندگان این محصولات حتی امکان صادرات را نیز نداشته باشند.»

زمانی همچنین درمورد میزان افزایش عرضه شمش در رینگ فیزیکی بورس کالا ظرف شش ماه ابتدایی امسال نسبت به زمان مشابه در سال قبل بیان نمود: «افزایش عرضه شمش در بورس کالا به مفهوم افزایش عرضه این محصول در بازار داخل نبوده است، چراکه سال گذشته نوردکاران امکان خرید خارج از بورس کالا را نیز داشتند و درواقع بخش عمده‌ای از معاملات شمش میان تولیدکننده و خریدار به‌صورت مستقیم انجام می‌شد؛ اما بر اساس مصوبات امسال ستاد تنظیم بازار، عمده معامله شمش از طریق بورس کالا صورت می‌گیرد».

این کارشناس بازار آهن و فولاد در ادامه سخنان خود اعلام کرد: «میزان عرضه شمش توسط فولادسازان در بورس کالا ظرف ۶ ماه ابتدای امسال تطابقی با سهم ۶۰ درصدی برای واحدهای داخلی و کف عرضه در نظر گرفته‌شده توسط وزارت صمت برای شمش فولادی نداشت و همین موضوع، درحالی‌که فروش شمش در بازار آزاد نیز به‌صورت مستقیم و رسمی صورت نمی‌گیرد، نوردکاران را دچار مشکل کرده است. در این میان اما واسطه‌هایی وجود دارند که شمش را در بازار آزاد با قیمتی بالاتر از بهای هفتگی بورس کالا به فروش برسانند. به‌این‌ترتیب درنهایت شمش تولیدی توسط فولادساز از طریق بازار رسمی و غیررسمی به دست مصرف‌کننده می‌رسد، اما این نحوه عرضه قطره‌چکانی باعث رشد غیرقابل‌توجیه قیمت محصولات نهایی می‌شود.»

 
ارسال نظر جدید