حدود نیمی از محصولات ذوب‌آهن صادر می‌شوند

اخبار تاریخ انتشار : 27 مهر ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 27 اسفند ماه 1399
حدود نیمی از محصولات ذوب‌آهن صادر می‌شوند

حدود نیمی از محصولات ذوب‌آهن صادر می‌شوند

 

ذوب‌آهن با رعایت استانداردها نقش مؤثری در صادرات محصولات غیرنفتی داشته است

 

 

به گزارش ایسنا مهرداد تولائیان معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن بیان کرده است: «باوجود شرایط تحریمی کشور، یکی از استدلال‌های ذوب‌آهن جهت رعایت استانداردهای ملی و جهانی این است که اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد محصولات این شرکت صادر می‌شود».

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، درباره کیفیت تولیدات ذوب‌آهن و رعایت استانداردها در این شرکت، گفت: «تمام محصولات ذوب‌آهن که پروفیل‌های طویل شامل میلگرد، انواع تیرآهن، نبشی، ناودانی، آرک‌ها و میلگردهای صنعتی و ریل است، مطابق استانداردهای ایران و جهان تولید می‌شود».

 

صادرات ذوب آهن

 

مهرداد تولائیان با تأکید بر رعایت استانداردهای ملی در تولید محصولات ذوب‌آهن اظهار داشت: «حتی اگر مشتری، سفارشی مغایر با این استانداردها داشته باشد، برند ذوب‌آهن چنین محصولی را تولید نمی‌کند، چراکه همواره افق این شرکت تولید محصولات صادراتی است».

وی در ادامه با بیان این موضوع که تولیدکنندگانی ازجمله مجتمع ذوب‌آهن اصفهان با رعایت استانداردهای بالاتر در خطوط تولید خود به‌طورقطع هزینه‌های بیشتری را متحمل می‌گردند، تصریح کرد: «در این شرایط با افزایش هزینه‌های تولید، از تولید محصولات باکیفیت پایین خودداری می‌کنیم».

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن از تطابق نداشتن تمام محصولات صنعتی موجود در بازار با استانداردهای لازم اظهار تأسف نموده و بیان کرد: «به‌عنوان‌مثال شاخص‌های استاندارد در تمام پروفیل‌های طبیعی موجود در بازار رعایت نمی‌شود و به‌تبع قیمت این محصولات پایین‌تر است که موجب رقابت غیرمنصفانه‌ای در بازار می‌شود».

تولائیان بر لزوم حمایت از تولیدکنندگانی که استانداردهای ملی را در تولید محصولات خود رعایت می‌کنند تأکید کرده و گفت: «اگر تمام تولیدات کارخانه‌های کشور مطابق با استانداردهای ملی باشد و از صنایع پیشرو در این زمینه که برای برند خود هزینه می‌کنند، حمایت شود، وضعیت رقابت در بازار منصفانه خواهد شد، اما در حال حاضر این حمایت فراگیر نیست، در حالیکه سازمان ملی استاندارد در این زمینه باید دقت بیشتری داشته باشد و از سوی دیگر اطلاع‌رسانی مردم نقش مهمی در تولید محصولات کیفی استاندارد دارد».

وی در ادامه به آمار بالای تلفات ناشی از بلایای طبیعی اشاره کرد و توضیح داد: «آمار بالای تلفات برخی حوادث طبیعی کشور همچون زلزله و سیل در مقایسه با سایر کشورها ناشی از عدم رعایت استانداردها است».

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن با بیان اینکه در حال حاضر حدود نیمی از محصولات ذوب‌آهن صادر می‌شوند، بیان کرد: «به دلیل اینکه افق چشم‌انداز ذوب‌آهن نه صرفاً بازار داخل، بلکه صادرات است، این شرکت علاوه بر استانداردهای ملی، استانداردهای جهانی را رعایت می‌کند».

تولائیان در ادامه به چشم‌اندازهای بلندمدت ذوب‌آهن درزمینهٔ صادرات تمام محصولات خود اشاره کرد و گفت: «با توجه به نیاز کشور و دستورات سازمان‌های بالادستی ماهیانه حدود ۵۰ درصد تولیدات ذوب‌آهن در داخل مصرف و بقیه صادر می‌شود».

وی در سخنان خود اظهار داشت که آخرین استاندارد کسب‌شده از سوی ذوب‌آهن اصفهان استاندارد ریلی بوده است و توضیح داد: «شرکت ذوب‌آهن اصفهان استاندارد ملی ایران را در بحث ریل کسب کرد، چراکه مصرف‌کننده داخلی اطمینان یابد که این محصول مطابق استاندارد ملی تولید می‌شود».

 

کسب استاندارد تولید ریل مجتمع ذوب آهن

 

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن با بیان اینکه استاندارد ملی بر اساس استانداردهای جهانی تدوین و تنها مطابق با معیارهای داخلی بومی‌سازی می‌شود، تصریح کرد: «با توجه به قراردادهای سنگین تحویل ریل برای پروژه‌های ریلی مختلف کشور، در حال حاضر دلیل صادر نشدن ریل ذوب‌آهن، تأمین نیاز داخل است چراکه همچنان مشتری داخلی داریم».

مهرداد تولائیان در انتهای صحبت‌های خود از اولویت مجتمع ذوب‌آهن اصفهان طی 6 ماه آینده برای تأمین قراردادهای داخل در بحث ریل گفت و اظهار داشت: «با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه حمل‌ونقل ریلی کشور، در حال حاضر تمرکز ذوب‌آهن تحویل سفارش‌های داخل است، اما به‌محض کاهش این سفارش‌ها، به‌طورقطع صادرات ریل خواهیم داشت، چراکه تولید ریل ذوب‌آهن مطابق استانداردهای جهانی است».

 

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و افزایش تحریم‌ها صادرات محصولات غیرنفتی ازجمله مقاطع فولادی می‌تواند تا حد زیادی به اقتصاد کمک کرده و ارز موردنیاز کشور را تأمین نماید، البته به شرطی که این اقدامات در چهارچوب مشخص و به‌صورت قانونمند انجام شود.

 

ارسال نظر جدید