خام فروشی علت اصلی نابسامانی بازار فولاد

اخبار تاریخ انتشار : 10 آبان ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 27 اسفند ماه 1399
خام فروشی علت اصلی نابسامانی بازار فولاد

خام فروشی علت اصلی نابسامانی بازار فولاد

 

ورود مجلس به بازار آهن و فولاد به‌منظور ایجاد ثبات

 

 

به گزارش تحلیل بازار نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در مورد شرایط بازار آهن و فولاد گفتگویی داشته و طی آن اظهار نگرانی کردند که در حال حاضر بسیاری از کارگاه‌های توسعه‌ای کشور به دلیل نرخ نامتعادل، رونق خود را ازدست‌داده و یکی از دلایل مهم آن خام‌فروشی است.

در این میان سیمان و فولاد به‌عنوان نیازهای مهم و اساسی برای اجرای پروژه‌های عمرانی لازم هستند و همواره باید به‌عنوان یک پیش‌نیاز در دسترس باشند؛ بنابراین نظارت و برنامه‌ریزی‌های لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت این محصولات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

علی نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بازار فولاد و سیمان بیان کرد: «متأسفانه علی‌رغم این‌که پیگیری‌های اساسی برای مدیریت قیمت سیمان و فولاد با وزارت پیشین   صمت انجام‌یافته اما همچنان قیمت نامناسب این دو مورد سبب شده است که بسیاری از کارگاه‌های توسعه‌ای در رکود و تعطیلی بمانند».

 

صحبتهای علی نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی درمورد وضعیت بازار فولاد و سیمان

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد نرخ معقول قیمت فولاد گفت: «در حال حاضر درحالی‌که قیمت هر کیلوگرم فولاد نباید بیشتر از ۸ هزار تومان شود اما متأسفانه از نرخ جهانی نیز تعیین قیمت فراتر رفته است و این مسئله مشکلات اساسی را در توسعه برنامه‌های زیرساختی کشور پدید خواهد آورد».

علی نیکزاد در ادامه با اشاره به میزان تقاضا و تولید فولاد در سطح کشور بیان کرد: «هم‌اکنون 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شود، درحالی‌که نیاز داخلی ۱۵ میلیون تن است. به همین منظور باید قیمت آن خیلی پایین‌تر از وضعیت کنونی می‌شد و با مدیریت و نظارت توانمند می‌توانستیم دست دلالان را از این اقدامات کوتاه کنیم».

وی از برنامه‌های حمایتی مجلس صحبت کرد و ادامه داد: «یکی از برنامه‌های اساسی مجلس حمایت از صادرات است اما درحالی‌که ۴۸ درصد از میزان صادرات کشور درزمینهٔ فولاد و سیمان کاهش‌یافته همچنان قیمت این دو مورد بسیار بالاست و این نشان از حضور دلالان در این میان است».

علی نیکزاد درباره رویکرد مجلس در مورد برخورد با محتکران گفت: «برخورد با محتکران و سودجویان یک اولویت اساسی و مهم برای ما است و در این زمینه باید تدابیر اساسی و مناسبی اتخاذ شود تا بتوانیم وضعیت را به شرایط متعادل برسانیم و مشکلات موجود در این زمینه را به حداقل برسانیم».

 

بازار فولاد عملاً به حال خود رهاشده است

صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی دیگر نماینده‌ای بود که در این خصوص با خبرنگار بازار گفتگو نموده و اظهار داشت: «بررسی بازار فولاد نشان از عدم ارائه طرح مناسب برای زنجیره تولید و عرضه سیمان و فولاد است که باعث شده است این دو محصول ارزشمند بدون هیچ طرحی در اختیار مردم قرار بگیرد».

 

صحبتهای صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مورد بازار فولاد ایران

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ارتباط با میزان عرضه و تقاضا در بازار بیان کرد: «تولید و نیاز در حال حاضر باهم همخوانی ندارد و درحالی‌که تولید کشور دو برابر نیاز داخلی است برای ما جای سؤال وجود دارد که چرا آمار امسال با کاهش صادرات این محصولات روبه‌رو است و ارزش‌افزوده پایینی در مقایسه با موارد مرتبط در این زمینه مشهود است».

صدیف بدری در ادامه به اختلاف قیمت مابین بازار آزاد و بورس کالا اشاره نمود و گفت: «اختلاف قیمت بین بورس و بازار حاشیه نیز از مواردی است که سبب به وجود اختلال در بازار و عرضه آن شده است و در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستیم و با توجه به وضعیت موجود موضوعی که کاملاً محرز است این است که سود کلانی به جیب تولیدکنندگان انحصاری می‌رود».

وی با بیان اینکه بازار فولاد عملاً به حال خود رهاشده است، ادامه داد: «این مسئله مشخص است که به دلیل عدم شفافیت و برخی مشکلات در حال حاضر پای رانت‌خواری و مشکلات اساسی در این زمینه وجود دارد و باید نظارت‌های اساسی در حوزه قیمت‌گذاری مبنای کار باشد».

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به دولتی بودن تولیدکنندگان بزرگ صنعت فولاد اظهار کرد: «با توجه به این‌که فولاد و تولیدکنندگان این محصول اکثراً در بخش دولتی فعال هستند بنابراین نیاز است سود این محصول نیز به نفع و به جیب مردم برود تا نیازمندان در این زمینه بهره‌مندی‌های لازم را داشته باشند».

 

باید محصولات فولادی بدون واسطه به دست مصرف‌کننده واقعی برسد

سیدغنی نظری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دیگر نماینده مجلس بود که در این گفتگو شرکت کرده و اظهار نمود: «با توجه به این‌که ۲۲ درصد سهم فولاد در بورس به فروش می‌رسد می‌توان با قطعیت گفت که نظارت‌ها در این زمینه بسیار ضعیف و نامناسب است».

 

صحبتهای سیدغنی نظری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد بازار فولاد

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به غیرواقعی بودن قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد بیان کرد: «اگر نظارت و بازرسی‌ها به این شکل به حال خود رها باشد بدون شک قیمت‌ها بازهم بالاتر خواهد رفت و دلالان و سودجویان فقط در این میان منفعت را از آن خود می‌کنند».

سیدغنی نظری با انتقاد از عملکرد وزارت صمت ادامه داد: «کاملاً مشخص است که وزارت صمت در وظایف خود کوتاهی کرده و منافع عمومی و مصرف‌کننده در نظر گرفته نشده به‌طوری‌که بسیاری از پروژه‌های شخصی و عمرانی نیمه‌تمام مانده و دلیل اصلی آن افزایش یک‌باره قیمت‌هاست درحالی‌که این میزان همیشه در کشور تولید می‌شود».

وی در ادامه به تلاش مجلس برای بازگرداندن آرامش به بازار فولاد اشاره و اظهار کرد: «مجلس در تلاش است تا با همکاری وزارت صمت محصولات فولادی بدون واسطه به دست مصرف‌کننده واقعی برسد و در این زمینه بتوانیم با کوتاه‌سازی دست دلالان و سودجویان عرضه و تقاضا در این زمینه را به وضعیت متعادل برسانیم».

 

حال باید دید با توجه به ورود جدی مجلس شورای اسلامی به موضوع آشفتگی بازار آهن و فولاد، می‌توان به کوتاه کردن دست دلالان و بازگشت ثبات به این بازار امیدوار بود یا نه. در صورت موفق بودن این طرح صنعت فولاد روزهای خوشی را در پیش خواهد داشت.

ارسال نظر جدید